Hoće li kamate na stambene kredite rasti?

Što mislite hoće li kamate na stambene kredite još više rasti iza nove godine?

Dogovorio sam kupovinu stana, i nekakav prvi plan je bio da rješavam kredit kada se stan bude potpuno spreman za useljenje, što bi trebalo biti nekad oko 6. mjeseca 2024.

Taj rok bi mi odgovarao jer u 3. mjesecu ide još nekakvo povećanje plaća kod poslodavca, i vjerojatno bi lakše dobio traženu cifru.

Međutim, sindikad od firme je sa Erste dogovorio kamate na stambene kredite od 3.25% (doduše trebam danas otići u baanku da vidim što je to “od”, i koliko bi stvarno mogli dati) pa mi se to nekako čini najbolja opcija.

Trenutno sam u HPB-u, tamo su mi davali oko 4.30%, i to kao spuštena kamata jer je inače 4.70%.

Meni se ovo u Erste čini stvarno najbolja opcija, barem što sam gledao po internetu. Ako znate kakve banke koje daju još bolje kamate ili nešto slobodno preporučite.

I sad ono zašto pokrećem ovu temu. Mislite li da će kamate na godinu još više narasti ili da će se pak malo smanjiti, pa da onda bolje čekam 6. mjesec.

To je tesko predvidjeti, slicno rastu ili padu neke dionice, valute ili npr. kripta. S ekonomskom stabilnoscu u svijetu banke ce smanjivati kamate, a s nestabilnoscu ih povecavati.

Svaka cast da si uopce dobio kredit, mene su otkantali u svim bankama, vjerojatno zato jer sam zaposlen u vlastitoj tvrtci.

1 Like

Ma nisam još dobio, ali s obzirom da je državna firma ne bi trebalo biti problema (plus što baš pazim šta plaćam s karticom, jedino sam ove neke gluposti s interneta plaćao, to valjda ne predstavlja problem). Nego još tražim kud ću što ću, HPB mi je rekao da mogu dobiti ca. 145 tis eura… a sad ako je u erste manja kamata, znači da mogu dobiti ca. 160 tis a da je rata ista.

E da, prijatelj ima obrt i isto mu je problem bio s time, i obratio se nekoj posredničkoj firmi gdje su mu pregledali obrt i rekli da može dobiti 200, ali to je nategnuto, ali za 180 tis su sigurni da može dobiti… Mogu ga pitati kome se obratio ako hoćeš

Ja sam prije cca misec dana kupio stan, u PBZ sam digao kredit i dobio kamatu od 3,99%.

Također, PBZ je jedini koji u ovom trenutku daje kredit u 1:1 u odnosu na vrijednost nekretnine koju kupuješ. Primjera radi: ako ti stan vrijedi 200k€, u PBZa možeš dobit svih 200k€ kredita… u ostalim bankama ne možeš (0,6 - 0,9).

Inače, pad cijena stanova sam čekao 2 godine. Na kraju ne samo da su narasle cijene stanova nego su se i kamate vinule u nebo… tako da sam na kraju stisnio oči, reka ženi: ko ga je*e, bit će šta bude, ajmo mi kupit stan.

Mislim da nitko ne može predvidit sta ce bit sa tržistem za pola godine, kamoli više od toga.

2 Likeova

Ma nista mi ne govori, dok je cijena stanova bila niza imo sam premalu placu. Sad je placa veca ali su cijene osle u nebo, plus jos kamate…

Ali ajde imam stan ispod cijene pa zato… vrijedi minimuk 200, a ja bi ga trebo dobiti za ca. 150-160, tj. Ovisi koliko budem mogao dobiti.

Idu godine treba to rjesavati haha :rofl:

Ništa bio u erste banci, tih 3.25% je samo na 10 godina, na 30 godina ispadne 4%… i na 1500 i nešto mjesečnih primanja sam sposoban za 145 tis eura… Rekao mi bankar da, s obzriom da je kraj godine, bolje pričekam početak sljedeće godine ako bude APN, pa ću tako i napraviti.

e da… rekla je da se očekuje blagi porast kamata ali to nitko ne zna sa sigurnošću.

Sve zavisi kako ce se kretati Euribor.


Kazu da ako Euribor nastavi da raste da onda prijeti totalni kolaps ekonomije.
Evo link pa mozete analizirati kretanje Euribora Historical euribor rates by year

Trenutno smo u procesu kupovine stana u Gracu.
Prije 2 godine je kamata bila do 1% bez ucesca.
Danas je kamata preko 4% i moras imati 20% ucesca.

Sta to znaci u praksi? Prije 2 godine dignes kredit od 360k € i vratis oko 35k€ kamate.
Danas diges 360k€, trebas imati 72k€ ucesca i vratis oko 160k€ kamate.

Mi razmisljamo ovako:

  1. isto je da li kupili sada po 4% ili za dvije godine kada kamata mozda bude manja a cijena stana skoro sigurno skuplja
  2. ako dodje do smanjenja kamatnih stopa, uraditi reprogram kredita

I sta to jos znaci u praksi - zgrada u kojoj zelimo da kupimo stan ima 44 stana, na prvom sastanku oko izmjena u stanovima nas je doslo 8 porodica. Veoma mali broj kupaca zbog mozemo reci za AT ogromnih kamatnih stopa.

1 Like

priča iz iskustva + potkrijepljena strukom (financije):

i ja sam u PBZ-u te će priznati prihode (čak i obrt priznaju ako je IT, ali gledaju po PO-SD obrascu i po rješenju Porezne koje ga prati nakon predaje istoga). Oduzimaju obveze od prihoda kako bi ukalkulirali kred. sposobnost.

Vrlo dobra stvar je i posredovanje. Imam poznanicu koja radi u firmi 3d financije, možete mi se javit pa proslijedim kontakte te vam oni mogu izanalizirati koliko imate mogućnosti + sve kombinacije vam mogu izračunati. Nemam nikakve koristi od ovog (nije nikakav affiliate :stuck_out_tongue: ) već ako nekome treba pomoć nek se slobodno javi :slight_smile:

Dodatno, po pitanju trendova. Piše se po portalima kako je stvarna ugovorena cijena nekretnine 20% niža od očekivane. Upravo pregovaram s jednim agentom za jednu kuću, ima potencijala ali treba isto dosta da se to renovira, itd. Cijena je 180K, ja sam na 140 ponudio. U startu je agent oborio 20 tisuća te mi nudi sada 160…znači nakon prve moje ponude je oboreno 20…sad sam ih stavio na mute 10ak dana pa ću povećati nešto sitno i to je final offer (jednostavno više od tog ne vrijedi jer je moja procjena da će bit još $70-80k uloga.

to je prvi znak hlađenja tržišta te kupci, barem oni domaći, polako postaju svjesniji da se sada puno manje čeka u redu za kupnju stana (iako još toga ima). po pitanju kamate:

pratite prvo FED, Američku centr. banku. ako oni najavljuju podizanje kam. stopa, znači par mjeseci poslije u isto ide i Euribor koji ih slijepo prati. Sve s ciljem pokrivanja govana od lockdowna zbog čega imamo inflaciju i tako je suzbijaju s kamatama koje postaju sve više (skuplja zaduživanja = manje novca u optjecaju = smanjenje inflacije). Zbog toga su i ove banke ljetos (djelomično je to razlog) propale (nisu osiguravali depozite, itd)

Problem, također iz iskustva, jer imam klijente koji su američke firme koje surađuju s Real Estate industrijom te iz prve ruke mogu reći da ima klijenata tamo koji poprilično puno poslova i suradnji otkazuju, jako veliki su rezovi u budžetima te je skoro milijun ljudi dobilo otkaze. Slično se događa i u njemačkoj, samo vjerujem nije toliko masovno prisutno kao i u SAD-u.

Za sada se radi o blagoj korekciji cijena, ali ne možemo prognozirati koliko će to trajati te o tome ovisi (ako se inflacija ne pretvori u stagflaciju) hoće li biti samo blagi pad - korekcija ili će doći to većih turbelencija i slomova.
Samo mogu reći da su mnoge “niche” u SAD-u poprilično uzdrmane.

1 Like

Cijena nekretnina je puno veći problem od kamatne stope. Rast KS s npr. 2 na 4% je puno, naravno, ali rast cijene kvadrata je ključan. Tko uopće može dobiti kredit s obzirom na ovako visoku cijenu kvadrata? Evo mog primjera.

Prije tri godine sam kupio stan za 950 eur/m2. Danas taj isti stan mogu prodati za minimalno 1500 eur/m2, a s obzirom na lokaciju i stanje nekretnine, vjerojatno i više.

Danas je u RH prosječna plaća oko 1200 eura.
Prosječna cijena kvadrata je 2200 eura.
Tko danas uopće može dobiti kredit za iole pristojniju nekretninu? Iz te perspektive potpuno je svejedno za visinu kamatne stope, kad ionako nisi kreditno sposoban.

Razlog rasta cijene kvadrata je dvostruki: prvi je povećana potražnja. To je elementarni ekonomski zakon: kada je nešto traženo, onda mu raste cijena.
Drugi razlog je tehničke prirode i odnosi se prije svega na drastičan rast cijene energenata. Zbog toga je poskupjela proizvodnja građevinskog materijala, a svi ostali u lancu su prebacili taj trošak na krajnjeg kupca, usput svako za sebe dodajući ponešto marže.

1 Like

Ma znam da, baš sam neki dan čitao da smo država s najvećim poskupljenjem nekretnina u proteklih godinu dana, 13 posto tako nešto… dok je u Njemačkoj palo za 10… ali eto…

Nego, ja dobijam stan ispod cijene za 2000 eura po kvadratu, a ostale nekretnine u naselju su 2700-2800 (sve je novogradnja). Čisto za informaciju, malo mjesto 20km od Dubrovnika… Čak se neke novogradnje već prodaju i za 3000

Nego malo mi fali da mogu dobiti točno koliko mi treba, a htio bih ako uspijem dobiti i malo više radi useljenja i svega.

def. dobar deal…

je li više prema Primorju ili prema Župi, Cavtatu?

1 Like

Ovo je pitanje sa vrlo zeznutim odgovorom: morat cemo se naviknuti da rijetki mogu sebi priušitit nekretninu.

Imam prijatelje u Parizu koji zbog njihohe porezne politike ne mogu niti naslijediti roditeljski stan, a kamoli kupiti sebi nekretninu. Bitna napomena: daleko su od klošara nekih, radne dobre poslove, al porezi su ogromni. Cijene stanova astronosmke.
To nije slučaj samo u Parizu, nego situacija koja će “uskoro” postati normalna.

U mojoj ekipi svi imamo dobre poslove, svi radimo, ali samo ja i žena od cijele ekipe smo za sada uspili kupiti stan. Ona je team lead programerka, ja sam vlasnik firme sa 15 zaposlenih ljudi i uz to zaradim nešto online sa strane… kupili smo skromni stan na periferiji grada.

Ništa bolja situacija nece biti ni sa najmom stanova u novogradnji jer nama je kredit 1k€ na 30 godina… ako ga nekad damo u najam, najamnina ce za trenuntne prilike bit brutalno visoka.

Nažalost, po mom mišljenju, to je budućnost.

1 Like

Zvekovica - 2km od Cavtata, na magistrali je mjesto, a stan je u ulici 250m od magistrale, tako da mi je sve top.

slažem se

Uff, bogami je cifra

1 Like

zbog toga na zapadu je velika potražnja u Hrv pa kupuju za €3K-€5K eura/kvadrat`kao od šale.

jer to im je ništa u usporedbi s cijenama u Munchenu, Parizu, Berlinu, itd…

1 Like

Kamate su u Njemackoj porasle, cijene stanova pale. To je uobicajen slijed i logicno je.
Cijene nekretnine u Minhenu su, i sa tim padom, bolesne potpuno. 8-10 k je cijena kvadrata novogradnja. I to se rasprodaje, ali nikakvi to milioneri nisu u pitanju, oni ne kupuju stanove od “pisljivih” 80 kvadrata, nego normalan svijet koji rinta i zaduzuje se do grla.
Plate u Minhenu uopste nisu proporcionalno vece u odnosu na cijenu nekretnine u ostatku Njemacke. Ali gomila ljudi u Minhenu je ponaslijedjivala stanove i zivi fino.


Ovu zgradu znam, u kraju, 2017. gradnja, 12k kvadrat (juzni dio minhena, nije neka ekskluziva u samom centru)

Prosjecna plata u Minhenu je ispod 3000 neto

1 Like

recesija je pred vratima cjene nekretnina ce pasti…ipak hr je u boljoj poziciji neg 2008

pale su u americi, real estate je u banani već neko vrijeme, ne dobivaju firme kredite…smatraju se rizičnom skupinom.

doć će i do nas, samo s odmakom bar godine dana + uvijek je pitanje hoće li bit blagi udarac, samo smirivanje ili totalni kaos, to nitko ne zna :smiley:

1 Like

Je, već 5 godina stoji pred vratima… pa nikako da uđe. Ne kažem da neće, al ono, malo je dosadila ta najava

Zna onaj tko kreira sve to. Krize su uvijek umjetno izazvane s određenim razlogom.
Nisam teoretičar zavjera inače… mislim da je to fact? :sweat_smile:

3 Likeova

Haha a zadnjih par godina se dosta toga obistinilo, ali nisam ni ja…

mislim da je ova cijela recesija jednostavno rezultat toga da je vodstvo cijelog svijeta loše reagiralo na Covid (mislim na printanje silnog novca), i moralo je doći na naplatu… Nego se sada vjerojatno trude odraditi to sporije, da ne dođe do sloma nego dugoročnije nekakve blage recesije…

ne znam evo, nisam stručnjak nikakav i ne znam s parama ali tako mi izgleda haha

slazem se s obojicom, nisam teoreticar, al netko je to skrojio i na interesu zaradio i iskoristio priliku.

al po pitanju tih najava, ajde svijet je očito (obični narod) pametniji postao pa nema više da bombastične najavu izazivaju kaos u tolikoj mjeri :smiley: (naučili svi nakon covida :smiley: )

1 Like