Hosting za socialnu mrežu (cijene kod nas i vani)

@woot

Ma nisam vjerovao da ima, jer ipak se radi o velikoj svoti novca, ali opet zavisno sta ce se raditi. Npr moze biti zamisljen projekat izvanredno al ako nema zeljeni ucinak, odnosno kad mu resursi budi preveliki a potrosnja istih smijesna, ali obicno ti projekti su sigurno popraceni jakim marketingom i slicno. Hvala na odg w00t.

@hiper

Kontaktiraj najbolje ti je i provjeri to slobodno. A ono sto cu ti reci da tebi treba za pocetak dedicated server, jer ne trebas se zalijetati i misliti da ces nesto na pocetku moci uraditi, kafic.net i slicni su otisli “down” i provjeri i kod njih da koriste “Obicne” dedicated servere. Uglavnom srecno ti sa projektom.

Za pocetak evo ti moj prijedlog za uzimanje servera:
http://www.server4you.com/

nigdje nije napisao da je samo za balkan (ispravi me ako griješim)
napravi dobar dizajn i dobru stranicu na engleskom bez problema bi skupio par milijuna posjetitelja nebi odma ali se može kroz par mjeseci s dobrim programom i sredstvima za marketing.
I prikupi milijun članova i da svaki dan uploada svaki član 2 do 3 slike pa izračunaj koliko je to tb

[quote=“unix”]@woot(what)

Izvini o kakvim ti ciframa pricas 30 hiljada eura mjesecno i slicno, ko ima takav projekat na balkanu da mu treba toliko keša za odrzavanje samo servera. Radio sam na dernek.ba kao glob mod i imali su dedicated od 200 $ mjeseceno a znamo koji je to gigant bio.[/quote]

Prvi put se susrecem s CDN, moram provjeriti sve oko toga. Tako da neznam jel amazon najbolje rjesenje za mene.

Kazem osim srfanja, foruma, malog chata, citanja vijesti…useri mogu uploadati par mb u svoju galeriju s limitom, i mogu stavljati slike na zid.

Pored fb-a i mnogo jaci su propadali, i google+ je mala maca za facebook iako ima milione korisnika ali kakve koristi kada samo 1/3 koristi tu mrezu.

Zasto mislis da bi ti mogao uspjeti a kreces od 5-8$ mjesecno. Ne govorim ti da te sputavam, samo ti navali ali odustaces nakon par mjeseci.

godaddy nemoj ni slucajno, ne preporucujem taj hosting nikome, jako spori serveri…

ja ne mislim da moj web moze skupit preko 50k…znaci mislimo da cemo moc skupit najvise 20k usera.

s tim da to nije ko facebook, ponavljam, useri mogu samo stavit sliku po sliku na wall i to je to. Par slika u galeriju i to je to. Nema onog uploudanja albuma komplet ko na faceu.

sad ok, ak mi treba dedicated…al pojma nemam koj paket…trebam od neceg pocet

[quote=“hiper”]ja ne mislim da moj web moze skupit preko 50k…znaci mislimo da cemo moc skupit najvise 20k usera.

s tim da to nije ko facebook, ponavljam, useri mogu samo stavit sliku po sliku na wall i to je to. Par slika u galeriju i to je to. Nema onog uploudanja albuma komplet ko na faceu.

sad ok, ak mi treba dedicated…al pojma nemam koj paket…trebam od neceg pocet[/quote]
Da, to jest kao facebook!

Lijepo je što se ti trudiš, ali shvati da nećeš imati ni 500 korisnika u 6 mjeseci! Samo sebi postavi pitanje “Zašto bi se netko registrirao na moju stranicu kad postoji facebook koji je puno bolji, brži i daje puno bolje mogućnosti?”

Ne znam uopće što si zamislio!?

EDIT: Sad čitam tvoju prvu temu, nemaš ti ni 15 godina, kamoli 25… Tvoje teme mi najviše liče na jednog tipa koji je nedavno pričao o nekom velikom projektu koji je također social network

:slight_smile: kako možeš znat išta o tome kad neznaš koj je projekt uopće.

Istina bog, može se reći da je “kao facebook” radi toga šta ima wall no to nije poanta. Poanta je u necem sasvim drugom no to nije tema ovog topica. Tema je hosting i čista matematika.

Ako user može uploadati 1mb slika u svoju galeriju i ako može uploudati slike (po 200kb) na wall…a max mogu u kratko vrijeme imat 5k usera (mozda sam i puno reko) … koj mi hosting treba. To je sve…

EDIT: imam 27 isto ko i ti pravo na svoje mišljenje , i mogu ti odgovorit da nisam taj koj je pričao o nekoj socialnoj mrezi, to se da provjerit mozda preko ip-a, tak svejedno. Ono sta ti moras shvatit je da ne ganjam nekakakv veliki projekt jer sam od starta limitiran brojem usera koj mogu skupit jer se radi o jednom sportu, I samo ljudi iz tog sporta koji svakodnevno vjezbaju su potencijalni useri.

Ispada da ako želim da useri imaju svoju galeriju koja bi bila limitirana na 1mb, i ako bi mogli slobodno sherat slike preko walla moram definitivno imat VPS ili dedicated. Znaci od 40$ na gore…

A ako iskljucim tu pricu sa slikama i ostavim samo avatare…onda bi mogo uzet shared hosting (4-8 $ / mj), kako kaze zena u podršci na hostgator da bi to bilo ok i sa 3.000 usera na webu.

Pretpostavljam da taj od 40$ VPS server nebi bio pre spor? …a i tih 30gb sta nude nije nešto.

Naučio sam da ak oces imat web s par tisuca usera koji imaju mogucnost da sheraju tu i tamo koju sliku, zapravo jako skup sport.

Imam podosta cool stvari na webu tak oda bi cak bez slika mogo proc, al sta je web kad nemres slike sherat pošteno bez da daš 1000 kn na mjesec.

Ti ni sam neznaš šta hočeš, a ak nemaš para bolje nemoj ništa počinjat

Samo ti kreni sa tim svojim projektom, ne daj se smesti i odgovoriti od onoga sto si zamislio. Dobro je sto se informiras i pitas za savjet, jer tako ces saznati iapk nesto jos vise… Kako god bilo, zakupi server, hosting, i slicno ono sto ti je u samom startu najisplativijie i iz cega mozes dobiti najbolje… Kad stvar krene i vidis kako stojis, koliko se usera prijavilo i kakva je aktivnost na tom tvom web-u lako ces nafograditi uslugu i uloziti u svoj projekt nesto vise novaca. Za pocetak ce ti biti dovoljno i ovo sto si pricao da imas u planu, a kasnije ces vec raditi upgrade kada primjetis da cijeli taj tvoj projekt ima zivot.

Ako je projekt dobar i ima potencijala te problem budu financije javi se mozda mozemo pronaci nekakvo rjesnje :wink:

moja preporuka ti je arvixe. ima vps od 40 gb za 40$, dedicated od 250gb za 105$, a može se složit i dedicated od terabajta za 135$ mjesečno.

hiper teško je točno utvrditi koji bi hosting i paket odgovarao.

Ja imam jedan web sličan kao što si zamislio samo druge tematike sa 1.000 usera pa ću postaviti neku statistiku.

Slobodno postavljanje slika bez ograničenja.
Postavljanje videa.
Postavljanje mp3-a.

1.000 regani usera: [attachment=1]korisnici.jpg[/attachment]

Statistika: [attachment=1]stat.jpg[/attachment]

Po nekoj statistici od dnevno 500 posjeta je prometa 400 mb.

Za vaš sajt sa vašim ograničenjima može biti manje više svaki šerani hosting bez problema.
Ako želiš mogu vam dati 30 dana besplatnog korištenja hostinga sa nelimitiranim opcijama za testiranje i nakon tog vremena možete potražiti hosting koji vama bude po nekakvoj statistici odgovarao.

U toj ponudi vam mogu dati i detaljnu analizu posjećenosti vašeg weba u tom periodu, ove usluge ne naplaćujem niti dajem/prodajem hosting nego samo u svrhu vašeg testiranja i dali vam se isplati krenuti u projekt.

Hiper, mislim da bi ti u startu trebao krenuti sa nekim jakim VPS-om, jer ne znaš koliko ti u početku može doći posetilaca, a hosting ti neće biti rešenje tu, sigurno… Napiši sebi neku cache skriptu i dodaj je uz sajt (ako već nisi). U slučaju da se odlučiš za namjenske servere, po veoma povoljnoj ceni, a i kvalitetu, preporučujem ti
http://www.kimsufi.com/fr/
. Primjer za 47€ možeš dobiti 16 GB RAM, 2 TB prostor protok nemjeren na quad core procesoru. Takođe moraćeš zaposliti bar jednog server menadžera ukoliko se odlučiš za Dedicated Server, jedino ukoliko sam nemaš iskustva u administraciji : )

Za VPS ti preporučujem kompaniju iz potpisa. Kod njih hostam moj VPS oko 5 mjeseci, i nisam imao nikakvih problema. Čak, štaviše ukupan downtime je bio 5 minuta (prema PingDom) i to napravljen od strane mene, dok sam podešavao isti :slight_smile: Još jednom da naglasim, zaobiđi shared i reseller hosting. Sretno u izboru :slight_smile:

EDIT:

@Mateuss - U slučaju da imaš cache plugin, hostaš se na lepo podešenom serveru, RAM ti neće premaći crtu… Lično jednom liku održavam VPS na kome se nalazi par sajtova koji primaju veliku količinu dnevnog prometa (20k - 50k) i evo ti statistike :slight_smile:

http://www.dodaj.rs/f/1r/13m/16fLkasD/untitled.png

Tako da promet ne igra veliku ulogu.

@kreso, znam točno šta ocu samo je problem novac. Imam para al nemam na bacanje. Da imam para na bacanje nebi ni tu bio, uplatio bi najbolji hosting, napravio čaj i zapalio lulu :slight_smile:

@relaxed, definitivno cu ic s projektom, radio sam na njemu 150 dana mislim da me ni bog nebi zaustavio. Mogao bih iskljciti wall shering (mislim da to nebi bio jak udarac jer imamo dosta drugih opcija koje su super a ne troše prostor) a ostavit user gallery (limit 500kb ili 1mb) pa možda probat sa shered hostingom za start pa samo nadoplatit i uzet VPS za 250kn mjesecno pa za dalje vidjet. Hvala ti na podršci i pročitao sam tvoj tekst do kraja :slight_smile:

@homer & LxGuru hvala na preporukama, s tim da linkovi s ukljucenim affiliejtom mi ne uljevaju povjerenje. No u svakom slucaju hvala na informacijama.

@Mateuss hvala ti na ponudi od 30dana besplato za hosting, no jednom kad krenem sigurno ce bit prometa a htio bi od prve bit na hostingu koj sam odabrao, nebi se htio selit kasnije. Gledam to ko jednu šansu, nakon šta krenem, ne osvrćem se više. ( i zapravo nemam kad testirat, kad krenem to je to…a ako finsnciski nema smisla, gasim)

Pretpostavljam da ako zelim imat user gallery od limit 1mb po useru da bi mi trebao VPS (tako mi je bar rekla zena u podršci na hostgatoru). A za bandwidht stvarno nemam pojma koliko bi ga pojeli. Ocito mi je najpametnije krenut s najmanjim paketom VPS-a pa vidit kako se stvar razvija.

Neka kaže moj uptime banner svoje :slight_smile:

http://share.pingdom.com/banners/6e9a39bf

Evo za informaciju, odlučio sam se za linode server providera, na savjet jednog kolege. Uzet cu server u americi posto ce najvise usera biti od tamo.

VPS server, za 20$ mjesecno (to stvarno nije veliki izdatak za start) , 20gb prostora, 200gb transfera, 512ram.

Kako se naplaćuje dodatni promet, nešto lihvarski ili pristojno?

Ne kužim se u prekoracenja tak oda ti ni neznam reci, mozes probati potraziti na njihovom webu i forumu, ja nisam uspio naci.

Forum je jako temeljit.

Ja racunam ako dodje do toga da mi treba vise od kupljenog paketa, preci cu na drugi. (za prekoracenja prvi put cujem)

Upravo sam pročitao cijelu temu ispočetka pa me zanimaju neke stvari ukoliko si voljan odgovoriti:

  1. razmisli da si običan korisnik - zašto bi se prijavio na tvoju mrežu koja je samo za naše prostore, koja je limitirana opcijama i mogućnostima kada postoji jedan Facebook koji pokriva naše prostore + cijeli svijet, gdje nisi limitiran i mogućnosti su x puta veće?
  2. ako tvrdiš da to nije Facebook-alike stranica onda lažeš samog sebe, mi nemamo baš neke koristi od toga. Vidim da kad god ti je netko spomenuo da je to stranica poput Facebooka, ti spominješ fotografije i dijeljenje fotografija preko zida. Pa onda ako to nije Facebook-alike stranica, onda je to obična stranica za dijeljenje fotografija (image-hosting), pa opet pogledaj pitanje pod broj jedan i zamisli da sam pričao o imgur.com ili tinypic.com a ne o Facebooku.
  3. bi li zaista otvarao stranicu samo za naše prostore iako si (tvoje riječi) svjestan nekog maksimalnog broja korisnika koje možeš privući (mada iskreno, ja ne znam odakle tebi broj od 20000, pa bilo bi ti super kada bi kroz neko vrijeme privukao i 2000) te tako si svjestan da su uvijek novotarije i nove stvar na Facebooku koji iz sekunde u sekundu raste, a ne na nekoj stranici koja u principu na taj način stagnira?

Možda ti se ideja i činila lijepom, čak možda to zaista i jeste, ali jedno je teorija a drugo je praksa. Ako planiraš ulagati veće novce u to, trebalo bi ti važno biti dugoročno koliko zapravo toneš/dižeš se, a ne samo da “preživiš dan”.

[quote=“toniperic”]Upravo sam pročitao cijelu temu ispočetka pa me zanimaju neke stvari ukoliko si voljan odgovoriti:

  1. razmisli da si običan korisnik - zašto bi se prijavio na tvoju mrežu koja je samo za naše prostore, koja je limitirana opcijama i mogućnostima kada postoji jedan Facebook koji pokriva naše prostore + cijeli svijet, gdje nisi limitiran i mogućnosti su x puta veće?
  2. ako tvrdiš da to nije Facebook-alike stranica onda lažeš samog sebe, mi nemamo baš neke koristi od toga. Vidim da kad god ti je netko spomenuo da je to stranica poput Facebooka, ti spominješ fotografije i dijeljenje fotografija preko zida. Pa onda ako to nije Facebook-alike stranica, onda je to obična stranica za dijeljenje fotografija (image-hosting), pa opet pogledaj pitanje pod broj jedan i zamisli da sam pričao o imgur.com ili tinypic.com a ne o Facebooku.
  3. bi li zaista otvarao stranicu samo za naše prostore iako si (tvoje riječi) svjestan nekog maksimalnog broja korisnika koje možeš privući (mada iskreno, ja ne znam odakle tebi broj od 20000, pa bilo bi ti super kada bi kroz neko vrijeme privukao i 2000) te tako si svjestan da su uvijek novotarije i nove stvar na Facebooku koji iz sekunde u sekundu raste, a ne na nekoj stranici koja u principu na taj način stagnira?

Možda ti se ideja i činila lijepom, čak možda to zaista i jeste, ali jedno je teorija a drugo je praksa. Ako planiraš ulagati veće novce u to, trebalo bi ti važno biti dugoročno koliko zapravo toneš/dižeš se, a ne samo da “preživiš dan”.[/quote]

  1. Globalan je web, i ima par aplikacija koje facebook nema a prilagodjene su osobi iz tog sporta. Znaci web TOTALNO prilagodjen osobi iz tog sporta. (facebook-alike + jos neke stvari)
    2.Je facebook alike, samo ima mini portal stranicu plus još neke aplikacije za sport.
    3.opet kazem ,stranica nije za nase prostore nego za cijeli svijet