Hrvatska pošta

Neki dan sam slao knjge u vrijednosti 60kn pouzećem gdje kupac plaća poštarinu, kaže mi gospon u pošti da moram slati HPekspresom, te mi uzme 40 kn za poštarinu. može li se slati običnom poštom a da bude poizeće bez hp-ekspresa.

Ne znam jesam li razumio pitanje, no valjda moj post bude nekome od pomoći ako ne bude tebi.

Nedavno sam slao majice preko pošte, ali sam htio da primatelj plaća poštarinu. I gospođa na šalteru za slanje pošte me uputila na šalter u HP expressa, jer HR pošta nema tu opciju. Reko dobro, nema veze, idem probat…

Dođem ja tamo, dam poštu i sve to, i pitam koliko jedna koverta će koštat primatelja (jer sam majice stavio u kovertu, svaku posebno i svaka na drugu adresu), i ona meni kaže oko 35HRK po koverti. Naravno, to mi se činilo jako skupo, pa čak i preskupo, jer radi se o vrlo laganoj majici… Odlučio sam vidjet koliko bi mene koštalo običnom poštom i vratio sam se na prvi šalter.

Tamo sam dao te dvije koverte koje sam slao, i pitao koliko me to košta, i dobio sam odgovor od nekih 15-16HRK i to obje koverte. Naravno, ja sam platio poštarinu jer nema smisla da primatelji plate cca. 70kn kada ja mogu 15-16HRK. Naravno, kod većih pošiljki je vjerovatno i razlika puno veća.

Uglavnom, možda bi bilo dobro da pošta uvede tu opciju da pošiljatelj može uzet opciju da troškove poštarine plaća primatelj i da to bude puno jeftinije. Ovo šta HP express traži za svoju uslugu je previše (iako pošiljka stigne prije, ali meni to nije bilo bitno)!

Pa zašto iznos poštarine ne dodaš otkupnini?

Ako majica košta, recimo, 100 kuna, kažeš primatelju da će uz tih 100 kuna platiti još 8 kuna poštarine.
Platiš poštarinu 8 kuna iz svog džepa i staviš otkupninu 108 kuna.
Ono što si platio za poštarinu, dobit ćeš natrag.

A i primatelju se više isplati platiti otkupninu od 108 kuna, nego da mu šalješ HP expressom pa mora platiti 100+35 kuna.

[quote=“gambo”]Pa zašto iznos poštarine ne dodaš otkupnini?

Ako majica košta, recimo, 100 kuna, kažeš primatelju da će uz tih 100 kuna platiti još 8 kuna poštarine.
Platiš poštarinu 8 kuna iz svog džepa i staviš otkupninu 108 kuna.
Ono što si platio za poštarinu, dobit ćeš natrag.

A i primatelju se više isplati platiti otkupninu od 108 kuna, nego da mu šalješ HP expressom pa mora platiti 100+35 kuna.[/quote]

Mislim da je otkupnina (ovisno koliko grama ima posiljka) oko 20 kuna + slanje novca. Znaci na ovih 100 Kuna, primalac bi jos platio nekih 26-27 Kuna, sve skupa oko 126.

A bolje ti je da ti unaprijed plate npr. internet bankarstvom pa im ti posaljes i onda je postarina ovih 8 kuna (za ovaj slucaj). Doduse, ovdje se postavlja pitanje povjerenja, tj. onaj koji ti unaprijed uplacuje lovu mora biti siguran da ga neces zeznuti.

Kod slanja obične pošte sa otkupninom, jedina opcija je da uvećaš iznos otkupnine za cijenu poštarine koju platiš.

[quote=“gambo”]Pa zašto iznos poštarine ne dodaš otkupnini?

Ako majica košta, recimo, 100 kuna, kažeš primatelju da će uz tih 100 kuna platiti još 8 kuna poštarine.
Platiš poštarinu 8 kuna iz svog džepa i staviš otkupninu 108 kuna.
Ono što si platio za poštarinu, dobit ćeš natrag.

A i primatelju se više isplati platiti otkupninu od 108 kuna, nego da mu šalješ HP expressom pa mora platiti 100+35 kuna.[/quote]

Ma nisam znao da je tolika razlika između kada plaćam ja, i kada plaća primatelj. Zato sada kada znam, majice su 10kn skuplje, a u cijenu je uključena poštarina. I svi sretni i zadovoljni :vozac:

[quote=“gambo”]Pa zašto iznos poštarine ne dodaš otkupnini?

Ako majica košta, recimo, 100 kuna, kažeš primatelju da će uz tih 100 kuna platiti još 8 kuna poštarine.
Platiš poštarinu 8 kuna iz svog džepa i staviš otkupninu 108 kuna.
Ono što si platio za poštarinu, dobit ćeš natrag.

A i primatelju se više isplati platiti otkupninu od 108 kuna, nego da mu šalješ HP expressom pa mora platiti 100+35 kuna.[/quote]

Ma nisam znao da je tolika razlika između kada plaćam ja, i kada plaća primatelj. Zato sada kada znam, majice su 10kn skuplje, a u cijenu je uključena poštarina. I svi sretni i zadovoljni :vozac:

ja kad naručujem majice s neta (iz zagreba), platim majicu npr 100kn i poštarinu 35-40kn… prije 4 godine kad sam naručivo od iste firme na isti način, bilo je 20-25kn.

hvala, kad primi paket primatelj i plati za to, kako ja dobijem tu lovu?

poštar ti donese