Hrvatske SEO firme

@mestro67 Nismo počeli sa nenadseo.com već sa drugim imenom. Kasnije nas je tužila (htela da tuži) relativno poznata SEO agencija iz UK zato što imamo slično/isto ime kao oni (kad sam registrovao sajt nisam ni znao za njih). Tada mi je “pukao film” i odlučio sam da stavim najjednostavnije moguće (Nenad SEO) i pomislio kako me zbog ovog imena ne može niko tužiti.
Inače, onaj što je angažovao advokata da mi uzme prvi domen mi je učinio uslugu jer smo tek posle toga (kad smo krenuli sa Nenad SEO) “eksplodirali” i postali relativno poznati u nekim krugovima.

@c3po U našem paketu od $3,500 dobije se 10 linkova (koga interesuju detalji neka nas kontaktira da mu pošaljemo PDF) . Neko će pomisliti da je to previše za 10 linkova, ali mi se trudimo da svaki mesec ubacimo po jedan link sa TOP tier sajtova kao što su Entrepreneur, Huffington Post, LifeHack i tako dalje. Svi znate koliko koštaju ovakvi linkovi i onda se i ja pitam odakle nam prostora (finansijski gledano) da odradimo i onih 9 preostalih linkova. Zbog toga i moramo da podignemo cene, jer nam ne ostaje mnogo kad sve odradimo.

Normalno, ako ne platite sledeći mesec ništa vaši linkovi ostaju, nema nikakvog brisanja.

Evo, baš se i ja mislim; kako vam uspijeva? :slight_smile:
P.S. Ne znam samo što tražite na ovom Forumu?:wink:

Ja cu opet ponoviti ono sto stalno ponavljam svuda po forumima: ne vjerujte svemu sto procitate na netu. Ovo se odnosi na to da backlinkovi spadaju black hat, kako je to netko negdje spomenuo tu na forumu. Bitni su linkovi i onpage optimizacija, kao sto sam sam sebi vec puno puta potvrdio u praksi.

Sto se tice Hrvatske, Dejan SEO je najbolji jer se rangira na prvom mjestu za sve bitne seo hrvatska keyworde. U ovom poslu je jako jednostavno naci najbolje ljude koji se bave time. Googlas ih odgovor ce ti se ponuditi :slight_smile: I odmah da kazem niti znam tog decka niti ista, jednom sam cisto iz dosade isao googlati, pa sam malo pronjuskao da vidim backlinkove koje ima i tako to, pa sam skuzio da se rangira za par bitnih pojmova.

Sto se tice Nenada, to vam je pametno, ne treba uopce raditi za malo novaca jer se najvise zale i zanovjetaju ti sto malo plate. A kad fino naplatis, fino te i cijene!

Ja se ne reklamiram nigdje, niti mogu reći da sam kralj SEOa, ali imam par dobrih klijenata koji plaćaju u prosjeku 1000$ mjesečno i sve što uglavnom radim je content i onpage optimizacija.

Za primjer, počeo sam raditi na nekoliko sajtova u lipnju 2014., nakon godinu dana su google posjete skočile za 120% posto i vrlo polagano i raste gore, baš kako želim.

Sajtovi su o turizmu, ponuda smještaja i rentanja auta, apartmana itd, dakle vrlo teška niša, pogotovo za područje u kojem se nalazi. Linkova sam skupio nula, niti ih skupljam, a nakakvih glupavih sheranja na fejs je bilo možda 100.

Borim se s velikim stranim agencijama i ide mi sasvim dobro.

Ne koristim nikakve servise tipa MOZ, niti me briga.

1 Like

Primetio sam da smo spomenuti i došao sam da dam komentar iz prve ruke. To sam naučio u mojim ranim danima IM-a (internet marketinga). Velike/ozbiljne firme skoro uvek dođu na forume ako se priča o njima. Ne očekujem klijente od ovog razgovora, ali se stvara pozitivna slika što je važno na duge staze.

1 Like

Nenad kad bi te pitao koliko seo stručnjaka pratiš ili koliko knjiga o SEO si u zadnje vrijeme pročitao rezultat bi bio 0?

Kakve veze ima to, kakav bi bio rezultat? oces reci da prodaju maglu ili da su toliko pametni da netrebaju citati nikoga?

Ranije sam čitao više, ali uglavnom in-depth articles ili neke blogove. kad počneš moraš da pročitaš malo više stvari da bi naučio osnove. Kad malo ozbiljnije uđeš u te vode onda sam počneš da testiraš da vidiš šta će da rankira sajt.

Ni jednu SEO knjigu ne preporučujem, naročito ak otreba da se plati. najbolje stvari su free.

seo.ba Nedim. Čudi me da ga nije neko spomenuo.

znaci li ovo da nije dobro platit te za taj posao :slight_smile: ili mislis samo na knjige. valjda bi prije odao nesto za kes, nego za free.

Jedan od najboljih linkova koji sam ja dobio bio je free. Jednoj tech firm je trebao “mention” u TechCrunch-u (nemoguce je kupiti link tamo ili skoro nemoguce) i samo nekoliko tweetova je bilo potrebno da se par dana kasnije pojavi tekst o toj firmi u TechCrunch.com
Ali, olakšavajuća okolnost je bila to što su oni imali neku priču pa smo mogli da ih proguramo.

Evo i mojih “2 cents” o SEOu i HR firmama i zasto kvalitetan SEO nece jos neko vrijeme zazivjeti na ovim prostorima…

  1. Vise-manje sve firm koje se bave web dizajnom nude i SEO iako neznaju sto je to zapravo
    Ovo totalno zbunjuje potencijalne klijente jer se nudi sve i svasta po svakakvim cijenama. Ne razdvaja se On-Page i Off-Page SEO, te vecina ljudi koji vec imaju web stranice misle da je SEO nesto sto se napravi u 1 dan i to je to - sto je totalno NETOCNO i nikad nije niti bilo.

  2. Klijenti se nedovoljno educiraju prije samog pocetka kampanje
    Uglavnom se samo zeli samo uzeti novac na brzaka i na taj nacin raste nepovjerenje u SEO i firme/pojedince koji time “posteno” zaradjuju svoj kruh. Prvo, treba ljudima objasniti da je SEO kao takav evoluirao (kao i Google algoritam koji se sada djelomicno oslanja i na AI), te se sastoji od puno vise komponenti nego prije. I naravno, ne mozete obecati u kojem cete roku napraviti rezultat nego se crta podvlaci nakon 6 mjeseci kampanje i zadaju novi ciljevi kampanje… Veliki je posao objasniti ove stvari klijentu koji zeli instant rezultate i zeli platiti cim manje (oni koji se malo duze bave ovim poslom shvatiti ce).

  3. Placanje placanje
    Ovo nase podrucje kao da je ukleto kad se treba platiti i ispostovati dogovore postignute prije samog pocetka kampanje. Ja na primjer, uvjetujem da za uplata za tekuci mjesec kampanje izvrsi do 10og u mjesecu i tu redovito nastaje problem… Nisam ja tu nista novo izmislio i tako rade digitalne agencije na svim razvijenim trzistima diljem svijeta, ali kada tu u HR pokusate napraviti u 99% slucajeva posao pada u vodu.

Mogao bih jos puno pisati o SEOu i HR trzistu ali da ne budem previse negativan ova 3 razloga su sasvim dosta da se zapitamo zasto nema kvalitetnih SEO firmi u lijepoj nasoj (ima ih, ali su okrenute stranim trzistima i osluskuju kada ce se situacija kod nas promijeniti i tada ce se vise znati o njima)…

I za kraj da vas malo nasmijem s vlasitim angdotama vezanom za HR i SEO:

  1. Zove me potencijalni HR klijent prije 3 tjedna na tel. i kaze mi da zeli SEO optimizaciju za svoja sajt jer kako kaze “NEMA VREMENA DA SAM TO ODRADI I DA IMA VREMENA BIO BI NA PRVOM MJESTU NA GOOGLEU ZA 1 MJESEC” …

  2. Kontaktira me vlasnik 1 web stranice i kaze da treba On-Page SEO i napravim mu ponudu. Kako je s ovih prostora dam mu stvarno fer cijenu (mladi decko i tek je krenuo pa ja mislio da ga malo poguram i usput da ga naucim nekim osnovama pa da moze dalje sam). Pristane on na sve i kaze daj mi 2-3 dana da ti platim i od toga je preslo valjda 2-3 tjedna i nista hehe. I u medju vremenu napise mi jos 2-3 maila da mu slozim strategiju, provjerim kljucne rijeci i jos toga…

Zakljucak: Nakon par ovakvih kome se jos da gubiti dragocjeno vrijeme na nasem trzistu???

1 Like

Takve imas i na stranom trzistu. I nije to problem. Problem je sto za domace trziste za mnoge pojmove gotovo ni ne trebas SEO. Drugim rijecima konkurencija je slaba. Ajmo reci za razno razne firmice. Pa te razno razne firmice jedva imaju neku stranicu sklepanu nabrzinu (ali su je platili masno ejr su kupili macka u vreci).

Osim toga njih ni ne zanima internet klijent, odnosno uopce ne traze niti razumiju potencijal dobivanja klijenta preko interneta. Vise manje imaju stranicu tek toliko da ispod u vizitki mogu ispuniti Website:

I kada jos na to dodas da hrvatska onlien trosi jako malo novaca dobis podatak da SEO je na zadnjem mjestu potraznje. Jer akos e vratimo na pocetka, za SEO trebas iamti stranicu, trebas iamti dobar optimiziran server koji je brz i tu stranicu otvara u nekom normalnom vremenu (ispod 5 sekundi, mada ja kazem ispod 3 bi trebao) i tek onda se moze ici raditi ozbiljni SEO.

Jer ako ne zadovoljis ovo prvo onda je to kao da si nalio tone benzina, a vozis Toyotu koja ide na struju.

1 Like

Ma da, zalosno mi je sve to stanje svijesti nasih poduzetnika…ali donekle ih i razumijem. Plate “masno” web stranicu koja im sluzi samo da popuni 1 redak na vizitki.

Ali, nadam se da ce se osvijestiti i shvatiti da je web stranica jako mocan alat za dovibanje novih klijenata/poslova ako se napravi/poslozi na pravi nacin. I, jos je teze objasniti vaznost redovitog objavljivanja novosti/edukativnih sadrzaja na samoj stranici. SEO je samo 1 (ali vazna komponenta) koja daje “snagu” stranici i contentu da se rangira za relevantne pojmove i time privuce paznju potencijalnih klijenata/kupaca.

Teorija o Toyoti stoji :smile:

Ozbiljne hrvatske firme ulažu u adwordse i to popriličan novac. Za vrijeme turističke sezone neke stave bez problema od 1000$ na više. Kad im složim kampanju i kad vide rezultate, sasvim im je svejedno da li će staviti 5000$ tjedno ako je rezultat isti.
Neke firme su tako i napravile pa izgorile jer su imale previše rezervacija u isto vrijeme što je rezultiralo nezadovoljnim klijentima pa lošim reviewovima na tripadwisoru, facebooku itd.

Svi s kojima radim dobro znaju što je SEO i kako funkcionira, i znaju da je to igra bez granica koja može večeras promijeniti pravila.
Moje klijente zanimaju rezultati, pa vrlo jednostavno povuču crtu i izračunaju dobit od uloženog SEA i uloženog Adwordsa.

Ali recite pravo, koje kompanije u Hrvatskoj stvarno trebaju SEO, a da mogu i pošteno platiti ? Jeftinije su reklame na lokalnim radio i tv postajama. Npr. za 5000 kuna možete dobiti 50ak reklama po 20sec. na radiu ili upola toliko na lokalnom tvu, a reklama ih vodi na web ili direktno u trgovinu ili što već žele oglasiti.

Ali kad želite recimo natjerati turista iz UK da renta auto u Splitu ili Zagrebu onda igrate igru koja nema granica. Klikovi na Adwordsima skaču i do 20$, a SEO varira u toj mjeri da niste u mogućnosti ni sami procijeniti da li ćete išta pomaknuti sa mjesečno uloženih 1000$ u SEO jer je jako puno igrača lokalnih i globalnih.

Da postoji jaka SEO firma u Hrvatskoj najviše bi zaradila upravo na turizmu jer tu je para ko blata, a uz to idu i Adwordsi ko ludi.

Ako je netko u kombinaciji da otvori nešto ili da se napravi ekipa koja bi krenula u akciju ja se prvi javljam da udružimo snage. Prije svega sam zainteresiran da radim dio gdje nabavljam klijente što je većini koji žele raditi SEO i Adwordse najteži dio :smile:

Hipotetski, da nas se složi troje, četvoro ozbiljnih, koliko bi morali naplatiti mjesčno da bi isplatili prosječne plaće, nešto sitno uložili u ured i ostale sitne troškove ? 50.000,00kn najmanje samo za plaće. Pa vi recite je li realno, a klijenti dolaze i odlaze ovisno kako su sami poslovali. Prije dvije godine kiša rasturila sedmi mjesec, svima je zadnje na pameti bilo podmiriti račun za SEO :smile:

E… zato se trošak za SEO kampanju naplaćuje max.do 10tog u mjesecu za tekući mjesec…da ne bi svi ostali bez posla ili u dugovima zbog kiše. Ukoliko klijent do navedenog roka ne uplati iznos dogovoren za tekući mjesec kampanja se automatizmom pauzira.

Ako sudiš po prošlom ljetu nitko nije ostao bez posla :))