.htaccess neće odraditi rewrite rule nad upitnikom

Pozdrav,

situacija je sljedeća, ako imam rewrite rule:

RewriteRule ^miki&test=a$ index.php?test=b [NC,L]

Onda uredno ulazni link www.domain.com/miki&test=a bude redirektan na Domain.com

A ja želim da se link piše na način:
www.domain.com/miki?test=a , te ga pokušavam obraditi sa rewrite rule koji glasi:

RewriteRule ^miki?test=a$ index.php?test=b [NC,L]

Iz nekog razloga, izgleda da rewrite rule djeluje samo do query parametra, jer ono nakon upitnika ne vidi.
Pretpostavljam da se ta instrukcija nalazi u RewriteCond koji ne kužim kako radi.

Trenutni RewriteCond je:

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
RewriteBase /

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^basedomain\.com$
RewriteRule (.*) https://www.basedomain.com/$1 [R=301,L] 

# Block out use of illegal or unsafe characters in the HTTP Request
RewriteCond %{THE_REQUEST} ^.*(\\r|\\n|%0A|%0D).* [NC,OR]

# Block out use of illegal or unsafe characters in the Referer Variable of the HTTP Request
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^(.*)(<|>|'|%0A|%0D|%27|%3C|%3E|%00).* [NC,OR]

# Block out use of illegal or unsafe characters in any cookie associated with the HTTP Request
RewriteCond %{HTTP_COOKIE} ^.*(<|>|'|%0A|%0D|%27|%3C|%3E|%00).* [NC,OR]

# Block out use of illegal characters in URI or use of malformed URI
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/(,|;|:|<|>|">|"<|/|\\\.\.\\).{0,9999}.* [NC,OR]

Ako može pomoć, bit ću zahvalan. :wink:

Mislim da taj upitnik moraš escapeat sa backslashom odnosno

^miki\?test=a$ index.php\?test=b

Nije to, jer po tome nebi radio ni prvi rewrite koji nije escapeao upitnik (u desnoj polovici pravila) :
RewriteRule ^miki&test=a$ index.php?test=b [NC,L]

Pošto je tek lijeva polovica pravila selektor regularnog izraza, samo tamo ga treba eskejpati…tako sam i pravio.

A desna polovica rewrite pravila nije selektor regularnog izraza, nego output koji želimo dobiti. A za output se ne trebaju escapeati spec. reg-ex karakteri selektora.

Nego koliko sam uspio izguglati, sa .htaccessom se ne mogu primjenjivati pravila za re-write-a nad query djelom URI-a. Jel se to kako da zaobići, nemam pojma. Ali onako na prvu što izguglah, kažu tako.

Prob’o (i) oficijelnu dokumentaciju?

Još kada bi mi ju Google sugerirao. :slight_smile:

Fala na linku :wink:

Svašta. Nema šta da ti sugeriše - prvo pogledaš zvaničnu stranu sekcije (tehnologije, jezika, whateva…) kojom se baviš, izučiš pa kreneš dalje. U ovom slučaju, tehnologija je Apache.

Hebiga, treba znat što je ofišil dokumentacija od čega. Nije da se najbolje snalazim u tome, pa uglavnom čitam prve odgovore koje Google sugerira.

https://www.google.com/search?q=official%7B%7Bsearching_term%7D%7Ddocumentation

Bukvalno 300 ms posla. Nulta osnova postavke [i sistematizacije] problema.

Kad si tako pametan, aj objasni zašto bi iz vedra neba trebao znati da .htaccess dokumentacija spada pod ofišl appache dokumentaciju??

Ok, znam ja da se .htaccess obrađuje unutar appachea, ali i php se vrti unutar appachea pa ofišl dokumentaciju php-a neću tražiti unutar ofišil dokumentacije appachea…

Uglavnom… drago mi je da se dobro snalaziš u dokumentacijama, ja eto ne. I hvala na linku još jednom. :wink:

Ogroman post sam napis’o al’ ne vrijedi, problem je puno veći nego što sam mislio da je.

Kreni da učiš da ne ispadaš (u najmanju ruku) smiješan u društvu.
Preporuka su linkovi koje je @creatifcode okačio na drugim temama.
Ako ti ne ide guglanje zvanične dokumentacije, pitaj ovde i svi će ti rado odgovoriti/pomoći.

Show.

1 Like
1 Like

Kako si ljubazan. :face_with_head_bandage:
Nedobog da mi neko tako rado odgovara/pomaze k’o ti njemu ovdje.

Show.

2 Likeova

Recimo nivoa (ne moja ljubaznost već njegovo neznanje) k’o sad kad bi ti (od svog svog opusa na forumu) u trenutku priznala da nikad nisi izašla na wordpress.com ili wordpress.org lokaciju.
Show nevjerovatno. Al’ baš.

Ustvari, ne može se porediti. Al’ zato sam i obris’o onaj džinovsku post iznad.

Mozda kod vas hemija ne stima, a mozda se i savrseno razumujete a ja ne skontah. Meni smusenost nije odbojna. Kako god, sorry na upadu…

Heh, navikao sam ja već na njega … mislim da se nije desilo unatrag zadnjih godinu i pol da mi je ijednom nešto odgovorio, a da nije bilo u ovakvom tonu. :smiley:

Ja mislim da je on moj ofišl prvi hejter :smiley: …i bez njega bi mi na forumu bilo isprazno.

2 Likeova

:smile: :smile: Čuj, “iz vedra neba”… Kreni od početka, ne od sredine ili kraja. Guglaj “what is htaccess” i znat ćeš puno više nego što znaš sad.

Što se tiče pitanja, ti želiš da kad netko upiše domena.com/miki?test=a bude usmjeren na domena.com/index.php?test=b? Jesam dobro shvatio?

1 Like

Jel ti to stvarno il’ nas samo dobro zajebavaš i trolaš

1 Like

Što se tiče pitanja, postavljeno je u uvodu teme :D. Kao što sam reče, samo treba krenut od početka. :slight_smile:

Da znaš objasniti onda bi puno tvojih tema išlo u drukčijem smjeru. Ali, ponos i neznanje su zeznuta kombinacija. Tako da - uživaj. :slight_smile:

2 Likeova

Kakav ponos na neznanje …pa sam sam napisao da se ne snalazim najbolje među dokumentacijom i bivam napadnut iako sam stvarno zahvalan na dobivenom linku.

Ponosan sam na ono što znam …a svatko bira ono što će proučavati i što će znati … ne može svatko znati sve. :slight_smile: Peace.