Htaccess zaštita

Jeli ovo dovoljno staviti (IndexIgnore *) da bi zaštitio fajlove na webu?

Što podrazumijevaš pod “zaštitio”?

bolje je da dodas jos sljedece, tj da dodas ono sta se nesmije prikazivati. Npr.

znaci dozvoljavas samo .jpg

Naravno još bolje je ako te failove zastitis sa lozinkom. Treba ti u svakom folderu jedan .htpasswd i u .htaccessu još

Htio bi zaštiti foldere stranice. Neznam jeli se to zove source kod ili kako već pa neželim da netko dođe na sajt i skine sve što se radilo puno vremena.

@tom
hvala

mislim da nije moguce uspesno zastiti source code od kopiranja ako gresim nek neko objasni kako moze jer i meni bi koristilo :slight_smile:

aha ti u principu zeli zastiti sadrzaj od kopiranja. E to je skoro pa nemoguce. Postoje neke metode sa js i slicno al onda ode cjeli SEO u k.
To je i glavni problem na netu, kradja. Al cuj, npr. u Njemackoj ako imas dokaz vlasnistva nad tekstom ili slikom na sudu dobijas.
E sad ne isplati se uvijek tuzit (pre mala lova) ili sam nemas love za pocetak procesa. Ostaje ti na ljep nacin zamolit da ukloni tekst, prijavi ga gg, prijavi ga onom kod koga ima imastranicu da ima ukradeni sadrzaj i sl.
Al sve u svemu je to mission imposible… Nazalost

[quote=“tom971”]bolje je da dodas jos sljedece, tj da dodas ono sta se nesmije prikazivati. Npr.

znaci dozvoljavas samo .jpg

Naravno još bolje je ako te failove zastitis sa lozinkom. Treba ti u svakom folderu jedan .htpasswd i u .htaccessu još

Aj objasnite mi ovo jer ne razumin. Šta je tu zaštićeno i od koga/čega?

imas folder i u njemu datoteke na serveru.
Zelis nekome pokazati 20 slika i 5 tekstova,
to se sve nalazi u moja-domena.com/pokazivanje
i sad da nebi covo pisao svaki put
moja-domena.com/pokazivanje/slika1jpg, pa moja-domena.com/pokazivanje/slika2jpg, moja-domena.com/pokazivanje/slika2jpg
otvori mu se folder (ko na racunalu u exploreru) i on klika kaj oce
E sad da ti sa iframe i ko zna cime ne ubace nesto u taj folder ti dozvolis samo odredjene extenzije
Prijava sluzi ako oces jos dodatno taj folder zastiti prijavom.

[quote=“tom971”]imas folder i u njemu datoteke na serveru.
Zelis nekome pokazati 20 slika i 5 tekstova,
to se sve nalazi u moja-domena.com/pokazivanje
i sad da nebi covo pisao svaki put
moja-domena.com/pokazivanje/slika1jpg, pa moja-domena.com/pokazivanje/slika2jpg, moja-domena.com/pokazivanje/slika2jpg
otvori mu se folder (ko na racunalu u exploreru) i on klika kaj oce
E sad da ti sa iframe i ko zna cime ne ubace nesto u taj folder ti dozvolis samo odredjene extenzije
Prijava sluzi ako oces jos dodatno taj folder zastiti prijavom.[/quote]Hvala na lekciji!

Od kad smo na Vi :slight_smile:

Stara pravila foruma je da su svi na “ti”. Nisam mislio na jednu osobu već na sve koji znaju objasniti.

zar nije dovoljno zaštiti directory listing

ne kuzim te? Pa sa Options +Indexes mu explicitno dozvoljavas. Po standardu je tako i tako directory listing na vecini servera zabranjeno. Ako bas oces mozes sa Options -Indexes mu zabraniti.

Ali kolega trazi nesto drugo, copy protekciju sadrzaja na strani.

Kad se već igramo pogađanja koje je bilo pitanje…

Moja pretpostavka je da želi onemogućiti Directory listing.
Sada mu svatko može vidjeti sadržaj direktorija i poskidati sve fajlove iz direktorija.
Valjda želi da, ako netko pokuša vidjeti sadržaj direktorija, server vrati grešku 403 Forbidden.
Za to mu treba u .htaccessu

Options -Indexes

gambo nemogu to, pokušao sam i piše mi:

An error occurred
Page not found
Exception information:

Message: Invalid controller specified (application)
Stack trace: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

a sa IndexIgnore * mi piše (mislim da je ovo ok):

Index of /xxx

Apache Server at xxx.net

da, to mi treba (LINK)

hvala

Javlja ti:

Server vraća grešku “403 Forbidden” i želi prikazati stranicu 403.shtml. Kako ne može naći stranicu 403.shtml, generira još jednu grešku: “404 page not found”.

[quote=“aaaaaa21”]gambo nemogu to, pokušao sam i piše mi:

An error occurred
Page not found
Exception information:

Message: Invalid controller specified (application)
Stack trace: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
[/quote]
Možda isti problem kao kod paora - nedostaje ti 403 error stranica.
Možda nešto drugo u .htacessu smeta.
Možda su u šumi.

Najjednostavnije

Deny from all