.html u .php

Dakle nisam vjerovatno prvi no do nedavno sam ažurirao jednu html stranicu davni projekt , jedan od prvih koja je u međuvremenu narasla na 5 jezika, oko 30 stranica po jeziku.

Kako sam u međuvremenu malo počeo otkrivati php i baze podataka, odlučio sam pojednostaviti neke stvari sam sebi.

Napravio sam neke full jednostavne “module” koje onda includam na stranicu. Sve 5.

No naravno promijenio sam svima ekstenziju u .php, i sve linkove (find replace je ovdje bio od sveopće koristi).

E sad, na dosta stranica ima linkovi na početnu stranicu i to je ok, ali postoji dosta vanjskih linkova na neke određene podstranice, no sada više nisu .php već .html.

Kako da riješim to?
Neki redirect?

Neko pametno riješenje?

Pretpostavljam i novi sitemap je “must do”.

Mislim da je preko .htacces fajla moguce izbrisati ekstenzije stranica :slight_smile:

E sad uzmi u obzir da nisam još imao iskustva s .htacces fajlom:)
Snađem se ali na što točno misliš? Što mi daje opcija brisanja ekstenzija stranica?

Sorri na osnovnim pitanjima.

U .htaccess dodaj ovo:

RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)\.html$ $1.php [R=301]

Svaki link na bilosto.html otvarat će bilosto.php

Ako nisi mijenjao imena datoteka nego samo nastavke iz .html u .php, to bi trebalo biti to.

[quote=“gambo”]U .htaccess dodaj ovo:

RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)\.html$ $1.php [R=301]

Svaki link na bilosto.html otvarat će bilosto.php

Ako nisi mijenjao imena datoteka nego samo nastavke iz .html u .php, to bi trebalo biti to.[/quote]

Znači sve stranice tko dođe rade s .php.
HTML podatke sve pobrišem kada ustanovim da su svi linkovi s php ok.
Ubacim taj htaccess file s tim kodom.

I svatko tko ima link s starim .html nastavkom otvoriti će mu se dodtična .php datoteka?
Fajlovi svi imaju ista imena.

A što se tiće sea i google-a sve ok? Jel se naruši nešto tom promjenom?

Usput hvala na brzom odgovoru.

[quote=“webmajstor007”]Znači sve stranice tko dođe rade s .php.
HTML podatke sve pobrišem kada ustanovim da su svi linkovi s php ok.
Ubacim taj htaccess file s tim kodom.

I svatko tko ima link s starim .html nastavkom otvoriti će mu se dodtična .php datoteka?
Fajlovi svi imaju ista imena.[/quote]
Tako je.
Ja sam na taj način mijenjao .shtml u .php i - meni radi.
Kad kliknem na neki stari link koji vodi na .shtml ili kad upišem u address bar ime stranice sa .shtml, otvara mi se .php stranica.

Sve OK.
Treba neko (ne predugo) vrijeme da Google u rezultatima .html URL-ove zamijeni sa .php URL-ovima, ali kako je ovo ustvari 301 redirekcija, sve je u redu što se tiče SEO.
Upravo zbog SEO i predlažem ovu varijantu sa R=301, a ne nešto drugo. (Postoje i drugačija rješenja)

Zato postoji “Pohvali korisnika” za one kojima je post koristan :zub:

Da.

(Ovaj) Rewrite rule je pravilo koje će ti trajno redirectati (301 redirect) sve zahtjeve prema bilo kojem .html fajlu kao zahtjev prema istom tom .php fajlu.

Čak i google, ako traži npr. stranica.html, dobiti će sadržaj (samo sa stranica.php)

To je standardni način i ništa se ne narušava.


Jedino što nisam siguran, ako s tim htaccessom imaš i fajlove stranica.php i stranica.html, a u browser upišeš stranica.html, da li će ti otvoriti stranica.html ili, po meni, trebalo bi te možda čak i redirectat.

[quote=“dev_masta”]Da.

(Ovaj) Rewrite rule je pravilo koje će ti trajno redirectati (301 redirect) sve zahtjeve prema bilo kojem .html fajlu kao zahtjev prema istom tom .php fajlu.

Čak i google, ako traži npr. stranica.html, dobiti će sadržaj (samo sa stranica.php)

To je standardni način i ništa se ne narušava.


Jedino što nisam siguran, ako s tim htaccessom imaš i fajlove stranica.php i stranica.html, a u browser upišeš stranica.html, da li će ti otvoriti stranica.html ili, po meni, trebalo bi te možda čak i redirectat.[/quote]

Ma html ću maknuti sav sadržaj. Poduplan je u php.
A za html stranicama neće biti potrebe.

Sutra idem isprobati.

Jedno glupo pitanje.
Nemam htaccess file na serveru.
U ćemu ga napravim? Kako ga nazovem?
Stavljam ga u public_html od domene?

Evo malo pogledaj .htaccess Tutorial - Part 1

Pitanje nije jedno, a nije ni glupo :slight_smile:

Šteta. htaccessom možeš puno korisnog učiniti.
Vidi npr.

U bilo kojem text editoru. Može i Notepad.

.htaccess
Sa točkom na početku.
Ako Notepad to ne dopusti, snimi ga kao htaccess.txt pa ga preimenuj u .htaccess

.htaccess djeluje na direktorij u kojem je smješten i na sve poddirektorije.
Ako želiš da djeluje na cijeli site, stavi ga u public_html.
Možeš imati više .htaccess fajlova, npr. u svakom direktoriju po jedan, ako ima potrebe za time.

Stavio
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*).html$ $1.php [R=301]

u .htaccess file i uploadao na server u folder od domene.

I registrira fajl kada unesem index.html upit da ode na php.

No otvori mi grešku jer je sada putanja ovog tipa:

http:www.domena.com<<i tu dođe dio putanje s serverea gdje je smještena datoteka>>

a ne kako sam očekivao:
http:Centrale vapeur, fer ŕ repasser et nettoyeur vapeur - DOMENA ili koja god samo s .php ekstenzijom.

Mislim da je stvar što je domena zapravo addon domena, možda.

Ili taj kod:
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*).html$ $1.php [R=301]

treba više precizirati.

Ponovno na početku.

Probaj ovaj kod:

RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteRule ^([^/]*).html$ $1.php?%{QUERY_STRING} [NC]

Uglavnom, nema ti veze što je domena addon.

[quote=“dev_masta”]Probaj ovaj kod:

RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteRule ^([^/]*).html$ $1.php?%{QUERY_STRING} [NC]

Uglavnom, nema ti veze što je domena addon.[/quote]

Ok, sada radi super za root folder.

NO imam 4 jezika povrh hrvatskog.

A ta 4 jezika su u folderima /eng /ger /pol i /cze.

Ako upišem
http://www.domena.com/eng/index.html

Dobijem html (još ih nisam pobrisao).

Stavio sam isti htaccess u sve foldere no onda dobijem php verziju, no ne kužim, nema css-a na ta 4 foldera:))
Sad sam zbunjen.

Aha, pardon, onda makni ovaj RewriteBase /

A ovo sa CSS-om nisam nikako shvatio…

[quote=“dev_masta”]Aha, pardon, onda makni ovaj RewriteBase /

A ovo sa CSS-om nisam nikako shvatio…[/quote]

Ma dok sam stavio prvi kod koji je napisan pokazala se php stranica kada se napravio upit s html ekstenzijom.
Ali je naime stranica iz nekog razloga bila prikazana kao da ne čita css.

Nakon stavljanja bez RewriteBase / .htaccess fajlova u svaki folder pojedinačnog jezika sve šljaka super.
Napravio sam sitemapu nakon što sam pobrisao sve html datoteke s servera. Stvarno hvala svima, puno sam naučio.
Pogotov na onom linku s 21 very useful htaccess tricks.