Ideje oko posredovanja (Escrow) kod trgovine na forumu

Slažem se. Posredovanje nije za svakoga. U nekim slučajevima ovih 10% nije dosta ni za aspirine :slight_smile:

Malo smo otišli u OT, treba otvoriti topic o posredovanju.

Zasto bih ja isla na Upwork ako saradnju ostvarujem sa nekim sa ovog foruma. I sto bi smo odrzavali strane sajtove umesto da pomazemo jedni drugima i podravamo nase sajtove. Nikakvi problemi tu ne bi mogli da se jave , lepo sklopimo dogovor , recimo ja tebi nesto kucam , vrednost posla je 100 eura, ti uplatis forumu 105 eura, forum meni 95 po zavrsenom poslu i svi mirni. Ne vidim kakvih bi tu moglo da bude problema.

Nema tu nije za svakoga, u neku ruku to je i duznost ovog foruma, da bude garant da nece doci do prevare. Ili onda jednostavno ne bi trebalo ni da dozvoli objavljivanje topica u kojima se nude poslovi.

Pa ima escrow servis plati se i ne kontam sto bi neko posredovao sa foruma i zezao se s tim kad vec ima servis za to. Sve cisto i uredno.

Upravo sam gore napisala , zasto bi neko sklapao posao ovde na forumu sa nekim, pa isao na neki strani servis ?

Ovo pitanje ti je u stilu: a sto bi neko uopste i drzao forum _
Zezao bi se zato sto je to njegov forum i sto bi na taj nacin sprecio da se desavaju prevare na njegovom forumu. A zasto bi dozvoli da se desavaju prevare, onda je bolje da zabrani takve topice pa ides na specijalizovane sajtove za to i tamo trazis ili nudis posao.

Pa nije ovo agencija za oglase i posredovanje. Ne razumijem sta ima vlasnik foruma s tim, on se trudi da to sprijeci, ali ljudi ko sto smo vidjeli se godinama vracaja sa zenama, profilima djece, baba, unuka i pokusavaju izvarati. A ako vec neko hoce da bude siguran ode na escrow da 10% isto ko sto bi i u tom slucaju dao i dobro svima.

Ali opet ti mene ne razumes, sto bi isao na neki drugi sajt , a dosao si ovde na forum da sa nekim sklopis posao. I onda i ti i taj neko trebate da idete na drugi sajt i da pomazete strane sajtove, umesto da pomazemo jedni druge. Jel si ti nekada video onu reklamu Kupuj domace ?

Ne razumiješ ni ti šta ti pokušavaju objasniti. Sve to lijepo izgleda ovako na “papiru”, dok u praksi, kao što neko napisa, trebaju kutije aspirina, koje nisu vrijedne tog nekog procenta. Jesi nekada bila posrednik ili čitala iskustva posrednika?

Ne trebaju tu nikakvi aspirini, postave se pravila koja se moraju postovati i kraj. Sami korisnici se dogovaraju oko posla, ako se dogovore, forum samo posreduje u prenosu novca kako ne bi doslo do prevare, tipa ja ti odradim posao , a ti neces da platis ili platis unapred , a onaj posle nece da odradi posao. Forum samo posreduje u prenosu novca i garantuje da u tom delu nece biti prevare. Znaci ako si ti prihvatio da ti ja radim recimo 10 clanka to je to… platis forumu ja krenem da radim , kada zavrsim forum meni da novac i cao. Ne trebaju aspirini tu uopste. Sve je to jednostavno i prosto. Dobro ja znam sta hocu da kazem, ali ti ne razumes… ne vidim kakav tu problem moze da ispadne , ako si ti prihvatio dogovor i dao forumu novac da me plati tek nakon sto zavrsim posao.

Ponavljam opet, nije sve tako bajno u praksi. Lako je biti posrednik kada su obadvije strane zadovoljne :wink:

Štaviše, takvo nešto je već bilo na forumu, pitaj one koji su to radili, zašto to više ne rade.

Ukratko, puno posla i potencijalnih komplikacija za malo para.

Primjerice, kupac uplati na Paypal, prodavatelj preko posrednika prenese sajt, a kupac nakon toga zapocne Paypal dispute preko kojeg trazi refund. I eto problemi…

Kod vecih trsansakcija bi se mozda isplatilo posredovati, s tim da ja osobno volim i da je sve po zakonu, pa bi trebalo i pravno sve regulirati, sto donosi dodatne komplikacije.

3 Likeova

Onda nema paypal uplata novca, vec direktno na racun. A nije problem ni da se napravi neki univerzalni pravni dokument sa kojim bi se obe strane obavezale da ce sve biti po zakonu i da ce da ispostuju dogovor. Vi bi ste valjda kao vlasnik foruma trebali da se bavite ovim stvarima i da svojim korisnicima obezbedite sigurnost. Sigurna sam da postoji nacin sa kojim bi se ostvarila sigurna trgovina na ovom forumu. Sama zarada nije prioritet, prioritet je sigurnost i bezbednost na samom forumu, a kada se to obezbedi i kada ljudi vide da se ovde bezbedno trguje, povecace se i sama zarada.

Zivimo u razlicitim zemljama, pa bi transakcije s racuna na racun bile skupe i spore.

Ovo je forum, nije marketplace, a niti mi je to jedini projekt pa da imam viska vremena za baviti se s tim.

Gospodična, šta vam nije lakše pronaći nekoga sa pozitivnim recenzijama i s njim poslovat, ili se osigurat na neki drugi način, nego dizat revoluciju ovdje?

Pa ima onda neki drugi platni procesor na kojem nije moguce da se izvede takva prevara ? I za koliko tacno vremena na paypalu moze da se zatrazi refundiranje novca , ne verujem da moze bilo kada ?

Kazes zarad nije bitna, a sto bi inda trosio vreme za to? Da li ljudi koji imaju grupe na FBu oko prodaja treba da posreduju prilikom prodaje? Naravno da ne.
Da bi posredovanje bilo legalno i da bi imalo bilo kakvu pravnu tezinu, morqo bi da bude registrovsn pravni subjekat cija bi delatnost bila posredovanje u prodajama. U suprotnom, nista legalno nije. A drugo i mozda bitnije, osoba koja posreduje je u ozbiljnom poreskom problemu jer ima veliki promet po racunu koji nije prijavljen.

Ne dizem nikakvu revoluciju, samo iskazujem svoje misljenje , ne vidim problem u tome.

Sve je legitimno, ali spominjete univerzalni pravni dokument i da se obvežu da će bit sve po zakonu, pa 80% transakcija ovdje je do 100€, a i da su jače od toga, kršenje tog ‘pravnog dokumenta’ znači sud, a sud znači 3-4 godine povlačenja po istom. Ko će vam se zezat s tim? i to za male pare… i onda jedna stranka u HR, druga u Makedoniji.

Osim toga, mislim da je 99% lopovluka na ovim manjim ciframa, kada su jače kupovine u igri, ljudi se osiguraju da sve prođe dobro, jer ima načina.

Da bi bio najbolji u onome sa cime se bavis, ako vodis forum, onda je valjda normalno da ces da radis na njemu i da ces da ga stalno poboljsavas. Nije sve u novcu.

E Majo Majo, znas li ti da su mesta ovakvog tipa cist entuzijazam. Vise kostaju nego sto donose. I sad treba jos natovariti sebi neku glupost na vrat da posredujes na balkanu u prodajama gde niko nikad nije zadovoljan. Da sklonimo na stranu zakonske stvari koje nikako nisu naklonjene za takvu stvar.
Ne postoji ama bas ni jedan razlog zasto bi to sebi pakovao na vrat, ni on ni bilo ko.

1 Like