Indexirati ili ne? …. WP tagovi

Imam par pitanja vezanih za Tagove (oznake) u Wordpressu vezanih optimizaciju stranice:

  • Da li je bolje indexirati ili neindexirati tagove?
  • Da li staviti nofollow atribut na tagove?
  • Da li uopće prikazivati tagove ispod/iznad članaka?
    Čitam po netu i nalazim svakakve prijedloge, pa me zanima što vi mislite po ovom pitanju.

Uvijek indexiram tagove tj. u all in one seo plugin stavim use tags for meta keywords, a postavim use noindex for date archives, i use noindex for author archives. I stavim autogenerate descriptions. Meni se ovako postavljeno na svim stranicama (7 komada) pokazalo super.

Tagovi najvećim dijelom i postoje radi SEO-a, pa bi bilo logično ih indexirati.
U suprotnom čemu ih uopće kreirati.

Čačkajući po netu uglavnom nalazim savjete da se na tagove stavi noindex atribut zbog izbjegavanja duplog sadržaja, jer bi se tagovi mogli svrstati u keyword stuffing.
A opet s druge strane nalazim masu i domaćih a i stranih stranica da koriste tagove i vidim ih indexirane u Googleu

Ne moze ti ni na koji nacin keyworde stavljati u keyword stuffing, ja uvijek radim kako sam gore opisao i nikad nisam imao problema.

Mislim da su tagovi još uvjek dobra stvar i uz pametno korištenje mogu napraviti drastičnu razliku u posjeti članaka…

To sam i ja mislio, ali vidim da i Yoast i na moz.com stranici savjetuju suprotno.
http://moz.com/blog/setup-wordpress-for-seo-success

Zanima me da li je tko radio test s indeksiranim / neindeksiranim tagovima?

Mogu oni savjetovati sto god hoce, ja znam da je meni onako kako sam opisao super, i ne slusam svakakve savjete. Isto kao i provala da EMD po novome ima jako mali utjecaj, sto uopce nije istina.

Evo sad sam baš pogledao mjesečne statistike i od oko 300.000 guglovih posjeta na geek.hr, tek njih 6000 dolazi na tagove.

Mislim, 6000 je bolje nego ništa, no ako postoje i negativne strane (što nisam siguran kako provjeriti), onda se vjerojatno ne isplati imati ih indexirane.

E sad jel ima tko ideju kako provjeriti je li tagovi štete određenom sajtu ili ne?

Inače Google nisko rangira tagove u SERP-u, tako da s tagova uvijek dolazi malo posjeta. Stvar je u tome da li bi članak bio bolje rangiran da tagovi nisu indeksirani.
Jedini način za testiranje je probati na nekoliko tjedana i jednu i drugu varijantu pa vidjeti što se događa s ukupnim brojem posjeta.

A tu su i interni linkovi od tagova. Pošto je svaki tag odvojen page, a time i interni backlink prema člancima.
Možda i to ima neke benefite u SEO smislu, a možda i ne.

Pa gledajući s aspekta search enginea i ne bi trebalo imati nikakvih benefita, bar ja tako mislim.
Te tag arhive u biti nemaju skoro nikakav PR (što se i vidi iz posjeta jer su vrlo nisko rangirane), a uz to je na njima obično backlink na više članaka, tako da i ono malo vrijednosti što imaju granaju na više članaka.

Ja sam još davno čitao da nije dobro imati i tagove i keywordse, jedno od to dvoje treba izabrati, naravno keywordsi su daleko bolji, tako da ja tagove ne koristim, ali možda je to bila šuplja :).

@milito Da ali onda pazis da ti keywordi i tagovi nisu isti , jer inace duplas keyworde u pojedinacnom postu.

I tag i cat su na WP samo taksonomija. Cisto sluze za sortiranje i agregiranje contenta po 2 vertikale. Obje daju isto, tehnicki isto postignete s pod-kategorijama ko i s tagovima, tak da je to samo tehnicki aspekt. Jasno, moze dodat ali i oduzet na seo, zavisi kak se koristi.

Bit je da se “stranica” broji ako je unique dovoljno.

Ako je 100 tagova prikaceno na neki content, a vidjal sam tagove npr “igre igrice”, “igrice igre”, “igrice 123 igre”, “igre za djecu”, “igrice za curice” i kojekakva jos cudesa nataknuta na jedan thin post s igricom (isto vrijedi i za clanke) - to nece valjat nikak i to u stvarnosti je obican kw stuffing.

Moja klasicna uporaba taga je kao unique page i indeksira se i prikazuje svagdi, al onda ga tak i koristim; u primjeru:

Post: Kako instalirati WP
Category: Wordpress
Tags: Tutorial, Website setup, How-To

Tak nest. Al se osobno pobrinem da nemam beskonacni broj tagova, nego npr ako vec imam 10 kategorija, pokusavam imat 10-20 tagova max, gledam ih ko formu kojom mogu grupirat jos contenta (unique) a da nisu kategorije (npr ako necu stavljat to u izbornik ovo ono).

1 Like

Ovisi kako ti izgleda tag page.

Ako ti je page ćelav i nije optimiziran, moze biti vise stete nego koristi.

Ako sredis / optimiziras tag page, moze biti ok traffic.

Bitno da bot vidi content, a ne generirani prazni page.

1 Like

Ne znam sta fali takvim tagovima. Osobno takodjer imam web stranice sa igrama, doduse ne stavljam po 30 keyworda i 30 tagova, nego su mi tagovi vise opcenitiji a keywordi vise tj. uze usmjereni. Kod mene na stranicama recimo ako je homepage PR3, vecina tagova ima PR 2.