Inspektorat - Doso poziv

Ne bih sad htio biti glasnik zla, ali zabrij da ti u paketu uleti i provjera softvera, a lako bi se i to moglo desiti. Jednom kad netko krene kopati po tebi & tvojim radovima, dolaze u paketu.

A čisto da pogodim, ovako, iz glave, potpuno napamet, odokativno, prst-palac procjena - nemaš ništa legalno. Ni WinZIP.

Pa gore su ti ljudi pokušali pomoći. Jer si pročitao sve?

[color=“White”].[/color]

Jesam pročitao sam i zahvaljujem se svima od srca koji su pokusali i dali bilo kakav saviejt, ali ovo je vec preslo u OT i sta ja znam vise sta. To nije uredu, ako pitam lijepo nesto i nije zajebancija opet bubaju ljudi svasta sto uopce mene nezanima…Nekima se lako zajebavati,meni nije jer niste u takvoj situaciji… Nista ne mislim nikome zlonamjerno, ali mislim da ova tema treba ici u lock i delete… Hvala

Tu bih se složio.

Dakle, ja stajem “u obranu” jedino “malog od susjeda”, koji tek počinje, napravi par webova susjedu i tome slično.
Definitivno ne branim nekakav “ozbiljniji biznis” koji posluje na crno.

[quote=“trnac”]Nismo neozbiljni. Imam razumijevanja za probleme koje ima Darko. Međutim, teško je sada davati pametne savjete. Najbolje ga je savjetovao Sljaker. Ponizno i poslušno. Preporučio bi i neugledniju odjeću kada dođe kod njih.

S druge strane imam razumijevanja i za onoga koji ga je prijavio. Sigurno je, ljudi iz Inspektorata izlaze na prijave, nema šanse da su sami došli do D.
Taj koji ga je prijavio sigurno je imao debeli razlog. Sigurno je već voda do grla ako ne i preko. I što sad?
Zatvoriti firmu (obrt) dok susjedov mali radi?

Da se razumijemo, nije to podmetanje. Podmetanje je kada ravnopravnog igrača ometaš (sprečavaš) u normalnom poslovanju.[/quote]

U potpunosti se slažem, razumijem onog tko ga je prijavio. Tu je malo veći problem, nije samo kriv susjedov mali nego država koja mu ne da mogućnost poslovanja. Za tih nekoliko Web stranica što on napravi u par mjeseci bi ga vjerojatno dotjerala u dugove veće nego u kojima je bio.

Yebeno mi je kak se “znam samo kodirat, neznam prodavat” naziva “susjedov mali” u svim mogucim temama o radu.

Ko god fakat misli da je to problem ove drzave i web dizajn/stovec struke, nek odma uzme kramp i potrga sto god u kuci ima a da je nedajboze napravljeno bez racuna (prijatelj od starog, susjed, kum, bla).

Imao sam obrt 4 godine. Bas zbog kao, budem posteno. Na kraju dana - vise sam u minusu nego plusu. Fakat - i to -20-30% na kraju. Jedino se ne sjecam da mi je ikad icij susjedov mali uzeo posla. Mora bit neki napredni susjedi svakuda.

Posla su jedino uzimali ili jaci, ili podobniji.

E a to sto kad se stalo s prodajom i rjesenjima pa je lova prestala dolazit i na kraju minus - to su druge price.

Nista, momak, good luck. Glumi siromaha i budi ponizan, ko npr s murjom na 0.51 :wink: Ionak sumnjam da je OP “obrnul miljon” pa ce bit sve ok.

Vrlo je jednostavno, netrebate mozgati, idemo redom:

  • dečko pronađe klijenta, ali nema firmu, ok
  • kontaktira legalnu firmu koja radi takav softver i konzultira se o cijeni
  • klijentu kaže takvu cijenu i napravi web, naplati se preko legalne firme koja sebi ostavi proviziju, a dečku njegov dio sasvim legalno, ima načina bez brige budite

Konačan rezultat:

  • dečko zaradio jednako ako ne i više nego bi na crno
  • nije napravio nelegalnu konkurenciju
  • nije na tržištu srušio cijenu
  • firma je također zadovoljna jer eto barem se ima čemu nadati u budućnosti

Ovako…

  • ovo je ipak samo moja mala Hrvatska
  • koju sam ja stvarao
  • i koja me ždere već dvadeset godina
  • i koja me na kraju umalo nije požderala
  • no otrovan sam pa će me morati ispljunuti

Živili !

P.S.
Ja ne želim da se ovaj topic briše.

Postoji nešto što se zove autorski honorar.
Plaćao sam izrade loga i web dizajna putem honorara. Ispadne nešto skuplje ali mirni autori, miran i ja.

[quote=“Nosf”]Yebeno mi je kak se “znam samo kodirat, neznam prodavat” naziva “susjedov mali” u svim mogucim temama o radu.

Ko god fakat misli da je to problem ove drzave i web dizajn/stovec struke, nek odma uzme kramp i potrga sto god u kuci ima a da je nedajboze napravljeno bez racuna (prijatelj od starog, susjed, kum, bla).

Imao sam obrt 4 godine. Bas zbog kao, budem posteno. Na kraju dana - vise sam u minusu nego plusu. Fakat - i to -20-30% na kraju. Jedino se ne sjecam da mi je ikad icij susjedov mali uzeo posla. Mora bit neki napredni susjedi svakuda.

Posla su jedino uzimali ili jaci, ili podobniji.

E a to sto kad se stalo s prodajom i rjesenjima pa je lova prestala dolazit i na kraju minus - to su druge price.

Nista, momak, good luck. Glumi siromaha i budi ponizan, ko npr s murjom na 0.51 :wink: Ionak sumnjam da je OP “obrnul miljon” pa ce bit sve ok.[/quote]
Ne budi smiješan, znaš ti dobro radi čega su cijene na tržištu u IT sektoru pale.
Najvećim dijelom radi nelojalne konkurencije i sad imamo to što imamo, da se uopće ne isplati raditi.
Budeš vidio, ruši se tržište jer trebaju doći strani igrači na tržište, a ne mogu sve dok su doma zdrave male tvrtke kojih je sva sila i povoljne su, njih treba prvo podaviti, a onda će lako sa ovim pijevcima koji kljucaju zrno po zrno na crno, njih će strpat u vreću za jedan dan i onda ćemo svi lijepo radit za stranca za kolu i sendvić, a on će se debeliti, tako je u svim sektorima bilo zašto bi IT bio izuzetak kaži mi to?

A reci in da nisi zainteresiran ni za kakve inspekrorate.

[quote=“Nosf”]

Nista, momak, good luck. Glumi siromaha i budi ponizan, [/quote]

To u pravosuđu nije najbolja taktika. Jedino rješenje je dobar odvjetnik.

[quote=“trnac”]Postoji nešto što se zove autorski honorar.
Plaćao sam izrade loga i web dizajna putem honorara. Ispadne nešto skuplje ali mirni autori, miran i ja.[/quote]

Naravno, vanjski suradnik u firmi zašto ne, ako tu i tamo naleti posao koji ne radiš inače, čovjek odradi i sve 5, ali ekipi se očito ni to ne sviđa, ajde ne bi rekao barem da idu na tržište sa cijenama koje i mi ostali imamo, nego igrači idu duplo ispod i troduplo jer znaju da tako ziher prolaze i smiju se svima u brk, o tome se radi. A ti dok platiš sve obaveze jednostavno nemožeš ispod svoje cijene.

Odvjetnici o IT-u manje znaju od nas, jedino što bez njega si na sudu ko kreten jer sud te ne šljivi pol posto, nisu pravnici ko mi pa da jedan drugome ruše posao, kužiš foru?

Btw, sklon sam posumnjati da bi netko koga su hapili za vrat po forumu vikao na sav glas, neka mi oprosti ako sam u krivu, no to mi miriši na kampanju o uklanjanju crnog tržišta, a to znamo što je zapravo, tresla se brda rodio se miš, ja bih cijelu priču uzeo s rezervom.

[quote=“neki_frajer”]To u pravosuđu nije najbolja taktika. Jedino rješenje je dobar odvjetnik.[/quote]Pošto ti plaćanje sigurno ne gine, svakako je prvi korak koji moraš napraviti kontaktirati odvjetnika. Ovdje se ne radi o mogućnosti jedinice u imenik, već o situaciji u kojoj jako puno ovisi o tome što ti napraviš ili ne napraviš, a nitko te - niti inspektorat, niti sud - neće upućivati u to kako je najbolje za tebe postupati. Stvarno, jedino ti je odvjetnik ovdje prijatelj. Pri tome moraš osobno biti angažiran i ne libiti se kontaktirati i dva odvjetnika ili promijeniti odvjetnika ako vidiš da si naletio na nekog koji je samo zainteresiran za produciranje što više po odvjetničkoj tarifi naplativih papira.

Ti ovdje tražiš savjet od širokog puka, a kako je mišljenje širokog puka nekompatibilno s pravosuđem može vidjeti na primjeru Nevena Jurice. Kada je krenula optužba da je potrošio 120.000 USD u privatne svrhe, on je taj novac uplatio natrag Ministarstvu sudeći (logično, zar ne) da je time pokazao da “nije nepošten”, tj. da mu nije bilo stalo uzeti taj novac - pa evo, vratio ga je. Međutim, upravo taj čin je sudac pronašao otegotnom okolnošću, jer je pokazivala da je Jurica znao da nema pravo na taj novac. Inače, zašto ga je išao vraćati?

[quote=“Darko_VD”]Da oglasavao sam se samo na svojoj stranici nigdje drugdje gdje je pisalo sve … Ali nije pisala moja adresa… Znam da me je sigurno neko prijavio jer drugacije nemogu doci do mojih podataka i adrese i slicno… Jer to nigdje nepise na internetu i slicno…

Moje radove su mogli vidjeti samo na mojoj stranici, zato su i napravili spisak … Neznam sa da napravim…[/quote]

:fajt:Ti i nemaš neki problem. Imao bi veći problem da si uredno prijavljen a primao lovu na crnjaka. Ali veliki problem imaju tvrtke čije si stranice objavio kao referencu. Njih će teretiti za utaju poreza i dobiti će vjerojatno velike globe. Njima se postavlja pitanje kako su te plaćali. Sa svojim objavljivanjem za koga si sve radio si u stvari zaj…o firme za koje si radio. I sad, što su te firme ušparale na tebi država će im naplatiti stostruko skuplje.

:misa:Bravo. Jasno rečeno što i ja mislim.

Kako su ga našli? Pa porezna češlja sve oglasnike i web stranice na kojima se nude usluge.
Na isti način su ulovili i jednog električara kojeg znam. Najviše će nastradati firme koje su ga plaćale na crnjaka.

[quote=“Darko_VD”]
Dosao mi je poziv iz Inspektorata u vezi bavljena izradom internet stranica, njihovi zahtijevi su da im donesem fakture i sudsko rijesenje o firmi.[/quote]

je li taj poziv došao e-mailom, ili poštom preporučeno?

ovo nije nikako točno. prikazivanje nepostojećih troškova (ili neprikazivanje postojećih prihoda) je način utaje poreza. a ovdje govorimo o suprotnoj situaciji. uostalom, bilo tko može na svojoj stranici objaviti neke reference, i zašto bi onda te tvrtke imale problema sa poreznom upravom?

ako se ne prikazuju troškovi (npr troškovi izrade web stranice) koji zapravo postoje (ili se prikazuju veći prihodi nego su stvarni prihodi), to dovodi do plaćanja većeg poreza i to je bolje za državu. jedino koga si tako zajebao je banka koja će misliti da bolje posluješ nego stvarno posluješ pa će ti lakše odobriti kredit.