Instalacija Dockera na windows 8.1

Pozdrav,

mučim se sa ovim već neko vrijeme, pa ako netko ima korisnih hintova…bit će od velike pomoći.

Što sam napravio:

  1. Saznao da mi treba biti omogućena virtualizacija putem biosa
  2. Provjerio u biosu i omogućena je
  3. U control panelu sam enableao Hyper-V za omogućavanje virtualne mašine…uredno se komp restartao i imam sada dostupnu aplikaciju “Hyper-V Manager”
    (Nakon svega što sam pogledao, uopće nisam siguran da je taj Hyper-V ono što meni treba. Tutorijali kažu da se nakon aktivacije mora vidjeti u Task Manager/Peroformance: “virtualization:enabled” , no meni se to nije pojavilo.)

Tako da uopće još nisam stigao do koraka instaliranja Dockera.
Doduše, to sam bio prvo napravio, pa mi je instalacija rekla da nisu ispunjeni preduvjeti instalacije, tj. da je obavezan Windows 10.

Vidim da ima načina da se instalira za win 8.1 …ali svugdje ukazuju da je preduvjet spomenuti

Task Manager/Peroformance: “virtualization:enabled”

…gdje sam očito zapeo.

Hvala na bilo kakvoj sugestiji.

Jesi probao koristiti Docker Toolbox: https://docs.docker.com/toolbox/toolbox_install_windows/

Pa prije toga sam htio omogućiti tu virtualizaciju, jer po svim tutorijalima sam vidio da to spominju kao preduvjet:

https://www.youtube.com/watch?v=zxCBBk-caM0 (13. sekunda, ili ti ga na 00:13)

…u nadi da to mogu preskočiti, instalirao sam sada Docker Toolbox i pri pokretanju Docker terminala …prvo me upozorio da ne može raditi skupa sa Hyper-V virtualizacijom. (Smrdilo mi je da je ono nekakva druga vritualizacija …a teško je pratiti tutorijale, svatko kači neku svoju priču, niti jedna ne radi do kraja …a ja sam generalno pogubljen koga slijediti)

Ok, ugasio sam hyper-V u control panelu…sistem je nešto deinstalirao i automatski se restartao.
Nakon toga opet pokrenem Docker terminal …i sada je radio nekakvu inicijalizaciju. Prema logovima se vidi da je kreirao neke foldere …i svašta nešto.

…da bi stao u jednoj točki i napisao da mu moram dopustiti “neki vrag” …i da me ta poruka konfirmacije čeka minimizirana u taskbaru. A ja nemam nigdje nikakve poruke…

…i tako on stoji i stoji …

…ja ga odlučio zgasiti i pokrenuti isponova, možda mi poruka ovog puta iskoči…

…a sada se više ni terminal ne želi pokrenuti. Tj. porkenuo se, ali samo stoji sve crno i stoji…kursor blinka i čeka da nešto napravim. Stoji vjerovatno u istom koraku gdje je i ranije stao, samo ovog puta nema ništa logirano što bi mogao pročitati kako bi znao kamo dalje…

Reinstalirao ga i ponovno instalirao …da vidim koja je to poruka bila gdje je zapeo…
(Ovog puta u startu nemam hyper-V …ako je slučačjno to uzrokovalo bedastoće… )

…kaže ovako:

…i tu stoji

Ajde…neki vrag sam napredovao. Sada sam ovdje:

Ovo čudo od programa…skače iz problema u problem…majko moja Božja…rekli su kao da treba olakšati rad xd xd

Točnije, ovo mi je pozdravna poruka:
screenShoot010

Kit je tu …ali Kita isto xd xd

Da si investirao malo u pravi OS zavrsio bi sve u 5 minuta :stuck_out_tongue:

1 Like

Moguće…ne možemo svi pogoditi svaku investiciju da odradimo na najbolji način. :slight_smile:

Mamicu mu, namučio me ovaj kit … (nije mi ovo prvi dan da se hebem sa njime xd)

…ali valjda je ovo sada obećavajuće…

Pomoć je u konačnici stigla sa ovog linka:

Konretno ovaj dio sam trebao ukucati:

$ docker-machine rm default
$ docker-machine create --driver virtualbox default

Doduše, nakon toga hladan tuš…naredba hello world i dalje nije radila …istu grešku bacala. Ali nakon restarta terminala …radi.

Dobar je i ubuntu :slight_smile:

Malo offtopica, pa u sljedećem postu nastavljam sa konkretnim pitajem…

Nakon već neznam koliko hebade…i problema za problemom…
Milijun puta sam već skoro odustao…i svaki puta si kažem…kada sam već došao do ovdje, ajde još to malo da izguram.

Haha, nadam se da neće biti kao kada sam se ko klinac izgubio sa curom u Velebitu. Penjali se ja ona uz Velebit i stopirali…i odlučili presjeći jedan veliki zavoj prečacem kroz prirodu. I presjekli.
Pa vidili da se taj shortcut nastavlja kroz prirodu…pa rekli da presječemo još jednom i sljedeći zavoj. Znate kako cesta uz velebit ide cik cak…u dugačkim lukovima…
I tako, nakon 15 minuta hodanja, čuješ aute…ali nema ceste …i nema smisla da se vratiš…sad će cesta…
Pa nakon pola sata još manje smisla da se vraćaš…ma sad će cesta
Pa nakon 4 sata hodanja shvatiš da si zaeban i umoran…ali da će uskoro noć i da nema smisla da se vratiš…
Pa šećer na kraju…čuješ medvjeda koji negdje iza proplanka urla na tebe …i curi objašnjavaš da to netko “traktorom ore”, (haha, usred velebita…baš. Kako je to samo progutala xd xd ). Ionak je dovoljno cvilila, još da je znala da je medvjed upravo zaurlikao na nas…

Heto, sa Dockerom sam isto valjda blizu kraja…sada još samo čekam medvjeda nekog da iskoči …pa možda više i sa njime na zelenu granu…hebo ga on, da ga hebo…

Gdje sam stao.
Misija je pokrenuti nekakav blank PHP projekt da se vrti nezavisno unutar Dockera.
Pored zilijun tutorijala koji opet ne rade…evo tračka nade:
https://hub.docker.com/_/php

Docker file bi trebao izgledati:

FROM php:7.4-cli
COPY . /usr/src/myapp
WORKDIR /usr/src/myapp
CMD [ "php", "./your-script.php" ]

I bildanje toga i pokretanje:

$ docker build -t my-php-app .
$ docker run -it --rm --name my-running-app my-php-app

Ok, uspješno mi se zbilda…no nakon naredbe za pokretanje ja dobijem samo u konzoli echo log koji kreira zadana php skripta.
Ako posjetim localhost nakon toga…tamo ničega nema.

Pratio sam i drugih tutorijala gdje se naredba svodi na:

$ docker run -p 80:80 build-name

I u tom slučaju mi baca svakakve greške koje ne uspjevam izguglati, jer su toliko generičke da postoji milijun različitih odgovora.

Pa započetak, koji je ispravan način da podesim da to radi dohvatljivo preko localhost??

Da bar krenem ispravnim putem…pa onda da se trgam sa greškama. Muko moja…

Hvala

Pa koliko ja poznajem PHP (a to je jako malo), da bi uradio to sto zelis treba ti i neki web server (Apache npr)

Dockerfile

FROM php:7.4-apache
COPY . /var/www/html
EXPOSE 80

index.php

 <?php echo '<p>Hello World</p>'; ?> 

Buildaj image

docker build -t php-demo-app .

Zatim je pokreni na portu 80 aka proslijedi sve requeste sa porta 80 na hostu, na port 80 u samom containeru.

docker run -p 80:80 php-demo-app

Točno taj primjer sam i pratio na video tutorijalu: https://www.youtube.com/watch?v=YFl2mCHdv24
Identičan code je prikazan na primjeru, počinje na: 05.42 …ali mi jednostavno neće. Samo me bombaju problemi iz jednog u drugi. Jedan riješim…drugi se stvori…i to traje već danima.

…trenutno sam našao soluciju koja mi rješava većinu zahtjeva bez upotrebe Dockera.

Tako da će Docker na hlađenje dok ga ne zatrebam idući puta…ali ovo je bilo suviše traumatično iskustvo i nadam se da se nebum više vraćao na ovu stazu.

Valjda odustat prije nego naletim na nekog bijesnijeg medvejeda :smiley:

Bez informacija o kakvim problemima se radi, ne mogu puno pomoci.

Meni je radilo iz prve.Vjerovano je do tebe, tj. postavki samog sistema ili neceg vezano za to (mozda i samog toolboxa).

Docker je provjeren alat i radi besprijekorno :slight_smile:

Lako to reći iz perspektive kada proradi iz prve. :slight_smile:

Stavi točno koji problem ispisuje.
Ja sam radio s javom samo :slight_smile:
Imao sam također problema oko dohvata librarija na početku, neki put me je i MySQL znao zezat.

Ajde, malo svježije glave idem probati još…dobit će još vikend priliku…pa kud puklo da puklo.
Kae najgore, vjerujem da je ostala još samo neka sitnica…

Ako slijedim korake koje je stavio @belmin

(…koje sam identične radio već ranije! Što mi je super sada znati da sam barem taj dio na dobrom putu …jer užas mi je bilo lutati i ne znati uopće idem li pravim smjerom)

…susretnem sljedeću grešku/e.

Nakon bildanja sve završio kao ok, ali me upozori:

SECURITY WARNING : You are building a Docker image from Windows against a non-Windows Docker Host.
All files and directories added to build context will have ‘-rwxr-xr-x’ permissions. It is recommended to double check and reset permissions for sensitive files and directories

…to valjda nije greška, neg upozorenje.

Greška je nakon pokretanja i kaže:

apache2: Could not reliably determine the server's fully qualified domain name, using 172.17.0.2.
Set the 'ServerName' directive globally to suppress this message

Zguglam to i vodi me na: https://askubuntu.com/questions/256013/apache-error-could-not-reliably-determine-the-servers-fully-qualified-domain-n

…al nemam pojma di da ja to mjenjam i kako da pristupim file-ovima koji su dio docker image-a?

Zadnji puta sam nešto pokušao i onda me tek Docker grdo zahebao. Zato jer frajer ako sve pokrenem isponova, on će bacati sam po sebi drugu grešku jer je prva instanca već pokrenuta. A kako ja to nisam znao…ja sam mislio da sam nakon izmjene uveden u novi problem. To me baš fino shebo…jer to je onda žešće tapkanje u mraku. Pošto izmjena nije imala nikakvog affekta, a on sam po sebi pada u drugu grešku nakon ove prve inicijalne.

A pošto me tako random baca iz greške u grešku…kako da onda išta i pokušavam i provjeravam jel moj pokušaj na nešto utjecao? :slight_smile: User friendly …how yes no…

Pa nije ti to nikakva greska, obicni warning.Pogledaj screenshot koji sam ja ostavio i vidjeti ces da su iste stvari ispisane.

Mozda glupo pitanje, ali jesi probao uopste otvoriti localhost u browseru nakon ove “greske”.

SSH u Docker container, stvar je vrlo jednostavna.

Bitno je da je container pokrenut, zatim upisi docker ps i nadji ID od tvog containera.Kad imas id, upises ovo

docker exec -it container-id /bin/bash i unutra si :slight_smile:

Medjutim imaj na umu da nemas nijedan alat po defaultu za editiranje teksta, zato ces trebati instalirat vim, nano ili nesto trece.

Jesam da…naletio sam negdje da netko kaže da je to samo warning i ponadao se da će raditi, ali browser na localhost je mrtav.

E sad…i ja sam kreten zabrijao da mi ovaj link pomaže:

…a to je generalno link za grešku ako ti apache izbaci…to nije specijalno odgoovor za Docker, ako se ta greska pojavi untar njega na apacheu.

Našao sam sada i tu soluciju, kaže da u docker file treba dodati ovu drugu liniju:

FROM php:7.4-apache
RUN echo "ServerName localhost" >> /etc/apache2/apache2.conf
COPY . /var/www/html
EXPOSE 80

Napravio sam i to i sada mogu run-at image bez ikakve greške …ali browser je i dalje mrtav kao da se ništa nije desilo. :slight_smile: (Ironičan smajlić, hehe)

Sada će biti zanimljivo googlat grešku koja nema niti svog imena, heh.