Instaliranje Windowsa i brisanje Ubuntu-a

Pozdrav,

kupila sam laptop sa OS Ubuntu i želim ga izbrisati i staviti Windowse. Windowsi mi se nalaze na usb sticku. Međutim, iskreno, pojma nemam kako to napraviti. Gledala sam filmiće na youtubu ali nisam našla rješenje. :thinking::confused:. Osim toga imam 1 TB memorije i želim podijeliti disk na 2-3 particije. Pliz help! :blush:

Znam samo da je x64.

Šaljem i screenshot onoga što mi se nalazi na sticku. :joy:

  1. Ugasiš laptop.
  2. Staviš USB sa Win u USB port.
  3. Upališ laptop.
  4. Tražiš boot mode gdje selektuješ USB koji si stavila ili uđeš u bios (del tipka na tastaturi prilikom paljenja - najvjerovatnije i piše koja je) odeš na BOOT i postaviš da bootuje s usb-a, što ćeš kad instaliraš Win vratiti na primarni disk.
  5. Prati postupak instalacije Win-a, jednostavno je… Kad dođeš do koraka gdje izabrati da instaliraj Win, kreiraj particija koliko hoćeš i radi šta hoćeš, vrlo je jednostavno.
1 Like

hvala puno!! :slight_smile:

e nudi mi se izbor Windows 10 Pro i Windows 10 Home…
vidim da na videu odabere Home… u čemu je razlika?

Windows 10 PRO izaberi, bez N.

1 Like

došla sam do ovog dijela… dakle imam 1 TB…
voljela bih Windowse imati na jednoj particiji (ne znam koliko je min potrebno za ovo)
na drugoj aplikacije i sl.
na trećoj možda koja bi trebala bi najveća sve neke stvari poput muzike, fotografija i sl. (ovo otprilike 600-700 GB)…

možda zvuči banalno i glupo ali nikad to nisam radila pa ne bih htjela zabrljati…

150 GB za windows.
250 GB za aplikacije, igre itd…,
600 GB za dokumente.

Tako bi ja uradio, jer se meni zna desiti da ne gledam gdje šta instaliram, pa uvijek ostavim više na particiji gdje je sistem.

super!!! tako ću i ja…

e samo mi molim još pomozi kako da ovo svoje… koliko vidim 5 particija pretvorim u te 3…
i što znači ovaj esp i type System, a što je OS i type Primary…
gdje da što stavim i što da brišem…

ajd mi napiši kako bi ti to točno napravio…

Klikneš na svaki taj Drive i delete, kad se pojavi jedan (prazan) onda klikneš na njega (new) pa odrediš koliko hoćeš, tj. za sistem bi odredio 150 GB prvo, kreirala bi se 3 particije ESP (sistem sam kreira, ne briši ga) ispod njega će biti OS za Windows, a ispod njega će biti particija koju ćeš podijelti opet, klikom na nju pa odrediš 250 GB za aplikacije, igre, pa će ti ostati onda zadnja particija od 600 GB koju ćeš samo kreirati.

Drive 0 Partition 1. ----------------- ESP (Sistem sam odredi)
Drive 0 Partition 2. ----------------- OS (150GB)
Drive 0 Partition 3. ------------- 250 GB (programi, igre)
Drive 0 Partition 4. -------- 650 GB (dokumenti)

Nemoj zaboraviti označiti Drive 0 Paritition 2 kada budeš nastavljala instalaciju OS-a, tj. particija koja ti bude od 150 GB.

1 Like


ovako mi je ispalo… nisu baš brojke točne… ali valjda bi to trebalo biti to…
ja sam upisivala 150000 MB itd…

sve sam brisala osim onog ESP…

i Windowse sad stavljam na 3. particiju… Drive 0 Partition 3… jel tako?
ako sam sve dobro napravila prije toga…

Ma pusti sada to, da sam ja sve bi to stavio na 1 particiju i kada instaliras onda ides po ovome https://www.howtogeek.com/101862/how-to-manage-partitions-on-windows-without-downloading-any-other-software/

tako da ti to nije sada prioritet, instaliraj windowse prvo, poskidaj sve updejte itd pa se na kraju igraj particijama.

1 Like

hvala… riješila sam onaj dio onako… kasnije ću se ‘igrati’…

ovdje sam zapela… instalirano jest… ali ne nalazim wifi mrežu… gledam po youtubu ali ne nalazim ono što oni govore da bi trebalo updejtati…

Poskidaj updejte (20 super znakova za webmajstor forum majko mila ubit cu se od ovih 20 znakova)

postoje još 2 stvari koje me muče…

kako da uklonim Ubuntu?

Napravila sam particije kako je Eldar rekao ali kad gledam u My Computer ne vidim ih… vidim samo onu od 150 GB.

postoje još 3 stvari koje me muče…

piše da moram aktivirati Windowse?? (btw moji nisu original… tj nemam onaj key)

kako da uklonim Ubuntu?

Napravila sam particije kako je Eldar rekao ali kad gledam u My Computer ne vidim ih… vidim samo onu od 150 GB.

Da li si ovo pokušala ? :smiley:

hvala ti! pokušat ću! :slight_smile:

može li pomoć oko aktivacije Windowsa… dakle nisu original…

Postavljanje crack linkova protivi se pravilima Foruma, pa čak i, kako ste sami napisali; linkovi na trojane i viruse (postovi izbrisani); bilo je previše. :frowning:
Žao mi je, ali tema je zatvorena, :no_entry_sign: a za repetiranje prekršaja uslijedit’ će sankcije.

PRAVILA FORUMA

Zabranjeno je:

• objava linkova na crack, warez, hack, virus, ukradene sadržaje, sajtove s govorom mržnje i ostale ilegalne sajtove i sadržaje strogo je zabranjeno, a zabranjeno je i njihovo spominjanje ili poticanje na ilegalne radnje, kršenje zaštite autorskih prava. :frowning:

https://wmforum.geek.hr/faq
:o:

1 Like