Internet trgovina informatičke opreme

Što vi mislite da li to može uspjeti na našem prostoru, tj. prostoru Bosne i Hercegovine?

U ovom recesijskom vremenu, informatička tvrtka koja ove godine slavi dvadesetu godišnjicu je, kao i mnoge druge, u problemima. Novaca nema na bacanje, pa me zanima vaše mišljenje o internet trgovini informatičke opreme, isplati li se uložiti nešto novca u to?

Dobar primjer u ZG je ADM ali i Optimum računala.

Nisu “čisti” web shop nego maloprodajni dućan + web shop. Ovo je dosta bitno jer ljudi vole sigurnost, vole kada mogu doći u dućan pa makar bio u podrumu i da mogu vidjeti prodavača ali i preuzeti robu ako ne žele dostavu.

Kada bi trebao napisati “recept” onda bi to bilo:

  • maloprodajni prostor u Sarajevu - 50-100 m2
  • stručno osoblje koje zna što prodaje i može savjetovati
  • pouzdani dobavljači robe - reklamacije
  • dostavno vozilo
  • odlične web stranice
  • promocija weba
  • 1-2 godine čvrstih živaca - preživljavanja

Po meni, to nije “nešto” novaca, to je sasvim solidna investicija. Ljudi se zalete i misle da će za mjesec dana prodavati robe u vrijednosti desetke ili stotine tisuća kuna. Nije to baš tako. Prvo treba dugo vremena da se probije led, stvori povjerenje kod kupaca i pročuje za shop.

Po meni, vrlo triki ulet.

Već ima maloprodajni dućan i servis. Nije u Sarajevu nego u Hercegovini :slight_smile:

Na početku sam mislio da bi se moglo dostavljati brzom poštom, a ako je potrebno ima i službenih vozila. Znači vrlo je važno u marketing uložiti…

Ne znam koliko je dobro da web bude u Joomli sa nekim super predloškom od JoomlaGavick?

Bitno da je visoka koncentracija ljudi na relativno malom prostoru. Zagreb to sigurno je. Skoro 1/4 stanovništva je skoncentrirana na malom prostoru i zato neke stvari uspjevaju što negdje drugdje ne bi.

Kakva je situacija s nabavom robe, jer i ti moraš od nekoga kupiti robu? Jesu li pouzdani dobavljači s velikim lagerom?
Kako se odnose na reklamacije?

I da, kakva je konkurencija?

Najmanji ti je problem koji je predložak.

Konkurencija, koliko znam, u BiH nije velika što se tiče internet trgovine. Dobavljači su pouzdani, s njima se radi već dugo vremena i vjerujem da bi izašli u susret u početku, npr. plaćanje robe nakon što je prodamo itd…

Od internet trgovine bi čovjek očekivao puno manje cijene i onda bi se moglo biti konkurentan,
Mislim da i kod nas ima tih webshopova koji su isključivo skladišta a sva prodaja ide preko neta no nisam čuo da neki od takvih web shopova ima niže cijene koja bi učinila razliku.

Protis je primjer dobre web trgovine.

Radim za jedan web shop pa mogu nešto podjeliti. Ako se misliš ozbiljnije baviti takvim poslom treba ti sljedeće:

  1. Web shop koji će se vezati na bazu distributera (svakodnevno updejtati bazu). Nisam siguran da se tako nešto može sa Joomlom
  2. Treba ti prostor gdje će ti čovjek moći doći po robu. Inače pola njih će ti dati košaricu ako nečeš imati neko konkretno sjedište.
  3. Treba ti auto s kojim češ obilaziti distributere i ponekad dostaviti
  4. Iznad 2000kn rjetko plačaju kešom, računaj na to da ti banke ne vračaju odmah novac, a distributeru češ morati odmah keširati.

-Prva godina ti je totalna pušiona (pišem za Hrv područje). Jer kod nas se radi sa 2-3% marže, onda računaj koliko toga moraš prodati da bi zaradio za plaču. Poanta je u tome, ako preživiš prvu godinu onda bi te trebalo krenuti jer nakon nekoga iznosa distributeri ti daju veći rabat i tada se počne nešto događati.
APazinjan je spomenuo Protis. Oni su startali među prvima i vjerojatno imaju najveći rabat kod distrubutera na našem području i zato teško im je konkurirati. Tu gdje ja radim, web shop je u “izgradnji” (cca 6 mjeseci) i da gazda nema još nekoliko firmi sa strane od ovoga se nebi mogao pokrivati.
Prije nego što kreneš u to, dobro istraži tržište pa vidi. O marketingu da ne pričam, konstantno ulaganje. To je to ukratko :slight_smile:

možda… ali usluga im je na nivou sr…nja…

na skoro svim poznatim forumima ima hrpa kritika vezano za njih…

osim toga niti njima ne cvjetaju ruže kad su počeli nudiit kosilice, motorno ulje itd…

[quote=“chief_wolfinjo”]možda… ali usluga im je na nivou sr…nja…

na skoro svim poznatim forumima ima hrpa kritika vezano za njih…

osim toga niti njima ne cvjetaju ruže kad su počeli nudiit kosilice, motorno ulje itd…[/quote]

Protis ima groznu uslugu i više nikad neću tamo kupovati. Nedavno sam naručio i uplatio printer koji je po njima bio “dostupan odmah” da bi me nakon nekoliko dana obavijestili da printer nije dostupan mada sam već uplatio. Da stvar bude gora, printer je i dalje bio dostupan kod njih samo su mu dignuli cijenu, a mene otkantali jer sam uplatio dok je bila niža.

“Najnovije istraživanje Euromonitor Internationala “Internet-trgovina u BiH”
pokazalo je da udjel ove trgovine u ukupnoj vrijednosti non-store maloprodaje
u BiH, u 2011. godini iznosi oko 4 posto.”

od toga vjerovatno 3,90% kupuje vani. Zakupis webshop kod nekog stranog
providera za sitne novce i postavis na web. Ako naleti dobro ako ne opet
dobro, rasti ce zajedno sa populacijom koja koristi ili kupuje preko weba,
kad imas neku akciju ili promociju puknes na web i oglasis okolo. Ne znam
za druge ali ako netko zna tocno sto mu treba i zna sto moze ocekivati
a takvih je moguce 50% od ukupnog broja kupaca na webu onda taj samo
trazi povoljnu ( optimalnu, relevantnu, uobicajenu ne najmanju ) cijenu i
pouzdanu dostavu. Rijesi to dvoje i sigurno je bar pokrice troskova a sebe
pozicioniras kao “nekog tko za normalne kupce i one koji znaju sto hoce
nudi dosadno povoljno i sigurno”

Jako su male provizije i mislim da je ovo neisplativo jer ima puno isplativijih stvari koje bi se mogle prodavati.
Treba napraviti da se prodaja ne odnosi samo na jednu državu nego da se otvore 3 dućana npr. hrv,bih i srb i da se napravi webshop za sve 3 države.Jer što imaš veće tržište imaš veču prodaju i imaš veće popuste kad kupuješ robu.