Iskustva-internet prodaja?

Dobro veče;

Da li se iko s foruma bavio internet prodajom preko facebooka ili instagrama?

Koja je po vašem mišljenju najbolja kategorija proizvoda za internet prodaju i koji cijenovni opseg artikala je najbolje prodavati (artikli do 2€, artikli od 2 do 10€, artikli od 10 do 40€ ili pak artikli veće vrijednosti od 50€ pa nadalje)
Koja je platforma najbolja za prodaju artikala i na kojoj platformi je oglašavanje najisplativije (instagram, facebook ili neka druga opcija)?

Molim za preporuke onih koji su se okušali u tom poslu. Ja sam relativno novi u tom internet biznisu i za sad radim preko facebooka gdje uplatim reklamu za 200€, reklamu vidi 180k ljudi (na tek napravljenoj stranici) i od tih 180k pregleda prodam nekih 500 komada određenog artikla. Da li bi na instagramu bila bolja učinkovitost? Da li je bolje kupiti fb stranicu s 20-30 hiljada lajkova ili instagram profil pa na njoj boostati postove jer će možda davati bolje rezultate nego novi profil ili fb stranica? Sve preporuke i savjete i van ovih pitanja ako imate možete napisati i na tome bih vam bio zahvalan.

Nadam se da iskusni članovi neće biti šrkti na savjetima jer se danas znanje skupo plaća a iskustvo teško stiče. Unaprijed hvala.

Dobrodošao @Ely na WMForum :smiley:

Evo napisat cu ti ukratko (iz iskustva) kako je po mom mišljenju najbolje prodavati online.
Prodavao sam robu u vrijednosti od 10-50€ također sam radio marketing za jednu firmu kojoj je najeftiniji artikal 300e a cifre idu i do 1500e.

Prvi pitanje je kakvi su to artikli ?

Na instagram ( po meni) najbolje prolazi odjeca, obuca i šminka. Jer je 80% korisnika instagrama 13-24yo.

Najbitinije ti je biti “unique” napraviti neku nagradnu igru, poseban dizajn fotografija da si prepoznatljiv imati veoma dobar kontakt sa korisnicima/kupcima biti ljubazan i ažuran u smislu da ne čekaju po 5-6 sati na pitanje koja je cijena ?. Ukoliko se odlučiš na fejs preporučam ti app “PAGE MANAGER” označiš notifikacije da ti dolaze za svaki komentar i imaš dobru preglednost u reklame poruke i komentare. Na fejsu veoma dobro prolaze “jeftine stvari” ispod cijene.
Seljaci su počeli kupovati ONLINE!
Niste ni svjesni koliko se prodaju artikli vezani za baštu(gabulje, makazice,pumpe neke i sta ti ja znam sve) mašine( brusilice bušilice, gidore ) tačnije stvari koje treba imati svako ko ima baštu i dvorište…Te nikako ti ne preporučavam da kupuješ neki profil/stranicu i da na nju kačiš svoje artikle. Od 0 je najbolje tako se pokazalo. Bolje je imati 10lajkova (kupaca) nego 500 ljudi koji su lajkovali stranicu zbog nečega drugog, a ne da bih kupili nešto.
Ono na što bih te upozorio jeste Porezna uprava budi svjestan da će ti jednog dana zakucati na vrata zbog online prodaje.

3 Likeova

Mnogo ti hvala na opširnom odgovoru. Mislim da još neću poreznoj zapast za oko makar dok ne pređem mjesečno 3-4 hiljade dobiti (moja pretpostavka da ne gledaju sitniš). Trenutno prodajem gadgete za telefon vrijednosti nekih 10€ i pravim instagram profil s ciljanom grupom na djecu od 10 do 16 godina jer mislim do sad da su najviše oni kupovali. Zadržat ću se na obe platforme i pucati reklame i na jednoj i na drugoj jer mislim da i jedna i druga imaju svoje nedostatke i prednosti.

Još jednom hvala i sve najbolje.

Kazi mi jel uzimas robu i skladistis kod sebe ili kad neko tebi naruci ti uzmes?

De se ti malo bolje raspitaj da ne bi poslije bilo nisam znao.

Kod mene je roba u kući ali nije to sad neka roba aman da imam skladište čitavo nego sva roba što prodajem je u dva kartonska paketa

Mogu ti zapleniti i ta dva paketa,kao i pc koji ti sluzi u svrhe prodaje.