Isplati li se investirati novac i vrijeme u Facebook stranice i grupe?!

Originalna objava: Isplati li se investirati novac i vrijeme u Facebook stranice i grupe?!

Jesu li Facebook stranice i Facebook grupe stvar prošlosti? Je li mudro u današnje vrijeme investirati u izgradnju Facebook stranica i grupa? Može li se putem Facebook stranica i grupa izgraditi reputacija i doći do kvalitetne zarade? Prije 10-ak godina Facebook je bio pravi mali raj za sve koji su se željeli baviti internet biznisom.…

1 Like

Investirate li posljednjih mjeseci novac i vrijeme u Facebook stranice i grupe?

  • Da, investiram u FB stranice
  • Da, investiram u FB grupe
  • Da, investiram i u FB stranice i u FB grupe
  • Ne, ne investiram ni vrijeme ni novac u FB

0 glasaći

treba da staviš NE INVESTIRAM NOVAC ALI JESAM VRIJEME…

reklame u zadnjih godinu dvije su postale nemoguće skupe i ne učinkovite plaćene reklame u bilo kojem obliku… fb po tom pitanju tone…

1 Like

Možda dva puta da sam dao oglas preko FB pre 3-4 godine I oderalo me podobro za ništa to jest nikakav efekat značajn nisu psotigle (osim kad se plaćalo) .Iskreno, mislim da za uložen novac više će vebmasteri imati koristi od Google Ads-a ili baner prsotora plaćenih na svom sajtu nego li od FB oglasa:

Slažem se sa autorom članka (posta) Nekada je bilo da ti s FB dolazi masa sveta na sajt (barem kod mene) a sad mizerno malo. Što kaže prirodni opseg gotovo da i ne postoji. Obajvljujem linkove članaka sa sajta na FB čisto reda radi eto neka navika.

Uvek sam za to da bih pre kupio ili imao (dobar) sajt ( koji čak ne mora extra da zarađuje) nego neku FB jaku stranicu. Jer FB stranicu danas imaš sutra pufff nemaš ( hakuju ti je , ukradu admina, ili FB je samo obriše i ćaoooo nemaš je više)

Na kraju uvek bi više novčano investirao u sajt nego u FB

1 Like

Da da.

Ovre mrezne grupe danas postoje sutra ne.
Dovoljno je samo da malo promijene algoritam in uniste ti zaradu samo u cilju da pocnes placati da bi se vratio gdje si bio.

Mislim, to je njihova platforma i njihova igra.

Cuo sam primjere gdje su ljudi imali 100 000 clanova i kada si objavio nesto vecina je dobila obavijest.
Nakon toga slijedi izmjena algoritma gdje si nakon objave dosegao par % od ukupnog broja clanova grupe.
Smisao geupe da svi u njoj vide sve objave je izgubio smisao.

1 Like

30 do 40% moje zarada svakoga meseca reinvestiram u društvene mreže.

Kao što mnoge kolege znaju, imam jedan domaći News portal. Koristim WordPress i plugin koji automatski sve deli na sve moguće društvene mreže. Dakle on to sve sam radi, moje je da objavljujem članke na sajtu i to je to. U prevodu ne radim ništa.

95% saobraćaja dolazi mi sa društvenih mreža.

Facebook
Pinterest
Instagram
Twitter
TikTok
Medium
Blogger
Tumblr
Itd itd…

Najviše fanova imam na društvenoj mreži Facebook, gde imam preko 2M fanova, što u grupama što na stranicama. Svakog meseca raste broj stranica i grupa. Objavljujem samo linkove. Na sajtu imam Adsense i Adskeeper koji prave mesečno par tisuća eura.
A.
Ako svi znamo da većina manjih News portala vuče vesti preko rss feeda, onda vam je jasan raspored:

  1. Sajt vuče članke sa raznih sajtova.
  2. Plugin to odmah automatski deli na sve društvene mreže.
  3. Na kraju meseca leže par tisuća eura.
  4. Ne radite apsolutno ništa.

Ovo sve nisam napisao da bih se hvalio, već da bih objasnio kolika je moć društvenih mreža.

Kada sam kupio prve 2-3 stranice (50-60k) sećam se da sam dao celu platu, jedva sam uspeo da sastavim mesec sa mesecom. Sećam se da sam jedva imao za hranu, radio sam i nadao se nekom uspehu preko interneta. Da li se rizik isplatio, i te kako. Zato, ne podcenjujte moć društvenih mreža. Pametno reinvestirajte svoju zaradu. :blush::beer:

7 Likeova

I da, najviše me nasmeje to kada pročitam na forumima da od balkanskog trafika nema kruha.

2 Likeova

Pa s toliko fanova i ne čudi da bude dobar traffic. :grinning:I bilo bi blesavo da se ne ulaže(ne investira) dodatni neki trud ili novac u takve ogormne društvene grupe

Svaka tebi čast na tolikom broju fanova i ako uspevaš da zaradiš dobru lovu :+1:

3 Likeova

Najbitnije mi je od svega što sam svoj News portal brendirao. Kad kažem brendirao mislim da portal bude prepoznatljiv svima čim vide članak na društvene mreže.

Verujem da mnogi od vas i znaju portal ali to ću zadržati za sebe. :blush::beer:

Evo ja imam nekih stranica, i fb traffic mi je glavni izvor prihoda- avgust je oko 7-8k e, jul je bio blizu 10k, jun oko 7.5k itd… Posla mjesecno ima oko 10-15 sati, i da hoce nastavit barem 30% ovako, ja bih bio prezadovoljan…

Otprilike zadnji mjesec dana kupio 3 stranica, dve po oko 30k i jednu od 60-70k… Te tri stranice sve zajedno su kostale oko 1200e, a mislim da su do sad zaradile otprilike skoro pa toliki (za samo mjesec dana)… naravno sve zavisi od srece i naklonosti alogoritma, bez tog bi ROI bio nikakav.

2 Likeova

Ja sam bas danas kupio jednu od 50k za 500 eura. Sto se tice algoritma, ako vas ubode, eura kao salate. Sutra je prvi u mesecu i cekam da vidim kako ce algoritam da se postavi prema mojim glavnim stranicama. Nadam se reprizi Avgusta :grin:

@simeon svaka cast. Ako si raspolozen imao bih par pitanja. Kojim mrezama monetizujes sajt? Jel u pitanju news ili nesto trece? I koliko imas fanova na Facebooku? :slight_smile:

1 Like

adnow glavni izvor prihoda, mada zarada drasticno pala od njih… jedan period sam kod njih imao oko 1.1$ na 1000 prikaza (ne na pregleda stranice, nego prikaza njihovih widgeta), i to je bilo full…

pore dnjih mgid native media i adsens.

Sajt je tipa vijesti/zanimljivosti… mojih fanova ima mozda oko 800k, i ima ovaj jedan sto vuce posjetu pa mu platim procenat, on ima oko 600k al ima jace straniceod mojih

1 Like

Jel na društvenim mrezama jos uvijek prolazi samo sex i crna kronika?

Sjećam se perioda dok sam to radio, gadilo bi mi se kakve sam članke objavljivao… al samo to je prolazilo. :sweat_smile:

1 Like

domaći ili strani sajt? domaće ili strane FB stranice? Jesu bolje FB stranice ili FB grupe?

@simeon nisam te najbolje razumeo ovo sa prikazivanjem widgeta. AdNow placa isto kao i Adskeeper ili? Ti na sajtu drzis Adnow, Adsense, NativeMedia i Mgid? Ako je tako, kazi nam kako si uspeo ubaciti toliko reklama na clanku. Gde ih tacno drzis, mislim da bi ovo dosta kolega zanimalo. Hvala ti. :blush: :blush:

@s.perkovic kod mene najbolje prolazi sve sto ima veze sa ratom u ukrajini. Tu zna biti i po 100k ulaza na clanak.

@tempoit meni se bolje pokazale stranice. Jer na Grupe, i ako su tvoje dobijes restrikciju od Facebooka ako postujes u vise od 10 svojih Grupa na svaki sat vremena odmah ide 7 dana banana.

ne mora biti samo sex i crna hronika, samo da je bombastican naslov (ne mora biti nikakva prevara);

Domaci… zavisi od aktivnosti, nemam grupa da mogu usporedit al vjerujem da i grupe rade dobro mozda cak i bolje.

Adnow placa po kliki… meni je npr ctr kad je to islo ekstra bio blizu 4%, a cpc 0.03$;

A sto se tice gdje ima mjesta za reklame- clanci su duzi, a sto su duzi ima vise mjesta za ubacit… posle prvog, 4og, 8og 12og paragrafa itd i naravno ispod clanka

1 Like

Evo da se oglasim i ja po tom pitanju.

Investirao sam novac(od 2013 do 2018 godine) u fb grupe i stalno radio na razvoju grupa i aktivnosti članova.

Od 2019-te godine, poceo sam da zaradjujem od dijeljenja sadrzaja sa raznih vecih portala.

Zatim sam. Dosao na ideju da kontaktiram vlasnike vecih portala(jer sam vec bio skupio oko 500k clanova u nekoliko grupa, sada te grupe broje ukupno blizu 2M ljudi za razne nishe).

Od 2021 sam uveo pretplatu u te grupe vlasnicima portala koji su zeljeli nastaviti saradnja…
Otprilike 500-800e za publiku oko 2M.

Tematika je razna…
News, sport, hrana, se* u zavisnosti sta se dijeli.

Od ove godine sam. Prestao na razvoju grupa i svaka grupa je privatna i ne dolazi vise članova.

Ima tu nekoliko stotina manjih medijskih portala kojima se dozvoli 2/3 objave u mjesecu za nekih 50/100e :blush:

Tako da kazem da sam pored svega ostalog sto sam ulagao, 5 godina sam “bacao” novac u grupe bez ijednog zaradjenog eura.

Mozda sam imao i srece uz sve to, ali sad fb grupe donose ozbiljnu zaradu.
Sto je jos bolje, dosta portala je iz BiH i tako da uzimam “zivi” novac bez obaveze o poreznoj i dodatne brige.

2 Likeova

@simeon sad si me pecnuo da ubacim i ja Native Media/Mgid, ali imam strah da ce mi opasti RPM na adsense i ostalo?

@Zmajko25 jel im ovo naplacujes mesecno ili godisnje? Jako dobra ideja, nema sta. Zanima me, zasto uz sve to ne radis svoj site sa clancima ako vec imas 2M fanova? :slight_smile:

1 Like

Odosmo svi u offtopic tj. od forum teme posta :joy:

Ja sam ih nekada pre par godina , držao na sajtu dok su bili novi kod nas na Balkanu lepa para je tad kapala.

1 Like

Native media ovde na forumu sam čuo da je dobra mada nisam nešto mnogo ekspirmetisao s njom.Šta ja znam…ne znam kolko bi narod klikao na to