Ispovijest startupa

Nisu svi ovdje djeca, odavno se sam financiram.
Ok, možeš smatrat zaposlenje u nekoj firmi kao nužno zlo dok se tvoj biznis ne uhoda. Ali problem je što je većini cilj “zaposlenje”, ali kod nekog drugog i da taj netko drugi brine o isplati plaće.

Da se slažem da su budalaštine to što sam napisao za CRANE onda to ne bih niti napisao :wink: Poslovanje sa njima je prodaja duše vragu. Točka. Pomoći će ti, ali ćeš kasnije doživotno ispaštat radi toga jer ih se nećeš moći riješit (sa svoje platne liste). Neki zaista nemaju izbora, a neki se polakome za početnom investicijom.
Nemam razloga ispitivati okolo jer imam prijatelja koji ima direktno iskustvo sa njima. Da ti on koji je imao ozbiljan projekt, a danas ima ozbiljan posao, iz prve ruke napiše svoj komentar o njima u žargon bi ušlo “psuje kao ON” umjesto “psuje kao kočijaš”. :wink: Nakon predstavljanja projekta oni su počeli njega vući za rukav, ne on njih. Ponudili su mu investiciju od nekoliko desetaka tisuća eura i ugovor koji je čisti ugovor s vragom. Čovjek je pametan pa je odbio. Danas mu nude isto vražje ugovore, ali ne Prpići nego malo ozbiljniji investitori i nude investicije blizu milijun eura. Niti to ne prihvaća, putuje na sastanke po cijelom svijetu, sklapa poslove sa vodećim kompanijama iz te branše i sve gura sam, bez da je dužan “angelima” do kraja života. Meni to nikako ne djeluje kao budalaština nego bi budalaština bila da je pristao na uvjete koje su mu “angeli” ponudili.
Nemam ja ništa protiv načina poslovanja CRANEa, to je sasvim normalno poslovanje. Ali kažem da nije najbolji izbor za kreatora projetka.

Nekad jednostavno ne možeš bez investitora, ali postoje puno pametniji načini za prikupljanje investicija.

1 Like

Komanditno društvo, komanditori, komplementari itd su pojmovi koji se uče u 1. srednje ekonomske škole na predmetu poduzetništvo. Komanditno društvo nije nikakav bauk, osim očito za uhljebe u državnim službama koji bi navodno trebali poticati poduzetništvo.

@mitok eto ti si najpametniji :slight_smile: Svi američki i europski venture capital fondovi i investor angeli su idioti koji investiraju preko 100 milijardi dolara godisnje u startupove bilo to u ranoj ili ekspanzijskoj fazi. Nebih se vise upustao u dalje rasprave jer ovo sto pises i tvrdis to je nonsense.

Nemam volje za neke duboke rasprave, ali čini mi se da nisi s razumijevanjem pročitao što sam napisao :wink: Nisu idioti angel investori, baš suprotno. Ne kažem niti da su idioti oni koji prihvaćaju takve investicije, ali trebali bi dobro razmisliti da li je to najbolje za njih ili nije. Neki zaista nemaju izbora, ali većina ide linijom manjeg otpora i zgrabi ponuđene mrvice da si ušteti trud i poštedi sebe investiranja, bez obzira na posljedice. Primjer koji sam naveo u prošlom postu je iz prve ruke, a ne nešto “rekla kazala”.

Ja recimo znam previse ljudi koji su pokrenuli startup i dobili investiciju i svi su zadovoljni, nitko nije rekao ni A o takvim ugovorima. To ti je klasicno kao da kupujes dionice na burzi, ulozis i logicno nadas se povratu i zaradi, nista drugo. A ti ako imas takva iskustva s tvojim frendom, bili bo dobro da pokazes ugovor i/ili da odes u detalje tog ugovora, da i svi mi koji smo eto “ludi” to vidimo :slight_smile:

Očekivani problemi sa startup projektima pogotovo ako radite na inovativnim projektima. U zadnjih deset godina imao sam nekoliko poslovnih ideja i napisanih projekata koje nisam mogao realizirati zbog nedostatka novca, poznavanja ljudi i sl. Istovremeno u drugim dijelovima svijeta razvija se ista ideja od ljudi koji su imali pristup kapitalu poslovnih anđela, mentorstvu iskusnih poduzetnika i sl. Njihove tvrtke danas trže stotine milijuna dolara godišnje i zbog toga grizem usne.

2008.godine sigurnost programiranja odlučio sam ostaviti u stranu i pokušati prodati svoju ideju izravno na tržištu. Ciljano tržište Turizam. Sa gotovom aplikacijom preselio sam se iz Bosne u Dalmaciju, uhvatio se drugih poslova da bih preživio turističku sezonu, pratio što se dešava, kako sve funkcionira prije tijekom i poslije sezone.

Onda sam se obratio na adrese desetak agencija u Splitu i okolici sa željom da iznesem ideju i pokažem aplikaciju. Sve je stalo na iznošenju ideje, blijedo su me gledali sa pitanjem zašto bi mi tako radili, kome treba takvo nešto, imamo uhodan posao i sl???

Danas se iste te agencije oglašavaju na booking.com i airbnb.

Odustao sam od borbe sa dalmatinskim vjetrenjačama, vratio se za Bosnu, sjeo i počeo razmišljati, što dalje. U jednom razgovoru sa rođakom koji mi se požalio na probleme koje ima u međunarodnoj špediciji, momentalno mi je sinula ideja što napraviti i biti konkurentan jednom timocomu. Isti dan sam počeo istraživati ogromno tržište, nakon desetak dana počeo sa razvojem baze podataka usporedo tonući sve dublje u istraživanje problema i traženjem rješenja za iste. Nažalost opet sve završilo na prototipu, iz pohlepe želio sam progurati projekt sa što manje ljudi, iskreno po mogućnosti da budem sam, car, kralj. Nekako u vrijeme kada je moj prototip bio gotov uvjeren da na tržištu imam velike šanse, doživio sam hladan tuš, na tržištu europe se pojavila američka tvrtka koja je iza sebe imala već 6 godina iskustva. Zanimljivo da unatoč mojim detaljnim istraživanjima tu tvrtku i aplikaciju nisam otkrio. Razlog, imali su pametnu strategiju, njihova web prezentacija je bila dostupna samo na tržištima koje su pokrivali, svi mi sa strane istoj nismo mogli pristupiti.

Jedan dan čitajući forum sa vojnom tematikom (ratni sam veteran) u kojima se govorilo o problemima vezanim za veliko rasipanje topničke municije, došao sam na ideju kako jeftino nadograditi ogromne zalihe postojećih minobacačkih granata u precizne projektile. Nakon skice na papiru, tu napravu sam modelirao u blenderu i predstavio na forumu. detaljno sam opisao zamisao koja je bila SF. Godinu dana poslije na tržištu je predstavljen takav proizvod od strane američke kompanije, uskoro za njima slično izbacuju izraelci, rusi i na kraju kinezi. Ideja bačena besplatno na tržište koje vrijedi milijarde dolara. Na ovo nisam gledao kao mogući startup, no svejedno treba paziti gdje i kome iznosite svoje ideje, te prvo provjeriti kakav potencijal iste imaju.

Sljedeća ideja koju sam imao i dalje imam, evoluira već 3 i pol godine. Za ovo sam odlučio okupiti tim ljudi koji će dijeliti moje vizije i predanost. Nažalost, to se pokazalo nemogućom misijom u sredini i okruženju gdje živim. Ljudi traže siguran posao gdje će dati minimum sebe, a izvući maximum u novcu. Projekt sam početkom ove godine prijavio u jedan njemački poslovni inkubator, međutim nisam dobio pozivnicu. Trenutno je u obradi prijava za domaći (BH) poslovni park SPARK Mostar i kroz par dana očekujem odgovor. Opet sam spreman seliti (ovaj put u Mostar) kako bi progurao svoju ideju i od nje napravio dobar biznis. Za razliku do prijašnjih projekata, ovaj put imam i ljude koji su zainteresirani za ulaganje, također poznanstva preko kojih mogu doći do prvih test klijenata, nemam pohlepe, naprotiv želim okupiti jak tim, surađivati sa poslovnim anđelima, investitorima itd kao suvlasnicima projekta i izaći na ogromno tržište.

Ovo bi bila moja “ispovijest”

1 Like

Sama ideja a ni projekt ti ne vrijedi ni lipe dok se ne krene realizirati. Puno ljudi se previse udubi u projekt i zeli perfekcionizam i onda gube vrijeme i nikako da zavrse navedeno. Neke stvari treba odraditi “bazicno” pa u kasnijim verzijama nadograđivati, a ne gubiti vrijeme na nepotrebne stvari.

Sto se tice prezentacije potencijalnim klijentima i/ili investitorima, veliki plus ti je ako imas određene projekte i firmu koja stoji iza tebe. Naravno, ne ides na sastanak sam, vec sa nekim teamom, pa cak da su i prijatelji koji nisu u tome, ali cisto psiholoski da djeluje da vas je vise.

Postoje klasicna check lista kod ispitivanja ideje i projekta, a glasi ovako:

  • Prođite sve prednosti i koristi koje ideja (posredno proizvod) donosi. Postoji li STVARNA POTREBA za njim?
  • Jeste li sposobni točno identificirati konkretan problem ili nedostatak koji očekujete da će vaša ideja riješiti?
  • Je li vaša ideja novi koncept ili se radi o novoj kombinaciji postojećeg ili adaptaciji nečeg već postojećeg?
  • Koje koristi ili rezultate možete očekivati odmah ili u kratkom roku po primjeni ideje u praksi?
  • Da li su povrati koje procjenjujete primjereni? Jesu li rizci prihvatljivi?
  • Koje dugoročne koristi možete očekivati?
  • Jeste li stvarno provjerili ideju u smislu ograničenja ili mana?
  • Ima li problema koje ideja svojom primjenom može generirati?
  • Koliko su implementacija i razvoj ideje kompleksni?
  • Možete li razraditi više varijacija prvotne ideje? Možete li ponuditi alternative prvotnoj?
  • Ima li ideja tržišni potencijal? Je li tržište spremno za nju? Mogu li si kupci to priuštiti? Hoće li kupiti? Da li je pravo vrijeme za to?
  • Što radi konkurencija u tom području? Možete li biti kompetitivni?
  • Očekujete li otpor korisnika prema prihvaćanju vaše ideje ili druge teškoće vezane uz prihvaćanje od strane korisnika?
  • Ispunjava li vaša ideja STVARNU i već postojeću POTREBU ili tek morate stvoriti potrebu i potražnju marketinškim i promo aktivnostima?
  • Koje je vrijeme u kojem ideja može biti implementirana?

Sto se tice ovih drugih ideja koje si imao, a objavio na nekom forumu i sl. sumnjam da su rusi, amerikanci i kinezi to pokupili od tebe, no ubuduce ne objavljuj takve stvari, vec nakon sto si prosao ovu check listu i vidio dali ti ideja vrijedi … raspitaj se kod ljudi koji ti nisu bliski, buduci da ce ti oni najobjektivnije reci dali ti ideja valja ili ne. Ovo sa rodbinom i prijateljima zaboravi, jer ce ti svi govoriti “to ti je super”, “ok je” i sl.

Kompleksna je ovo stvar za raspravu po formumima, ali ono sto ti mogu poruciti da stvaras mrezu poznanstava, radi neke porjekte cak i ispod cijene ili cak ako imas vremena pro-bono, stjeci iskustvo, znanje … tako se gradi umrezenost … a kontakti ce doci onda sami po sebi. I naravno, budi uporan :slight_smile:

2 Likeova

Upravo to. Probaj se pijaviti na neke akceleratore iako ih nema puno.

Bojim se da nema nista od toga u BiH … tesko je to i komplicirano cak i u HR … a kamoli ostatak ex-YU. Tu u HR mi imamo srece da su cvetojevic i ekipa pokrenuli ZIP i to sve zesce promoviraju, mentoriraju i povezuju te mlade ljude s poslovnim svijetom. Da nema toga … tesko da bi i jedan startup izasao iz HR.

Pitanja su na mjestu i odgovori na njih su napisani u aktualnoj prezentaciji projekta. Prezentacija je prvo išla na pregled poznaniku iskusnom bankarskom investitoru u stranoj financijskoj instituciji, koji se i sam upustio u startup vode, uglavnom kao investitor. Nije imao primjedbe na napisano, naprotiv iznenađen je kvalitetom sadržaja. Njegove riječi su bile, “nemam ti što dodati kada si sve napisao što je potrebno…”.

Ta ideja-skica koju sam objavio na čitanom vojnom forum je za mene bio SF, očito za ljude iz te vojne industrije nije.

I ja se istoga bojim. Imam sreću što sam upoznao ljude sa respektabilnom karijerom u međunarodnim bankarskim i investicijskim kućama, sa diplomama zapadnih univerziteta, koji su spremni pomoći progurati projekt svojim znanjem, poznanstvima, investicijama.

Nedavno se na BH startup sceni pojavio novi igrač SPARK poslovni park Mostar, sa jakom kampanjom i velikim ciljevima. Upravo prema njima sam usmjerio svu svoju energiju, imamo česte kontakte, iznio sam probleme koje imam, spremni su pomoći, naravno ako prepoznaju potencijal projekta.

Evo i moj skromni doprinos ovoj temi :
Prijatelj i ja pokrecemo startup (turizam). Izradili smo poslovni plan, izracunali sve sto se izracunati dalo, i krenuli s realizacijom.

Projekt je dosta opsiran i trebat ce nam cca 9 mjeseci da sve zavrsimo. Financijska struktura nam jos nije zatvorena.

Uz to sto studiramo i freelanceamo, zaposlili smo se sezonski sve s ciljem da uspijemo prikupiti koliko nam je potrebno. Zadnji mjesec je jeb**o naporan, slobodnog vremena nema uopce, volio bi da dan traje 40 sati, mozda bi se uspio naspavati u tom slucaju :smile:

Sve u svemu, uzbudeni smo i jako je zanimljivo raditi na vlastitom projektu. Nadamo se da cemo uspjeti, ako ne, bit ce novih ideja!

1 Like

Super, samo naprijed!
Ali se i odmorite, jer iz iz skustva govorim:
Iscrpljavanje samog sebe je uvijek kontraproduktivno.

1 Like

pipion je dobar projekt ali nisa je dosta uska…po nekoj mojoj logici ako napravite mali rebranding i prosirite nisu na ogromno trziste s natjecanjima raznih kucnih ljubimaca mogli bi napraviti farmeron u toj domeni…

jedna od kljucnih stvari za startupe koji idu od nule je famozna tocka pokrica troskova i prelazak u profit… ukoliko startupasi nisu imali prijasnjeg iskustva u biznisu to ce biti dosta nategnuto cak i ako je odlican projekt…naravno pod uvjetom da skupe lovu…hrpetina danasnjih startapa samo przi tudju lovu bez da ce ikad biti profitablnia i to se balon vec debelo vidi…

prije neg kaj sam uletil u sadasnji biz koji fino kuca a gdje sam poceo radec za drugog i skuzio sistem imao sam hrpu ideja al za ciju realizaciju je trebalo hrpu para jer je bio u pitanju hardverski biz i proizvodnje…
naravno da od tog nikad nista…medjutim neke stvari sada mogu polako pocinjat od ovog biza koji nosi perje…

i kad sam pocinjao sadasnji biz brijo sam da mi treba 20k na kraju sam uspjesno zavrtio i krenuo sa 2k i postao iduci mj profitabilan…nisam nikom nista duzan i sam svoj gazda…

pouk je- naci nesto sto nosi lovu makar malu i onda ulagat dalje…cak sam smislio paradigmu- LowTech2HighTech (LT2HT) di se lova iz budalastina preljeva u visokotehnoloske projekte…makar to bilo konobarisanje u sezoni a u nocnoj programiranje…martin eden isto nije imal sponzore…

1 Like

To i planiramo no moramo prvo ovo tržište koliko toliko zahvatiti, jer ni to nije jednostavno, a da se odmah širimo dalje bilo bi prezahtjevno

U SPARK Mostar nisam prošao, nemam tim, a projekt je opširan, na kraju sam loše odradio pitch, jer prethodnu noć nisam spavao (ustao u 4, pa put mostara)…

No imam sada nešto drugo, i upravo se spremam krenuti u realizaciju sa stranim partnerima.