IT Posao u Hrvatskoj

Poštovanje,

Rođen sam u Švedskoj, i živio sam u Švedskoj cijeli život. Imam želju da se preselim u Hrvatsku. U Švedskoj sam radio internet stranice (LAMP stack) u firmi zadnje dvije godine.

Ako vas mogu pitati za savjet da se mogu bolje pripremiti:

  • kako je za posao u Hrvatskoj?
  • šta će mi biti najveći izazov/problem što se posla tiče u Hrvatskoj? I zašto?
  • ako ne preporučujete običan posao u firmi, ima li neke solidne alternativne? poput online freelancing. Šta je najveći izazov tu?
  • koji su najpoželjniji poslovi u IT sektoru u Hrvatskoj?

Treba mi dovoljno novca za normalan život. U početku planiram živjeti sam.

Pozdrav,

Za freelancing si u prednosti iz HR nego iz Svedske…jer su trokovi života manji ovdje. Tako da si odavde konkurentniji na takvim tržištima.

Što se svega ostalog tiče, mogao bi se dobro opeći. Znam ih nekoliko koji su se jedva borili za život ovdje…a nakon odlaska u Svedsku im teče “med i mlijeko”.

Tako da shvati da su ovdje generalno uvjeti preživljavanja dosta teži…i jako se teško pronalazi ok posao.

Doduše, IT sektor je iznimka i u njemu se može relativno lako pronaći posao…no to će ovisiti i o tebi i tvom znanju.

IT je širok i sve što je uz web development dobro prolazi.

Ako smijem pitati od kuda želja za migracijom kontra one koju mnogi danas čine? :slight_smile:

1 Like

Razocarat ces se, nije ti bas dobar plan. Od place do ljudi tesko ces se borit sa Balkanskim mentalitetom ako nisi ovdje odrastao.

2 Likeova

Ako imaš tražene vještine bit će ti puno bolje nego bilo gdje drugdje. Živi se lijepo, klima je odlična za veliku većinu ljudi, a ako ti ne paše - sat vremena vožnje te uvijek dijeli od snijega ili od mora i sunca. Morat ćeš se naviknuti da život nije samo posao i striktan raspored nego i uživanje i odmor.

S druge strane, ako dolaziš tu bez nekih zavidnih vještina onda će ti biti isto kao i bilo gdje drugdje - borba za svaki novčić i sanjarenje da je drugdje bolje.

3 Likeova

E da, i ono najvažnije - kao individualac možeš biti apsolutno miran po pitanju sigurnosti. U dva ujutro možeš izići vani, prošetati psa, sjesti na klupu i igrati candy crush bez straha što će se dogoditi oko tebe. Država je među sigurnijima u svijetu, što mi često uzimamo zdravo za gotovo.

2 Likeova

Posao se nađe, ali racunaj da placa nije kao na zapadu. Moze se zivjeti, ustedjeti.

Sve ovisi u koju firmu uletis i kakav je mentalitet. Kako rade, tehnologija, library, framework, arhitektura itd…

Najvise se isplati raditi remote za neku firmu sa zapada.

Prednost: nizi troskovi zivota, dobra klima, ovisi gdje zivis. Jeftin internet i mobilna pretplata, dobre pecenjare(cevapi), dobro se jede i pije. Nema stresnog zivota itd…, osim ako ne zivis u nekom malo vecem gradu, 10+ k stanovnika.

1 Like

Ostani u Švedskoj…
Zaradi dovoljno i onda dođi na mjesec dana. Pa na dva i tako dalje.
Probaj, nemoj se zaletavat. Švedska i HR su dvije civilizacije. Imam poznanicu iz srednje, pričala je. Isto je u IT-u.

2 Likeova

Gle, dođi vidi…al svakako kupi povratnu kartu. Jer ako dođeš s jednosmjernom možda ne skupiš ponovno za kartu za Švedsku. xd

1 Like

Nadji sigurnu firmu u svedskoj odradi par mjeseci tamo i dogovori da ces na dalje raditi online i to ti je pogodak placa xx puta veca nego tu pa doseli i tako pomalo trazi ovdje i prilagodi se.

3 Likeova

Malo vidi prvo iz Švedske čime bi se mogao baviti i aplicirati za poslove ili dogovoriti klijente.
Iskoristi i godišnji za takvu prilike.

Meni je firma takva potrefila dobra da mogu uvijek s posla izići kad hoću i gdje hoću pa mi je to omogućilo dodatni rad od kuće pa ti projekti sad prevladavaju…Bolje se ovdje živi s obzirom na količinu rada. Dakle možeš imat slobodnog vremena za side project ili jednostavno za uživanje. Istina, plaćen vjerojatno nećeš biti koliko očekuješ, ima i kašnjenja s plaćanjem ako si privatnik…

ako imaš neke poslove u najavi (prvo ih dogovori ili se raspitaj) i ako imaš svoju nekretninu ili stambeno pitanje sređeno onda je definitivno Hrvatska vrhunska zemlja bez obzira što se forsira uvijek negativa.
S obzirom na količinu kukanja, dobro se živi (naravno stvari se trebaju poklopiti, a ne poklope se svakome).

1 Like
  • dobro je, ako zelis ispod prosjecna europska primanja
  • birokracija i kultura, te odnos prema radu kao nuznom zlu; zato!
  • ako zelis s konja na magarca, te nepostojanju zastite za takvog radnika slobodno
  • seniori u svakom polju, definitivno seniori

Mislim da ces se duboko razocarati u sistem nakon sto ga bolje upoznas, zato se nemoj zaletavati.
Ja znam da sam se ja preporodio u Skandinaviji, kao da sam prodisao.
Uzmi razloge koji te vuku dolje, pa probaj odvagati sve. Ako si rodjen u Svedskoj onda ces definitivno to znati. :slight_smile:
Inace, pohvale na gramatici!

1 Like

Hvala na savjetima :heart:

Koliko sam razumio:

  • može se naći posao u IT sektoru, ali su manje plaće
  • najveći izazov će mi biti naš poslovni mentalitet
  • freelance je bolje raditi iz Hrvatske nego iz Švedske jer su troškovi života manji
  • najbolje bi bilo radati remote za neku Švedsku firmu iz Hrvatske,
  • ili senior pozicija (kad steknem dosta iskustva)
  • ili dolaziti pomalo, prvo mjesec, pa dva, …,
  • inače se dobro živi

Ako smijem pitati od kuda želja za migracijom kontra one koju mnogi danas čine?

Zbog ljudi, ima dosta naših u Švedskoj, i meni je bar puno i ljepše i lakše s ljudima odozdo nego Šveđanima. Pošteniji smo, kulturniji, i puno bolji radnici (barem ovdje u Švedskoj, neznam kako je kod nas).


Inace, pohvale na gramatici!

Hvala, učim!