Izbjegavanje poreza, tips & tricks

Pozdrav,
Volim ja da je sve po zakonu! Ali ne volim kad tri predsjednika naruče 100 respiratora a mi dobijemo 80 ventilatora vrijenih 11 miliona…
Ako će mo realno, ja već plaćam poreze jer sam zaposlen u firmi, tako da nikakve svrhe nema da plaćam još jedan porez jer sam sposoban i želim raditi i u privatno vrijeme :slight_smile:

Formula u Fbih je na 80% ukupnog prihoda 10%poreza i 4%zdravstvo na bilo koji iznos koji primim.
Primam oko 500€/mj 70% toga ide putem paypala a ostatak na žiro.
Trebam neke savjete kako izbjeći ili umanjiti plaćanje poreza, jer svi znamo da može ali nitko da kaže kako, gospodo skinimo rukavice :slight_smile:

I još me zanima kakvo je stanje u HR jer bih imao opciju da se prebacim …

10% ne zvuci uopste tako lose. Ja mislim da je daleko veci porez u Srbiji.

@Jeronimo034

10 i 4 = 14 :slight_smile:

U hr su uveli paušalni obrt. Euro je 7.5 kn

Prihodi max do 300 000 kn (40 000 eura).

Ako osoba ima samo pausalni obrt:

Kolona ukupne god. obveze.

Na to ide 70 kn mj obrtnickoj komori i 40- 50 kn poslovni paket u banci, ziro racun itd…

U prvom raz. do 85000 kn , oko 1500 kn mj su davanja.

Ako je osoba zaposlena kod drugog poslodavca i ima pausalni obrt:

U 1.r davanja su 4000 kn god. + 1300 kn god. komora i banka.

U 1.god. nema komore.
U postocima ispada da na 85000 kn , ako je pausalni uz zaposlenje , ukupna davanja su do 6.5%.

1 Like

Ma i 14% nije mnogo, odmah bi pristao na to, bez razmisljanja.

Nije puno za šta ?
Kolko uzimaju za zdravdtvo od cigara alkohola itd mogli smo biti u levelu švicarske a ono oni djau posao nabavke respiratora poljoprivredniku pa se čude kad dobiju ventilatore…

1 Like

14% od 80% prihoda je 11.2% na ukupno.

To je super povoljno.

Pausalni obrt -

  1. u hr do 85000 kn, ako imas samo obrt, 18000 kn ili 21 %
  2. Ako si zaposlen , davanja na obrt su 6.5-7%.

Razlika ti je 4%, ne isplati ti se zezati.

Plati tih 11 % i suti.

Druga mogucnost je da odes u inozemstvo.

PUNO je ista davati ovakvim drzavama ,radis sam kao crv svojim znanjem i znojem i daj CVRCKU koji evo 30 godina svira kuxrcu u ex yu drzavama,

4 Likeova

O tom i ja pričam
2222

Da je samo tih 14% nego hoce od 2015-te pa do sada 14% AHAHAHAHHAHHAHAHAHAHA

Unio sam u državu za 5 godina preko 100k € i sada traže 14% od toga sto sam potrosio u istoj toj drzavi… Dobit ce od mene samo bananu ovu između dva jajeta isto što sam ja od njih dobio :smiley:

1 Like

Red, rad, disciplina i poštenje.

Jeli ima neko zakonsko uporište po tom pitanju, ili misliš na neki drugi način izbjeći plaćanje? Zanima me, najprije zbog toga što isto radim (u manjim iznosima), pa sam i sličnog mišljenja. Po meni, Online poslovi ne trebaju biti u istom okviru plaćanja kao i drugi poslovi. Prvo, u državu uvoziš devize, 2. trošiš barem 90% tih deviza u toj državi, 3. nikakve podrške i pomoći nemaš od države (što drugi ipak imaju)

1 Like

@Zdenga kao što sam napisao

Sve sto mozes idi preko Payoneer-a, dizi pare u HR, Srb i eto ti resenja.

Pitao sam, robijati ne mogu. Tako da mi ne mogu ništa.Izdavanje ličnih dokumenata ne mogu mi osporiti ( lična karta , pasoš) lična karta manje više pasoš mi je samo bitan.

I to je to, radim dalje, račune kad ugase raditi cu na ime djevojke, MOŽDA ali MOŽDA tada budem plaćao porez 11% zdravstvo 4 % nikada necu platiti jer se privatno liječim.

Ja bih ti predlozio da se malo raspitas. Mesecni troskovi oko 85€ doprinosi, 130€ plata, knjigovodja oko 40€, posto radis od kuce, registrujes firmu na kucnu adresu, placas sve racune (struja voda, internet, mobilni, informatika… , gorivo za auto…) sve to placas sa racuna firme i onda na ono sto ti ostane (dobit) platis 10% poreza i mirno spavas. To je preduzetnik sa isplatom licne zarade.

1 Like

je li to nešto u stilu Amir Hadžića :smiley:
znači ne blokiraju račun ? čudno mi to

na kraju godišnji fee i fee prilikom dizanja bude veći od 15% poreza :smiley:

Još nije :smiley:
To je moj lični stav ne Amir Hadžić.

Koja moraš biti budala da platiš nešto što si potrošio davno, i što njihovom greškom u zakonu nije regulisano ?

Što je najjače davno sam pisao o ovome, sa 17 godina odlazim u poreznu upravu u svom gradu (na nagovor oca kako je rekao kad tad jebaat ce te…) i objašnjavajući čiki koji tu radi, balavac mu priča o nekim hiljadama eura koje zaradi a on u mene gleda ko tele u šarena vrata i na kraju mi ssamo reče. “Dijete radit to dok možeš i svaka ti čast kad znaš, ■■■■ ti mene ako ja znam kako bi te mogao oporezit, nema kod nas tog zakona”.

Greška mi je samo što nisam tražio neki papir da mi to napiše i ovjeri sada bi ih jebavao k’o kantu :smiley:
Cifre koje bi trebalo platiti su velike, a novci su potrošeni, ne mislim raditi godinu dana free…

ma čudno mi to da ne blokiraju banku, to mi i je jedini problem, jer ja imam HR osobnu i putovnicu, tako da mi se je*e za njihove dokumente, ali banka mi je u BiH…