Izdavanje potvrde/računa kao freelancer

Pozdrav!

Imam pitanje vezano uz naplatu rada kao freelancer. Dakle, imam mogucnost za odraditi jedan web sa firmom, ali oni zele dobiti racun. Pa me zanima da li ja, kao freelancer, mogu njima na neki nacin izdati racun? Ne radim bas sa domacima, pa nisam nikad koristio ugovor o autorskom djelu, pa ne znam jel se moze preko toga, jel mogu oni to koristiti kao racun? Ili ima neka druga shema?

HR
Ne možeš im izdati račun, ali možete sklopiti ugovor o autorskom djelu.
Trošak honorara je firmi priznati trošak.
Imaš kalkulatore za izračun na netu, https://www.isplate.info/kalkulator-ugovor-o-djelu-2017.aspx
Npr. ako firma ima ukupan trošak cca 10.500 kn, tebi ide 7.500 kuna. Razlika su doprinosi i porezi/prirezi.
Firma još ima obavezu takvu isplatu prikazati putem JOPPD obrasca.

2 Likeova

Znaci oni taj autorski ugovor mogu prikazat kao racun, u njihovim financijskim izvjescima,itd?

Ne da mogu nego moraju :slight_smile:

Ja imam neke narudzbe za posao ali klijent iskljucivo radi “freelance system” i traži da mu izdam račun kako to uraditi?

Koji servis za naplatu koristiš? PayPal može raditi račun…

Da li Skrill može geneeirati račune?

Klijent otvorio firmu, i sad hoce da mu izdam racun za uplate za ovu godinu, da sam mu prodao nesto, a placao mi je reklame na instagram profilu, placao preko
paypala, ali bez ikakvih info samo uplati novac i to je to, ima li neki nacin da mu izdam racun kao freelencer za BiH? Hocu da mu na papir napisem svoje podatke i da sam mu prodao reklame, sad nez jel to uopste zakonski validno ukpste sto trazi moj podatke i da bez veze napisem na papir te stvari, neko neko rjesenje za ovo?

Jedan youtuber je objavio video nesto u tom smislu da mu sponzori plate reklamu preko paypala, ali da on mora njih zatrazit isplatu preko “invoice” na paypalu. Sad ne znam jel moze to sta pomoc u vezi tih stvari

Imaš i opciju preko NativeTeams-a da izdaješ račune kao freelancer…
Pogledaj kakve opcije imaju, funkcionira provjereno :slight_smile:

Koji su troskovi te usluge (davanja ili sto god se uplacuje putem toga) za npr. freelancera iz Bih?

Koliko se ja sjećam riječ je o dva paketa koja nude:
Prvi da imaš pretplatu kod njih, možeš izdavati račune i možeš zatražiti MasterCard, koji ti oni pošalju. Kako dalje ide, moraš provjerit sam.

Drugi paket znam da je da te oni zaposle u smislu da izdaješ račune, primaš novce na osnovu tih računa, a oni ti još odrade i plaćanje doprinosa i ostalih dažbina.

Mogu te spojiti s osobom koja radi kod njih, vjerujem da ćeš tako dobiti više informacija.
Nadam se da je makar malo pomoglo.

Tu imaš više info

Ukratko, zanima me da li preko njih placam identicno sve prema drzavi kao i da sam to sve prijavim ili su ta davanja/troskovi manji nego regularnim putem.

Ma nemoj ni platit porez sta te briga