Izrada aplikacija za mobilne telefone?

Pozdrav ekipa, zanima me da li je neko od vas imao uspjeha u prodaji aplikacija na android marketu ili nekom drugom marketplace-u vezanog uz mobitele i tablete?
To je poprilicno interesantno podrucije za one koji se razumiju u programiranje istih, jer date vrlo malu cijenu za proizvod ( 1 - 2 $ ) a imate mogucnost da veliki broj ljudi kupi vasu aplikaciju.
Pa me zanima da li je neko od vas ostvario neki manji uspijeh na tome i sa kojom aplikacijom.

iskreno bolje imat firmu i praviti aplikacije za vece kompanije, u tome leze pare, ne od marketa za mobilne aplikacije… znam to jer mi prijatelj radi u infinumu, a oni imaju podosta aplikacija koje rade za banke i neke druge firme u hr…

Vjerovatno ima para, jer ima i kod nas podosta primjera gdje su mobilnom aplikacijom zaradili pare. A i fino je za raditi u tome jer dobro naplaćuje.

I mene zanima odgovor na ovo pitanje jer baš nešto planiram raditi, nadam se da će se javiti netko sa iskustvima.
Negdje sam pročitao da se više od 80% aplikacija koje nisu besplatne skine manje od 100 puta a opet s druge strane ima priča i ljudima koji su zaradili veliku lovu.
Jedno pitanj od mene. Postoji li možda neki način da se provjeri koliko je puta skinuta neka aplikacija za ios?

uglavnom o firmi o kojoj sam pricao je:

jako uspjesna firma, znam da su cak i nagrade od 100 000 kuna dobijali, a koliko naplacuju za izradu i odrzavanje aplikacija ne mogu reci, znam samo da lijepe pare zaradjuju…

isto tako znam da je tesko napraviti neku unikatnu aplikaciju i zaraditi preko marketa, rijetke su takve… prodavanje firmama je nesto drugo i daleko bolje…

Kada imas svoju firmu, za izradu bilo cega vezanog za internet na Balkanu, mozes zaradaiti 1000 x vise nego bilo koji freelancer koji posluje sa strancima.Ali opet realno gledajuci, kada bi samo 1000 ljudi skinulo aplikaciju koja kosta 2 $, opet bi se isplatilo.
Samo, problem je znati sta ljudi hoce.