Izrada betonske ograde

Tko ce gledati tu polovicu i tko ce priznati? Sud sigurno nece.

Ma bježi od međe što dalje :slightly_smiling_face:

Kako mislis ko ce gledat? ako je na sredini zajednicka je i on moze sa druge strane radit i naslanjat sta hoce…

Kad uvuces na svoju strnau 10 centi, ne smije nista napravit uz ogradu. Cim nesto napravi zalis se i mora rusit

minimalno 0.5 ili 0.6 m od međe.

Mislio sam da si rekao ako je zajednicki zid pa onaj vrh zida da se podijeli pola pola^^ npr na 20 cm zida, jedan stavi 10cm plocica, a drugi ostavi beton.

To sto si rekao je uredu, samo treba paziti gdje je tocno sredina jer i meni je bilo teske zajebancije tipa imalo se prije 2 knjige, i sada tu se nade greska od 1-2 METRA! (neka prica kako je sve to iz austro ugarske kako nista nije bilo tocno, uvijek se nasla greska), kasnije druga prica o gpsu… tako da se uvijek nade nesto sto ne treba.

Danas ides dovesti geometra za recimo 50 kvadrata, nece ti doci, nego hoce sve mjeriti, pogotovo se zna pojaviti sa fenci dronom, opaliti par slike i naplatiti vise.

Za kaj točno misliš zvati geometra/geodeta za 50 kvadrata da ti ne želi doći? Kaj treba napraviti na tih 50 kvadrata?

U HR je najveći problem to kaj ljudi godinama/desecima godina nisu sređivali papire pa pišu ljudi za koje nikad nisu ni čuli. Kod te nesređenosti se događa i da se ne podudara površina iz knjižnog i grafičkog dijela, npr. u knjigama piše da ti je dvorište 500 kvadrata, a u grafičkom dijelu ima 300 kvadrata pa se ljudi čude tko im je ukrao 200 kvadrata. Nitko nije ukrao nego je krivo pisalo.

Prije se je mjerilo metrom i koracima, oboje si mogao nategnuti da ispadne više ili manje metara, GPS ima točnost u milimetrima i maksimalno odstupanje 2 centimetra (možeš odrediti položaj točke u milimetar, ali da ju ideš odrediti svaki dan mjesec dana, ona može biti u krugu od max. 2 centimetra), a s tzv. totalnom stanicom možeš mjesec dana pokazivati u istu točku u milimetar.

Ovo kaj si spomenuo austrougarsku. Katastarski planovi su rađeni u austrougarskoj, crtani na papiru, mjereni metrom i koracima. Ne možeš očekivati da to bude točno kao gps danas. Ti planovi su u mjerilu 1:2880, milimetar na planu je 2.88 metara na terenu. Papir se skupi milimetar i eto ti greške. Planove su vektorizirali (prenosili s papira u digitalni oblik) studenti, ako je linija na papiru bila debljine milimetar i student pogriješi 0.1mm od sredine linije, već je pomaknuo među za 28cm (ne računajući prijašnje greške planova). Do nedavno je bilo da se većina geodetskih snimaka nije moglo ostaviti na koordinatama, nego se trebalo “uklapati”, tj. pomicati snimak stvarnog stanja po katastarskom planu dok se ne nađe dovoljan broj uklopnih točaka, unazad 2 godine je puno bolje, ali se i dalje može u nekim selima dogoditi da se to treba raditi.

Dron se ne isplati za izgradnju manjih kuća, upis kuće u katastar i slično jer prvo s njim trebaš obići teren, pa par sati čekanja da se sve slike spoje u jednu. Iz toga dobiješ par milijuna točaka koje su ti nebitne, treba ti stotinjak točaka da bi arhitekt/projektant imao visine i nagib terena pa da zna smjestiti novu kuću dobro. Još trebaš i u cad programu povući linije međa, zgrada itd. iz one slike. Neisplativo za takve male poslove jer na kraju ispadne više posla nego s uobičajenom opremom.

Kaj se tiče gradnje ograde na međi ili “uvučeno” od međe… Ako se to radi u HR, onda je bolje raditi ogradu na međi, s obzirom da katastar traži da se kod izrade nekog projekta međa ispravlja po stvarnom stanju, odnosno po ogradama. Onaj prostor iza ograde sigurno više nećeš koristiti ako je iza ograde dvorište od susjeda, nego će ga susjed koristiti i ispada da si susjedu poklonio par kvadrata zemlje.
PS. katastar će reći da međa nije ono što je prikazano u njihovim kartama nego ono prikazano vani (ograde, međne oznake itd) ili kak se međaši dogovore.

1 Like

Post must be at least 20 characters

Kaj za parking? Da se napravi projekt za izgradnju parkinga na dijelu čestice ili?

Ako dogovoriš cijenu, nek on leti i 2 dana dronom, ako to niste dogovorili, nemaš mu kaj dodatno plaćati. A sigurno ima i geodeta koji ne rade tak, a dosta ih ni nema dron jer im se ne isplati… Phantom 4 1500+ €, softver za geodetsku obradu slika - 200€ mjesečno, ako ne želiš da cijeli dan spaja slike u jednu trebaš i komp od par tisuća €… Naravno, to je ako ga misliš koristiti za poslove, ako ga misliš samo dići i baciti par slika zgrade, onda ti ne treba nikakav softver…

Ostavstina parkinga koji je na zemlji sa vise vlasnika gdje uopce nema nikakve vlasnicke podjele zemlje na papiru, pa pokusaj to skuzit… uglavnom, zoves geodeta i reces mu u cemu je stvar i nitko nece to uzeti jer 50m2 je premalo, tj nije premalo, ali ono sto nije receno je da se njima uopce ne isplati izaci na teren nego odmah se okrece prica o cijeloj zemlji gdje mogu naravno naplatiti vise.

Sto se tice samoga drona, netko ce reci da ce preletiti s dronom, netko nece nego ce se samo pojaviti. Ali u tome uopce nije prica nego se sve vrti da on dode zbog zemlje, a ne zbog dijela zemlje.

Racunam da je dron vise kao neko prodavanje magle ljudima koji zele unajmiti geodeta za zemlju ili kucu, a ne zgrade itd, pogotovo starijim ljudima koji nemaju pojma nista, ali nisu ni oni glupi, svi gledaju cijenu, ali ako geodet nece izaci na teren zbog 50m2, sto ces onda? Moras nekoga uzeti i platiti da ti zemlja bude 1/1.

Cak sam nasao geodeta koji je nudio fascinantno rijesenje, on ce izvaditi zadnje mjerenje cijele zemlje, uzeti 50m2 i ucrtati i to naplatiti 2600kn, ajde sada ovo pokusaj objasniti ostalim vlasnicima zemlje… stvarno ne znam gdje ovaj svijet ide vise… ides napraviti obicnu stvar, DA, OBICNU, ali jbga ti moras biti geodet da bi to mogao raditi i eto, oni to iskoriste maksimalno, a necu ni govoriti pricu kada su za legalizaciju dosle 2 zenske i mjerile drvenu kucicu za kuneje…presmjesno!

U tom slučaju naravno da neće izaći “samo za parking” kak kažeš. Zna se koliko elaborat košta, to kaj je “samo parking” ne znači da će raditi za siću. Nikad nije “samo parking”. Ako je posebna čestica onda se može samo to odraditi, ali i dalje geodet treba izaći na teren i snimiti bar po jednu među na svaku stranu.Može napraviti bez snimljenih međa, ali to onda nije posao. Da bi bilo po “pravilima struke” se mora snimiti cijela čestica i dio okolnih.

Isto tak je bilo kad su krenule legalizacije pa su dolazile u sela u središnjoj hrvatskoj firme s mora radit “jeftine legalizacije” pa nacrtaju odprilike i onda kad želiš upisati, ta firma ne postoji, a rješenje ti ne valja jer su krive dimenzije, pa se onda ljudi čude cijenama lokalnih geodeta koji i dalje rade i govore “pa ovi su mi napravili legalizaciju za 1000kn”, a to kaj geodet mora sve raditi od nule jer ta legalizacija ne valja nikom niš.
Parking ne možeš parcelirati da ti svako parkirno mjesto bude posebna čestica, jer bi dobio čestice po 10-15 kvadrata, a u građevinskoj zoni u većini slučajeva se ne može takva mala čestica napraviti. Previše je različitih mogućnosti i slučajeva, ali mislim da ti tu više treba arhitekt i “etažiranje”, gdje napišu koji vlasnik ima koji dio zemljišta.

Pa naravno da će uzeti koliko mu košta elaborat, možda ti je i nešto spustio cijenu, ali 2600kn je solidna cijena (malo ovisi i o mjestu pa ne mogu reći i jel to ispod cijene…), ali nitko ti neće raditi za 1000kn.

Nekak mi se sve više čini da su geodeti odbijali jer su odmah vidjeli sa kakvim ljudima imaju posla. Zamisli da netko tebi dođe da treba tvoje usluge i od početka ti spušta cijenu “pa to je samo ovo za napraviti, ne treba sve”…

Nikom nije puno dati 200k kn za novi auto i tjedno 500kn za gorivo, ali je puno dati 3000kn da imaju čiste papire koji se rješavaju jednom u životu.

Sto se tice samoga drona, netko ce reci da ce preletiti s dronom, netko nece nego ce se samo pojaviti.

Ako dogovoriš cijenu (a cijena se u 99% slučajeva dogovara unaprijed) i slažeš se s njom, kaj te briga jel došao s dronom, bmwom, helikopterom…?

Moras nekoga uzeti i platiti da ti zemlja bude 1/1.

Naravno da moraš platiti. Ti bi da ti neko besplatno sređuje papire?

1 Like

Ovaj i onaj prije post ti je svaka na mjestu.

1 Like

Ma ljudi, kamera ima sarumanovo oko, koje gleda na dvorište, a živica bude kao zidine složena.

Ma živcira me idiotizam određenih i prije svega uzimanje slobode da radiš nešto u tuđem dvorištu kada si ga prodao.
Ako si ga prodao, dobio novce na račun, onda mi tu nemaš što visiti više.

Ergo zid/čempresi/opkop/sve.
:slight_smile:

Hebote ti kao da nista ne citas nego lupetas samo tako.

To sto govoris da ne znaci da ce raditi za sicu, tko je to spomenuo? Ljudi nece ni izaci na teren…

Tko govori o parcelizaciji?

Tko govori o svaki parking = posebna cestica?

“s kakvim ljudima imaju posla”? WTF? Ljudi nece ni izaci na teren, a govori se da geodet nece izaci na teren zbog ljudi? Da, mi trebamo staviti crveni tapit i ponuditi 10 000kn samo da prihvati da izade na teren -.-

U kakvom svijetu ti zivis? Mislis da svi imaju 200k za novi auto? Ljudi sa 5000kn platom ovdje jedva prezivljavaju jer cijene doslovno svega ide gore iz godine u godinu.

Opet ne citas, nije pitanje dron kao sto sam rekao gore nego cijena, zaboli mene ona stvar ako ce preletiti i sa space shuttlom. Ako zelis izmjeriti parking, nece ti nitko doci, zele izmjeriti cijelu zemlju jer se tu dobiva vise love, a taj dron neka okaci znas gdje, ionako sluzi normalnim ljudima za nista, cisto nesto extra, ali jbga kada prica o cijenu ubaci pricu o dronu kao da je to ono neznam sto… Prije se moglo bez drona, sada odjednom stalno spominjanje drona. Sto ce covjeku za 500 kvadrata zemlje gdje je u sredini kuca slika iz zraka? Ne treba mu, ali geodetu to sluzi da povisi cijenu, ako si uopce imao geodeta kojeg si zaposlio, jesi uopce usporedio cijenu prije i sada na istom zemljistu? Sumnjam da jesi.

Opet tvoje gluposti, pa tko je rekao da bi ja da mi netko besplatno sreduje papire?? Tebe ocito korona udrila u glavu, evo, procitaj opet taj dio…

Ovo kao djeca na redditu gdje raspravljaju o igri i onda jedno dijete rece nesto normalno, ali drugo dijete naide i pocne okretati cijelu tu pricu sto je prvo dijete reklo, ti stvarno imas neki sindrom…

Pozdrav,

ne znam o ćemu vi prilčate šokirao me ovaj broj postova.

Moje zemljište je 1:1 samo moje sve do zadnje kune plaćeno kao i obje kuće.
Tu problema nema, kažem samo da trebam betonirati ogradu :slight_smile:
Pobogu kuda je ovo otišlo.

Iz HR. tako nešto odgovara.
Mislio sam one alu ili panele neke, ali 30 metara pa ispadne malo previše love, ne bi toliko davao.

Iskreno razmišljamo smo o dva rotvajlera :face_with_symbols_over_mouth:

Bude ograda, deset unutra cm, pa s moje strane neko bilje opet malo udaljeno da mogu održavati.
Ograda do 160cm, a bilje nadam se cca 180cm ne više isto da se može održavati.

Ma želimo mir na svojem, pobjegli smo iz ZG u prosincu upravo zbog ljudi, pa ovdje izorliramo sve:)

Gedoetski snimak novi, imamo kolčeno.

Problem je jedino bio što smo imali nešto zemljišta prema cesti, nakon elaborata nestao je, općina uzela. što mi nije baš pravo bilo, no eto.
Kako god imamo za kositi travnjaka i previše:)

To sto govoris da ne znaci da ce raditi za sicu, tko je to spomenuo? Ljudi nece ni izaci na teren…

Ponudio ti je čovjek da ti napravi za 2600kn kaj je vjerojatno najjeftinija opcija koju ćeš ikad dobiti. Prvo se dođe u ured i dogovara kaj se treba napraviti, kaj bi se dobilo s tim, koja je cijena itd. Ne može ti nitko preko telefona reći to ti je 3000kn pa da se poslije jede jer je naplatio daleko manje nego je trebao jer ima milijun stvari koje nisi rekao. Zato se dogovara u uredu i potpisuje narudžbenica/ugovor za posao.

“s kakvim ljudima imaju posla”? WTF? Ljudi nece ni izaci na teren, a govori se da geodet nece izaci na teren zbog ljudi?

Gore cviliš da ne želi izaći zbog 50 kvadrata nego da želi cijelu zemlju mjeriti “da bi mogli naplatiti više”. Koliko je to više htio naplatiti? Kolko su ti ovi koji su spominjali dron htjeli naplatiti?
Nije stvar u naplaćivanju, nego u tomu da kad se radi nešto na čestici, cijela čestica se mora obuhvatiti.

Tko govori o parcelizaciji?
Tko govori o svaki parking = posebna cestica?

Za kaj onda trebaš geodeta ako ne za to da se odvoji parking? To su upravo oni detalji o kojima sam govorio, zašto se ne dogovara preko telefona nego u uredu. Ajde lijepo objasni kaj točno trebaš pa ti možda uspijem kaj pomoći, možda ni ne trebaš geodeta nego nekog drugog.

U kakvom svijetu ti zivis? Mislis da svi imaju 200k za novi auto? Ljudi sa 5000kn platom ovdje jedva prezivljavaju jer cijene doslovno svega ide gore iz godine u godinu.

To sam rekao više općenito, i da je 30k kn za auto, auto je trošak svaki mjesec, a papiri su jednom u životu, nekima ni taj jedan put nisu trošak, ako su pretci riješili.

Ne treba mu, ali geodetu to sluzi da povisi cijenu, ako si uopce imao geodeta kojeg si zaposlio, jesi uopce usporedio cijenu prije i sada na istom zemljistu? Sumnjam da jesi.

Ako te baš zanima, radim već par godina kao geodet, cijene kod nas su se dizale nešto sitno u odnosu na prije par godina, puno manje nego što je rastao minimalac. Nabavka drona nije nimalo promijenila cijene, čak ga ni ne koristimo gdje nije potrebno. Koristili smo ga do sad za par poslova određivanja volumena, na neprohodnom terenu i par puta kod običnih projekata da se vidi kaj se može s njim. Jedino ovo za volumen je bila drugačija cijena jer je i bilo naručeno da se radi s dronom, ostalo se naplaćivalo kao da se ni nije koristio.
Dron nije mjerilo cijene, drugi geodeti nemaju dron i rade sporije od nas, a neki imaju i duplo veće cijene.

1 Like

Ne znam koliku parcelu treba čuvati, ali jedan je rott sasvim dovoljan. Imao, znam…