Izrada i postavljanje (objavljivanje) aplikacija (programa) na Facebook

Nešto imam iskustva bolje reći doživljaja oko postavljanja aplikacije u socijalnu mrežu zvanu facebook.
Znači ako ko ima iskustva pa da raščlanimo gdje, kako, zašto postaviti program na facebook.
Trenutno sam došao do toga da sam ispisao prve riječi na objavljenoj aplikaciji
Hello World.
U principu da bi objavio svoju aplikaciju na facebook moraš imati svoj zakupljeni prostor na kojem radiš i postavljaš svoju aplikaciju, a facebook ‘preuzima’ znači s tvog prostora podatke i prikazuje ih kroz svoj ‘okvir’ .
Malo priprosto se izražavam, tek ovladavam terminima.

I mene zanima ova tema.

Da budem iskren nikako ne razumijem taj facebook. Iako sam internet ovisnik bezuspješno sam pokušavao dokučiti svrhu FB-a još u samom njegovom početku, ali sam odustao od udaranja glavom u zid.

Sada mi se na jednim mojim “običnim” stranicama učinilo zgodno postaviti one FB komentare, a da bih to mogao morao sam registrirati aplikaciju kako bih dobio njen ID. To sam baš maloprije postavio, ali na stvaranju te aplikacije opet sam udario glavom u zid. Ako ko moze pomoc bio bih mu zahvalan.

Nije reklama i nisu cice i guzice ;), ako ko hoce vidjet te komentare na dnu vijesti evo linka:

http://www.e-kastela.com/

Ja sam spajanje aplikacije izveo vrlo jednostavno. Imam komplenti sajt koji može funkcionirati neovisno o facebooku, a preko API-a pozivam ono što mi treba.
Sajt se vrti unutar IFRAME na facebooku.
Koliko sam čitao postoje i facebook tagovi koji imaju prednosti i mane, ali kao svu interakciju između facebooka i svoje stranice radije činim preko API.

Stvar kao i kod drugih servisa funkcionira u biti jednostavno, treba samo pozivati njihov API koji vraća rezultate. E sad kod čitanja podatka stvar ide bez problema, no nisam probao još ništa sa slanjem ili interakcijom sa korisnicima, to ću kad nađem vremena ali pretpostavljam, da stvar nije ništa kompliciranija od čitanja podatka, no pitanje koliko je kvalitetna dokumentacija.

Ako želite komentare, i ostale dijelove “facebook social plugina”, na facebooku trebate imati fan page, a onda kad ga stvorite u URL-u imate onaj broj pomoću kojeg generirate komentare (googlajte “Facebook Social Plugin”). Uglavnom, ako imate site gdje objavljujete teme koje iz nekog razloga privlače debile i isfrustrirane budale, onda definitivno stavite te facebook komentare. Samo pogledajte kako izgledaju komentari na Net.hr-u i kako izgledaju komentari na Jutarnji.hr-u…

Što se tiče aplikacija, to bi mogao biti veoma unosan biznis, ako znate znanje…

evo sam se nešto snašao. priznajem, ćirio sam nemesisov webasticno.com i tamo sam vidio kako bi to trebalo izgledati. stavio sam par postova na zid i krenuo to postaviti u direktorij aplikacije ali me je docekala poruka:

“You need to have at least 5 total users or 10 monthly active users before you can submit your application.”

moze li mi ko objasniti ča ovi hočeju i kaj da činin ???

(gle, dok sam pisao javija se i on)

imam jos jedno pitanje. napravio bih aplikaciju i mogucnost komentara i na svojoj videopeep.com stranici. tu ima cica i guzica pa se pitam ako napravim novu aplikaciju za taj sajt na istom FB accountu hoce li se to povezivat? ne sramim se ja tog posla jer sam tamo digao 30 grandsa, ali svejedno mozda je neprilicno ako se poveže?

koliko se plaća prostor na facebooku

[quote=“peep”]evo sam se nešto snašao. priznajem, ćirio sam nemesisov webasticno.com i tamo sam vidio kako bi to trebalo izgledati. stavio sam par postova na zid i krenuo to postaviti u direktorij aplikacije ali me je docekala poruka:

“You need to have at least 5 total users or 10 monthly active users before you can submit your application.”

moze li mi ko objasniti ča ovi hočeju i kaj da činin ???

(gle, dok sam pisao javija se i on)[/quote]

Monthly active users - korisnici koji su koristili aplikaciju u tih mjesec dana
Total users - valjda ukupan broj korisnika

Jedno od tog dvoje trebaš imati. Probaj skupit 10ak fanova pa pogledaj dal radi…

Mislim da ti to nema nikakve veze. Ja imam 10ak različitih fan pagesa (a oni bi trebali funkcionirati kao i aplikacije) i nikakve veze između njih.

Nemoj uzimat ovo što sam rekao kao zicer, meni ovo zvuči logično što sam napisao, ali ne bi ti škodilo proguglat…

cekaj jesam li dobro shvatio? da bih mogao postaviti stranicu moram pokupiti fanove? a kako cu ih pokupiti kad nemam postavljenu stranicu?

Kolko sam ja shvatio situaciju, možeš kreirati svoju neku “grupu” a možeš napraviti i aplikaciju. Kad jedno od toga napraviš pošalješ link prijateljima da budu fanovi grupe ili aplikacije.
Znači tim redom.
Za aplikaciju mislim da trebaš skupiti deset ljudi i onda ju FB objavi kao -objavljenu?!

E prva stvar, trebaš razlikovati fan page i application. Fan page je jednostanviji i koristiš ga kako bi povećao brand awareness ili okupio hrpu ljudi. Application je kompliciraniji i tu, pomoću server side skripti, nudiš nekakve modificirane usluge, od igranja igara na facebooku (npr. poker ili farmville) do štajaznam, kvizova isl…

Ne znam što točno ti želiš napraviti. Ako namjeravaš napraviti fan page, onda ti ne treba niti jedan korisnik da koristiš facebook social plugin*. A ako namjeravaš napravit aplikcaiju onda se stvari mjenjaju. Po pitanju ove konkretne poruke koju ti facebook javlja, googlao sam i dobijem ovo:

http://www.facebook.com/topic.php?uid=8525382561&topic=8441

Po tome, a ispravi me ako sam pogriješio, ti javlja poruku samo kada želiš aplikaciju dodati u facebook directory, a ne kada je želiš napravit. E sad je pitanje namjeravaš li ti koristiti fan page ili baš aplikaciju…

*link:
http://developers.facebook.com/plugins

[quote=“mikibm”]Kolko sam ja shvatio situaciju, možeš kreirati svoju neku “grupu” a možeš napraviti i aplikaciju. Kad jedno od toga napraviš pošalješ link prijateljima da budu fanovi grupe ili aplikacije.
Znači tim redom.
Za aplikaciju mislim da trebaš skupiti deset ljudi i onda ju FB objavi kao -objavljenu?![/quote]

Brkaš grupe i fan pagese. Grupe imaju članove, pagesi imaju fanove. Pagesi su puno bolji od grupa jer možeš lakše modificirati, objavljivanje stvari na zidu pagesa se automatski javlja na facebook početnoj stranici fanova tog pagesa isl. Grupe su puno limitiranije te stoga i neisplativije…

Znači, na kraju imaš:
a) grupe (imaju članove)
b) pagese (imaju fanove)
c) aplikacije

Upravo to što kažeš @nemezis. Ja sam uspio pokrenuti aplikaciju na FB-u doduše bez ikakve interakcije s facebook-om, samo flash animacija tekst i neka slika.
Na kraju sam odustao od projekta jer sam pročitao da baš i nije isplativo graditi aplikaciju na FB-u već je bolje to odraditi na običnom web-u i privući korisnike.

hvala vam na komentarima, poceo sam donekle razumijevati kako to funkcionira. mislio sam iskoristiti FB da bih doveo ljude na svoju stranicu, ali sad ispada da ce oni iskoristiti mene i moju stranicu da bi doveli jos vise ljudi na FB, a da ja moram povlaciti te ljude za rukav :smiley:

krenuo sam izraditi i onaj oglas koji nude, ali pri kraju sam vidio da to placam po kliku. odakle samo to uzimaju, ne valjda sa onog broja mobitela koji sam morao dati? mudri su nema šta, pitam se prevare li na taj način neko dijete koje ne razumije sve te cake?

OT:
Stavljanje komentiranje preko facebooka je nešto najgluplje što se moglo izmisliti i čudi me da su webmasteri toliko glupi da postave to na svoje stranice. Kad komentiram nešto na nekoj web stranici želim biti potpuno anoniman, a pogotovo ne da facebook zna što sam ja komentirao i gdje, uglavnom čim vidim previše facebook gluposti po stranici, ta stranica završi u mojem sandboxu, i ne izlazi iz njega nikad :smiley:

John Garbiel je napravio ovu formulu:

NORMALNA OSOBA + ANONIMNOST + PUBLIKA = TOTALNI ŠUPAK

Ono što FB omogućava je brisanje ANONIMNOSTI iz formule te tako i eliminira šupkasto ponašanje. Ako si ikad otišao na Net.hr i pogledao komentare onda znaš o čemu pričam. S druge strane Jutarnji.hr ima FB komentare i tamo mi je gušt pročitati što ljudi govore.

Ali zašto bi facebook morao znati moje sklonosti prema nečemu što se njega uopće ne tiče? Bez obzira na kvalitetu komentara?

FB tu nema nikakve veze, on je samo alat koji omogućava web masteru da osigura kvalitetne komentare i poveća promet. Tvoje mišljenje može biti kvalitetno, ali može biti totalno uvrijedljivo ili iritantno (npr. trollanje, prigovaranje na sve živo, svađe oko politike/religije/sporta). Stavi FB komentare i ekipa koja namjerava raditi nešto od ovoga će razmislit prije komentiranja.

A sad, ako ti misliš da je FB zla korporacija koja prikuplja sve tvoje informacije kako bi osvojila svijet ili vjeruješ neku drugu teoriju zavjere o FB-u, onda nemamo što raspravljat. Nitko neće nikoga uvjerit u suprotno…

ma da, FB je nevinašce glede prikupljanja mojih informacija. kad sam se registrirao primjetio sam da mi predlaže za prijatelje ljude koje poznajem. ostao sam PAF. kako, što? kako to oni mogu znati? onda sam shvatio - oni su izvukli kompletan adressar e-mail accounta kojim sam se prijavio. i tko zna što još … naravno, znao sam da je to moguće, jer mi na nekim sajtovima stalno prikazuju nekakve polugole frajle iz susjednih mjesta, pa čak i iz susjednih ulica ali ovakvo nabijanje te činjenice pod nos je bezobrazluk nad bezobrazlucima.

samo, ova nova mlađarija kao i da nezna da na internetu postoji bilo što drugo osim fejsbuka. pa kud moj publikum - tu i ja za njima. štaš i ja bih jadan štogod zaradio :smiley:

[quote="’[NEMESIS"]]FB tu nema nikakve veze, on je samo alat koji omogućava web masteru da osigura kvalitetne komentare i poveća promet. Tvoje mišljenje može biti kvalitetno, ali može biti totalno uvrijedljivo ili iritantno (npr. trollanje, prigovaranje na sve živo, svađe oko politike/religije/sporta). Stavi FB komentare i ekipa koja namjerava raditi nešto od ovoga će razmislit prije komentiranja.

A sad, ako ti misliš da je FB zla korporacija koja prikuplja sve tvoje informacije kako bi osvojila svijet ili vjeruješ neku drugu teoriju zavjere o FB-u, onda nemamo što raspravljat. Nitko neće nikoga uvjerit u suprotno…[/quote]
Ne nema veze o tome, jasno je meni to da je u pitanju samo statistika, ali ipak ne želim da se jednom sjete, ako već sad toga nema, da prikažu na tvojem profilu sve što si kad i gdje komentirao. Ne moraju komentari biti ni uvredljivi ni loši, zamisli samo ovu situaciju, tražiš posao, poslodavac te malo progoogla nađe tvoje komentare na nekoj glupoj stranici i naiđe na komentar koji je u suprotnosti s njegovim mišljenjem, misliš da ćeš dobiti posao? Da li baš svi moraju znati što ti misliš o bilo čemu? Neke stvari bi ipak zadržao za sebe, uostalom pa i tu na forumu smo gotovo svi iza nickova.
Svijet je puni manijaka, da li želiš da svatko ko čita nešto po internetu vidi tvoje pravo ime i prezime, dođe do tvojih pravih podataka?

Druga stvar je da facebook može kad god želi ukinut te komentare ili ih izmijeniti, on je gazda, a ne ti, i u bilo kojem momentu se možeš naći u neugodnoj situaciji,a ako ti imaš na svojem serveru komentare onda si siguran da takvih gluposti neće biti. Glupo je ovisiti o drugima…