Izrada kataloga za printanje?

Trebam pomoc,

Trebao bih neki tutorial s cime krenuti od pripreme do tiska?

Imam iskustva s adobe alatima ali nisam jos nikada radio pripremu za tisak.

Znaci trebam neki info s cime krenuti, na sta treba obratit pažnju, kontaktirat tiskaru? Vidjet njihove uslove bla bla? …

Hvala

kolko sam upoznat s problematikom uglavnom sve tiskare s kojima sam nešto radio 'primaju pdf fajl kao format za ispis.
Znao sam sve poslagati u corel-u kad ono uglavnom većini je dovoljan i pedef .
Za CMYK paletu boja vjerojatno znaš, postoje neke cake oko vrste papira debljine knjige-brošure , vrste korica (tvrdi ili meki uvez) i uglavnom za manje količine cca <1000 komada užasno su svi skupi.
Uglavnom mislim da će ti biti glavni problem-cijena vrsta papira i količina.
tolko od mene

Evo par tutoriala…

http://www.1stwebdesigner.com/tutorials/tutorials-design-print-ready/

nize tiraze - digitalni tisak. Onda ide puni cmyk uvjek.
vece naklade ili vece dizemnzije - offset. Offset stroj printa iz filmova, tako da je bitno dobro pripremiti print fajl za filmiranje. Uvjek traze separiranu pripremu, jerbo za napraviti jedan a4 u full coloru, treba ti 4 filma za svaku boju. Za izradu filmova je najbolje koristiti pdf, odnosno pdf Distiller, jerbo on ima sve potrebne opcije za izradu separacija, crop markova i slicno.
Iz iskustva, izrada full color pripreme nije toliki problem (osim kada se mora raditi sa jako tocnom bojom, petobojni tisak, i slicne finese). Pazi samo da fontove i vektore zadrzis u vektoru sto je duze moguce, i da crna bude 100% K, i 0% CMY.
Jako pazi i na rubove (bleed), na to su tiskarski tehnicari alergicni. Neka ti na papir skiciraju kako i gdje ce biti pozicioniran otisak, gdje ce se rezat i savijat, i gdje moraju biti oznake (crop marks).
Za dvobojno ili trobojno tiskanje pazi da u Photoshopu koristis Duotone ili Tritone mod rada.

Ja obicno raster obrađujem u Phososhopu, i onda sve prebacim u Indesign. Ali to odogovara stvarima koje ja pripremam …
Corel je isto Ok, iako ga ja ne podnosim, ali je super za impoziciju (kada moras posloziti 20-tak letaka na jedan A2, ili stranice knjige na A2 a da se onda moze rezati npr)

1 Like

Hvala svima, pokušat cu to ovim natuknicama pa cemo vidjet :wink:

Ja za usluge tiskanja koristim ovaj tisak

Najbolji ti je Adobe Indesign, puno mocniji i laksi za raditi od corela. Googlaj malo o pripremi za tisak (linije reza, napusti, CMYK i sl). Nikako raditi citav dizajn i pripremu u photoshopu! On je rasterski alat, a ti trebas vektorski!. @hudo je to super opisao :smiley:

Iz ikustva za offest tisak, nikada me nisu trazili separiranu verziju (a radio sam s jedno 5-6 tiskara), tako da se ne trebas time zamarati. Sve neka bude u CMYK i to je to.

Ako radis nesto kvalitetnije (skuplje) i za vecu kolicinu, svakako trazi probni otisak, detaljno ga gledaj i potpisi ga da imaju kao odobrenje. Prilikom primopredaje, nemoj ni slucajno potpisati da si preuzeo prije nego sto napravis inspekciju da je to sto si narucio i tocno tako kao sto je bilo u probnom otisku. Imao sam dosta nazalost negativnih iskustava kada gotov materijal nije bio dobre kvalitete (los ispis, slabija kvaliteta papira, razmazana boja, krivo odrezano i sl). U takvim slucajevima, moraju ti ponovno tiskat, a ako ti nije toliko bitna kvaliteta (sad ovisi o gresci) onda se da s tiskarama zbog njihove treske dogovoriti znacajan popust.