Izrada php multiplayer igre

Zanima me kako napraviti igricu bela(belot) u php-u. Ukoliko je moguće možete li mi dati kakve smjernice!

Unaprijed hvala!

Try Flash.
Logiku je moguće, ofc, isprogramirat al trebat će ti animacije i slično. Zatim, ako odeš u JS, trebat će ti dobar JS programer. Tako da probaj sa flash rješenjem, nekako je to “2 muhe jednim udarcem” rješenje.

A baš ako hoćeš PHP, treba ti i dosta PHP znanja, multi user enviroment (rad s sesijama), te neka logika igre koju treba praktično riješit u kodu prema pravilima igre. Baze, bla bla, dobra optimizacija (ne seo) i test aplikacije i spreman si.

kritični dijelove treba pisati u C/C++.

Zašto C/C++?

Moguće je u flashu, javi, php-u (tj. ajax). Inače se radi u flashu. Sad kako napraviti, komplicirano. :slight_smile:

Ovo mi je jednako kao kad su me ranije dok sam bio više u game dev vodama laici pitali
"kako ja sad mogu napravit jedan vraški dobar FPS?"…

Čista logika toga što postavljaš takvo pitanje implicira da to ne možeš napravit i nećeš uspjet
ni ako ti netko kaže bez da investiraš sam podosta vremena da naučiš sve osnove i izgradiš
niže razine te stabilne piramide znanja potrebne da bi uspjeo u tako nečemu, redom: osnove
programiranja, algoritmi, strukture podataka, osnove i napredno znanje nekog programskog
jezika, rad sa grafikom, itd, ima tu dosta tih subdivizija ovog zadatka. Kada i ako to naučiš,
i kad budeš imao neku osnovnu ideju kako to znanje primjenit i u kojem smjeru ići, mislim da
onda neće bit problem da nađeš bilo koga da ti pomogne oko određenih problema, ovako te
nitko ne može naučit ‘pravit’ igre, pitanje je podosta analogno pitanju "kako napravit auto"
zbog same strukture znanja potrebnog za tako nešto.

Wikipedia.com -> nađi optimalni jezik i platformu za razvoj -> Amazon.com -> nađi kvalitetnu
literaturu za učenje toga -> kupi relevantne knjige ili se snađi sa piratskim shemama -> investiraj
dosta vremena dok se ne upraksaš za to, drugog načina nema.

N.

[quote=“Neosynthesist”]Ovo mi je jednako kao kad su me ranije dok sam bio više u game dev vodama laici pitali
"kako ja sad mogu napravit jedan vraški dobar FPS?"…

Čista logika toga što postavljaš takvo pitanje implicira da to ne možeš napravit i nećeš uspjet
ni ako ti netko kaže bez da investiraš sam podosta vremena da naučiš sve osnove i izgradiš
niže razine te stabilne piramide znanja potrebne da bi uspjeo u tako nečemu, redom: osnove
programiranja, algoritmi, strukture podataka, osnove i napredno znanje nekog programskog
jezika, rad sa grafikom, itd, ima tu dosta tih subdivizija ovog zadatka. Kada i ako to naučiš,
i kad budeš imao neku osnovnu ideju kako to znanje primjenit i u kojem smjeru ići, mislim da
onda neće bit problem da nađeš bilo koga da ti pomogne oko određenih problema, ovako te
nitko ne može naučit ‘pravit’ igre, pitanje je podosta analogno pitanju "kako napravit auto"
zbog same strukture znanja potrebnog za tako nešto.

Wikipedia.com -> nađi optimalni jezik i platformu za razvoj -> Amazon.com -> nađi kvalitetnu
literaturu za učenje toga -> kupi relevantne knjige ili se snađi sa piratskim shemama -> investiraj
dosta vremena dok se ne upraksaš za to, drugog načina nema.

N.[/quote]

Mrzim davat postove sa “slažem se” ili “baš tako”, ali ovo je najbolje sročen odgovor na tvoje pitanje.
Baš kao što je navedeno, potrebno ti je ili :
a) imati znanja iz svega što ti je potrebno za razvoj aplikacije
b) imati znanje iz jednog od potrebnih komponenata za razvoj aplikacije, a za ostalo nađeš pomoć u vidu osoba koje razumiju druga područja
c) dati aplikaciju napraviti nakome tko zna (firmi ili pojedincu) i platiti isto
d) otvoriti firmu, zaposliti tim ljudi i da oni razvijaju tvoje ideje a ti ih plaćaš

A što se tiče samog pitanja, sa phpom možeš napraviti multiplayer, ali time ćeš riješiti server-side dio (bazu za rezultatima, registriranim korisnicima, dio logike same igre), ali za client-side ti je potreban ili javascript ili flash ili nešto treće (ja radim 3D web aplikacije u unity 3D-u).

Ja bih krenuo ovim redosljedom: sa PHPom bih prvo napravio spoj na bazu, u bazio registrirao dva korisnika i u bazi bih napravio tablice sa rezultatima. Kad sam gotov sa PHPom (sa tim jednostavnim dijelom, čisto da ispitam kako funkcionira), krenuo bih raditi u javascriptu ili flashu dio u kojem će klik na neki gumbić spremiti neku vrijednost u bazu na serveru (na ime jednog od korisnika u bazi).

Kad je to savladano, krenuo bih u detalje igre…

Hvala na odogovorima! Ovako rekao sam da bih u php-u radio zato što sam već par aplikacija radio u njemu, ali to su bile većinom neke poslovne. Mene bi više zanimalo kojom bi vi to ‘logikom krenuli programirati’ pravila igre! Nadam se da pravila bele znate :slight_smile:

nije problem u pravilima bele.
nego ono što kaže @Neosynthesist.

neznam ni jednu ozbiljniju igru, a da je pisana samo u php-u.
jer to nitko ne radi.
php je jako dobar, ali nije za takve stvari.

ima nešto ovdje

[quote=“Lola”]neznam ni jednu ozbiljniju igru, a da je pisana samo u php-u.
jer to nitko ne radi.
[/quote]

Ako pod “ozbiljniju igru” smatraš AAA naslove u koje su upumpani milijuni dolara i koji, između ostalog, zahtijevaju ne znam kakve grafičke efekte, onda da.

No raditi najobičniju simulaciju bele u C/C++ je čisti overkill i suludo bacanje vremena.

ja sam napisao kritični dijelovi u C/C++ koji se vežu sa php-om, a ne cijelu belu.

zašto ne bi mogao imati dio programiran u C-u ili C++ gdje treba brzina i povezati ga sa php-om?

flash je stvoren za igre kao što su na t-portallu ili tipa fliper i sl.

Dajte se ne pjenite… :slight_smile:
No nema potrebe za C/C++ za belu.

[quote=“Lola”]
zašto ne bi mogao imati dio programiran u C-u ili C++ gdje treba brzina i povezati ga sa php-om?[/quote]

Zato jer ti ne treba ta brzina? Ne govorimo o 3d pucačini već o najobičnijoj igrici s kartama na razini solitaire-a.

pitanje je i koliko bi to bilo brže u c/c++, nema tu nešt kompliciranog, mislim da bi čak trajalo i dulje pozivanje programa izvršavanje i dobijanje rezultata, nego da je u čistom php-u…
uglavnom može se to samo php+html, ali to će biti žiovi kaos, s ajaxom će bit kaos isto, flash, silverlight i java su opcije za ovo…

Prethodno moraš imati definirane ciljeve…

Imao sam otvoren projekt za Poker, stao je iz razloga nekih zakonskih problema u to vrijeme…
Odrađeno u PHP-u do nivoa video igrice za djecu ( poker u flešu ). Ako si radio poslovne aplikacije tada ti to nebi trebalo zadavati problem. Odradi osnovnu strukturu programa.

Trenutno radim šah, ide sve u PHP-u. Nije jednostavno, našao sam na netu nekolicinu aplikacija na tu temu u PHP-u… gotovo svi su zapeli.
Vjerujem da su to radili iz hobija ( kao što i sam radim taj program ) tako da se nije izdvojilo dovoljno truda i vremena.

Mislim da za belu ne treba nista osim :

  • dobro poslozenog objektnog modela igre (OOP)
  • isprogramirana logika igre
  • user login / game creation / invitation / session management
  • malo AJAXa za prikazati i upravljati kartama - bas ovaj dio isticem - za belu ne treba nikakav Flash, treba prikazati X karata na ekranu i mijenjati ih, moguce je i izvesti neke jednostavne animacije sa jQueryem
  • Photoshop: napraviti pozadinu, karte, …

Za dobiti osnovno engine - igranje vise igraca u vise odvojenih igara, logika djeljenja karata, igranja, validacije (pobjeda, poraz, nedopusteni potez) je PHP sasvim dovoljan.
A koliko sam skuzio ti to zelis nauciti. Fancy sucelje u Flashu ili DirectX-u je nebitno.

Da radis u nekom drugom jeziku (Actionscript ili c#), OOP model igre bi bio isti. Zato, slobnodno udri po programiranju :wink: