Izrada sajta besplatno

Pozdrav za sve sa foruma,

Pre par meseci sam poceo da se interesujem i edukujem se iz oblasti web dizajna i do sada sam savladao HTML, CSS, Joomlu (administraciju i kreiranje i editovanje sablona), SEO (da kazem osnove).

Dosao sam do momenta da prakticno primenim znanje koje sam do sada stekao.
Naravno primenjivao sam u malom procentu, zarad vezbanja, kreirajuci delove sajta i resavanje odredjene problematike.

Licno smatram da mi je glupo da vezbam tako sto cu sam smisljati neke sajtove koji nikome ne trebaju, vec bih voleo da pravim ljudima kojima to stvarno treba, za bilo koju namenu, i naravno besplatno.
To bi sigurno koristilo osobi kojoj pravim sajtove, a i meni licno, tako sto bih stekao neku rutinu i iskustvo jos i naucim koji tips&tricks, sto bi mi pomoglo u daljem razvoju.

Voleo bih da ljudi koji su zainteresovani za bilo koji vid saradnje, bilo da su graficki dizajneri, programeri, ili naprosto osobe kojima samo treba sajt/prezentacija/blog slobodno da me kontaktiraju na pm.

Ukratko o sebi:
25 godina
Zavrsen fakultet (ekonomsko usmerenje)
Stalno zaposlen (fleksibilno radno vreme)
Velika interesovanja u sferi IT-ja (web dizajn/development)

Svaki savet je dobrodosao…

Izvinjavam se admin team-u ako sam promasio podforum.

je l’ imas neke svoje radove koje si do sada uradio?

Evo ponovo da se javim, malo sam poranim , jbg pred posao :))

Pre svega zeleo bih da se zahvalim ljudima sa slicnim interesovanjima i razumevanjem koji su me kontaktirali do sada.
Imao sam par pitanja vezano za izradu sajtova, tako da ukoliko se interesanti jave, tu sam.

Napomenuo bih da kome je potreban sajt, slobodno neka postuje sta zeli. Tako da se i ostali clanovi mogu ukljuciti eventualno u organizaciju, planiranje, savetovanje…

#s00ky#
Ono sto sam ja radio, ne mogu da predstavljam kao svoju referencu. To su uglavno bile vezbe bazirane na delove sajta. Na taj nacin sam resavao razlicitu problematiku u funkcionalnosti.

[quote=“Pavlito”]#s00ky#
Ono sto sam ja radio, ne mogu da predstavljam kao svoju referencu. To su uglavno bile vezbe bazirane na delove sajta. Na taj nacin sam resavao razlicitu problematiku u funkcionalnosti.[/quote]

Nema veze i to su isto reference, pogledaj Dribbble - Popular tu možeš postaviti djelove stranica na kojima si radio i ne samo da ćeš dobiti feedback, nego si na taj načni stvaraš i nekakv krug profesionalnih poznanika koji ćete ako im se svidiš vrlo vjerojatno kontaktirati i za stvarne poslove. Osmi toga kada se predstavljaš ovako kao tu onda moraš nešto i pokazati pa makar bilo to i samo header stranice ili footer ili dio gdje je tekst i sl. Bitno je da vidimo u kojem smjeru sa dizajnom ideš i da li nam se taj određeni smjer osobno sviđa.

Nemoj raditi greške kao ja, iako sam programer i mi moramo vježbati, pa sve što sam napravio i igrao se sa time i razvijao i pisao kod je završilo u kanti za smeće iako je to bio pisani kod ne za nekakav wordpress ili joomla nego mao naprednije stvari. Meni se nije svidjelo i jednostavno sam ga obrisao, a kasnije se dobano pokajao. Problem koji sam imao na početku je bio taj da kad me netko pitao da pokažem nešto što sam radio nisam imao što da pokažem.

Zato otvori profil na dribbble i uploadaj tamo sve što radiš i polako.

Btw. i mene zanimaju stvari koje si do sada radio.

Ah vidim tek sad da na
http://dribbble.com/
ne možeš uploadat bez pozvinica, ali postoji
http://behance.net
ili


tako da tamo možeš to uraditi, a ima i

Moja preporuka: Prvo napravi sajt sam sebi.

Time naučiš dosadašnja znanja povezati u smislenu cjelinu. Kako možeš nuditi izradu sajtova drugima, ako nikad nisi probao kako se to uopće radi?
Na svom sajtu možeš slobodno eksperimentirati i isprobavati novostečena znanja.
Kad te netko pita za reference - imaš što pokazati.
Pitanje hostinga i domene te ne treba zabrinjavati, za početak možeš uzeti i neki free hosting.
Za sadržaj isto nema problema, možeš na sajtu napisati isto što i ovdje.
I eto - napraviš sajt pravom čovjeku: sebi, a namjena sajta je vježba i pokazivanje.

[quote=“CreatifCode”].

Nemoj raditi greške kao ja, iako sam programer i mi moramo vježbati, pa sve što sam napravio i igrao se sa time i razvijao i pisao kod je završilo u kanti za smeće iako je to bio pisani kod ne za nekakav wordpress ili joomla nego mao naprednije stvari. Meni se nije svidjelo i jednostavno sam ga obrisao, a kasnije se dobano pokajao. Problem koji sam imao na početku je bio taj da kad me netko pitao da pokažem nešto što sam radio nisam imao što da pokažem.

[/quote]

E da si ti jedini. Ja te gluposti stalno radim. Prije dvije godine imao sam website o mikrotik routeru. Mnogo uputa, tutoriajlaa i trikaova, sve sam napisao. Imalo se što i pokazati. U sklopu toga bila i jedna komponenta za joomlu koja je prikazivala jačinu signala wifi klijenata spojenih na router. Domena je ukinuta , sve to negdje na disku stoji. Još nekih programerskih uradaka, a ja muku mućim da nešto i pokažem zainteresiranima, iako je polovica toga ostala i nezavršena jer nije bilo previše interesa javnosti ili ponekad nisam znao to do kraja napraviti. Svejedno možda bi i to nekome bilo interesantno za pokazati. Pa sustav naplate SMS-pm. Bio nekad aktivan, i sada ga nemogu demonstrirati jer više nije online. Možda ga nemam više ni na disku.

[quote=“CreatifCode”]Nema veze i to su isto reference, pogledaj Dribbble - Popular tu možeš postaviti djelove stranica na kojima si radio i ne samo da ćeš dobiti feedback, nego si na taj načni stvaraš i nekakv krug profesionalnih poznanika koji ćete ako im se svidiš vrlo vjerojatno kontaktirati i za stvarne poslove. Osmi toga kada se predstavljaš ovako kao tu onda moraš nešto i pokazati pa makar bilo to i samo header stranice ili footer ili dio gdje je tekst i sl. Bitno je da vidimo u kojem smjeru sa dizajnom ideš i da li nam se taj određeni smjer osobno sviđa.

Nemoj raditi greške kao ja, iako sam programer i mi moramo vježbati, pa sve što sam napravio i igrao se sa time i razvijao i pisao kod je završilo u kanti za smeće iako je to bio pisani kod ne za nekakav wordpress ili joomla nego mao naprednije stvari. Meni se nije svidjelo i jednostavno sam ga obrisao, a kasnije se dobano pokajao. Problem koji sam imao na početku je bio taj da kad me netko pitao da pokažem nešto što sam radio nisam imao što da pokažem.

Zato otvori profil na dribbble i uploadaj tamo sve što radiš i polako.

Btw. i mene zanimaju stvari koje si do sada radio.

Ah vidim tek sad da na Dribbble - Popular ne možeš uploadat bez pozvinica, ali postoji Online Portfolios on Behance ili Pinterest tako da tamo možeš to uraditi, a ima i Zerply[/quote]

Uopste nisam razmisljao na taj nacin, vec na nacin da ako nesto ne uradim 100%, od dna do vrha, naprosto ne mogu to da predstavim kao referencu…
Hvala ti za ove linkove, bas cu da se registrujem i da vidim kako funkcionisu sajtovi.

#gambo#

Meni trenutno jos ne treba sajt, jer lakse mi je nekome da napravim kome svarno treba. Tako sigurno znam da cu se mnogo vise truditi da ispostujem dogovor i rok, pre nego sto cu sebi

Imam kao 2 sajta, onako nezavrsena, okacicu ih da ih vidite.

Evo upravo sam okacio 2 fajla. To su sajtovi koji su ne zavrseni pa mozete baciti pogled…

Zippyshare.com
Ovo sam poceo da kopiram sajt uradjen je header i navigacija.

Zippyshare.com
Ovo je sajt koji sam prolazio preko video tutoriala, pa sam neke stvari sam, a neke stvari gde je zapelo sam morao da pogledam segment i da vidim kako se nesto pravi.

Imam jos jedan moj prvi sajt, koji je fino funkcionalan ali je bas ruzan sa dizajnerskog aspekta :slight_smile:

Uf, uf, uf…stvarno si na samom početku. Prati malo trendove i bit će to bolje

[quote=“Pavlito”]Evo upravo sam okacio 2 fajla. To su sajtovi koji su ne zavrseni pa mozete baciti pogled…

Zippyshare.com
Ovo sam poceo da kopiram sajt uradjen je header i navigacija.

Zippyshare.com
Ovo je sajt koji sam prolazio preko video tutoriala, pa sam neke stvari sam, a neke stvari gde je zapelo sam morao da pogledam segment i da vidim kako se nesto pravi.

Imam jos jedan moj prvi sajt, koji je fino funkcionalan ali je bas ruzan sa dizajnerskog aspekta :)[/quote]

Radi više na ovom prvom “test”. Ovaj drugi je malo star. Pogledaj themeforest.net radi trendova/inspiracije.

Ako te baš web dizajn zanima, prouči malo teoriju prvo. Web Design Theory | Webdesigntuts+

Potom crtaj u photoshopu/gimpu dizajne. Da dobiješ osjećaj za boje, stil, pravilan raspored elemenata itd. Nađi neki sajt i probaj ga kopirati tako što ćeš ga nacrtati u photoshopu. Ili nađi psd tutorijale i vježbaj. Adobe Photoshop Tutorials from Beginner to Advanced | Psdtuts+ In-depth tutorials and articles on web design | Webdesigntuts+

Nakon toga probaj neki svoj dizajn ili te gotove psd-e kodirati u html/css.

Ti si odmah krenuo u editiranje predložaka i preskočio si one dijelove u kojima ćeš razumjeti što je točno web dizajn i kako nešto mora funkcionirati.

Ja ti savjetujem da još ne nudiš nikakve usluge već da još učiš dio koji nema veze s kodiranjem i gradiš portfolio. Za portfolio možeš napraviti psd dizajne za fiktivne firme.

[quote=“ZMecava”]

Potom crtaj u photoshopu/gimpu dizajne. Da dobiješ osjećaj za boje, stil, pravilan raspored elemenata itd. Nađi neki sajt i probaj ga kopirati tako što ćeš ga nacrtati u photoshopu. Ili nađi psd tutorijale i vježbaj. …

Ja ti savjetujem da još ne nudiš nikakve usluge već da još učiš dio koji nema veze s kodiranjem i gradiš portfolio. Za portfolio možeš napraviti psd dizajne za fiktivne firme.[/quote]

U potpunosti se slažem sa navedim, čak sam i osobno savjetovao takav koncept. Budući da je sve to uvijek dosta kompleksno , neka neke stavri radi korak po korak, inače na kraju to ne daje rezultate.

Hvala na savetima ljudi, predpostavljam da ce mi trebati jos neko vreme.
Iskren da budem nisam bas neka umetnicka dusa, poslednji put sam se zezao sa crtanjem u osnovnoj skoli :slight_smile: i secam se da je pala neka bzvz ocena … hahah…

Mislio sam da se fokusiram vise na kodiranje i da usavrsim tehnike za html/css i predjem malo na neki jezik.
Mislim video sam po oglasim da kod nas firme traze primera radi, web dizajnere koji trebaju da znaju sve, od adobe paketa, do php-a, i optimizacije…

Koliko sam skapirao, ispravite me, web dizajn je oblast koja se otprilike deli na graficki dizajn, front-end development, back-end development, content dev, organization dev, Seo i marketing…?

[quote=“Pavlito”]
Mislio sam da se fokusiram vise na kodiranje i da usavrsim tehnike za html/css i predjem malo na neki jezik.
Mislim video sam po oglasim da kod nas firme traze primera radi, web dizajnere koji trebaju da znaju sve, od adobe paketa, do php-a, i optimizacije…

Koliko sam skapirao, ispravite me, web dizajn je oblast koja se otprilike deli na graficki dizajn, front-end development, back-end development, content dev, organization dev, Seo i marketing…?[/quote]

Izbjegavaj takve firme :slight_smile:

Web dizajn se ne dijeli na te oblasti, a službene podjele niti nema odnosno svako interpretira kako želi (kao u gore navedenom primjeru sa firmama). Ti uči ono što tebe najviše zanima, ostalo će samo doći.

[quote=“APazinjan”]Izbjegavaj takve firme :slight_smile:

Web dizajn se ne dijeli na te oblasti, a službene podjele niti nema odnosno svako interpretira kako želi (kao u gore navedenom primjeru sa firmama). Ti uči ono što tebe najviše zanima, ostalo će samo doći.[/quote]

Obzirom da nema te kvalifikacije sigurno cu izbegavati :smiley: lol…

Dizajneri su dizajneri, imaš neke sitne podjele unutar tog polja (UI, logo…) dok se programeri dijele na front-end, back-end i web developere…Front-end developer se brine za vizualni dio stranice (HTML/CSS/JS(jQuery)), back-end za logički dio dok web developer ima obje vještine. Ja se bavim front-endom no znam i PHP/Ajax, imam iskustva s Codeigniter frameworkom te radim custom WP teme (nedavno počeo). Kako se internet razvija, tako i ti moraš konstantno pratiti tijek razvoja…

Zna li tko ima li gdje za skinut free ovaj template WordPress - Gameday - Wordpress Sports Media Theme | ThemeForest

čisto sumnjam da ima takav besplatno. sličan da, isti ne.

mislim na torrent ili tako nešto

nemoj se ni pokušavat igrat s time, lako moguće da dobiješ tužbu ako će ti stranica ići javno.

lol.ali ima i takvih slučajeva