Izumiru li klasični forumi?

Što vi mislite. Gube li “klasični” forumi utrku s obzirom na Facebook, Instagram, Youtube itd…?

Pod klasični forumi mislim na “širokopojasne” forume koji obuhvaćaju puno tematike (ne mislim na specijalizirane forume poput ovoga). Sjećam se da je nekada bilo i po 10 pitanja dnevno na nekim forumima (u određenim tematikama" koje sam pratio. Danas jedva jedno pitanje u 5-10 dana. Vidim to po nekim popularnim forumima na HR području.

Ima li dosta riješenih pitanja na internetu pa ljudi više ne moraju pitati ili su se svi preselili na socijalne mreže i sl.?

Kakva je uopće budućnost foruma?

Da, to je generalno tačno, jednostavno se može pogledati i primetiti taj trend. Sada se više prave zajednice oko nekih instagram profila i slično, više su forumi prešli u neki oblik društvenih mreža i jedan novi oblik razmene mišljenja i informacija.

Nakon 2010 godine nijedan pokrenuti forum nije uspeo da se razvije. I dobra je primedba da su aktivni uglavnom specijalizovani forumi.

Jedan od glavnih razloga za stagnaciju foruma jeste odluka Googla da ih suzbije u rezultatima pretraživanja. Druga stvar je što se na forumima ne može baš pisati šta se poželi, jer brzo slede disciplinske mere. Znači nema na forumima previše samopromotivnih egotripova, reklamiranja, lupanja nebuloza i drugih kompleksa.

Budućnost i nije baš svetla jer će vrlo verovatno još više biti suzbijeni na pretraživačima i time će im se smanjiti vidljivost.

Realno imam forum, posetilac dođe na neku temu, bude na forumu u proseku više od 6 minuta i pogleda više od 6 strana (što govori da je pogodio ono što ga zanima). Za taj termine se na prvom mestu pretraživača nalazi tekst od 600 reči i na tom sajtu (koji je po velikom G najrelevantniji) se posetioci sugurno ne zadržavaju više od 2 minuta,a broj pregledanih strana nije sigurno veći od 1,5 po poseti.

1 Like

Forumi izumiru zbog dva uzroka.Moderatorima dosadi da održavaju forum besplatno, pa ga napuste.Kad oni odu umre i forum. Drugi uzrok je da i vlasnik osobno napusti forum i onda to sve krene nizbrdo.

Moderiran i specijalizovan forum može samo napredovat.

Osobno mi je zao sto su forumi nestali. Gust je bio pratiti neke teme sa nekoliko foruma i dodes doma s posla, procitas novosti. Mislim da nema to veze sa drustvenim mrezama jer tamo se pisu gluposti. Rekao bi da su ljudi poceli sve vise koristiti Google pretrazivanja. Dugo im je trebalo, al dosao je i takav trenutak. Zasto bi Pero otvorio novu temu na forumu, ako ima Google.

2 Likeova

forumi koji preživljavaju su oni koji su se kroz godine pokazali kao unikatni, ništa ne može zamijeniti forumaše i njihove fore

npr. klix.ba forum

Reddit je nešto kao ‘moderni’ forum.

100% tačno, znam iz iskustva, facebook je uništio forum.

A vjeruj mi da će uskoro da zažive forumi :smiley:
Fejs je toliko izjebao narod sa svojim algoritmima da je to nevjerovatno !
Evo ja npr više pratim wmforum nego fejs, doduše’ fejs nisam ni prije pratio jer je totalna glupost ništa pametno ne možeš naučiti :smiley:

Pa jesi li u kakvim Fejs grupama dobrim? Da jesi sigurno bi mogao puno naucit. Ja sam u nekih 10ak fejs grupa koje su mi ful korisne i masu naucim i saznam o toj temi koju pokriva grupa tako da uopce nemam potrebu ic na neki forum gdje se moram registrirat pa objavit temu, pa cekat 5 god da mi netko odgovori. Na fejs grupama je sve tako brzo i jednostavno.

Jer me živcira algoritam i on bira što da ja čitam :slight_smile:

Meni je News Feed preplavljen samo objavama iz grupa pošto algoritam vidi da samo po grupama visim. Tako da meni dobro izabere.

1 Like

meni izbacuje jednog lokalnog pogrebnika … stalno njega … ne znam šta mi algoritam želi poručiti ali mislim da nije dobro

4 Likeova

@korisnik9758789 nije valjda da fb i smrt moze predvidjeti? he he salim se…

Nebi ja rekao da forumi izumiru, pogledajte forume kao sto su balkandownload .org ili ana .rs imaju finu posetu

1 Like