J.d.o.o - moraju li se pravdati troškovi

Pozdrav,

prijateljica mi je otvorila j.d.o.o i čini mi se da nešto grdo griješi, pa bi htio provjeriti da je ne cimam bezveze pošto niti ja nisam siguran.

Naime, potegnuli smo razgovor o tome koliki joj je porez/trošak da povuče dobit iz firme i ona mi je na to rekla da ona slobodno može koristiti poslovnu karticu prilikom kupnje i da nije dužna tražiti R1 niti pravdati troškove.

To je meni onako krajnje sumnjivo, pa reko da provjerim.

Jeli u pravu ili nije?

Ovako što sam sada malo pročitao o j.d.o.o, vidim da itekako postoji oporezivanje dobiti …pa mi njena logika nema baš smisla.

Sezame, pomozi? Hvala.

j.d.o.o. mora postivati ista prava kao i d.o.o. znaci duzna je pravdat svaki cent koji ulazi/izlazi.

Pausalni obrt je taj u kojem nema pravdanja troskova.

1 Like

Da, mora pravdati sve prihode i rashode.

1 Like

Ok, ok …stvar je već jasnija. Krivo smo se ja i ona razumjeli … ona ima paušalni a ne j.d.o.o.

Hvalaa.

u kom smislu se ne trebaju pravdati troskovi? Jel sve moze oznacit ko trosak i ne platit porez na to?

https://unija.com/hr/sto-je-pausalni-obrt-koja-su-ogranicenja-i-obveze/

Djeluje zanimljivo paušalni obrt :slight_smile:

Ako sam ja dobro shvatio …sav prihod se gleda kao dobit i na sav prihod se plaća porez na dobit.
… pa poreznu ni briga što i koliko si potrošio.
Što znači da ne moraš pravdati troškove, ali isto tako da niti ne možeš pravdati troškove.

ako ima obrt,

onda moze isplacivati pare kako hoce i trositi ih, dakle ne pravda troškove nikome i za šta troši taj novac.

gledaju se samo primitci te se zato obvezno mora voditi knjiga primitaka i izdataka.

porezna gleda primitke samo i to je jedini sto je vazno kod pausalnog obrta.

sto znaci da mozes te novce sebi isplatiti i trositi ako si vlasnik obrta,

dok u slucaju d.o.o-a ne mozes ih sebi isplatiti bez nekog pravdanja…

2 Likeova

Nisam skužio dali porezna naplaćuje porez po točnom iznosu ukupnog primitka ili po razredima unutar kojega obrt završi ovisno od iznosa primitka?

Da si pročitao članak sa linka… :slight_smile:

primitak od 0,00 kn – 85.000,00 kn – porezna osnovica iznosi 12.750,00 kuna, a godišnji iznos poreza je 1.530,00 kuna
primitak od 85.000,01 kn – 115.000,00 kn – porezna osnovica iznosi 17.250,00 kuna, a godišnji iznos poreza je 2.070,00 kuna
primitak od 115.000,01 kn – 149.500,00 kn – porezna osnovica iznosi 22.425,00 kuna, a godišnji iznos poreza je 2.691,00 kuna
primitak od 149.500,01 kn – 230.000,00 kn – porezna osnovica iznosi 34.500,00 kuna, a godišnji iznos poreza je 4.140,00 kuna.
primitak od 230.000,01 kn – 300.000,00 kn – porezna osnovica iznosi 45.000,00 kuna, a godišnji iznos poreza je 5.400,00 kuna.

Smanjujio se, trenutno je 4.500,00kn. Ovo su od 2020te podatci.

Jesam, ali sam htio potvrdu da sam dobro razumio.

Znači ide samo po razredima i nema veze jel paušalni obrt uprihodio 60 000kn ili 70 000kn … bit će mu jednako poreza naplaćeno.

Hmm… pitam, jer to otvara slobodna vrata da se lagano ispreskače državu.

Npr. Pero Perić ima firmu i ne može izvući (free) novac …a Ivo Ivić ima paušalni obrt i ostalo je prostora između onoga koliko smije uprihoditi po poreznom razredu i onoga što je dotični uprihodio. Ivo je tako uprihodio ove godine 50 000kn, a po poreznom razredu će ga isto koštati i ako uprihodi 85 000kn.

Zatim se Pero Perić i Ivo Ivić dogovore i Ivo Ivić napiše račun Peru Periću u iznosu 30 000kn za usluge koje nitko ne može provjeriti jesu li izvršene. (Tipa, programiranje, debugiranje…bla bla bla… ima ih)

Taj primitak od 30 000 kn neće ništa promjeniti u troškovniku Ivu Iviću i on je slobodan taj novac dići sa računa bez da ga itko išta pita i dati ga natrag Peri Periću.

Pero Perić i Ivo Ivić su uz pomoć paušalnog obrta izvukli iz d.o.o / j.d.o.o poduzeća 30 000kn bez da je država mogla lapiti na to porez koji bi inače lapila.

Stvarno nisam doma s obrtima, ali mi se čini da ne smiju poslovati izvan svoje djelatnosti.
Tako da ovo gore fercera ako nađeš Peru programera :slight_smile:

S obzirom da je porez na dobit 10% nameće se pitanje isplativosti takve rabote jer i Pero to neće raditi badava.

1 Like

J.d.o.o. je isto kao i d.o.o., mora pravdati troškove, mora imati knjigovodju, i po tome to bi joj sve knjigovodja morao reći i raditi, a i neka se raspita na poreznoj.

Jdoo, doo su firme tj. pravne osobe, obrti su fizičke osobe koje su se registrirale za obavljanje djelatnosti.

Ivo Ivić, paušalni obrtnik, to je ono što je on zaradio, mora platiti obveze i to je to.

A pravna osoba mora sve pravdati, plaća direktorima, zaposlenima, troškovi, prihodi bla, bla, zato treba knjigovodju. Doo, pravna osoba može vlasnicima isplatiti dobit, ali mora na to platiti sve poreze, prireze…

Uglavnom, to je najbolje pitat poreznu, knjigovodje…osobe koje se tim bave.

Ivo, ne Pero. xd

S ovime se vraćamo na moje prvotno pitanje.
Plaća li Ivo fiksni porez po poreznom razredu kojem pripada … ili plaća točno u odnosu na ostvarenu dobit, tj. na ostvareni prihod?

… očito i dalje ne kuzim, heh.

U paušalnom obrt se plaća prema razredima, a ne prema točnom iznosu. Razlika do sljedećeg razreda se može iskoristiti za isplatu za nekog drugog, naravno ako to vlasnik želi napraviti, ali za njega praktički nema dodatnog troška.

Paušalni obrt je najbolji oblik poslovanja u svijetu i može se iskoristiti za razne stvari. Njegov najveći problem je ta granica od 300k.

Već jedno vrijeme imam doo, a prije sam imao paušalni obrt pa sam upoznat sa svim prednostima i nedostacima. Paušalni obrt je za cifre do 300k bez premca u svim segmentima.

2 Likeova

a sta te tjera preko 300k kuna? To je otprilike kao ovdje u RS, tad prelazis iz malog preduzetnika u velikog… razlika sto sad mozes pravdati troskove, i sto placas 10% poreza na profit, umjesto 2% na prihod

Po tome postoji ogromna rupa u državi kroz koju može procuriti lova da se ne-oporezi.

Ili ti ga postoji grdi bug u državnom programu … a kak’i je program, tako nam može biti… pitam se samo koliko bugova ima :confused:

Kad počneš raditi bilo kakav ozbiljan posao 300k je mali iznos, osobito ako prodaješ robu.