Ja vs. Ti kao moja konkurencija :)

Koliko vam je konkurencija problem?
Koliko vam je trebalo vremena da nadigrate konkurenciju i dođete na prvo mjesto na google?
Da li ste se ikad predali u nekoj borbi za prvo mjesto pa totalno zapustili website?
Šta vas to pokreće (osim profita) u nadigravanju za prvo mjesto, ako postoje takvi razlozi?
Jeste li ikad pomislili da je google “zakucao” vaseg rivala za 1. poziciju? Zasto?
Koliko vam je vremena trebalo da otkrijete pravu metodu za navlačenje posjeta i postizanja boljeg mjesta na googletu

Samo želim da malo porazgovaramo o nekim vanjskim faktorima koji se tiču našeg websitea… Mozda bi neko pomislio da je topic glup i bespotreban, ali eto mene zanima onako, neka vaša lična/osobna mišljenja o iskonskoj borbi za prvo mjesto i pitam to jer mislim da google nije samo obični kalkulator, ima tu vise faktora, sve od nase zelje da dostignemo 1. mjesto pa do backlinkova… :slight_smile:

Zivjeli! :zhuja:

(mozda ova tema ide u sekciju birtija, ali nekako se vise tiče tražilica i optimiziranja… )

[SIZE=“1”]Tsereg, sorry al stvarno nisam znao izvući bolji naslov[/size]

Sve ovisi od slucaja do slucaja. Konkurencija je i problem i dio rijesenja. Prije sam se ful nabrijavao kad bi vidio konkurenciju ali sam skuzio da od nabrijavanja nista, sad sam vise sistematican. Gledam kako prestici konkurenciju, to je dio posla, cim napravim analizu odmah znam (otprilike) koliko cega mi treba da ih prestignem. Ja radim SEO za klijente gdje oni meni plate pa onda raspolazem budjetom koji ulozim u ove ili one stvari (ne i kupnju linkova, bar dosada nisam koristio) tako da je ipak meni lakse. Netko ko radi SEO za sebe bez da ga netko placa je dosta teze jer moras iz svog djepa odvojit novce i vrijeme da bis to postigao.

Ne mislim da je Google zakucao rivala na 1 mjesto bez razloga, jednostavno zasto nes rangira na Google-u dobro posto je razlozi i postoje faktori koji utjecu na to. Dosta faktora je poznato ali neki i nisu. Kljuc je naravno odraditi dobru analizu ciljanih fraza i konkurencije kako bi znali sta ocekujemo, dobar on-page SEO i naravno najvaznije u cijeloj prici dobru off-page SEO tj. link building kampanju. Sama gradnja linkova je znanost za sebe a oni iskusniji cim pogledaju backlinkove od konkurencije lako mogu dobit dojam zasto neka stranica rangira dobro ili ne. Moj savjet ekipi jest da se informiraju koji linkovi i link building metode su dobre a koje lose i da pocnu gradit linkove. Iako postoje bolje i losije metode gradnje linkova ipak ako je konkurencija dovoljno slaba onda ce i losije metode gradnje linkova biti dovoljne da se dodje na vrh Googla. Proucavajuci konkurenciju za raznorazne niche i raznorazne pojmove dosao sam do zakljucka da u puno slucajeva konkurencija rangira na vrhu koristeci metode koje se u SEO svijetu smatraju losima, no jednostavno praxa je pokazala da za odredjene fraze i to je dovoljno.

Vanjski faktori? Sto vise, sto kvalitetnijih linkova sa ciljanim anchor textovima. To bi bilo to najkrace receno :slight_smile: Naravno treba pazit da ne napravite nes pogresno zato se obvezno informirati o Google Webmaster Guidelinesima. A kako doci do tih linkova? E to je sad cijela znanost.

Šta vas to pokreće (osim profita) u nadigravanju za prvo mjesto, ako postoje takvi razlozi? - posjete
Jeste li ikad pomislili da je google “zakucao” vaseg rivala za 1. poziciju? Zasto? - nisam, nije mi bitno biti prvi, bitno mi je biti na prvoj stranici za jak keyword jer ce oni ljudi koji traze pravu stranicu sigurno naletiti i na moju, npr. prije dva mjeseca poceo sam da variram na googleu sa prve na drugu stranicu, jedan dan prvi na prvoj stranici, drugi dan na sredini druge stranici, a konkurencija 131 milion - nije bitno o kojoj je stranici rijec, reci cu samo da je na engleski i da je vezana za sport, posto se ja pretezno baziram na taj niche i vrlo sam uspjesan u tome… O tome, kako ja zaradjujem, posto adsense malo daje, druga je prica :D.

Koliko vam je konkurencija problem? Ne baš veliki

Koliko vam je trebalo vremena da nadigrate konkurenciju i dođete na prvo mjesto na google? Prvo mjesto nikada nije bilo cilj - samo veća posjećenost i bolja kvaliteta sadržaja - što je nakon par mjeseci i ostvareno.

Da li ste se ikad predali u nekoj borbi za prvo mjesto pa totalno zapustili website? Ne.

Šta vas to pokreće (osim profita) u nadigravanju za prvo mjesto, ako postoje takvi razlozi? Ako bi postojao razlog to bi vjerojatno bio neki blesavi, npr. jer to zgodno izgleda. A s obzirom da na drugoj poziciji imamo dvostruko (nekad i trostruko) više posjeta, skužiš da ta prva pozicija uopće nije bitna, osim što lijepo izgleda. :smiley:

Jeste li ikad pomislili da je google “zakucao” vaseg rivala za 1. poziciju? Zasto?
Vjerojatno je, ali iz razloga na koje trenutno niti mogu niti želim utjecati (prije svega starost domene, veći broj backlinkova zbog razmjene linkova i sl.)

Koliko vam je vremena trebalo da otkrijete pravu metodu za navlačenje posjeta i postizanja boljeg mjesta na googletu Metoda je postojala prije otvaranja stranice, kasnije se samo usavršavala. Prije svega odraditi koliko-toliko dobar SEO, a za posjetitelje originalan i zanimljiv sadržaj (znaš da si uspio kada te konkurencija počne kopirati).

Eto to je to. Iz mog iskustva očito je da ta famozna prva pozicija uopće nije bitna nego konkretno posjećenost sajta naspram konkurencije, a dokaz tome je audience.com.hr

Tako je Branchee. IMO prvo mjesto je OK i super, ali tu nikako nije kraj price i nema nikakve garancije da onaj koji je drugi, treci itd. nece biti znatno uspjesniji od tebe, iako si ti prvi. Siteovi se rade za ljude, ne za botove.

Ja ovak nisam cesto tu gore al me niko jos nikad nije pitao nis ovakvog pa mi se svidla tema, odgovorit cu, heh :slight_smile:

Koliko vam je konkurencija problem?
Ja realno i nemam pretjerano vremena za web, u IT sam ali ne u webu, sto je unatrag jednog razdoblja mali problem. Sto znaci ovo mi je trenutno second job. Konkurenciju otkrivam obicno kako isprobavam stvari a obicno nije problem vec nacin da naucim nest o temi i ucit brze se snaci, sto poboljsava rezultat sto ne.
Koliko vam je trebalo vremena da nadigrate konkurenciju i dođete na prvo mjesto na google?
Basically, imao sam tek par sajteva da su bili u top 10, i igram na long tail strategy pa me ne muci pozicija root domene.
Da li ste se ikad predali u nekoj borbi za prvo mjesto pa totalno zapustili website?
Nisam za prvo al mogu spomenut fail, sto se odustajanja tice. Strani igrice portal :smiley: .us domena, totalni promasaj, 43 visita mjesecno nakon 2 mjeseca, sandboxana, uzas uzas. Ostavljeno ded.
Šta vas to pokreće (osim profita) u nadigravanju za prvo mjesto, ako postoje takvi razlozi?
Nekako sticem dojam da je tebi mjerilo neceg prvo mjesto na guglu. However pokrece me zabava :slight_smile: Igranje.
Koliko vam je vremena trebalo da otkrijete pravu metodu za navlačenje posjeta i postizanja boljeg mjesta na googletu?
Eksuli, dost :smiley:

O samoj temi kao prilogu za SEO; dodat cu da definitivno za moj luksuz vremena na webu long tail koncept se pokazao kao brza i kool varijanta, umjesto da ganjam pozicije. Dođu s godinama, to nije problem.