Java script za matematičke formule

Jel ume neko da mi napiše java script (može i php) gotov kod za nalaženje recimo površine nekog trougla?
Da pogledam kako izgleda, da bih mogla da sastavim nešto slično.
Hvala! :slight_smile:

Površina pravokutnog trokuta

<?php $a = 2; $b = 3; $P = ($a*$b)/2; echo $P; ?>

Koliko vidim parametri a i b su već definisani ( za a=2, b=3), a meni je potrebno da mogu da ih unesem, da kada se ta skripta učita, da mi se pojavi polje gde mogu da unesem neke svoje vrednosti a i b, ako može, i da se na osnovu njih izračuna vrednost P.

<?php

	if(isset($_POST['izracun'] ))
	{
		$a = $_POST['a'];
		$b = $_POST['b'];

		$P = ($a * $b)/2;

		echo $P;
	}

?>

<form method="POST" action="">

	Unesi stranicu "a"<input type="text" name="a">

	Unesi stranicu "b"<input type="text" name="b">

	<input type="submit" name="izracun" value="izracunaj">

</form>

Lako je kada treba izračunati površinu pravouglog trougla ili raznostraničnog jer već imaš gotove formule.

Dakle napravi se forma u koju unosis vrijednost stranica (u nekoj mjernoj jedinici) i prosledjujes skripti koja izračuna preko formula i ispiše rezultat.

Ali ukoliko želiš izračunati površinu likova definisanih u xy ravni onda je to kompleksniji račun i mora se pribjeći korištenju integrala a integral je ustvari suma (rimanova suma) sa n sabiraka i što je veće n rezultat je tačniji.

[quote=""]

<?php if(isset($_POST['izracun'] )) { $a = $_POST['a']; $b = $_POST['b']; $P = ($a * $b)/2; echo $P; } ?>

Unesi stranicu “a”

Unesi stranicu “b”

[/quote]

Kada kliknem kao na slici ništa se ne događa.

Probala sam i u Mozili, Chrome, Operi, i ništa, samo se polja za unos isprazne.

http://www.dodaj.rs/f/1b/mJ/3H6j9ZmB/pr.png

Ja isprobao @dombov kod i meni radi.
Kad kliknem na “izracunaj”, na vrhu se prikaže rezultat, kako bi i trebalo.

Datoteka treba imati nastavak .php i biti na serveru koji podržava PHP.

[quote=“HepeK”]Lako je kada treba izračunati površinu pravouglog trougla ili raznostraničnog jer već imaš gotove formule.

Dakle napravi se forma u koju unosis vrijednost stranica (u nekoj mjernoj jedinici) i prosledjujes skripti koja izračuna preko formula i ispiše rezultat.

Ali ukoliko želiš izračunati površinu likova definisanih u xy ravni onda je to kompleksniji račun i mora se pribjeći korištenju integrala a integral je ustvari suma (rimanova suma) sa n sabiraka i što je veće n rezultat je tačniji.[/quote]

zato postoje gotove klase za matematičke izračune u svakom većem programskom jeziku koje to rade…

Da, php nema defaultnih funkcija za računanje složenih matematičkih problema (kao integral ili diferenciranje) tj. moze se aproksimirati i razložiti na više jednostavnijih problema da bi se došlo do rješenja ali nisam se bavio takvim problemima prije svega jer mi nije trebalo.

Ne znam ni da li postoji kakva biblioteka sa funkcijama za složene matematičke operacije.

Evo primjer:

Meni je i potrebno samo za formule i operacije, a naravno da nije mguće napisati program koji rešava sve integrale, samo mi onaj kod koji sam citirala iz nekog razloga ne radi.

Probala i sa htm, html, php ekstenzijama ali ništa se ne događa, kada kliknem ono izračunaj, samo se isprazne polje za unos.

I može li se taj php kod nekako uglaviti u html kod da bude sastavni deo web stranice kao što to može s java scriptom, pa da bude prihvatljiv za sve browsere?

[quote=“HepeK”]Da, php nema defaultnih funkcija za računanje složenih matematičkih problema (kao integral ili diferenciranje) tj. moze se aproksimirati i razložiti na više jednostavnijih problema da bi se došlo do rješenja ali nisam se bavio takvim problemima prije svega jer mi nije trebalo.

Ne znam ni da li postoji kakva biblioteka sa funkcijama za složene matematičke operacije.[/quote]

kako ne: pecl.php.net

Wolfram|Alpha: Computational Knowledge Engine

[quote=“Vesna_”]Probala i sa htm, html, php ekstenzijama ali ništa se ne događa, kada kliknem ono izračunaj, samo se isprazne polje za unos.

I može li se taj php kod nekako uglaviti u html kod da bude sastavni deo web stranice kao što to može s java scriptom, pa da bude prihvatljiv za sve browsere?[/quote]

Problem je u tome što je PHP serverski jezik te se nemože izvršavati na računalu korisnika osim ako ima instaliran XAMPP ili slično. Dakle da bi ti moj primjer radio odnosno da bi mogla programirati u PHP moraš instalirati XAMPP.

Ako je php potrebno prebaciti na server koji to poddržava, da li to ima veze sa onim što sam pokazala na ove dole 2 slike (php postoji kao opcija pri pisanju teme) , da li je to to?

https://dl.dropbox.com/u/44300878/Nova%20fascikla%20(5)/dghdfhdf.png

https://dl.dropbox.com/u/44300878/Nova%20fascikla%20(5)/dhjdgh.png

[quote=“Vesna_”]Ako je php potrebno prebaciti na server koji to poddržava, da li to ima veze sa onim što sam pokazala na ove dole 2 slike (php postoji kao opcija pri pisanju teme) , da li je to to?

https://dl.dropbox.com/u/44300878/Nova%20fascikla%20(5)/dghdfhdf.png

https://dl.dropbox.com/u/44300878/Nova%20fascikla%20(5)/dhjdgh.png
[/quote]

Nema veze.

Ta opcija na forumu se koristi kada želiš demonstrirati neki php kod u post-u, pa ta opcija kod oboji u skladu sa php sintaksom, varijable u jednu boju, neke naredbe, funkcije itd u drugu…

Ono što tebi treba je wamp. On služi da bi na lokalnom računalu mogla pokretati php kod. Dakle skini i instaliraj wamp (slijedi neki tutorial) i onda u mapi www koju će wamp stvoriti napravi datoteku index.php i u nju zalijepi moj kod ili od kolege iznad. Tada u navigaciju svog internet preglednika upišeš localhost ili localhost:8080 i otvoriti će ti se ta skripta, i sada bi php trebao raditi.

Druga opcija je da negdje zakupiš jeftini shared hosting, jer hosting serveri naravno podržavaju izvođenje php koda, te smjestiš skriptu na njega.

Math :: PEAR Packages
Math - PHP Classes
PHP Math Functions
PHP: Mathematical Extensions - Manual

[quote=“CreatifCode”]Math :: PEAR Packages
Math - PHP Classes
PHP Math Functions
PHP: Mathematical Extensions - Manual[/quote]

Aham, prelistat cu malo cisto informativno jer mi ne treba ovo ali eto neka ima :slight_smile:

Btw. za ovo PHP Math Functions sam znao.

evo kako bi to izgledalo u JavaScriptu(danas sam ga poceo uciti):

<script type="text/javascript">
   var stranica1=prompt("Unesi Prvu stranu trougla");
   var stranica2=prompt("Unesi drugu stranu trougla");
   document.write("Povrsina trougla je "+stranica1*stranica2/2);
 </script>