Je li legalno kupiti nešto u dućanu i onda to preprodati preko weba?

fizičkoj osobi kupiti neki proizvod u dućanu, npr. knjigu u knjižari ili laptop u nekoj maloprodajnoj trgovini i onda taj isti proizvod preprodavati na svojoj stranici sa dostavom po skupljoj cijeni?

Mislim…to ljudi i rade na svim oglasnicima sa raznoraznim proizvodima, ali da li bi oni podliježu nekom (i kojem?) zakonu i porezu ili nečemu sličnom?

Pročitaj zakon o sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti.

Da, kazne su velike i opasne. Zašto onda postoji na desetine tisuća oglasa privatnih osoba na webu i oglasnicima?
Vjerujem da i preprodaja svojih vlastitih predmeta spada pod ovaj zakon, ali zato ne razumijem kako postoji toliko osoba. Ili je u pitanju da se zakon baš i ne primjenjuje (premalo inspekcije?)

Kao što i slutiš, u Hrvatskoj je donošenje zakona jedno, a provođenje drugo. Doduše, nekoliko je kazni već palo koliko se sjećam. Prodaja (jer ne znam kako bi vlastiti predmet preprodao??) osobnih stvari se ne kosi sa ovim zakonom, ali davanje OIBa je isto potrebno.

Razlući VLASTITI proizvod. Možda jedan laptop, al ako prodajes 10 onda je to šverc.

ima li možda neki zakon koji definira do kojeg broja komada se računa da je nešto osobna stvar?
tanka je granica između vlastiti proizvod i preprodavanja, barem meni (koji vjerojatno nemam dobar uvid).
za skuplje stvari dovoljno je imati po jednu kod sebe na kojoj se može OK zaraditi.
netko posjeduje 5 svojih laptopa i prodaje jedan po jedan na njuškalu. je li to legalno?

Mislim da to što si naveo nije osnovni predmet interesa ovog zakona, već rad “na crno” kojeg su puni oglasi. Neće se nitko obogatiti preprodajom nekoliko laptopa.

A da bi se i stvarno ozakonilo to preprodavanje, potrebno je otvoriti obrt? Imaš li iskustva sa tim - zanima me da li obrt može poslovati, a da nema službeno zaposlenih (zbog davanja), tj. da svaki posao obavlja isključivo vlasnik obrta (treba li sam sebe po zakonu plaćati i uplaćivati poreze i doprinose na svoj rad?)

P.S. Hvala na odgovorima i pokušajima pomoći! :slight_smile:

Ovo što je Riba rekao je poanta priče.

Nema inspektora dovoljno u državi koji bi mogli utjerivati red na Njuškalu do razine ovakvog picajzliranja. To znači da ćeš kao neki vikend-muljator nadrapati ako te baš netko prijavi, jer onda inspekcija mora djelovati. A prijavit će te onaj kojem se zamjeriš, kojem konkuriraš, … pogodi sam.

Sam zakon je namjenjen suzbijanju ozbiljnog poduzetništva gdke ljudi naprosto ne prijavljuju djelatnost i ne plaćaju porez. Iako oni, naravno, krše porezne zakone i nije potreban posebni zakon da bi ih se kažnjavalo, problem je bio u tome što inspekcije ne mogu ulaziti u privatne kuće građana – a svatko tko nije prijavio djelatnost, zapravo nema drugo nego privatnu kuću. Pa tako inspektor - teoretski - može samo gledati ovom u dvorište, a ne može mu ništa da bi prikupio dokaze.

Naravno, to objašnjenje ne drži vodu - sasvim sigurno da inspektor može ući i u privatnu kuću ukoliko si ishodi sudski nalog - za što mora imati neki opravdani temelj (dobru prijavu, izjavu, šta ja znam). No isto tako i ovim zakonom ne smije inspektor upadati u kuće građana bez istog takvog opravdanog temelja, jer ne može nikakav zakon dokinuti ustavno načelo nepovredivosti doma. A posve je moguće da i dalje treba sudski nalog - ne znam. Stoga je cijeli taj zakon tipična naša balkanska logika u kojoj pas lovi vlastiti rep. Jer što znači obveza upisivanja OIB-a ako oglašivač upiše lažni OIB? I čemu uopće OIB ako ćeš ga ionako loviti preko logova ISP-a i trebati upadati u stan i plijeniti računalo da bi prikupio dokaze - što se opet svodi na istu priču potrebe za sudskim nalogom.


Inače, legalno je da ti kupiš nešto, pa to prodaš, ukoliko platiš porez na dohodak.

Uskočit će netko tko ima obrt, u “moje vrijeme” uplaćivao se neki paušalni mjesečni iznos. Možeš li ti obavljati posao ovisi o djelatnosti, za neke djelatnosti moraš zadovoljiti određene uvjete a za neke ne. Pokušaj biti određeniji.

ako si kupio onda vise nije novo nego rabljeno i kao takvo mozes dalje
prodavati na kojem god oglasniku pod kojim i koliko god identitetom

Mislim da mozes prodavati samo je pitanje kako ces doci do kupaca svak ce novi kupit u ducanu ili web trgovini a uz go moras sa nekom inovaciom…