Jedan post za ljude koji imaju moc rasudjivanja

Ja bolje zivim nego u Jugi. Tad nisam zivio, sad zivim.

@brane333, u Jugi nisi imao cyber cam…kako je moglo biti bolje tebi i tvojim djevojkama?

Pa onda se zivelo i ebalo uzivo,razumes ,nije se ziveo INTERNETSKI ZIVOT ko koju mrezu ima i koliko pratilaca ,sve je bilo REAL LIFE,pune kafane ,puni bioskopi,pune plaze,pune fabrike. svugde si video samo nasmejana lica…
najobicniji radnik je bio naasmejan jer je znao da ce dobiti platu,da ide na pivo posle posla sa drugarima,da uvece ide na stadion da gleda utakmicu ,a posle utakmice na tamburase par piva i neku pesmu da naruci,

ali svi ovi koji zagovaraju danasnji BOLJITAK nisu to doziveli i osetili ,nasmejan zadovoljan narod, ali tvrde da je sada bolje …

Mislim da je teško nekome objasniti ko nije preživeo “ono” doba.
Kad si običnim telefonom završavao sve što ti treba, bez ikakve žurbe. Kad je bilo iskreno prijateljstvo, kad si mogao pozajmiti pare bez pitanja kad će se vratiti jer niko nije ni pomišljao na kredite. Kad je većina sa jednom ili dvije plate mogla kupiti fiću.
Ali malo njih shvata da smo tad imali slobodu.
Upravo to što kažeš, znalo se radno vreme, godišnji odmor, druženje i muvanje uživo bez dopisivanja na mobitelu. Nije bilo da izadje par sedi za sto i dopisuje se.
Šta vredi ako danas imaš više novca nego prije?
Šta vredi kad ti je sve cenzurisano?
Šta vredi danas kad je većina “pravih” ljudi otišla vani (doktori, inžinjeri, majstori)?
Šta vreid danas kad je svaki narkoman i kriminalac “hadžija” bez kodeksa i morala?
Šta vredi danas kad ti je policajac i sudija korumpiran?
Šta vredi danas ako ti država donese zakon o istospolnom sklapanju braka?
Šta vredi ta demokratija koje je mrtvo slovo na papiru?

Šta vredi danas taj novac, kad nemaš slobodu?

1 Like

:rofl:
E zabrlja ga sa zenama @freemind
Ako je nesto dzaba, ono bas dzab dzaba u Srbiji, onda su to vikleri, frizeri i vjestacki nokti. I kifle. U Beogradu gdje god da se nalazis u krugu od 500 metara imaju bar 4 “salona lepote” i 4 pekare.

A ovo za duple obaveze… To je strefilo zene vise van granica Juge. U Jugi su i prije duplo rintale, hehe. Skoro sam gledala neki film o zenama u Svajcarskoj i pravu glasa, i pominjase Jugu kao primjer zemlje u kojoj su zene imale prava i radile. U Zapadnoj Njemacakoj su npr. studirale, ali do 80-tih su rijetko i radile

Ako verujes da je u Beogradu jeftino ulepsavanje, definitvno mozes kreirati novu profesiju, kozmeticki vodic, kozmeticki ekonomski savetnik

A brak se raspada, a djeca gladna.

to je mozda sada ,tako

u YU je bilo manje ubijenih zena nego sada i manje razvoda,

a gladan niko nije bio ni u ludilu ,ne znam cemu to izmisljanje…

Takodje je vise zena ostajalo u brakovima sa nasilje u porodici… elem najljepsi primjer je onaj kad uhapse nekog tamo lika sto je tukao zenu, pa se on brani uz “Pa st aima veze SVOJU sam zenu tukao, ne tudju”

Sto se tice ubijenih zena, ni to vjerovatno nije tacno… Stopa ubistava za vrijeme Jugoslavije je bila skoro duplo veca (negdje, poput Hrvatske, i vise nego duplo veca). Nmg sad trazit po polovima ako se to uopste pratilo, al ako je dvaput veca stopa ubistava logicno je i razmisljati da je broj ubistava (po zrtvama) kad se gledaju polovi- bio veci za vrijeme ex yu.

maksimalan dug jugoslavije je bio oko 30%ak procenata od bdp. dok je u usa njemačkoj italiji, ovim novim republikama daleko veći procenat duga bio i tada i sada

sad nekome nije problem ni kad je dug 118% od bdp, a nekome je problem i 30%

taj dug države je mrtvo slovo na papiru ako se gleda van geopolitike

malo me zainteresovo danas ovaj dio oko ekonomije pa čitam. zanimljivo mi ostade što pročitah neđe da nikakav problem taj dug ne bi bio da se dozvolio upliv stranog kapitala u državna preduzeća. evo sad nema državno skoro ništa a dug u odnosu na bdp mnogo veći. možda ja griješim neđe i ne kopčam kako treba, ali meni sve ovo oko ekonomije izgleda kao politika.

3 Likeova

Ako je YU bila na 8 mestu po jačini svega, a svi znamo šta je proizvodila i izvozila, suludo je to upoređivati sa sadašnjim republikama, a o sportu da ne pričamo.
Isto tako je suludo da danas ko nije proživeo “zlatno doba” YU iznosi bilo kakve statističke podatke koji su pod znakom pitanja u današnje vreme.
Znači jedino ko je osetio nekadašnji život u YU može biti merodavno njegovo mišljenje.

1 Like

Pa pricali smo vec o tome. Nekome je 30% i prevelik je. Nekome je 120% i opet je sve u redu. Znaci dug je prevelik kad ga ne mozes vracati, a drzava je ga nije mogla vracat, i ne samo da ga nije mogla vracati nego je svojevremeno prestala placati sve spoljne ubaveze- bukvalno je citav uvoz stao na odredjeno vrijeme (a ulagalo se u uvoz razno raznih sirovina koje bi se “obradjivale” ovdje).

Pa nije bas. Svpoljni dug moze uticat na sva sta- pa dug Jugoslavije se sedamdesetih poceo povecavat po 17% svake godine- zivjelo se od tog duga, pa se i s novim dugom vracale kamate za stari i vrsio uvoz sve do trenutka kad vise nije bilo nikoga da posudi sto se pocetom osamdesetih i desilo.

Druga stvar, nekome dug ima i DOBRU stranu. Znaci Japan je duzan jako mnogo, kao i USA… a duzni smo i mi. Svi prikazujemo dug u dolarima (vrijednost duga) ali nije nam svima dug u dolarima. Primjera radi, ne vjerujem da Srbija ima ikakvog spoljnog dugovanja u dinarima, ali gotovo citav (ako ne i citav) Americki dug je u americkim dolarima. Samo postojanje njihovog duga povecava vjestacki potraznju za dolarom i umanjuje mogucnost opadanja njegove vrijednost. Na kraju krajeva, dug u valuti koju samo ta zemlja moze stampati- znaci njima taj dug nije isti teret kao sto bi nama bio.

Druga stvar kad je u pitanju Jugoslovenski dug- izvrsena je nacionalizacija… Ukradeno/oteto je stvari i imovina u vrijednosti mozd ai vecoj od samog duga- i od te pljacke se drzava financirala u prve dve decenije. Kasnije je to trebalo biti i vraceno- a nije Jugoslavija vratila nista nego republike koje su ostale poslije nje- sto opet krivi statistiku, jer da bi vratio moras od nekud naci pare.

Jos jedna veoma bitna stvar- penzije i socijalna davanja. To su buduca dugovanja koja se ne prikazuju, a veca su i od samog spoljnog duga. Jugosloveni, druge Jugoslavije, su prve generacije koje su masovno odlazile u penziju, tj imalevece penzije nego prethodnoci. S obzirom da su nase penzije socijalnog karaktera, bez ikakvog investicionog fonda, tj sadasnji radnici placaju sadasnjim penzionerima, ostao je ogroman buduci dug jer su prvi pravi “penzioneri” dobijali penzije bez da su ikad ista uplatili a u isto vrijeme je zivotni vijek naglo uvecan, a natalitet naglo opao, i sad cemo (ako nemamo vec) imati situaciju da se zaduzujemo samo da bi penzije vracali).

Znaci tl:dr verzija je- dug je prevelik ako se ne moze vracati, bez obzira na nominalne brojke.

Dug kao sto smo rekli gore nije problem sam po sebi a ni uzrok problema nego posljedica problema a sam problem je taj socijalisticki nezdravi sistem. Sama Jugoslavija se svake godine udaljavala od njega jer i samo socijalisti koji su na vlasti i koji zele da sve budu drzavno- znacju da ne mogu tako doivijeka, pa je bilo prvo moguce da imas tri radnika, pa onda ekonomske reforme mozes da imas 11 direktno zaposlenih za tebe itd i tako se uvecavalo i oslobadjalo se trziste, bas kao sto Kuba radi danas.

EDIT: Jako kratak Cia-in fajl na temu duznicke krize Jugoslavije, napisan 1984. godine, znaci nije nesto sto je objavljeno da bi se “rusila” Jugoslavija nego nesto sto je bilo u tajnosti neko vrijeme.

Top 8, al po inflaciji i godisnjoj stopi zaduzivanja :smiley: Moze se pricati i o strasnoj vojsci Jugoslavije koja je za 10 dana u Sloveniji dobila batine i povukla se (ostalo ne treba ni pricati).

Cuj suludo, to si CINJENICE i nikakvo tvoje misljenje ne utice ni najmanje na njih. Sto se drugog dijela tice, pretpostavlja da nemas 60+ godina pa da si dobar dio zivota prozivio u Jugoslaviji, a i da jesi, dobar dio zivota bi onda proizvio tokom osamdesetih ne tokom “zlatnog” doba. Na kraju krajeva, bio bi i ocigledan confirmation bias i cherry picking koji se desavaju svaki put na ovim temama

1 Like

Bas bezveze primjer i totalno van konteksta, i van politike i van svega, kao da se eto cijela vojska srucila na Sloveniju pa se Slovenija odbranila. No ruzna tema pa necu dubit, no ponistavas u mojim ocima ozbiljnost i nepristrasnost tvog pisanja.

2 Likeova

Pa pristrano ili ne, opet ako pricamo o cinjenicnom stanju pristranost ne igra ulogu jer opet ponavljamo- ili je nesto cinjenica ili nije.

A odgovor se odnosio na to da je Jugoslavija bila “top x najjaca po xxx”, i s obzirom da se gore priclao i o trosenju BDPa na JNA ne bih rekao da je bas posve izvan konteksta

To je odlika i vaspitanje današnjice, nagađanje i lupetanje. Da li si ti bio i “s” od spermatozoida u to doba pa možeš ubeđivati @brane333 i mene da je danas bolje nego u YU.

To je odlika kritickog razmisljanja a ne vjerovanja u 1000 puta ponovljenu laz :slight_smile: Ti ako imas 70 godina pa si bio u dvadesetim tokom zlatnih sedamdesetih- slobodno me ispravi

1 Like

Pogresno sam se izrazio, nebitno sto si pristrasan, vecina vuce nedje, naravno, ali ako pises ozbiljno ko sto pises i ono citirano predstavljas ko cinjenicu, onda meni tvoje pisanje djeluje neozbiljno i necinjenicno.

1 Like

Slazem se, ali bi opet u isto vrijeme rekao da se vidi iz konteksta na kom je levelu ozbiljnost- mozes vidjeti da je to napisano u polu sprdnji, cista generalnost, dok je npr odgovor upucen tebi ozbiljan, sa konkretnim argumentima (ne mislim nuzno tacnim, nego vise nesto na sto ti mozes dati direktan odgovor bez da i ja i ti pricamo generalno i preuopsteno)

Ovo je cista glupost. Prema prosjecnoj placi u RH mjesecna davanja su 1500 kn cca. Pomnozi to sa 12 mjeseci pa sa 45 godina radnog vijeka. U penziju ides sa 65 godina. Reci cemo da ce ti penzija biti 3000 kn sto je super penzija u RH. Sada podijeli 810000 kn koliko si kroz 45 godina dao drzavi sa 3000 kn. Dobijes cifru od 270 mjeseci sto ispada 22 i pol godine. Znaci da bi dobio sav novac nazad kojeg si tijekom radnog vijeka dao drzavi morao bi dozivjet 87 godina pod uvjetom da ti je penzija 3000 kn. Vjerojatno ce biti manja i vjerojatno neces dozivit 87 godina. Znaci drzava te pokrala. Ja se pitam gdje su te silne pare?!

1 Like

Ukupna davanja za penziju su:
uplaćeno / ((85 godina - godine kad se ide u penziju)*12)

Pa naravno pokrala- Jugoslavija pokrala nekoliko generacija radnika, ostala buduca dugovanja nama danas, a ovi danas kradu od trenutnih radnika i tako ce biti dok se sistem reformise, s tim da smo mi toliko siromasni da to ne mozes ni ocekivati (imamo procentualno jedna od najvecih socijalnih davanja u Evropi). Sto se tice tvojih para- nisi ti dao NISTA u neki investiocioni fond kao sto bi to trebao biti slucaj, nego se tovji doprinosi koriste da bi se placali trenutni korisnici. Sistem jadan zavisi od buducih primanja koja su svake godine manja (adjusted) a broj korisnika u odnosu na one koji placaju sve veci. Znaci, kao sto sam rekao- taj novac koji si ti uplatio NE POSTOJI, nego imas obecanje drzave, tj buduci dug koji ce drzava naplatiti od buducnih radnika- ne moze te dati tvoje pare kad tvoje pare nije ni sacuvala.

U drzavama koje nije pogodio lijepi nas socijalizam (kao u Jugoslaviji) pored ove vrste penzije (socijalne) ljudi sami sebi (uglavnom obavezno) uplacuju dio plate i u investicioni/penzioni fond. To su pare koje postoje, i pare koje ti imas i koje ces dobiti kad navrsis X godina, ili ces zivjeti od kamate (a pored toga imaju i socijalne penzije). To mi nemamo uopste, i zato ce ovaj sistem propasti. Te pare sto mislis da su ovi prije uplatili ne postoje nigdje i davno su potrosene.

Nas penzioni sistem je samo poncijeva shema koju vodi drzava pa je teze da propane, ali je svake godine sve gore sto pokazuje i odnos broja radnika/penzionera (radnici nisu u obavezi da rade ovdje, ali penzioneri bi morali imati penzije od ove drzave bez obzira koliko ljudi trenutno radi).

Znaci da u Holdandiji zive samo penzioneri, oni imaju idalje odakle da primaju te svoje penzije jer imaju zdrav penzioni sistem. S druge strane kod nas je katastrofa. Mi kad bi imali duplo veci natalitet imali bi i vece penzije, samo sto se to naravno nece desiti jer postoji tendencija da natalitet stalno opada.

Evo ovdje mozes procitati kako penzije funkcionisu u uredjenoj zemlji gdje se drzava ni brine direktno za sve, kao kod nas:

Sto se tice Ponzijeve sheme- jedina razlika izmedju ovoga sto imamo jeste sto se ovdje ne obecava veci povrat od uplate.