Jesmo li prezeleni za startup?

Kao što naslov veli dali je naša scena prezelena za startup?
Većina startupova koja se pokreće vjerujem da i vi imate neko mišljenje o njima.

Korporacije imaju danas velik utjecaj na ono što će se sutra ali i danas događati u web svijetu.
Eto recimo jučer je Silverlight bio “killer machine” na main sceni, ja znam za lika koji isključivo radi u Microsoft tehnolgijiji pa rekao, ne diram to da mi platiš, sutra će odustati od toga i boli ih briga. Jel netko pokrenuo startup u Silverlightu?
Zašto nije uvažio mišljenje tog pojedinca?

Krenuo sam jednom sa svojim startup. Temeljito. Na kraju shvatio da mi fale dvije stvari. Marketing manager i Manger, netko tko će handlati cijeli projekt.

Tu i tamo navratim na rep.hr i pratim šta se dešava. Ekipa koja napravila trosjed radi rebranding jer nije išlo kak spada.
Pod rebranding misle da se iz proizvodnje automobilskih guma bacaju na proizvodnju žvakaćih guma.

Opet na rep.hr naletim na ekipu koja je primila funds od nevjerovatnih 100,000kn.
Mislim jel to vic? Što sa 100,000kn. Tri mjeseca refaktoringa da nam 100,000kn bude dosta za hosting?
Doći će dama iz Londona iskeširati milijune jer u nama vidi novi fejs?

Dvije ekipe koje danas drže solidno tržište na hr, došla je najava iz istoka da upadaju u RH. Ne istoka iz Indije već istoka iz Srbije?
Iza njih stoje milijarde u kunama iza nas stoji šta će biti bit će.
Kako?
Jel zato jer njihova radna snaga je jeftinija jel to jedini razlog.
U oba dvije priče radi se o srpskom pandamu hrvatske verzije.
Zašto su tamo otišli milijuni a ne ovdje?

Za jedan primjer nisam detaljno upoznat za drugi jesam. Vlasnik se postavio cijene je ta i ta, a ovaj iz Srbije, treba nam ulaganje.

Gledam jedan naš startup koji će uskoro krenuti, puno novca je priči, puno rada.
Tehnologija promašena do kraja. Da je izvedeno u nećem drugom danas bi milijuni bili “utucani” u projekt a sutra bi dobar dio svijeta pisao o tome.
I developer na tom projektu mi odgovori da tako je, ali što je tu je.

A Mujo i Haso iz Tanzanije izdaju starup-ove i dovlaće milijune.

Čast iznimkama ali jesmo li stvarno prezeleni za ozbiljan startup, dali umjesto da navlačimo za rukav i uzimamo ono što možemo i dobimo, velike mrvice sa velikog stola mi odabiremo svoj put, pogrešni put u vjeri da znamo kako stvari stoje i funkcioniraju.
A nit je blizu Silikonska dolina a bogami ni stručnjaci koji znaju što se kuha u njoj.
Možda postoje neki likovi koji imaju inside information kako stvari funkcioniraju, neznam kako bih drugačije to objasnio, i tako to prezentiraju, razvijaju u skladu stime a na kraju ispadne jack shit:)

napisi malo konkretnije i smirenije :slight_smile:

uglavnom zanimljivi su ti stavovi, ali si ocito pisao u afektu

Ne.
Na ovim prostorima je jako teško dići startup jer za startup trebaš barem dvije osobe koje trebaju disati kao jedna.
Kako se nakon prve lipe prihoda počinje brojati tko je dobio više i tko je radio više sve pada u vodu i od svega nema ništa.

Evo jednog svijetlog primjera:

http://danas.net.hr/novac/page/2011/08/18/0527006.html

Sjetio sam sam se da sam prije par mjeseci ili godina i više, neznam točno pisao u nekoj temi ako se ne varam o poslovnim anđelima ili sl. da smo mi developeri previše u kodu i da bi “anđeli” trebali biti ti koji znaju tržište (čitaj real life:) i kako bi na njima trebalo biti da ideje developera iskoriste i usmjere.

Baš sam naletio na članak o gornje spomenutom start up i da tu prste ima upletene neki agro menađer. Neznam koja je njegova uloga u toj priči ali opet uvijek je potrebna neka ulogu koja nije u razvoju već stoji na tržištu i čim ranije se uplete izgleda da je rezultat bolji.

Ja o tome pisem od 2004 nema programera,nema menagera,nema investitora ni za sta.
Jednostavno je tacno to sto si rekao kod prvog deljenja 100 dolara svi se razilaze.
Svaki malo ozbiljniji projekt na netu donosi 500 do 1000 % zarade na godisnjem nivou
ali niko nece da ulaze,da razmislja,da radi.Citam ovakve forume i diskusije godinama i
nista se ne menja.Investitori su posebna prica ,nemaju pojma o mogucnostima interneta
pa ulazu u bankarske zapise,propale firme,novac na kamatu i nase nazovi berze gde jedno
lice odlucuje koja ce firma kada bankrotirati i sa njome sve ulozene akcije.I tako vreme prolazi nista se ne menja Srbija i Crna Gora i dalje bez Paypala ali koga to briga kada
ti ljudi koji odlucuju o tome imaju sve… Eto tolko od mene na ovu beskonacnu temu…

Daj napisi ponovo, tesko se neki dijelovi skuze :slight_smile: