Jeste li ikad dozivjeli ozbiljnu financijsku krizu? Kako ste se uspjeli izvuci iz nje?

Postoji mudrost: Čuvajte se malih troškova. Mali ispust može potopiti i veliki brod

B. Franklin

6 Likeova

Dobro kaze kolega… na sitnicama se ustedi.

Zrno po zrno pogača… kamen po kamen palača.

Tako da 10 eura po 10 eura mjesecno 300 eura ušteđeno.
A 300 eura nije mali iznos.

Zivot u kojem moras razmisljat dali si mozes priustit kavu nije zivot nego prezivljavanje. 300 eura u danasnje vrijeme(barem u HR) je nista.

Ima neke knjige; Misli i obogati se i Rođeni ste bogati. Čitate svako veče 3 meseca i novac počinje stizati. Niko ne zna kako.

1 Like

haj malo pročitajte naslov, ovdje se javiše ljudi koji očito nisu živjeli (barem neko vrijeme) sa 300€/mj

zvučite kao Severina za siromašne (nisam siromašan-ljubomoran, samo pričam iz prespektive čovjeka koji je bio dobrostojeći pa skliznuo na recimo tako dno, ali se vratio, a po vašoj priči vi se nebi mogli vratiti jer ono ne možete bez 2k€/mj … OPET KAŽEM lijepo da tako živite, i to i želim svima da lijepo žive, ali dajte malo ono…)

2 Likeova

Kad imas stavi vise sa strane, kad nemas stavi manje sa strane, al uvijek stavi. Svaki trosak koji imas mnozi sa 12x (mjesecno) i vidi dali ga mozes izbaciti. Zadnje dvije god sam na tome i zadovoljan.

1 Like

300 mozda tebi nije nista. Meni je to nesto,a narocito ako je svaki mjesec. Ja ne ramisljam da li si mogu priustit kavu ili ne nego nemam potrebu svaki dan ici u kafic na kavu i ne razumijem ljude koji to rade. Ocito je to drugaciji mentalni sklop.

2 Likeova

i ja napravim rezime na kraju mjeseca… kontam potrosio sam 200-300e (van racuna, goriva i takvih stvari), kad prc, fali uvijek daleko vise :smiley: nego je fora za ustedu- ko trosi 1500e mjesecno, njemu nije problem ako zaradjuje 5000e, a meni je to bio slucaj jedan duzi period (ne vise :frowning: )

Mogao bi biti kao ja pred ovaj put… krenuo se pakovati i skontao koliko nove robe imam u ormaru koju nisam nikad obuka (ili mozda jendom) i z akoju nisam ni znao da postoji. Bacanje para.

Bio u besparici i izvukao se. Evo par stvari koje su mi pomogle.

  1. Citao knjige kao da nema sutra: Financijski Preporod Sanjin Frlan, koji je na neki nacin kopija Dave Ramsey Total Money Makeover. Robert Kiyosaki Bogat Otac Siromasan Otac, Jim Rohn predavanja poput Best Life Ever itd. Jos bitnije, primjenio stvari koje sam naucio tamo. Koje stvari? Citaj dalje.
  2. Budget. Napravio excel tablicu troskova. Registracija auta koja se dogadja svake godine me vise nije iznenadila (btw, datum isteka imas na sajbi auta i svaki dan kad sjednes u njega vidis taj datum). Kad sam dotaknuo dno, sam doslovno imao kuverte u kojima sam skupljao novce za te vece godisnje troskove. Inace kuverte su savjet od Dave Ramseya koje je Sanjin Frlan prekopirao.
  3. Prestao sa zaduzenjima. Otkazao kreditne kartice, prestao ici u minus, prestao uzimati kredite, nikakav leasing, nista. Kamata, postane KAMata, postane KAMATA.
  4. Prestao sa kavama, restoranima, i ostalim zajebancima sve dok nisam financijski isplivao. Ako kukas da se nema dovoljno, ali sjedis na kavama, onda nemoj kukat da nemas dovoljno. Po meni je OK i jedna i druga opcija. Samo nemoj kukat. Kava ovdje, restoran tamo, traperice na akciji, zimske gume… jako se brzo nakupi. Pogotovo ako kupujec brijaci aparat na 12 rata. Prestani.
  5. Radio kao manijak.
  6. Poceo stedit. Prvo sam samo ubacio 5kn u kasicu (dobri stari medo), jer to je sve sto sam mogao. Onda sam uplatio zivotno osiguranje. Pa stambenu stednju. Pa smo supruga i ja kupili stan u gotovini.
  7. Teamwork. Ako si sam bit ce teze. Ako te tvoj partner ne podupire, biti ce JOS teze. Ako radis zajedno sa suprugom, biti ce duplo lakse.
    Itd… Toliko od mene ukratko. Evo moj clanak “How to get out of debt”.
9 Likeova

Zavisi od posla koji radis. I ja sam prije isao svakog dana jer se tu vecinom sklapaju poslovi i ideje.
Međutim sada zadnja 2-3mjeseca nisam sigurno otišao na kafu nemam potrebu jednostavno.

1 Like

ako nije tajna čime se baviš