Jeste li ikad dozivjeli ozbiljnu financijsku krizu? Kako ste se uspjeli izvuci iz nje?

Evo da malo promjenimo klasicnu raspravu, jedna tema di bi mogli podiliti svoja iskustva (ako je to dopusteno)

Bio sam tinejdžer kada je bila kriza 2008 godine, ali se sjećam da u poređenju sa ovom danas i sa onom koja nas tek čeka u idućim godinama, je bila mačji kašalj.

A što se tiče ličnih finansijskih kriza i iskustava iz istih, sumnjam da će nam to moći pomoći kada je na globalnom nivou katastrofa, i kada pojedinici ma koliko sposobni bili, ne mogu promjeniti tok svojih finansija.

Samo se treba nadati da će cijene usluga koje pružamo rasti proporcionalno sa cijenama energenata, hrane, nekretnina… (znam da neće ali bilo bi fino :smiley: )

1 Like
  1. počeo, 2016. spušio relativno puno (za te moje godine) para u lošu poslovnu odluku.
    jedini lijek bio je da se zaposlim za 300€/mj
    tako sam radio do skoro 2019. pa opet uložio u posao ( ovaj put ispravan)
    eto, treba biti strpljiv
3 Likeova

Tamo nedje 2008., mama mi rekla da se boji da mi vise nece moci financirati studij … ja sa zadnjih 1000kn platio si izlet na rolersko natjecanje.

Došao tamo, pobjedio, osvojio 1000kn i shvatio … samo treba živjet. :slight_smile:

6 Likeova

Mene je to zadesilo krajem 2019. I pocetkom 2020. Tad sam bio jako los a depresija me ubijala, za koji mjesec stize covid, lockdown, policijski sat, vracam se digitalnom biznisu dolari krenu pristizat i mogu rec da me covid uveliko spasio… sad mi je neshvatljivo kako sam uopce sebi dozvolio da dodjem u takvu situaciju u kakvoj sam bio

5 Likeova

puno radno vrijeme?
u kojoj drzavi?

Ja evo nisam nikada baš zapeo u financijsku krizu iako je znala biti borba, no radio bi druge poslove uz svoj pa bi si zaradio da “izguram” mjesec…

Međutim, 2 puta mi je bilo zeznuto, ali sam na neki način i imao sreće, tj. sreću u nesreći:

  • Prvi puta je kada je došao naš prijatelj kovid i mlada nije mogla raditi par mjeseci, dobivala je nešto sitno ali je to bilo više od duplo manje od starih primanja. Međutim, par mjeseci prije korone sam slupao auto (ne svojom krivicom), i bio sam dobio isplatu od osiguranja, i sva sreća da jesam, jer ne znam kako bi preživio tih par mjeseci. Posljedica toga je da sam bio kupio auto puno manje vrijednosti od starog, kredit nisam zatvorio, a novce potrošio.
  • Drugi puta je bilo prošle godine kad je žena zatrudnila, isto ništa strašno, ali nije imala dovoljno staža i onda je 8 mjeseci dobivala ako se ne varam samo 800kn. Nego eto, opet sva sreća, imali smo novaca od svadbe pa smo ovo izgurali bez nekih problema (doduše, ja sam radio svoj posao, ovaj internet posao, i još sam išao na bauštele preko ljeta… iskreno ne znam kako sam sve stigao haha)…

Nekakav moj zaključak ovakih situacija je da uvijek treba imati 3-4 plaće sa strane, a evo ni danas se toga potpuno ne pridržavam… Ali ajde mogu prodati stranicu ako zapne đe haha :stuck_out_tongue:

Zato sam se sada opet uljenio… .

Ne znam što je gore, nekad te život stisne i odma dobiješ volju za rad i borbu, onda kad malo popusti nekako gubiš tu volju…

3 Likeova

U teoriji, trebalo bi barem nekih 5-6 mjeseci troskova da se ima sa strane za ne daj boze… ja sam malo cicija i paranoican, pa imam za oko 100 mjeseci haha

Daj ulozi te pare negdje ne skrtari haha :stuck_out_tongue:

ma zajebavam se, ulazem ja sve, pojede inflacija inace… stavise, imam toliko planova da para nema dovoljno z aulaganje :smiley:

Zivio u financijskoj krizi od rodenja do cc 22 godine. Zivjelo se tesko u tom razdoblju nakon toga dosta nadprosjecno. Gledam da imam casha uvijek za cc godinu dana normanog zivota, ostatak razjebem/ulozim.

1 Like

logično
BiH
20karaktera

Ja ne znam kako ljudi uspjevaju ustediti :smiley: supruga i ja imamo 2000 eura mjesecno, ne placamo stan, samo rezije, hrana, vrtic, odjeca i izlasci (svaki dan smo vani kafa ili nesto slatko) i kad dodje kraj mjeseca malo se stisnemo.

Pokusavali ostavljati po 200 eura od plate i vazda taj mjesec izleti neki trosak, da li auto, rodjendan, kupis nesto novo u kuci, evo sad nove gume :face_with_spiral_eyes:

1 Like

Moze nekom zvucati da puno trosite ali da to ie tako otpriliie… mi isto imamo oko 2-2,2tis eura, ali i placamo stan…

Ne fali nam nista ovako, ali ovo sto si nabrojao npr. Gume, auto, bla bla .za te stvare se malo stisnemo, mislim da je 3k eura taman za nekakav lagodan zvot u hr, u u utrasnjosti 2500

Nema ni u Bosni lijepog života bez 2000 eura mjesečno.

Jedini nacin da se izvucete iz krize je upgrade znanja - ucenje = veca primanja = dugacak put cc 3-4 godine.
Drugi nacin je gurat nesto svoje uz posao = isto dugacak put par godina nema garancije da ce uspjet.

Problem je vecina ljudi je ljena i samo kuka.

3 Likeova

Nije sve crno-bijelo.
Postoje formalno neobrazovani ljudi, ali financijski “pismeni”. Puno su uspješniji od financijski nepismenih, a formalno vrlo obrazovanih ljudi.

2 Likeova

Ako si meni odgovorio. Ne mislim na formalno obrazovanje. Mislim na napredak i ucenje unutar necega cime se zelimo bavit. Ako radis na gradevini - uci kako da budes majstor pa vlasnik obrta pa vlasnik firme a ne citav zivot na mjesalici.

Formalno obrazovanje je za mene gubitak vremena. Zivimo u dobu kad je znanje na dohvat ruke svima preko racunala i svatko moze postat expert u gotovo svakoj nisi preko racunala uz praksu.

2 Likeova

Evo ti ti je odgovor - svaki dan smo vani. Ja sam ovo reducirao, ja i zena odemo na kavu vikendom i to je to. Odjecu ne kupujem svaki mjesec i ne znam zasto to ljudi rade - nemam pojma sta bi si ja to mjesecno od odjece redovito kupovao ako sve imam?

2 Likeova

Mislis da ce te ovo spasit? Tih 10 eura dnevno sto se tice kave i tih sitnica? Nece…