Joomla cms je moj odabir

Da, ali WordPress ima sad te frameworkove i mogu se napraviti strasni sitevi, istina je da je to malo vise advance ali sa framework se moze napraviti strasan site.

Ja sigurno nisam taj koji trola, sve tri teme su mogle stati u jednu.

Kompatibilnost je jedna od stvari koji su i meni osnovni problem ovog cms sustava. Tu bih dao prednost drugima. Nisam siguran da li je moguće napraviti drastična poboljšanja i promjene a da se ne ugrozi kompatibilnost nekog cms-a.
Na primjer višejezičnost koja je dodana u verziji mislim 2.5 no nisam više siguran 100% bila je promjena koja je pitanje da li može bez lomljenja kompatibilnosti?

Teme nisu mogle stati u jednu jer se meni tako ne sviđa. Mislim i dalje nadodavati postove a nadam se da će i drugi se pridružiti, pa sam tako postavio teme.
Osim ako ti nemaš nešto protiv?

Nista, cak sta vise jedina tema koja ima smisla je taj “Sto ne valja kod Joomla CMSa”, ostalo mi djeluje kao izmisljenje tople vode.

I moj je izbor WP pa sta sad ja trebam pokrenuti svaku temu o nekoj mogucnosti WordPress-a i obrazloziti je, iako je to cak sta vise odlicno napisano na Codex-u ?

I da ovo ce se na kraju svesti na prepirku Sta je bolje WP ili Joomla, kladimo se.

Widiš dobra ideja napraviti temu što ne valja kod Wordpresa. Npr. sjetio sam se masovnih sigurnosnih propusta koji su se dešavali sa Wordpress webovima gdju su dotični masovno korišteni za ddos napade ili što već? :slight_smile:
ps:
ako si primjetio ja sam napisao jednu činjenicu, a pogledaj tvoje obrazloženje simpatije
mada nije korektno od mene jer pričam o sustavu u kojem zapravo i ne radim.

Ne zelim ulaziti u raspravu sta je bolje jer je to gubljenje vremena.Mogu argumentovati sve ali jednostavno ne zelim.

Nemam ja nista protiv Joomle, meni WordPress donosi zaradu i tu je kraj price, nekome to Joomla radi.Moj point uopste nije bio sta je bolje, vec tvoje bombardovanje temama ciji je sadrzaj izmisljanje tople vode.

ok,
tvoja izjava o mom postu sa skoro 1000 riječi je izmišljanje tople vode. Vidi moje mišljenje o tvojim svim postovima u mojoj teme je baljezganje, mudiranje, trolanje, demagogija, pa sam bio krajnje kulturan.
Ako te neka tema ne interesira onda ju zaobiđi, to ti je dobro za psihofizičko zdravlje.
Ja bi želio naći korisnike Joomle na ovom forumu koji su spremni dijeliti svoje utiske, ideje i sve ostalo. Troleri i moj je veći teme, me jednostavno ne zanimaju, to možeš zaključiti iz mojih postova.

Da jer je to sve vrlo vjerovatno napisano u dokumentaciji Joomla CMS-a.

ne to je napisano iz mog osobnog višegodišnjeg iskustva. Malo prostudiraj dokumentaciju i moj post prije nego što odvaljuješ baljezgarije!

Opisujes feature koje Joomla ima, pa ako to nemaju u svojoj dokumentaciji onda su 0 od CMS-a.

Nisam siguran kako je multijezičnost riješena u drugim cms-ovima i koliko je komplicirano? Konkretno mislim na Wordpress i njegov sustav multijezičosti.

Rijeseno je sa Plugin-ovima.Konkretno 2 vodeca: WPML(paid) i Polylang(free).

1 Like

Sve rijesis sa Polylang sto kaze @belmin besplatno provjereno radi bez greske.

1 Like

Vidiš joomlu instaliraš i bez dodatnih pluginova imaš odličnu multijezičnost. Znači kroz sučelje otkvačiš jezike koji ti trebaju postaviš modul koji će prikazivati zastavilce na mjesto gdje želiš i kreiraš zasebne kategorije i članke za svaki jezik.
Vrlo dobro je što korisnicima možeš dodjeliti jezik administracije i jezik frontenda tako da mogu ljudi iz različitih jezika raditi u svom okruženju na svom jeziku administraciju itd.
Doduše postoje i dodatne komponente koje rade na drugačiji način konkretno JoomFish (mislim da se tako zove).

1 Like

Koliko je komplicirano postaviti multijezičnost na Wordpress web?

Treba ti 10 sekundi da se logujes na administraciju i instaliras dodatak i mozda 15 da ga podesis eto toliko.

I na koji način prevodi članke i menije. Kako izgleda url struktura multijezičnih Wordpres stranica.
Joomla cms kreira za svaki jezik dodatni nivo npr en/ ili de/.
Znači svi linkovi za svaki jezik postoje vidljivi kroz menije no čitav web radi zasebno za svaki jezik. Znači sve se može podrediti pojedinom jeziku, od predloška pa do modula a u zapravo je jedan cms.
ps.
također postoji opcija a automatskog odabira jezika posjetitelja no nisam ju podrobnije istražio kako radi

Naravno sve sto pozelis od toga imas i kroz ovaj besplatni dodatak. Svaku kategoriju, clanak, menu sta god oces.

Konkretno meni je bolji WordPress prvo sto je mnogo jednostavniji drugo sto je mnogo brzi trece sto se radi redovno azuriranje. Svidja mi se kod njega sto ti ne moras da koristis ni 90% toga sto on posjeduje, mozes da koristis minimum od njega samo ono sto je tebi potrebno npr. samo da ti sluzi za kreiranje stranica, ili samo za galeriju slika, naravno ima ovo i kod drugih. E sad sto je dobro ima i automacki update dodataka te ne moras da brines vise o bezbijednosti da neki nijesi zaboravio da azuriras itd. Ono sto bih jos naveo je sto je ogromna zajednica i sto ogroman broj ljudi radi na njemu i nemoguce je da ne mozes pronaci resenje koje ti je potrebno sto je veoma bitno danas. Ja sam prvenstveno koristio Joomlu i presao sam na WordPress, vidio sam da ona polako propada barem sam tako to osjetio u tom periodu kad je bilo sa tim prelaskom verzija. Kod WordPress mi se tada dopalo sto je mnogo brzi i jednostavniji za koriscenje te kontrolu koju mi je pruzao. To je neko moje vidjenje, ali svako nek koristi ono sto misli da je najbolje za njega i u cemu se najbolje snalazi.

Ono na cem bih ja ljudima preporucio da obrate paznju sto se tice CMS jeste https://octobercms.com/ i https://getgrav.org/