Joomla cms je moj odabir

Grav je noviji cms nešto malo sam proučavao a upoznao sam ga preko Rokettheme , mislim čak da su ga oni pokrenuli iz frustracije na postojeće sustave. Vrlo jednostavan za korištenje cms :slight_smile: koliko mi se čini na prvu, no nisam ništa u njemu napravio.
Dobro zboriš neka svako koristi ono što mu odgovara. Ja sam recimo dugo godina koristio Corel i imam kupljenu licenciranu verziju x3. no sad većinu radova radim u Inkscape-u.

Loše je to što mnogi imaju utiske o Joomla sustavu na osnovu verzija 1 i 1.5. Verzija 1.6 a naručito 2.5 pravi veliki zaokret i poboljšanja. Sav update kako sustava tako i komponenti u novijim verzijama ide preko automatike i sučelja.
Također veliki problem su komponente od drugih autora koje ne prate specifikacije Joomle i ondak dolazi do problema prilikom update-a.
Nekako mi se čini Apple store sistem kao najbolja opcija za objavu aplikacija za sustav i mobitele. Kod njih program prvo šalješ na provjeru pa tek onda ide u prodaju u njihovu trgovinu.

E tu je problem isto neaktivnost vise tih autora dodataka, i to je veliki minus za njih, zato vidio sam da su se odlucili da sami odrade neke najvaznije tj. najkoriscenije stvari poput tog multi language

Nove činjenice koje su me učinile neravnodušnim u vezi Joomla cms-a jest kada sam počeo koristi komponetu koja se zove Content uploader .
Ova komponenta omogućuje kreiranje članaka (zasebnih web stranica) i kategorija s kojima će biti povezani i to iz Excel ili OpenOffice Calc tablice.
Komponeta omogućuje upload excel datoteke u kojoj se nalaze polja u kojima su upisani za jednu stranicu meta podaci, tekst članka, slike članka, datum objave, datum kreiranja, autor,kategorija i hrpa drugih opcija jednog članka. Za onog ko zna raditi sa strukturiranim podacima i tablicama je vrlo jasno kako je na ovaj način moguće kreirati veliki broj stranica na vrlo jednostavan način s potrebnim parametrima za objavljivanje u određenim vremenskim intervalima.
No vremenom izučavajući php i mysql shvatio sam da to nije neki problem i ručno odraditi preko importa direktno u bazu podataka. No u samom početku za korisnike koji nisu vični programiranju i ne koriste phpmyadmin to je odlična komponenta.
Ima još nekoliko komponenti za masovno slanje ili import podataka koje odrađuju odličan posao kada je u pitanju web shopi veliki broj artikala s cijenama, opisima, slikama, kategorijama proizvoda idr. i bez kojih je posao gotovo nemoguć :smile:
Znači kuckam u excelu sve vezano za jedan game portal i na kraju u nekih par sekundi postavim na web. Stranice se objavljuju po zadanom datumu kako podesim. Radio sam jedan Game portal s preko 5000 igrica sa slikama i opisima koji su objavljivani u određenim vremenskim intervalima. Iz cms-a je dalje jednostavno sve prebaciti u html.

Za kraj večeras komponenta za Joomla cms koja me i danas ugodno iznenađuje a to je besplatna ajax tražilica od Rocketheme studija za izradu predložaka.
Zove se RokAjaxSearch .
Primjer kako radi možete pogledati kod mene. portfolio
(S lijeve strane nalazi se polje za unos s tekstom “Traži”).
Slobodno upišite npr. logo ako na ono što upišete po svom izboru ne izbaci željeni rezulat :smile:
Toliko je efektna i jednostavna komponeta i naravno može se dodatno podesiti i ubaciti pretraga od Googla itd…

Sve to sto si naveo imas i sa WP takodje i taj dodatak :slight_smile: tesko ces ubijedit nekoga da predje na Joomla CMS…

nemoj me pogrešno shvatiti no ja ne želim nikog ubjeđivati već bi želio malo komunikacije s Joomla korisnicima kojih zasigurno ima i na ovom forumu pored mene :slight_smile: ali i neku usporedu s drugim cmsovima.

Testirali, odradili neke radove i odustali. Kad klijent traži CMS web ili odradimo naš custom ili za one škrtije naštancamo WP i mir do neba!
U svakom slučaju, dobar pokušaj oživljavanja mrtvaca :smile:

pa neznam baš :smile:
no definitivno zadnjih mjeseci sam zadovoljan iprijatno mi je raditi u mom omiljenom cmsu. Oduševljava me code editor koji je ubačen u prošloj verziji i koji nekoliko puta brže barata s fajlovima od recimo editora koji ima u cpanelu i ima ful screen :smile: super dodje kada se rade prepravke ‘na živo’. Ne znam kako je to u Wordpressu što se tiče editiranja predloška?
Konkretno mislim na editiranje css, php i js fajlova.

Veoma jednostavno od samog pocetka http://prntscr.com/9r0tsd

ovako izgleda editiranje koda u Joomla sustavu.

Mozemo mi da se prepucavamo sa ovim do sutra, samo jedan detalj

Sve ti je jasno Joomla http://prntscr.com/9r0ugv - 7547
WordPress http://prntscr.com/9r0up5 - 42,403

Kad vec nju preferiras gledaj onda malo oko https://framework.joomla.org/
Znam da je jedno vrijeme Anahita bila radjena u njemu, prvo u Joomla CMS pa posle koristen Framework cini mi se da su sad i presli na svoje neko resenje i odustali od nje, ali mozda grijesim dugo su je koristili strasni ljudi radili na tom projektu https://www.getanahita.com/ cak sam i premium bio platio secam se da je bilo oko 300 dolara i to pre par godina su bas odradili strasnu stvar vidim da jos to funkcionise.

e vidiš to cijenim konkretne brojke i komentar na mjestu.
no i Google ima mislim sada više aplikacija za android od Applea no znamo što se sve zove aplkacija na Google playu

1 Like

Ja isključivo u Drupalu. Nisam još nijedan u osmici, ali uskoro.

Drupal, Joomla, Wordpress…etc…eto po ovom redosljedu u core funkcionalnosti, granularnosti i learning curve-u…barem iz mog iskustva.

Uvik se volim poigrati sa CMS-om i istražiti ga.
Svi CMS-ovi su dobri, samo neki su za jedne projekte dobri, neki za druge…a neki samo za nekog.
Dakle, nema boljeg i lošijega CMS-a, sve ovisi koliko je ko efektivan i koji skillset/xp ima sa određenim CMS-om.

Da se ne zavaravamo, sve što se može u Joomla-i, može se i u WP-u, ali i u Drupal-u, pitanje je samo na koji način, i kako je kome lakše.

Slučajno sam na webu naletio na jedan Joomla sajt koji mi se svidio. Tema je od Gavicka, URL: http://www.sail-croatia.com/

Inače, potpisujem u potpunosti ono što je @dado023 napisao.

Te brojke ti ne govore ama bas nista, jer kad bi iz WordPress repozitorija uklonio sve nekvalitetne i one koji se ne updateju i sve one duplikate mislim da bi ih dobio znatno manje od ovog broja koji sada tu stoji, usudio bih se reći čak i manje od ovog brojakojeg je pokazao prvi screenshot.

Te brojke su kao i statistika - goli ■■■■■.

To sam dao cisto kao statistiku koliko je veca zajednica i koliko ljudi vise rade na WP, ovamo je isti slucaj sto se tice azuriranja, kad bi makli ne daleko manji nego ne znam dal bi bilo 100 dodataka i kod jednog i drugog.

Po meni WP je dosta jednostavniji i laksi za koriscenje i mnogo brzi, sto se tice tog koriscenja. E sad sve je to generalno isto, nema tu neke vece razlike kako je ko navikao. Ali cesce se azurira i radi na njemu, zato bih mu dao prednost.

Ko jos edituje kod kroz CMS Code Editor ?

Vidiš dobro pitanje. Ja.
U realnosti postoje različite sitne potrebe editiranja koda ‘na živo’ koje bi se i ti kao profesionalac mogao prisjetiti i koje se jednostavno iz praktičnih razloga rade na živo :smile: