Joomla sa 50 000 - 90 000 posjeta mjesecno jako sporo ucitavanje i pucanje mysql-a

a valjda im rijese… cuj ja bih se ipak uzdao sam u sebe… a sta ne probas debugat skripte od te komponente, pa tako ces i vidjet zasto toliko query-a napravi…

Nesto sam mrdo po konfiguraciji te komponente i smanjio broj query-a na 270 po svakoj stranici, puno lakse se dise, medutim skuzio sam jos nesto, kada iskljucim gornja 2 top menua broj querya padne na 60 !!!

Sad se stranice loadaju 3-5 sekundi sto je odlicno wow, samo kako da rijesim taj izbornik sad, mislim on mora biti gore, problem je sto je tezak i ima preko 200 linkova i nije mi jasno zasto ga joomla ne kešira nego svaki puta ispocetka vadi iz baze??? idem provjeriti cache…

[quote=“borinman”]Nesto sam mrdo po konfiguraciji te komponente i smanjio broj query-a na 270 po svakoj stranici, puno lakse se dise, medutim skuzio sam jos nesto, kada iskljucim gornja 2 top menua broj querya padne na 60 !!!

Sad se stranice loadaju 3-5 sekundi sto je odlicno wow, samo kako da rijesim taj izbornik sad, mislim on mora biti gore, problem je sto je tezak i ima preko 200 linkova i nije mi jasno zasto ga joomla ne kešira nego svaki puta ispocetka vadi iz baze??? idem provjeriti cache…[/quote]

eh da, bas su taj problem i navodili na joomla forumu sa top menu i da to zadaje veliki load…

kontam si da sigurno ima na njihovom forumu to, ali za one koji su kupili komponentu jer sam imao ACL od njih pa je bio dobar support za kupce…

Ma ako nista drugo valjda postoji nekakva malo naprednija Cache komponenta ili plugin s kojim bi se to dalo rijesiti…

jesi probao memcache?
ja ga koristim i za joomlu, wp i vbulletin…

Stavio sam si cache control plugin + uključen joomlin cache postavljen na 60min lifetime, i ponosno mogu reci da sam manje vise stvari doveo na vise nego dobru razinu s obzirom na cemu je bila.

Hvala svima na pomoci, a ponajvise zerocoolos, dao si mi najbolji savjet koji je sasvim logican, iskljucivati dio po dio stranice i vidjet kako se ponasa, pa na temelju toga donositi zakljucke i ici dalje !

Dakle ovako kada sam otvorio ovu temu, naslovnica portala se otvarala jako sporo a bilo koji link sa nje otvarao se minimalno 30-40s a najcesce je sve zavrsilo 500 Internal Server error-om.

Sada nakon malo stelanja AceSef komponente i ControlCache plugin-a sa ukljucenim Joomla cache (60 min lifetime), testirao sam load time i broj query-a tako da sam obrisao kompletni browser history (cookies, session, … sve), napravio clear/clean cache na joomli i otvorio google te upisao naziv portala.

Rezultati:
prvo se otvara naslovnica - (400-500 query-a) load time 15-20s
klik na bilo koji link, menu, sliku bilo sto - (80 - 100 query-a) load time 5-7s
klik na bilo koji link (45 - 50 query-a) load time 2.5 - 3.5s
klik na naslovnicu (50-60 query-a) load time 5s

tako da je ovo sada super.

E sada, ja znam da to jos uvijek nije optimalno rijesenje, treba smanjiti broj query-a prije keširanja, treba spojit javascripte i css-ove kojih ima jako puno:

yslow:

Grade F on Make fewer HTTP requests
This page has 23 external Javascript scripts. Try combining them into one.
This page has 3 external stylesheets. Try combining them into one.
This page has 32 external background images. Try combining them with CSS sprites.

Grade F on Reduce the number of DOM elements
There are 2310 DOM elements on the page

međutim to je vec malo visa matematika…

Sad me zanima jos sto mislite na koliko je ok staviti cache lifetime? meni je na 60min?!
I kako da smanjim inace taj load menija itd…

Pa n znam da li ima opcija da stavis da ti se cache izbrise samo nakon novo posta. Tako je kod mene bilo konfigurisano, i samo na novi post, ili manuelno bi se praznio cache. Iz tog razoga, da ne bi doslo do preoptereenja clanke sam objavljivao poslije 2h navece i nekada ujutro oko 8 :slight_smile:

skini sve javascripte i stavi ih u jednu, znaci preko firebuga vidi linkove i skini ih, zatim ih sve ubaci u javascript closure compiler da jos smanjis velicinu filea i dobit ces s time dosta…

al i dalje stojim kod toga da se okanes joomla cashiranja i da probas s mecache, meni je uvijem memcache donio odlicne stvari, sam lako mozes instalirat na vps-u…

Ok zasto ne, pokusat cu sa memcache-om, ovih dana ce mi ionako decki iz infoneta izbacit apache i stavit litespeed pa cemo prilikom toga probat i taj memcache…
Zerocoolos, preko JCH optimize plugina sam ukljucio da on automatski sazme sve javascripte u jednu, medutim dogada se to da uvijek bar neka komponenta ili slider ne radi vise, cak i kad izoliram pojedinu komponentu svejedno mi onda neka druga ne radi.
A da to rucno napravim, neznam, nisam to nikad radio, nije problem naci sve javascript fileove koje se koriste nego neznam kako cu sve pojedine komponente preusmjerit na novi veliki .js file? To je pun k**** fileova kojima treba dati novu putanju za .js
To mi se cini malo zesci zahvat sta ne? Ili nisam dobro percipirao?

[quote=“borinman”]Ok zasto ne, pokusat cu sa memcache-om, ovih dana ce mi ionako decki iz infoneta izbacit apache i stavit litespeed pa cemo prilikom toga probat i taj memcache…
Zerocoolos, preko JCH optimize plugina sam ukljucio da on automatski sazme sve javascripte u jednu, medutim dogada se to da uvijek bar neka komponenta ili slider ne radi vise, cak i kad izoliram pojedinu komponentu svejedno mi onda neka druga ne radi.
A da to rucno napravim, neznam, nisam to nikad radio, nije problem naci sve javascript fileove koje se koriste nego neznam kako cu sve pojedine komponente preusmjerit na novi veliki .js file? To je pun k**** fileova kojima treba dati novu putanju za .js
To mi se cini malo zesci zahvat sta ne? Ili nisam dobro percipirao?[/quote]

gle ručno ti je najbolje i onda staviti na window.onload da se sve učita prvo, pa tek onda da se javasript izvrsava… no ako ih grupiras moze biti da smetaju javasrcipte jedna drugoj, pogledaj to ja firebugom…

razmisli i o nginxu umjesto apachea…

probat cu rucno ali 90% sam siguran da ce smetat jedna drugoj, a sto se tice nginxa vec sam dogovorio staviti litespeed.