Joomla sa 50 000 - 90 000 posjeta mjesecno jako sporo ucitavanje i pucanje mysql-a

Pozdrav svima,

imam portal baziran na Joomla-i 1.5.26 sa dosta komponenti i modula jer se radi o velikom portalu koji ima preko 2700 clanaka + hrpu drugih sadrzaja i bannera i rotirki itd…

Uglavnom vrtim to sve na VPS-u kod InfoNeta, serveri u Zagrebu, 1GB Rama + 1GB swap, 2 procesorske jezgre 30GB prostora i bandwith nebitan.

Kao sto i naslov sam kaze stranica se doslovce vuce, load time je uzasan, izmedu 10 - 60 sekundi, a cesto load stranice zavrsi sa 500 Internal Server Error, a mogu si misliti samo koliko posjetitelja dnevno to vidi i nikad vise ne dode na sajt. Kao sto sam vec pri predstavljanju rekao dosta dobro poznajem Joomlu i rad sa njom, medutim nisam ekspert i neznam dokuciti sam u cemu je problem? Nisam programer, znam napisati jednostavne linije koda u php-u i pronaci dio koda koji trebam modificirati i sl. ali nemogu ulaziti u kompoziciju samog joomlinog core-a.

Pa vas molim za pomoc i savjete.

Instalirao sam plugin JCH Optimize sa kojim sam malo poboljsao stvari i sa ukljucenim cache-om doveo Yslow na 80/100 a pagespeed na 85/100 ali svejedno me i dalje nesto gadno zeza… :krele::krele::ljuca::ljuca:

Please HELP

Link na portal dajem na PM zbog eventualnih neugodnosti koje bi javno linkanje moglo donijeti meni i reputaciji portala u ocima potencijalnih ili bivsih oglasivaca. Nadam se da razumijete.

Trenutno portal odrzavam na zivotu uz konstantno pracenje server load-a i rucnim resetiranje mysql servisa na webminu a pokusavam naci skriptu ili cronjob koji bi automatski to radio cim load prede odredenu granicu.
Naravno ovo je privremeno rijesenje dok ne nađem stvarni izvor i rijesenje problema.

server baziraj na nginx, apache izbaci skroz :slight_smile:

Ok to ce sigurno malo ubrzati stvari medutim mislim da imam problem sa konfiguracijom joomle, vjerojatno sam negdje nesto krivo podesio ili mi neka komponenta ima loop ili nest sl.

Da li ima ko ideju sto bi to bilo i kako bih mogao otkriti u cemu je stvar?

Kad se vec spominju alternative apache-u sto kazete na litespeed web server?

Također imam portal u Joomli-kunena forum, nekih 30000/mjesečno posjeta, i shared hosting, radi dobro. Jednom sam imao također problem a u pitanju je bio raspored-redosljed plaginova, odnosno po kojem redu ih učitava.

Ok, nisam znao da postoji odreden red po kojem se trebaju ucitavati pluginovi?

jel može url stranice, ako ne javno onda barem na PM

poslan url na PM…

btw, super avatar, super serija, odličan lik !

Neću puno reći, ali reći ću samo da je kod kao takav katastrofalan,a to sam primjetio i u jednoj drugoj gavick temi koju sam obrađivao ovih dana. Ovo što ti tenutno imaš na siteu zahtjeva dobrano zasuskivanje rukava i izbacivanje koje čega i temeljito čišćenje svega. Od inline css-a i javascripta, razno raznih slikica, nepotrebnih kodova, neoptimiziranih javascript fileova, itd. itd. Ja u biti preporučujem kodiranje ispočetka kompletne teme. MOžda kad sve to radiš skupa da razmisliš i o novom dizajnu makar to ovdje nije tema, ;). Sve u svemu posao koji zahtjeva puno vremena sa strane developera. Ja ga ne bih radio za manje od 9,10k kuna.

da pretpostavim to bi bila TWN 2 tema?

moze i meni link pm, radim dugo sa gavick temema i imam developer licencu kod njih, a siteove koje sam do sada radio s njihovim temema sam doradjivao da rade brze… do sada sam odradio preko 10 siteova s njihovim temama…

Da, kažu stari ljudi pretpostavka je majka svih zajeba, pa je tako i ova tvoja pretpostavka zajeb.

Nisam siguran, 100%, da se radi o nekoj od gavick tema, ali mi je hint bio to da sam na letio na par gavick gk_ elemenata

[quote=“CreatifCode”]Da, kažu stari ljudi pretpostavka je majka svih zajeba, pa je tako i ova tvoja pretpostavka zajeb.

Nisam siguran, 100%, da se radi o nekoj od gavick tema, ali mi je hint bio to da sam na letio na par gavick gk_ elemenata[/quote]

e pa jebiga, ti si me naveo da je gavick tema, a jedina prava portal tema je ona koju sam naveo… gk elemente imaju i gavick pluginovi…

al uglavnom, dok ne vidmi link sitea ne mogu vise reci…

Najbolji test ti je otići na na joomla stranicu u kojoj ne koristiš third party komponente ili module. I vidjeti page load.
Ako tamo je sve ok, onda možeš probleme sa serverom ili klijent stranom staviti u drugi plan a posvetiti se rješavanju problema sa joomla komponentama.
Odtuda bi ja krenuo.

Zerocloos imas URL an pm. Gerrco hvala na hintu, probat cu. Creatif code da kod je stvarno los, tema je generirana artisteer 2.0 aplikacijom za vizualno kreiranje templatea. Razmisljao sam o tome da napravim template rucno I izbacim hrpu toga ali je to dosta tricky zahvat zbog artisteerovog koda I naravno mog slabog znanja php-a. Nadalje jedan update na temu, javili su mi iz infoneta da mi naivece probleme I opterecenje stvara komponenta acesef, a nju nemogu ugasit jer ona drzi meta title,descr,keywords za preko 2700 clan aka. trebao bi mi query koji ce automatski izvuci sve I koPirati u joomlin core sef. Pisem sa iphonea pa me zezA autocorrect, sorry.

Gavick elementi su dio gavickove komponente odnosno modula za rotaciju novosti i zanimljivosti na lijevom i desnom stupcu, mislim da je gavick news pro nesto… Komponenta za SEF url, je “AceSef”, za bannere koristim joomlin banner sustav, a za ove free bannere i lukin izlog koristim “dj image slider”, za srednju rotirku koristim “Lof ArticlesSlideShow Module”, imam nekoliko komponenti i pluginova vezanih za sigurnost, admin tools, akeeba backup itd…

probaj iskljucivat dio po dio, pa ces vidjet sta ti usporava, ako neki dio komponenti/pluginova usporava…

kad otkrijes tocan problem onda ces ga moci i rijesavati…

Otkrio sam manje vise najveci problem samo ga ne znam rijesit i neznam uzrok, radi se o komponenti AceSef, ukljucio sam debug mode na frontu i dosao do nevjerojatne brojke od 617 query-a, Jebote !!!

od tih 617 bar 550 radi AceSef…

Mislim mogu jednostavno iskljuciti tu komponentu medutim u njoj su mi svi meta podaci za sav sadrzaj na site-u, ako ju ugasim gubim to sve i google ce me proglasit mrtvim !!!
A rucno prepisivati meta podatke za 2700 clanaka je idiotski posao, morao bih napisati dobar SQL query koji bi mi to unutar baze prebacio na joomlin core sef…

Ima li tko ovdje da bi to znao napisati?
Logicki to ne bi smjelo biti pretesko, nesto npr. ovako:
selectirat podatke po id-u clanka u tablici Acesef-article-meta-decription i storat u joomla-article-meta-decription ovako totalno laicki receno bez ulazenja u atribute tablica i formate i sta ti ja znam sta jos…

[quote=“borinman”]Otkrio sam manje vise najveci problem samo ga ne znam rijesit i neznam uzrok, radi se o komponenti AceSef, ukljucio sam debug mode na frontu i dosao do nevjerojatne brojke od 617 query-a, Jebote !!!

od tih 617 bar 550 radi AceSef…

Mislim mogu jednostavno iskljuciti tu komponentu medutim u njoj su mi svi meta podaci za sav sadrzaj na site-u, ako ju ugasim gubim to sve i google ce me proglasit mrtvim !!!
A rucno prepisivati meta podatke za 2700 clanaka je idiotski posao, morao bih napisati dobar SQL query koji bi mi to unutar baze prebacio na joomlin core sef…

Ima li tko ovdje da bi to znao napisati?
Logicki to ne bi smjelo biti pretesko, nesto npr. ovako:
selectirat podatke po id-u clanka u tablici Acesef-meta-decription i storat u joomla-article-decription ovako totalno laicki receno bez ulazenja u atribute tablica i formate i sta ti ja znam sta jos…[/quote]

pogledaj na siteu od te komponente, sigurno je bilo problema s njom, mozda ima rijesenje, a mozda i ima novija verzija koja rijesava te probleme…

Ovako,
sto se verzije tice imam najnoviju, sto se support servisa tice:
Support Service
Price: ~$49 per hour
Response: Within 3 business days

Imaju i jos neki ticket system al se moras regat a cini mi se da i moras kupiti pro verziju, ja imam free, a mislim da sam tamo vec trazio i nisam nasao nista pametno ali pogledat cu opet, jebiga…

[quote=“borinman”]Ovako,
sto se verzije tice imam najnoviju, sto se support servisa tice:
Support Service
Price: ~$49 per hour
Response: Within 3 business days

Imaju i jos neki ticket system al se moras regat a cini mi se da i moras kupiti pro verziju, ja imam free, a mislim da sam tamo vec trazio i nisam nasao nista pametno ali pogledat cu opet, jebiga…[/quote]

nisi ti jedini s tim problemom… cini se da je ta komponenta sama po sebi uzasno spora…

probaj googlat “joomla AceSef slow load” pa ces vidjet o cemu pricam…

Da cini se da nisam jedini, ali vidim da vecina googleovih rezultata izbacuje postove na freelancer.com stranici gdje se javljaju ljudi koji to rijesavaju… ili?