Kada prestati raditi sa gotovim aplikacijama i platformama?

[quote=“CreatifCode”]
Kao što rekoh OOP nije omatanje funkcija u class {}[/quote]

Većina developera koje sam upoznao tako razmišljaju o OOP, to je za njih samo drugačiji način programiranja. Čak sam i upoznao neke preiskusne OOP developere koji nikad nisu otišli dalje od takvog načina razmišljanja.
Da malo pofilozofiram, možda je i problem u našem istočnoeuropskom mentalitetu koji stvari doživljava kroz pravila, a ne prema stvarima koja iz pravila proizlaze. Recimo to se vidi u pravu gdje zapadni mentalitet odmah reagira na neki zakon što taj zakon povlači, kod nas je samo važno što u tom zakonu piše.

Recimo u OOP, kod PHP-a, često se može vidjeti da parent poziva child metodu.
PHP OOP developer radi takve stvari jer može. PHP OOP developer koji je OOP učio na nekom striktnijem OOP jeziku to neće učiniti jer smatra da će dobiti syntax error. PHP OOP developer koji malo razmisli o tome jel logično da parent može pozvati child metodu i što to povlači za sobom neće to učinit. Zna da je time prekršio enkapsulaciju, mogučnost polimorfizma i nasljeđivanja.
Prekršio je osnove OOP-a, samo zato jer mu parent poziva child metodu.
Zato bi trebalo OOP programiranje trebalo biti kompliciranije jer trebalo bi cijelo vrijeme paziti na stvari koje nisu u suprotnostima sa OOP programiranjem, a ne zato jer je teže napisati klasu od funkcije.

Kad se prekršili jedno od osnovnih načela, prekršili ste na 10-etke njih a da toga niste ni svijesni. Jer ona manje općenitija načela podrazumjevaju da se pridržavate onih općenitijih.

I koja korist od svega toga.
Jedan developer, koji je kvalitetno upoznat sa OOP, mogao bi, trebao bi, nesmetano modificirati, nadograđivati treći kod bez većih problema (manji troškovi), stvarajući manje bugove (manji troškovi).
Taj developer bi trebao imati vrlo malo predzanje o kodu koji modificira (manji troškovi).
I zato kvaliteten OOP developer bi trebao biti pristojno teorijski i praktično potkovan da bi mogao raditi sa takvim pristupom.

[quote=“CreatifCode”]
Za takve stvari postoji filter i blokiranje korisnika pa ako sam ti toliko naporan jednostavno me blokiraj. :wink: Neću se naljutiti.[/quote]

Sorry CreatifCode is a moderator/admin and you are not allowed to ignore him or her.

Ah ta demokracija. :slight_smile:

mislim da bi to trebalo korigirati (da se mogu administratori ignorirat’ :slight_smile: ), također sam pokušao prije par mjeseci ‘ignorirati’ jednog moderatora no bezuspješno.
ps. nije bio u pitanju @Creativcode koje iznimno cijenim i respektiram njegovo znanje, no ponekad baš poput svog avatara zna bit poprilično tvrdoglav :slight_smile:

[quote=“toniperic”]Sorry CreatifCode is a moderator/admin and you are not allowed to ignore him or her.

Ah ta demokracija. :)[/quote]

eh kada se krivim ljudima uvijek daje vlast :wink:

[quote=“toniperic”]Sorry CreatifCode is a moderator/admin and you are not allowed to ignore him or her.

Ah ta demokracija. :)[/quote]

Pa lijepo argumentirano zatražiš od moderatora i administratora da mi se ukinu te ovlasti. Pa će onda “plemensko vijeće” na demokratski način odlučiti što sa mnom, da li je stvarno onako kako ti kažeš ili imaš samo malo drugačiji pogled na stvari. To se zove demokracija. Svatko ima pravo izjasniti se i reći svoje mišljenje na glas bez da zato na strada.

Btw. da sam ja subverzivan kako si ti rekao ja bih ti sad udario opomenu i ban na dva tri dana, ali to se neće dogoditi jer sam ja iznimno tolerantna osoba. :slight_smile:

[quote=“mikibm”]mislim da bi to trebalo korigirati (da se mogu administratori ignorirat’ :slight_smile: ), također sam pokušao prije par mjeseci ‘ignorirati’ jednog moderatora no bezuspješno.
ps. nije bio u pitanju @Creativcode koje iznimno cijenim i respektiram njegovo znanje, no ponekad baš poput svog avatara zna bit poprilično tvrdoglav :)[/quote]

Ne mogu ti reći koliko mi se svidio taj lik i ta serija, a kad sam ga ugledao odmah sam prepoznao sebe. :slight_smile:
Nekad je to dobro biti takav, a nekad ne. Iskren da ti budem možda sam požalio dva puta u životu što sam takav kakav jesam, jedanput sigurno, a za drugi puta nisam siguran.

[quote=“CreatifCode”]Pa lijepo argumentirano zatražiš od moderatora i administratora da mi se ukinu te ovlasti. Pa će onda “plemensko vijeće” na demokratski način odlučiti što sa mnom, da li je stvarno onako kako ti kažeš ili imaš samo malo drugačiji pogled na stvari. To se zove demokracija. Svatko ima pravo izjasniti se i reći svoje mišljenje na glas bez da zato na strada.

Btw. da sam ja subverzivan kako si ti rekao ja bih ti sad udario opomenu i ban na dva tri dana, ali to se neće dogoditi jer sam ja iznimno tolerantna osoba. :)[/quote]

I ako te to vijeće zadrži, opet te se mora trpiti - dakle vidiš da ipak ne funkcionira opcija filtera na forumu. :slight_smile:

Iz kojeg razloga bih dobio opomenu i ban na dva-tri dana? Zato što kažem ono što mislim? Onda bi bio još subverzivniji samo, ništa više. Da ne pričam koliko bi bilo krajnje jadno kada bi netko dobio ban ili opomenu iz tih razloga. No samo naprijed, ipak si ti jedan od voditelja stranice pa ti moraš voditi red i mir.

X puta sam već rekao da mi se ne da raspravljati sa tobom na drugim temama, a niti ovdje neće biti iznimka. Što god da sam ja sada napisao u ovom postu ili u nekom od prethodnih u ovoj temi, ti bi svakako imao odgovora tako da ću biti ja taj koji će prvi popustiti.

Onda nešto ne valja s percepcijom mene, sa strane jednih ili sa strane tebe.

Jel vidiš ti koliko ti ne čitaš s razumijevanjem, ili ne znaš ili se ne trudiš, ja sam rekao “Da sam ja subverzivan kao si ti rekao”. Znači da sam takav kakvim me ti opisuješ ja bih ti udario ban.

Ali ajde sad dosta više ovo mi je već više postala zezancija i glupiranje nego nekakva ozbiljna rasprava.
[filozofija_on]
Ali svejedno ti preporučam da prije nego što nešto napišeš dobro razmisliš tšo ćeš napisati, koje riječi upotrijebiti i u kojem kontekstu, jer kriva riječ u krivom kontekstu može izazvati nesagledive posljedice po pojedinca ili skupinu.[filozofija_off] :slight_smile: