Kada ste prvi put prodali reklamu na svom sajtu?

ok, ako je jmbg onda ce roditelji popuniti, jer ja nemam ni racun ni 18 godina :slight_smile:

Da odgovorim na tvoje prvotno pitanje, prvu reklamu sam prodala ubrzo nakon što je portal krenuo.
I kao što su ti već napisali, to nije došlo samo od sebe nego uz puno kontaktiranja potencijalnih oglašivača, napisanih mailova, sastanaka i aktivne prodaje.
Druga stvar na koju bih se osvrnula jest da većina firmi traži račun za bilo kakvu reklamu.
Ne znam kako je to u Srbiji, ali u Hr manje-više svi traže račun, što također može biti problem iz razloga jer te ljudi mogu smatrati neozbiljnim ili još gore prevarantom, ako nemaš otvorenu firmu/obrt ili što već preko koje posluješ.

Tako je i u Srbiji u vecini slucajeva :dada:

Ponosno vas obavestavam da su mi se u poslednje dve nedelje javile dve veoma ozbiljne firme koje su zainteresovane za oglasavanje na mom portalu.

Hvala svima jos jednom na pomoci i korisnim savetima.

evo da se i ja nadovezem… pokrenuo sam portal i sada se pitam dali je bolje jos pricekati da optimiziram stranice pa da me google bolje rangira pa tek onda da posaljem ponude oglasivacima? ili mogu odmah na pocetku? znaci stranica je manje-vise gotova, ali tek je oko 2 mjeseca online i nisam jos stigao je bolje optimizirati i slicno…

kako ste vi postupali? sta je oglasivacima bitno, tj. na sta gledaju?

lp!

[quote=“croxxx”]evo da se i ja nadovezem… pokrenuo sam portal i sada se pitam dali je bolje jos pricekati da optimiziram stranice pa da me google bolje rangira pa tek onda da posaljem ponude oglasivacima? ili mogu odmah na pocetku? znaci stranica je manje-vise gotova, ali tek je oko 2 mjeseca online i nisam jos stigao je bolje optimizirati i slicno…

kako ste vi postupali? sta je oglasivacima bitno, tj. na sta gledaju?

lp![/quote]

Javi mi se na mail [email protected] pa ti objasnim sve u vezi prodaje i kako naci i zadrzati oglasivace, primjere poslovnih dopisa i slicno…nadjemo se i na kavi pa ti pomognem nema frke…

drago mi je da imaš ambicije i volje i budem ti pomogao oko prvih koraka…

lp,

tomislav car, (studentski oglasnik) agencija portali

Dat ću ti jedan primjer - kako sam potpisao prvih 100 Ugovora sa klijentima u 20 dana za
http://www.GoHome.hr
tražilicu / 04. mjesec 2007, otprilike 15-tak dana prije lansiranja ON-line ?

Dakle, imao sam samo 2 screen shota ( stranica još nije bila on-line ),3 kvalitetna direktna prodavača ( bitno ) i kvalitetnu bazu podataka…

Nakon telefonskog kontakta i dogovaranja sastanaka ( uglavnom sa Agencijama za nekretnine ), na samu prezentaciju ( a inzistirali smo da bude i vlasnik/ili direktor, nikako tajnica…:))bi došli maksimalno spremni ( power point prezentacija, bla,bla…) i sa spremnim Ugovorima.

Osim budućnosti i definiranja koje oni imaju koristi od pozicioniranja kod nas :), nudili smo im i free trial od 3 mjeseca, s time da ako nakon 3 mjeseca ne pošalju pismeno da odustaju Ugovvor je pravovaljan i za implementaciju ( samo implementaciju, bez sponzoriranih klikova i sl…) smo tražili 90 kn /mj + pdv…

Priča je počela 01.05., njima su 3 mjeseca istekla 01.08. ( ljeto, odmori…), a s obzirom da su u načelu bili zadovoljni ( OVO JE IPAK KLJUČ + sve smo ih nazvali da provjerimo da li dobivaju statistiku, da li imaju dodatna pitanja, prijedloge…nažalost, komunikacija preko maila sa određenim klijentima još ne funkcionira ), samo 5% njih je odustalo , 95% je nastavilo suradnju i počelo plaćati narednih 12 mjeseci dogovorene iznose…štoviše…u postprodaji smo im prodali ( njima 90% ) dodatne opcije ( izdv. nekretnine, izdv. projekte, sponzorirane klikove )…a dizanjem broja posjeta nekim našim klijentima osiguravamo i preko 200 000 klikova mjesečno ( op.p. 2 klika su otprilike 1 visits )

Kao što vidiš sve je moguće prodati, postoja mnoge tehnike i modeli prodaje, no u konačnici je bitan feedback od tvojih klijenata ( da li su oni nešto prodali zahvaljujući tvom sajtu i ti to trebaš znati…kako? Nazovi ih, pošalji im neki mail da ti daju sugestije, jednostavno, ne zatvaraj se i ne skrivaj se od klijenata…)

Naravno, uvijek je ključ vrhunski proizvod ( u ovom sllučaju kvalitetno posjećen saj), npr. game sajt ( sa kvalitetnim brojem posjeta ) je idealan za reklamiranje novih patika, bombona, žvaka, igara…i sl…( to je tvoja ciljana i potencijalna klijentela, te baze trebaš imati/nabaviti i kontaktirati…doći na prezentaciju i biti spreman…:slight_smile: …no o tome ipak neki drugi put :slight_smile:

Hrvoje, odličan post ali moram se osvrnuti na nekoliko bitnih činjenica.

Sredina 2007. je bio boom prodaje nekretnina. Agencije su se otvarale preko noći, a postojeće su plivale u lovi. Da to probate danas, vjerojatno se na 20-30% poziva nitko ne bi javio jer agencija više ne radi (stalno ili privremeno).

Spominješ 3 prodavača. Ovdje je obično slučaj da jedna osoba mora odvojiti slobodno vrijeme da postane “prodavač”. Znači od programera ili dizajnera mora postati prodavač. Prodavač mora imati nastup, mora imati stav i samopuzdanje. Mora znati razgovarati, biti umjeren u razgovoru, dobro pamtiti detalje i voditi bilješke. Naravno da mora biti dobro odjeven za sastanak. Tko se od ovdašnjih tako priprema?

Povratni poziv ili mail ako nije ključ uspjeha onda je sigurno bitan sastojak. Kupca treba nazvati i pitati kako je zadovoljan i da li ima neku ideju. Kupca se ne smije zaboraviti nakon prodaje.

[quote=“HBujas”]Dat ću ti jedan primjer - kako sam potpisao prvih 100 Ugovora sa klijentima u 20 dana za
http://www.GoHome.hr
tražilicu / 04. mjesec 2007, otprilike 15-tak dana prije lansiranja ON-line ?[/quote]
Ovo je priča za svaku pohvalu, ali treba uzet u obzir da dolazi od znatno jačeg igrača nego su to prosječni posjetitelji ovog foruma. Mislim da ipak postoje neke razlike i da npr. prodaja prostora unaprijed ne može upaliti kod prosječnog posjetitelja foruma.

[quote=“HBujas”]Dat ću ti jedan primjer - kako sam potpisao prvih 100 Ugovora sa klijentima u 20 dana za
http://www.GoHome.hr
tražilicu / 04. mjesec 2007, otprilike 15-tak dana prije lansiranja ON-line ?

Dakle, imao sam samo 2 screen shota ( stranica još nije bila on-line ),3 kvalitetna direktna prodavača ( bitno ) i kvalitetnu bazu podataka…

Nakon telefonskog kontakta i dogovaranja sastanaka ( uglavnom sa Agencijama za nekretnine ), na samu prezentaciju ( a inzistirali smo da bude i vlasnik/ili direktor, nikako tajnica…:))bi došli maksimalno spremni ( power point prezentacija, bla,bla…) i sa spremnim Ugovorima.

Osim budućnosti i definiranja koje oni imaju koristi od pozicioniranja kod nas :), nudili smo im i free trial od 3 mjeseca, s time da ako nakon 3 mjeseca ne pošalju pismeno da odustaju Ugovvor je pravovaljan i za implementaciju ( samo implementaciju, bez sponzoriranih klikova i sl…) smo tražili 90 kn /mj + pdv…

Priča je počela 01.05., njima su 3 mjeseca istekla 01.08. ( ljeto, odmori…), a s obzirom da su u načelu bili zadovoljni ( OVO JE IPAK KLJUČ + sve smo ih nazvali da provjerimo da li dobivaju statistiku, da li imaju dodatna pitanja, prijedloge…nažalost, komunikacija preko maila sa određenim klijentima još ne funkcionira ), samo 5% njih je odustalo , 95% je nastavilo suradnju i počelo plaćati narednih 12 mjeseci dogovorene iznose…štoviše…u postprodaji smo im prodali ( njima 90% ) dodatne opcije ( izdv. nekretnine, izdv. projekte, sponzorirane klikove )…a dizanjem broja posjeta nekim našim klijentima osiguravamo i preko 200 000 klikova mjesečno ( op.p. 2 klika su otprilike 1 visits )

Kao što vidiš sve je moguće prodati, postoja mnoge tehnike i modeli prodaje, no u konačnici je bitan feedback od tvojih klijenata ( da li su oni nešto prodali zahvaljujući tvom sajtu i ti to trebaš znati…kako? Nazovi ih, pošalji im neki mail da ti daju sugestije, jednostavno, ne zatvaraj se i ne skrivaj se od klijenata…)

Naravno, uvijek je ključ vrhunski proizvod ( u ovom sllučaju kvalitetno posjećen saj), npr. game sajt ( sa kvalitetnim brojem posjeta ) je idealan za reklamiranje novih patika, bombona, žvaka, igara…i sl…( to je tvoja ciljana i potencijalna klijentela, te baze trebaš imati/nabaviti i kontaktirati…doći na prezentaciju i biti spreman…:slight_smile: …no o tome ipak neki drugi put :)[/quote]

Cestitam na uspjesima :wink:
Malo je takvih na nasem web-u!!!

Hvala Šantiću i Trncu na komentarima …

U načelu se slažem sa njihovim dodacima…naime, 2007 godine je tržište nekretnina ( kao i većina drugih sektora ) doista bilo na vrhuncu i agencije su bile voljne kupovati priču / nekada je to najvažniji aspekt prodaje /…, ali internet je još bio pomalo ( bar u tom segmentu ) bauk - naime, svi su trubili o printu, radiju…)…sječam se da me čak tada netko pitao " čemu služi internet, kakvi klikovi…na internetu se samo gole p… gledaju…)…ha,ha…danas mi je jedan od većih klijenata ( skužio je što znači ciljana posjeta…)

Ipak, sada je 2009. godina / vrhunac krize, pad prodaje u segmentu nekretnina je preko 50%, zatvara se preko 30% agencija…/, a ipak GoHome-u prihodi od oglašavanja u Hrvatskoj rastu ( prihodi su i dalje ciljani - 90% nekretnine + prateča industrija )…

Mi da bi zadržali stare klijente i doveli nove poprilično ulažemo u marketing ( ON-Line / GoHome affiliate progam, ali i OFF-line …naime držimo da je izgradnja branda iznimno bitna u svakodnevnoj, ali i budućoj strategiji prodaje ), ulažemo u edukaciju naših prodavatelja, konstantno stvaramo nove i efikasnije proizvode ( npr. mansheta u Italiji, Top baner u Sloveniji…), kao i iznimno povoljne pakete koji uključuju čitavu paletu proizvoda, te dodatne popuste na dugoročniju suradnju…

Istina, možda sam je već sa svojih 35 " stari prdonja " i ne upadam u kategoriju start up-a, ali kako imam poprilično utakmica u nogama šta se tiče prodaje i želju neka moja iskustva podijeliti s vama mladim lavovima…hvala na komentarima, a ja ću tu i tamo ubaciti neku priču iz prakse…maybe it will help…

ja bi isto pitao kako da krenem. imam stranicu ili preciznije blog već 3 mjeseca i gotovo nikako ga ne reklamiram ali svaki mjesec je oko 1200 jedinstvenih posjeta

tema je ajmo reć specifična pa me zanima dali bi trebao ja (i kako) kontaktirat firme u “pravom svijetu” iz te branše i šta mogu sa trenutnom statistikom uopće očekivati

1200 jedinstvenih posjeta mjesecno je u prosjeku 40 posjeta dnevno… tesko da sa takvom statistikom mozes ocekivati da ce se tko reklamirati. Ljudi se 3000 dnevnih posjeta tesko pronalaze nekoga da se reklamira tako da ne ocekujes nista.

Nego o kojoj se temi radi, moze neki link mozda ce ti tako netko dati bolji savjet

Ja imam 1500-2000 dnevno i još uvijek nisam nikog pronašao za oglašavanje iako postoje neki kontakti. Iako je novi sajt u pitanju… Prije tačno mjesec dana, dakle 10.11.09. prosjek je bio 500-600 posjeta dnevno. (Google Analytics). Dok je početkom oktobra prosjek bio 100-200 dnevno… Iako napreduje, još uvijek se niko ne oglašava. Ali eto, valjda će biti :slight_smile:

A nije još posjećenost takva da bi svaki mjesec dolazio ček od Google Adsense…

[quote=“Critical”]Ja imam 1500-2000 dnevno i još uvijek nisam nikog pronašao za oglašavanje iako postoje neki kontakti. Iako je novi sajt u pitanju… Prije tačno mjesec dana, dakle 10.11.09. prosjek je bio 500-600 posjeta dnevno. (Google Analytics). Dok je početkom oktobra prosjek bio 100-200 dnevno… Iako napreduje, još uvijek se niko ne oglašava. Ali eto, valjda će biti :slight_smile:

A nije još posjećenost takva da bi svaki mjesec dolazio ček od Google Adsense…[/quote]

Čekaš oglašivače da ti se sami jave?

[quote=“Critical”]Ja imam 1500-2000 dnevno i još uvijek nisam nikog pronašao za oglašavanje iako postoje neki kontakti. Iako je novi sajt u pitanju… Prije tačno mjesec dana, dakle 10.11.09. prosjek je bio 500-600 posjeta dnevno. (Google Analytics). Dok je početkom oktobra prosjek bio 100-200 dnevno… Iako napreduje, još uvijek se niko ne oglašava. Ali eto, valjda će biti :slight_smile:

A nije još posjećenost takva da bi svaki mjesec dolazio ček od Google Adsense…[/quote]

bas me cudi da ne uspjevas skupiti sa tim posjetima barem 100$, jel se radi o stranici iz potpisa?

Ne čekam. Poslao sam 30ak mailova, gdje sam se predstavio, i napisao o sebi i tako… Samo jedan odgovor gdje su napisali da ce pratiti moj sajt, posto sam novi pa da vide kako ce dalje funkcionisati…

Da, o stranici s potpisa… eCPM je mal…ovaj mjesec 0,15 eur… (u eurima mi je acc) A Google Analytics kaze 5.10 pages/visit… znaci ne bude dnevno vise oko 10.000 pageviews… zavisno kako kad…

Bas sam stavio httpool.ba oglase… i ni to se nije nesto pokazalo oko 0.5 eura po jednom danu… kad skupim 25 eura onda isplate… to je minimum…

p.s nervira me na sajtu slabo komentare ostavljaju, i tako se stice dojam o losoj posjecenosti, ali najvise posjeta dolazi sa facebook fan page-a gdje ima evo sad 8.560 fanova i tamo bude na jednoj poveznici dosta komentara i like-ova :slight_smile:

Ključna riječ koja ti nedostaje je TELEFON.

Mogao bi ti pričati vlastita iskustva ali Tomislav ti to može daleko bolje reći.

Izgleda da je ovo super link. + rep. , tnx.

S obzirom da sam ja mlad i nemam nekvog iskustva u tome, tj samo sam napravio sajt, i imam jednog prijatelja, starijeg, koji dodaje novi sadrzaj i odrzava vec postojeci sadrzaj, plan je bio da on nazove sve ove kojima smo poslali mail… da ih pita da li su procitali e-mail i da o tome porazgovaraju…

Slažem se, odličan link…

Zanima me da li htpool mreža može prihvatiti nekoga ko nema registrovanu firmu?