Kada vas netko pita "Cime se bavite?"

Kad vas neko pita cime se bavite/ sta radite (u poslovnom kontekstu), kako odgovorite? Najjednostavniji odgovor koji sam dao do sad (bez objasnjavanja) jeste da pravim online sajtove i zaradjujem od reklama (sto otprilike i jeste tacno)…

Jel bi neko za to rekao da se bavi "digitalnim marketingom? Ili kontent kreacijom? Kako vi odgovorite kad vas priupita neko?

Isto ovako, ali onda sto podpitanja… " a čekaj praviš sajtove za nekog drugog?" “pa kako zarađuješ od reklama”, “ne razumijem”, itd. itd… I onda svakome bude čudno, tako da iskreno, i izbjegavam previše pričati o tome, većina je kod nas totalno neupoznata s time pa nažalost nemam s kime sjesti i razgovarati o tome, a godilo bi mi haha…

3 Likeova

Slicna situacija nekidan… “pravim sajtove”, i onda druga osoba odma pita koje tehnologije i kako, jer se nekako po defaultu podrazumijeva da pravis sajtove za nekoga, a ne da pravis za sebe…

Kontam da je najbolji odgovor “ucim Kineze srpski/hr/ba” :smiley:

3 Likeova

kad me vide na laptopu, i počmu ta pitanja, ja upalim grafikon adskeepera ili adnowa, tabelu dnevne evidencije, i kažem da sam broker na njujorškoj burzi, neke reklame cijenakm, na sitno… ovi se izbezume s onim grafikonima, svi povjeruju…

9 Likeova

Ovako i ja isto poptuno isto kažem .A narod gleda u čudu :face_with_raised_eyebrow:

Kod nas (mislim ovo svo naše područje od HR, BiH, SR,CG itd… ) je narod pomalo zatucan što se tiče IT tehnologija. Jer gde si ti video da “sediš kod kuće” a novac dolazi. Jer za većinu pojam interneta je FB instagram
Mene pola komšija pita a gde ti radiš? Ili šta ti radiš ? Ja im uvek kažem “gledam đe sunce zalazi a đe izlazi” i produžim dalje :joy:

1 Like

Nemam tih problema. Kažem da radim programe za knjigovodstvo i skoro svi razumiju što je to.

Ja i dan danas ne umem ćaletu da objasnim čime se bavim :smiley:

Hm, pa zavisi od situacije

Neki me to pitaju čisto reda radi, tipa neki rodjak kojeg sretnem na slavi posle 10 godina. U takvim situacijama obično odgovor bude nešto u fazonu, “nešto oko kompjutera/programiranja” pošto sam jedan period života radio u Kanadi, pa eto. Dosta izbegavam da ljudima kažem, ajdemo reći, tačan opis posla zato što znam da ću 20 narednih minuta provesti u objašnjavanju istog.

Dosta mog društva, sticajem okolnosti, zapravo i zarađuje preko interneta (uglavnom su to freelance poslovi) i njima uspevam detaljnije opisati posao kojim se bavim.

Ranije sam imao i nekoliko neprijatnih situacija, uglavnom u vidu uobičajenih balkanskih predrasuda o internet zaradi: “Ne može se živeti od interneta, kad bi tako mogli svi bi radili online, nema leba bez motike” itd (dosta vremena sam paralelno sa online zaradom radio i regularan offline posao)… Mislili su da ja igram neke igrice, da se kockam, da sam muški webcam model (svakakvih anegdota je bilo)…

4 Likeova

Ja kad kažem što radi samo zašute i gledaju se… Vjerujem da misle šta je to i da nema para od svega toga.

Stoga, nije loše održati okupljanje da se krećeš u tim krugovima gdje ljudi isto tako razmišljaju.

Tko bi bio zainteresiran za neko okupljanje na piću i slično? Je li netko već održao nešto slično s foruma?

1 Like

kad mi se neda pricat velim imam neke web stranice a kad sam raspolozen kazem da sam tarot majstor i onda krene show hehe

1 Like

Svaki put recem da radim neke stranice i oglase i svaki put pozalim sto sam uopce govoria cime se bavim jer svaki put budu ista pitanja koja nemaju veze s vezom :smiley:

1 Like

Ja sam prije govorio da se drogiram i da dilam drogu bilo je jednostavnije.

To sam i ja svojima govoria kad sam tek pocea radit preko neta kad sam ima 15-16 god

Ja kažem da imam svoje sajtove i živim od reklama. Nekad bude par pitanja kako to funkcioniše pa nešto na brzinu objasnim i to je to. Većina ne pita puno, jer im to nije zanimljivo i većina je u fazonu, on sjedi za kompjuterom i uživa.

Meni je najgore kad me neko spopadne da mu pokažem kako da radi isto što i ja. Pogotovo pitanja tipa: “Meni treba xx mjesečno samo da platim kredit” ili nešto na taj fazon. Onda se ja potrudim da objasnim da to nije za njega jer bi morao uložiti pare + raditi džabe neko vrijeme dok (ako) krene jer on hoće zaradu ODMAH. Na kraju ispadne da je ne želim da pomognem. :smiley:

7 Likeova

Apsolutno se slažem sa ovim.