Kako da naučim SEO?

Ma to nema nikakve veze ja mislim. Po defaultu je dofollow, i ja ga uvijek tako stavljam. Čak sam i za masu affiliate linkova stavljao dofollow, tek nedavno sam počeo stavljati nofollow radi Google guidelinesa, ali iskreno i ne mislim da to može imati neke velike štete

jedino što znam je to da ja volim kad mi netko stavi dofollow link. Mislim da na to uopće ne treba puno obraćati pažnju (kad je u pitanju linkanje na resurse)

Tako je, google je nofollow linkove uveo da bi sprečio da spam sajtovi dobijaju DA preko komentara, ko kaže da nije i kakve to ima veze sa onim što sam ja pisao, nisi ispratio temu kako treba.

Tema je : linkovanje prema wikipediji kako bi tvoji korisnici mogli da prate taj link i saznaju nešto više o nepoznatim rečima, temama ili čemu god. Ovim se googleu šalje signal da tvoj sajt piše oreginalne i tačne tekstove, ovo nema nikakve veze sa backlinkovanjem, a vremenom podiže DA i kvalitet tvog sajta.

Google ima preko 2000 načina na osnovu kojih rangira neki sajt, ti očigledno koristiš samo dofollow linkove, ali ako se vratiš gore i pročitaš pažljivo o čemu sam ja pisao shvatićeš da ova tehnika nema nikakve veze sa dofollow linkovima, a sigurno povećava DA.

Sve je meni jasno sto si ti napisao o izlaznim linkovima ka high authority sajtovima. To je vec poznato . Samo da link treba bude nofollow, tj. tvoja objasnjenja zasto, e to nema bas previse smisla, po mom misljenju. :grin:

Znači više ti ima smisla da u jednom tekstu od npr. 1000 reči imaš 25 dofollow linkova ka wikipediji sa sajta kome je DA recimo 5 i tvrdiš mi da je to ispravno ? Slobodno možeš da objasniš zbog čega bi takvi linkovi trebali da budu dofollow i šta se time dobija, sem što svom sajtu oduzimaš DA i usporavaš mu povećanje istog.

Valjda znaš da onaj koji sa svog sajta linkuje sa dofollow linkom ne dobija povećanje DA, već onaj prema kome je linkovano, pa prema tome možeš ti da imaš par hiljada dofollow linkova prema wikipediji i ništa time ne dobijaš sem što smanjuješ i usporavaš svoj DA… upravo zbog toga ovi linkovi trebaju biti nofollow da bi googleu rekli da ih isključi iz bilo kakvog procesa rangiranja.

Ček jel ti onda želiš reći da bi nofollow linkovi trebali povećati naš DA, a dofollow linkovi ne bi napravili ništa, tj. usporili bi rast? Stvarno mi to ne ide u glavu, kako će nešto prema čemu ja linkam, ovisno je li nofollow ili dofollow utjecati na brži ili sporiji rast mog DA

U slučaju kada dofollow linkovi idu od tebe ka wikipediji ti ne dobijaš ništa, čak ti oduzima DA koji ionako nemaš… a naravno da su dofollow linkovi korisni i da će ti povećati DA kada prema tebi linkuje neki sajt koji ima jači DA, ne znam šta tu nije jasno.

A u ovoj SEO tehnici se uopšte ne radi o baclinkovanju i dovoljno je da linkovi budu nofollow i da budi siguran da će ti povećati DA… ovo ne pričam napamet već znam da funkcioniše i da povećava DA i kvalitet samog sajta. Kao što sam već gore napisao, postoje preko 2000 SEO tehnika za bolje rangiranje, a ovo je jedna od njih. Nije sve samo u backlinkovanju… backlinking u prvi plan guraju takozvani SEO stručnjaci kako bi ti za što kraće vreme podigli DA, bolje te rangirali na googleu i uzeli ti pare.

Taj dio nikad neću razumiti ali dobro… Neću te zamarat, meni to ne izgleda tako, drago mi je da tebi radi :smiley:

drug, nemoj se ljutit, ja po prilicno ok radim seo pa se ne usudjujem juniorom nazvat :smiley: Prvo razvij par uspjesnih projekata, pa uradi komsijama sto iaju firme, pa moli i kumi neku poznatu firmu da im odradis free, ccisto da imas portfolio. Ovaj pristup je naopak i steti industriji marketinskoj cijeloj jer se jave ljudi koji realno nemaju pojima i onda klijenti gube vjeruj u marketing opcenito. Kao neko ko se +20 godina bavi medijima i marketingom, nagledao sam se ovog pristupa u zivotu. Ako zelis sebi dobro, svojoj karijeri, pa i ovim ljudima, onda pobrisi te sajtove i kreni iz temelja kako se kuca gradi. Licno, nisam mnogo strpljva osoba i u realnom zivotu ovakve slucajeve banujem, pojedem za dorucak i ismijem. Ne zato sto zelim ljudima poput tebe zlo, nego sto zelim sebi, industriji i klijentima dobro.

ps. citam dalje rasprave i vidim da ti je svaka za šamara :smiley: sto bi rekli kod nas u Bosni haha.

1 Like

Jedan od prvih koraka kako nauciti SEO bio bi ignorirati vecinu komentara iznesenih u ovom topicu.
Opet se taj DA spominje kao da je to neka službena metrika od Googla…

5 Likeova

Naučiti SEO… :joy: naučiš SEO samoproglasiš se SEO stručnjakom i zgrneš keš :joy:

Vladijatore jel to tvoj plan ovdje?

15+ godina iskustva :slight_smile:

1 Like

Ps. Gramaticke greske, rođeni poduzetniku :slight_smile:

1 Like

Zar ne bi s 15+ godina isksutva trebao biti neki senior koji ne ispituje po forumima :smiley: Inace, Alem ne pravi GRAMATICKE greske, nego pravi lapsuse, sto nije isto

2 Likeova

Kad tad dodjem ovdje objavim cisto onako iz dosade, da se smijem ispadima :rofl:

Alem je izjavio par puta da ima problem sa vidom pa da zbog toga pravi gramaticke greske…

Hah gramatika i tipkanje su mi kao trademark neki ovdje. Misli sto god zelis o meni. Niko nije rodjeno poduzetnik niti uzdizem sebe.

Nisam egosita nego ti nastojim realno reci kako izgleda iz moje perspektive ova strategija. Svaki dan naucim nesto novo. Ovaj forum i ljudi koji su tu zaista su mi pomogli. Znam primiti kritiku posebno argumentovanu.

Ovdje sam dosao sa sasvim drugim stavom i iskustvima vezanim za marketing, medije i groethacking od ceha zivim cijeli život. Zelid nauciti SEO? Googlaj Nedim Sabic SEO vecernja skola i udri.

Moram da se izvinem za ovaj PS. dio ovog prvog komentara imao sam tezak dan a 70% ekipe nam out sto zbog go, sto zbog ove nove korone (ja je zovem dijaporska).

Naletio si mi u krivom momentu ali eto posto ikad +15 godina iskustva u branši (iako znam u BiH skoro sve iz sektora) onda je i tebi pun kufer wonna be marketara sigurno. Ali to je balkanski sindrom, ocu da budem i stolar i zidar i marketar… Pa se navikne covjek .

Na žalost u BiH je toliko uzelo maha da smo ‘gratis drzava’ kad su veliki brendovi u pitanju… Dajte nam budzet za cro pa bIh damo gratis. A domaći poduzetnici i mali biznisi su vecinom slabo educirani i/ili nalete na strucnjake s OLX itd :sweat_smile:

1 Like

Hvala ti sto sam te navukao na moje tipkanje s kopiram. Trudim se al džaba :sob: