Kako da smanjim velicinu slike pri upload-u?

for ($i=0;$i<count($_FILES['file']['name']);$i++){
	$ran_num =  mt_rand().mt_rand().mt_rand().mt_rand().mt_rand();
    $allowedExts = array("gif", "jpeg", "jpg", "png", "JPG");
    $temp = explode(".", $_FILES["file"]["name"][$i]);
    $extension = end($temp);
    if ((($_FILES["file"]["type"][$i] == "image/gif")
    || ($_FILES["file"]["type"][$i] == "image/jpeg")
    || ($_FILES["file"]["type"][$i] == "image/jpg")
    || ($_FILES["file"]["type"][$i] == "image/pjpeg")
    || ($_FILES["file"]["type"][$i] == "image/x-png")
    || ($_FILES["file"]["type"][$i] == "image/png")
    || ($_FILES["file"]["type"][$i] == "image/JPG")
   )
    && ($_FILES["file"]["size"][$i] < 5000000) && ($_FILES["file"]["error"][$i]==0)
    && in_array($extension, $allowedExts)){
        if (file_exists("upload/".$i ."_".$ran_num . $_FILES["file"]["name"][$i])){
        } else {
            move_uploaded_file($_FILES["file"]["tmp_name"][$i],
            "upload/".$i ."_" .$ran_num. $_FILES["file"]["name"][$i]);
			$slika= "/postavi_oglas/". "upload/" .$i ."_" .$ran_num. $_FILES["file"]["name"][$i];
$q = mysqli_query($con,"INSERT INTO `slike` (
 `id` ,
 `slika`,
 `id_oglasa`
 )
 VALUES (
 NULL , '$slika','$id_oglasa'
 );");

}}
}

Ovo je moja forma za upload slika.
E kako sad da slike koje su dodate prvo smanjim na recimo 600 x 800px pa da ih onda uploadujem u folder slike?Hvala svima unapred na pomoci.
Pozdrav!

Puno bi mi znacila pomoc ako neko moze da izdvoji 5 min.
Hvala unapred!

Ponekad je najbolje koristiti Google za takva pitanja, a na forumu pitas kada zapnes pri implementaciji: http://stackoverflow.com/questions/2159897/php-upload-and-resize-image

Gledao sam na Googlu al mi je engleski slab pa nisam skontao najbolje. Takvih linkova sam pogledao mnogo tako da mi NISU OD POMOCI. Ako neko moze da pomogne bio bih mu zahvalan ako ne nemora mi slati link osim ako tutorijal nije na srpskom ili hrvatskom.Hvala unapred. Pozdrav.

E pa ne moze. Prvo moras upload napraviti pa onda sa nekim od php image handlera smanjiti sliku. Trebao bi prvo nauciti engleski jer bez engleskog nema niti programiranja.

Jasno je to meni ucim i engleski koliko mogu. Voleo bih da mogu sve od jednom da naucim al nemoze.Zato i molim drugare ovde na forumu za pomoc. Znam da je ovo nekom 5 minuta ali meni bi puno znacilo, ne samo zato sto bi mi neko pomogao to da sredim nego sto bi me i naucio kako se to radi. Pa ako neko ima 5 min. da ucini dobro delo bio bih mu puno zahvalan.

Prije ih smanjis u photoshopu, odes na save for web i stavis quality na 30 posto, ili 50. I onda upload

To radim u paintnet-u sada ali ako se sajt bude razradio kako ja zamisljam kad ga zavrsim bice tu uploada na hiljade slika dnevno!Tesko cu onda stici da odradim sve na taj nacin.Zato trazim pomoc na vreme.Tj. hocu da uradim odmah kako treba a ne posle da ispravljam.Ali izgleda nema niko 5 min za mene! :frowning:

Imas za skinuti vise PHP klasa za resizeanje slika, olaksat ce ti posao jer ces resizeati sliku u par linija…

Trazi. PHP Image resize class

Hvala ali ja jos nisam stigao do klasa!Tako da sam se opet mucio par sati ali nisam uspeo.I opet kazem da mi linkovi nisu od pomoci (pogotovo ako nisu na jeziku iz nasih govornih podrucija).

Mozda ce ovo zvucati malo grubo, ali sada cu se referirati na jedan svoj post objavljen na jednom drugom forumu:
Uzmimo da netko kopa kanale, tj. pokusava to raditi, ali je, na nesrecu, kao vrlo mlad izgubio jednu ruku. On moze obavljati taj posao, ali je znatno hendikepiran u samom startu. Jednako je i sa tobom: bavio bi se internet stranicama, zaradom i svime sto uz to ide, a ne znas engleski. Jako tesko (ne znaci da je nemoguce) ali si znatno hendikepiran.
Jedina razlika izmedju tebe i ovog gore spomenutog fizickog radnika je u tome sto njemu ruku nitko ne moze vratit, a ti engleski (pod uvjetom da imas talent za jezike i volju) mozes naucit.

Stvarno ima hendikepiranih ljudi na forumu. Ja pitam za pomoc oko smanjivanja dimenzije slika a oni mi pricaju o radnicima koji kopaju kanale jednom rukom. Vecu glupost u zivotu nisam cuo. ( mora da je neko hendikepiran s’ mozgom ovo izmislio) Ali kad vec moramo da koristimo ovako prost primer moram da dodam da bi ovaj hendikepirani radnik sto kopa kanale, mnogo brze to radio ako bi mu neko dao dobar asov i pikazao kako je najlakse radi jednom rukom. E vidis ja upravo trazim taj asov i savet. Nadam se da ti je sad malo jasnije. Pozdrav.

"kako se najbolje kopa jednom rukom?"

Ha ha vi ste bas resili da me malo… :smiley: Mislio sam na kopanje po skripti za upload slika a ne po engleskom jeziku. Jadan ovaj hendikepirani fizikalac pored vas. Trazi vam da mu iskopate jedan kanal da vidi kako se to radi a vi mu dajete uputstvo za kopanje bunara i to na stranom jeziku. Niste humani uopste.

Ja ti samo pokusavam objasniti da ti je nemoguce zaradjivati na netu i uopce znati bilo sto ozbiljnije o pravljenju web stranica, .php, .css, wordpress, joomla itd. ako ne znas engleski. Na nasem jeziku bas i nema nekih materijala o tome.
A uvredu da sam hendikepiran s mozgom necu uopce komentirat. Btw. ja zivim od internet zarade i, hvala Bogu i mome talentu, engleski znam odlicno…

Ako ti se pise o internet zaradi i engleskom jeziku otvori temu pa pisi koliko hoces. Ja sam lepo zamolio za pomoc oko skripte za upload slika a ti mi pises o internet zaradi, engleskom jeziku i hendikepiranom radniku. To nema nikakve veze sa temom i uopste me nezanima. I stvarno neznam kako da nazovem coveka koji na ovu temu daje takve odgovore. Ja nisam klinac koji ima vremena da ceo dan sedi za kompom i uci. Ja imam i posao i zenu i dete. A ucim nocu od 1h posle ponoci pa do 5-6 ujutru da bih imao vremen a za sve.

nauci engleski onda, dobro ce ti doci :wink:
koliko je zezancija, toliko ti je covjek rekao ispravno…

na netu imas stotine stranica koje rijesavaju bas to sto tebi treba, a sta ti to vrijedi kad ih ne razumijes? imas na php.net dokumentacije, pa mozes pogledati tamo, ima i drugih jezika, osim engleskog :wink:

http://www.php.net/manual/en/function.imagecopyresized.php
pogledaj osim example-a i primjere u komentarima

Gledao sam ja sve i svasta, da sam uspeo da se snadjem ne bih molio ovde za pomoc.Ucim ja i engleski koliko mogu ali za to ipak treba vremena a ovo mi treba relativno hitno. Nasao sam dosta toga sto meni treba ali za sve su koriscene klase a dotle jos nisam stigao pa ne razumem.Ako treba nesto za uzvrat da bi mi neko pomogao oko ovog nema problema recite sta treba. Pozdrav.

pa imas na toj stranici kod koji trebas staviti, samo stavis svoje dimenzije width/height, sta bi netko umjesto tebe trebo copy paste napravit?

Evo pokusavao sam to vase copy paste do sad (05;25 ujutru) i nisam uspeo nista,samo sam izgubio vreme a mogao sam nesto i da ucim.Eto jos jedna neprespavana noc uzalud jer je neko ko zna to mogao da uradi za 5 min. a nije hteo.Ako je poenta ovog foruma da se maltretira onaj kome je potrebna pomoc umesto da mu se pomogne uspeli ste u tome.Hvala vam na svemu i laku noc.Tj. dobro jutro,kako kome.