Kako dati nekome udio u firmi i ostala vezana pitanja

Bok ekipa, nisu mi neke stvari jasne, pa ako netko ima strucan da mi pojasni malo. Kada bih želio dati nekakav udio nekome u firmi, kako to funkcionira? Da li to ide na određeni period ili što već? Što sve moram znati vezano za udjele/podjele vlasništva firme? Kako njegovo vlasništvo može rasti ili padati?

PITANJA:

Kako i na koji način dati udio, kome dati?
Kako njegovo vlasnistvo moze rasti ili padati?
Da li se daje na odreden period ili neograniceno?
Sto jos moram znati vezano za podjelu vlasnistva?

Hvala vam puno na odgovorimo, ako ima netko pametan, a siguran sam da ima - neka odgovori, svi ostali koji nemaju odgovor na ova pitanja neka ne komentiraju! Hvala i pozdrav ekipi.

Ugovor o ortakluku.
http://www.poslovniforum.hr/tp/ugovor_o_ortakluku.asp

Špranca se može pronaći na netu i sva ta pitanja koja si postavio
se mogu definirati u sklopu tog ugovora.
http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/120-UGOVOR-O-ORTAKLUKU-Molba

Odlicno, sad da pitam. Ako ja evo npr tebi zelim dati udjela u firmi, a da ti odradis tehnicki dio oko stranice. Koji postotak da ti dam, s tim da je posao u vrijednosti nekih 20 000kn.

Ja bi trazio 20 do 30% ali to bi samo ja tražio mislim da je realnije cca 15-20% pa i manje.

Ocemo li pregovarati?

Rado ali sam zatrpan poslom. Neću ni Novu Godinu ići slaviti eto gdje ćeš gore, ali oko savijete nekih sitnih pomoći samo se javi slobodno nije nikakav problem ako imam vremena.

Radim noću spavam danju kao i većina ovdje na forumu koliko sam pročitao

Znam tko si ali nisam upućen u projekt a ivra je propala što je s tim bilo???

mozda uz ovak nekaj… http://foundrs.com/

Super stvar ali mi ne odgovara skroz… hvala ipak

ima hrpa o tome knjiga i savjeta oko startapa … cito sam jedan krasan blog na tu temu kome dat udjele kome dionice kako sve to funkcionira u praksi kad krene show i uspijes al dzaba kad sam senilan… sad sam pol sata pokusaval to nac…guglaj how much to give developer…i onog steve blanka hm…

na jednom projektu u privi mah sam stel dat pola developeru… al poslje mi je bilo krivo pogotovo jer nakon toga nije ni trepnio da me otpili kad je lova prestala kapat… nije bas pokazao zelju da to doista i bude pola njegovog projekta…

sad sam zadnje reko developeru na drugom projektu da bude dobil 10% ak dojdem do milion korisnika… to mi je vec realnije… zapravo i to mi je dobra volja jer sam sve platio…

neki vole ucestvovat u biznisu neki oce samo svoju placu… ovi drugi su dugorocno povoljniji i uvjek bi radje tu opciju odabro…platis i cao…

1 Like

Svi pisu i komentiraju a nitko se nije dotakao sustine stvari :smile:

  1. Udio u firmi se daje na nacin da osoba koja prima udio ulazi u firmu formalno i pravno u obliku i na funkciju jednog od osnivaca. U drustvenom ugovoru (koji sastavlja javni biljeznik) se mijenjau vlasnici i ti onda sa 100% padas na 70% a ovaj drugi dobija 30%. Time ta osoba postaje vlasnik firme u tom postotku. Mozes je jos i dodati kao i direktora ako zelis, odnosno ako se tako dogovorite. Naravno to samo po sebi ne znaci puno bez ugovora koji obicno sastavlja ovjetnik prema svim zeljenim parametrima a zove se partnerski/ortacki ugovor.

  2. Vlasnistvo tog koji ima 30% moze padati i rasti na isti nacin kao u tocki 1. opet promjenom drustvenog ugovora firme.

  3. U 99% slucajeva je to za stalno, dakle nema roka, osim ako se drugacije ne dogovorite.

  4. Moras znati da ti je to trosak i to poprilican. Odvjetnici uzimaju cca 2-3.000 kn za dobar partnerski ugovor, jer ako dodje do sranja a ti i on ga napisete sami … netko ce izvisit … tako da to mora bit prema zakonu u standardima. Isto tako trosak promjene drustvenog ugovora, vlasnistva u obliku javno biljeznicke isprave, naknada za sud i sl ti je oko 3500 kn. Kad zbrojis te 2 stavke ugovor i promjene na sudu to ti je vec nekih 6-6.5k kn.

Zakljucno: Kod definiranja partnerskih odnosa, investicija i sl. prvo ide poslovni plan do u detalja razrade projekta, trzista, konkurencije, mogucnost, financija i svega drugoga. Nakon tog ide promjena u sudskom registru ovo iz tocke 1. i onda na kraju investicija. Treba sve dobro promislit, progurat i dogovoiti. Garancije nema s tvoje strane da ce projekt uspjeti … zato se investiranje u ovakvo nesto smatra velikim rizikom. Nazvao bi to BA (Business angel) no oni investiraju puno vece svote, minimalno 6k eur … a neki maksimum 50k eur, barem u europi, po projektu.

Puno veca potpora od investiranja novaca je socijalna umrezenost, poznanstva, know how, iskustvu u poduzetnistvu i opcenito savjetovanje o biznisu, projektu, privlacenju drugih investitora, pitching, plasiranje proizvoda i/ili usluga i sto je najbitnije ostvarivanje nekog rasta, stabilnosti. Faza nekog razgvoja projekta i monetizacije ti je od 3-5 godina, ako prezivis toliko s projektom … onda nakon 5 godina ti je sama zarada i razvoj … a obicno nakon 5-8 godina se ocekuje nekakav izlaz iz projekta, jer cilj startupa i je da se projekt digne na noge, razvije i onda se proda nekome i zaradi 10-20 puta od ulozenog.

Treba tu puno vise od 20k za razvoj i sl. Sto dalje … najgora solucija je nesto razviti i onda ostat bez kapitala i da projekt stoji na mrtvoj tocki … tada projekt propada … vrijednost pada i na kraju umire. Mogo bi napisat knjigu o tome svemu kolko je nesto i neceg potrebno da zazivi :smile:

Moj savjet ti je kao i obicno sto to biva u 99% slucajeva financiranje startupa u pre-early stage of development je da financiraju prijatelji i obitelj. Nadji 2-3 prijatelja, pricaj s obitelji … skupite pare i odite u to. Kada napravite proizod do kraja … barem 90% … pocmi se aplicirati i slati aplikacije business angelima, firmama i traziti investiranje u projekt i potpore. Razradite plan, i to ti je to. Imas u ZG ZIP inkubator, tehnologiski park, ABC inkubator …ako je projekt stvarno kvalitetan, ima perspektive i sl., netko ce to prepoznati, uloziti ozbiljniji novac, mentorirati te i voditi.

3 Likeova

I sve što si ti napisao je lepo i idealno, ali samo na papiru. Čudno da nisi preporučio čoveku da ide na crowdfunding opciju, tu već može da oseti da li će tržište da reaguje ili ne na njegov proizvod, ili pak da ide na varijantu LandingPage, nije napisao šta hoće i želi da radi, ali mu i to može pomoći i lakše će preboleti 5k eura uloženih nego 100k eura i posle propadne.

1 Like

@MojNalog Sve sto sam napisao je praksa i struka. Nisam ja to napisao iz glave niti izmislio. To je proces i to su primjeri iz prakse.
Sve sto sam napisao rekli su ljudi koji su investirali nekoliko stotina tisuca eura, i koji su mentorirali mnogobrojne startupove. Crowdfunding nije opcija za early stage, vec nakon sto se prodje proces inkubacije, razbije proizvod, nadje investitore, no fali kapitala da se proizvod dovede na veću razinu. Naravno, tu su jos akceleratori, VC fondovi i sve drugo, no za ovaj topic i ovaj early stage development nebitno.

1 Like

@vladowsky to ti je naprosto tako i nikako drugacije :slight_smile: Nadobune i mlade klince bez iskustva, ravno iz srednje skole ili s faxa mozes pridobiti. Oni nemaju pojima maltene jos o zivotu, biznisu … njih je lako nagovorit, zainteresirat i puni su volje i entuzijazma no na zalost s ogranicenim znanjem i iskustvom. S druge strane iskusni 8+ years developeri koji znaju znanje, oni sebi nemogu dozvoliti da rade pro bono i na % od neke buduce zarade. Ja recimo to sebi ne mogu dozvoliti ni u ludilu. Mogu neki postatak projekta ucesvovat u vlasnistu pa dati jeftiniju cijenu izrade, no ne pada mi napamet full odrađivati za neki udio, pa cak i bilo to 80% vlasnistva, iz prostog razloga jer svak zivi od svojeg rada i ima troskove. Moj dan kao i svaciji kosta, no sigurno moj vise nego tvoj, buduci da imam zaposlene, tvrtke, fiskne obveze i moj dan ispod 100€ nije. Svaki dan sto ne radim ili radim free gubim pare i dovodim sebe u probleme. Mladi ljudi od 18-22 godine to nemaju, zive na grbaci roditelja, zivo im se jebe :slight_smile: E to ti je sustina …

1 Like

slazem se nebi ni ja radio dzabe… u svemu nesto naucis…
meni je pouk bio ne uzimat prevelike zalogaje i skupe senior developere koji recikliraju kod i stalno se educiraju o alatima a sami neznaju mrdnit bez arhitekta…zapravo sam skuzio da danas te seniore siju mladi klinci od 20 u svemu i cijeni i deliveriju i znanju i rjesenjima…umoni koderi preko 30 se samo precjenjuju i uskoro ce ih zamjenit AI hehe…

1 Like

Posao vrijedi kažeš 20 000kn.
Ako firma vrijedi oko 100 000kn onda mu daš 20% firme. Ako vrijedi više onda manji postotak i obrnuto.

@77ari kako procjeniti kolko firma vrijedi? Subjektivnom procjenom :slight_smile: ?
Procjena firme i projekta od ovlastene osobe je minimalno 2000 eura :slight_smile: Ne radi se to tako … vec dogovorom. Firma vrijedi onoliko koliko je netko spreman platit za nju … uostalom kao i za svaki proizvod. Te imaginarne sume na papiru to nitko ne pusi. Na kraju ti se sve svodi na ovo “Stari, ja zelim kupit/investirat, mislim da to vrijedi ovoliko. Ja sam spreman dat toliko”. Moguca su odstupanja i dogovori oko 10-15% … no vise ne. Neces? Idem dalje. To ti je praksa.

Imas naravno i “cigane” s dumpingom realne cijene … pa ako nesto nudi 1, on ti ponudi 0.2 a tebi sila za prodat … pa se nadjete na 0.5 … ti mislis kako si dobro prosao, a on se smije i veseli jer je spustio za duplo :smiley:

Da to je upravo tako.

I to ne vrijedi samo za firme nego za apsolutno sve što se prodaje/kupuje.
Kada tebi investitor dođe on ti kaže ja želim uložiti toliko i toliko za određeni postotak firme i procjena vrijednosti cijele firme je tolika i tolika.

Još možeš povečati vrijednost firme ako više investitora želi investirati i ako imaš dobar PR tim.
Iako ja osobno nebi davao veliki udio firme nekom programeru da obavi jedan posao. Dao bi mu što više keša na ruke i što manje udijela u firmi.