Bila je na WM prije 3-4 god otvorena tema oko IRS “withhogding tax” u naslovu tj. oko poreza koji se zadrzava od strane americkog trezora (IRS). Prije nekoliko dana na tportalu je izasao ovaj clanak :
koji je popracen i na WM. Cinjenica je da taj članak poprilicno pun nelogicnosti i neinformiranosti.
Clan @tonip je u osvrtu na clanak pokazao kako ( i koliko) umije “citati” i logicki razmisljati pa je za dio ( citat: )
“Velik problem imaju sve brojniji freelanceri koji rade za tvrtke iz SAD-a jer s tom zemljom još uvijek nemamo potpisan ugovor o dvostrukom oporezivanju. To znači da moraju dva puta platiti porez tijekom godine (u SAD-u i Hrvatskoj), a tek na temelju godišnje porezne prijave mogu ostvariti povrat preplaćenog poreza. Ovaj gorući problem trebalo bi što prije riješiti potpisivanjem ugovora sa SAD-om.”
genijalno primjetio ( svaka cast) i postavio pitanje:
“Zanimljivo, na kojoj osnovi bi trebali dobiti povrat ako nema ugovora o dvostrukom oporezivanju?
Nakon procitanog pitanja odlucio sam svoje znanje ( naravno ne bas sve podijeliti ovdje, pokusati odgovoriti na pitanje “na/po/ kojoj osnovi?”, sloziti sve u neki time-line i na kraju svima onima koji imaju interesa, zadovoljavaju formalne uvjete ponuditi uslugu popunjavanje papirologije za dobivanje ITINa kao i obrazaca za povrat poreza kao i konzaltinga ( ali samo fizickim osobama ) u postupku dobijanja povrata poreza pred USA trezorom.
Naravno,uz određenu nakadu i predviđenom dinamikom- al o tom-potom. Uglavnom , tema ce biti obradjena u vise postova i sve ce biti deteljnije pojasnjeno pri kraju teme.
Kao uvod na pocetku treba naglasiti sljedece: nepostojanje Tax Treaty ugovora sa USA nije nikakav ogranicavajuci razlog da se povrat poreza zadrzanog od Americke strane dobije natrag kao “tax return”.To je samo novinarska “zabluda” ( al vjerujem ne namjerna vec vise zbog nedostatka vjerodostojnih izvora informacija. Jer u ovoj drzavi ocito nikome nije u cilju da njeni građani , i koji su kao sto je clan @Horz primjetio "izvoznici” usluga , pred USA vlastima dodju do svoga tesko stecenog novca koji im s punim pravom pripada. I umjesto da im se pomogne / pa i naplati / neki support da dobiju novac i da ga trose u ovoj drzavi placajuci PDV i povecavajuci toliko zeljenu potrosnju - on zaboravljen ostaje “poklonjen” americkoj ekonomiji .Pa bi se tako i otvaranje ovoga topica moglo sarkasticno nazvati: “guzonjama u foteljama predavanje o ekonomiji i biznisu. A i “porezima”.
Pa, krenimo redom.
P. Što je withholding tax, zbog cega do njega dolazi i koliko on iznosi ?
O.“ Withholding Tax” / dalje WT / nije klasicni porez onako kako mi na ovim prostorima isti dozivljamo. WT je “zadrzani porez “ , u iznosu od 30 % , koji sve “US based companies” / tvrke sa sjedistem u USA / a na temelju FATCA medjunarodnog ugovora moraju zadrzati svakoj pravnoj ili fizickoj osobi ( account holder ) koja na bilo koji nacin ostvaruje tzv “ US source income” tj. prihod kojem je izvor “USA based company” . I sve dotle dok se pred USA vlastima ne dokaze da se: -nije USA drzavljanin; -alien sa prebivalistem na teritoriju USA ili -stranac koji je na temelju USA vize boravio na teritoriju USA vise od 180 dana u jednoj kalendarskoj godini.Dakle, pojam “zadrzani porez” na snazi je samo dok se pred USA IRS-om ne dokaze suprotno.Kad se u postupku pred USA dokaze suprotno otvara se put da se zadrzani porez dobije natrag u daljnjem tijeku postupka tj, podnosenjem zahtjeva za “tax return”.
P. Što USA tvrtke traze prije isplate po bilo kojoj osnovi ?
O. Nakon sto se otvori account u dijelu Acc vezanom za “financial activity” ( ili nesto slicno ) nalazi se link za zahtjevom za “submit tax form” .Neki accounti se otvaraju izborom accounta otvorenog kao za “fizicka osoba” ili “pravna osoba” dok se u drugima status “ fizicka “ ili “pravna” odredjuje formom koja se uploada a bez prethodnoga izbora. Ako se “account holder” registrira kao za fizicka osoba uploada se forma W-8 BEN ( individulas)
dok se forma W8BEN-E ( entities)
popunjava ako se radi a korisnickom racunu koji glasi na pravnu osobu ( tvrtku). Uglavnom, ne moze se registrirati korisnicki racun koji glasi na “ pravnu osobu” a uploadati se forma W-8 BEN niti obrnuto jer forme idu na “review” i ako se podaci ne slazu ista se ne prihvaca i porez se zadrzava po defaultnoj stopi od 30%
Ako se pogleda W-8 BEN forma vidjet ce da ista u koloni “5” trazi unos U.S. taxpayer identification number (SSN or ITIN) . SSN ( Social Security number ) je obvezan ako se radi o “account holderu “ koji je USA resident , ili stranac “employee” koji je stalno zaposlen u USA company ili koji je u “temporary resident” sa boravkom duzim od 180 dana u kalendarskoj godini pa automatizmom postaje SSN obveznik. U svim drugim slucajevima u formu se obvezno unosi ITIN / Individual Taxpayer Identification Number /. Pod uvjetom da ga se posjeduje i da ga je IRS izdao nakon prihvacanja zahtjeva za izdavanjem.
U formu “7” Reference number(s)” unosi se ID accounta dok se u formu “6” Foreign tax identifying number unosi domicilni porezni broj . Za account holdere koji zive u drzavama sa kojima USA ima potpisan Tax Treaty ugovor ( naprimjer Slovenija )
za sada se domicilni porezni broj priznaje umjesto ITIN broja i stopa poreza je onolika kolika je definirana medjudrzavnim ugovorom. Ali to ce biti kratkog daha ( tako mi kazu neki neimenovani izvori u IRSU . tako da ce ITIN broj u dogledno vrijeme postati obvezna norma. Za CRO, BiH i Srbiju tj. drzave s kojima USA nema potpisan Tax Treaty ugovor ne priznaje se domicilni porezni broj ( OIB u HR ) za ostvarivanje benefita oslobadjanja od 30 % zadrzanog poreza.Mada se isti obvezno mora unijeti u polje u formi.
Ukoliko se ITIN ne unese; ili u slucaju da se potpisana i datirana W-8BEN forma uopce ne uploada; ili u slucaju da se uploada i s ITIN brojem ali prodje vise od tri godine od kada je potpisana - nijedna USA kompanija ne smije isplatiti account hoderu “ full total income” iznos bez da isti prethodno nije umanjen za 30 %.
I to je taj “famozni” Withholding Tax”. Koji je ustvari samo “osigurac” USA vlade da se sprijeci kolanje neoporezanog novca od njihovih gradjana po raznoraznim of-shore racunima i egzoticnim drzavama . A mi, za njih stranci, ispali smo samo kolateralna zrtva.
P. Kako USA tvrtke evedentiraju zadrzani porez i sto moraju dostaviti account holderu od kojeg su ga zadrzali?
O. I sami ameri su se pogubili oko toga WT. Npr. Dreamstime obracunava i zadrzava porez samo ako je neku fotografiju ili art kupio americki građanin ili tvrtka dok ga ne zadrzavaju ako je kupac iz Europe. BigStock ( SS) zadrzava porez bez obzira od kuda je kupac geografski. Ako na nekom POD servisu prodate neki svoj “vector file” kao upakiran u “canvas print” oni ce zadrzati porez svakom kupcu bez obzira od kuda je jer su u taj finalni proizvod ugradili drveni frame okvir koji je proizvod USA projekla. I pravdaju se da oni ne mogu prilikom prodaje finalnog proizvoda odvajat “frame” od “arta”.
U svakom slucaju, svaka USA tvrtka, a koja se u IRS žargonu naziva “withholding agent” obvezna je svim svojim account holderima kojima zadrzava defaultnu 30% stopu do kraja 3-ćeg mjeseca tj. ui fiskalnoj godini a za prethodnu kalendarsku godinu - ground mailom dostaviti form 1042-S https://www.irs.gov/pub/irs-prior/f1042s--2015.pdf koja sadrzava “Copy C” i koja sluzi account holderu za namjenu: Attach to any Federal tax return you file tj. istu vraća IRSu prilikom podnosenja zahtjeva za tax return.
Kopija “A” putuje u IRS, kopiju ”E” zadrzava tvrtka” withholding agent” , kopija “B” je account holderu za arhivu i za njegove potrebe ( npr. reguliranje domicilnog poreza ), dok je kopija “D” namjenjena samo onima koji imaju SSN number i sluzi za reguliranje poreza ali ne federalnog vec drzavnog / state / . Tu kopiju stranci neki put i dobiju ali najcesce ne ( vec kako koji withholding agent)
U sadrzaju te forme navodi se sve ; od ID withholding agenta, podacima account holdera, iznos total income , iznos “withholded tax” itd.
Da bi se dobilo ITIN number koji kasnije sluzi za popunjavanje zahtjeva za Tax Return prvo se treba od “withholding agenta” imati barem jedan obrazac 1042-S za bilo koju godinu unatrag a najduze star za max. tri kalendarske godine.
Povrat poreza je moguce ostvariti tri kaledarske godine unatrag. Npr. za kal.godinu 2013 krajnji rok za podnosenje zahtjeva za povrat je 16.04. 2017; za 2o15 16. 04. 2018. I nema preskakanja kalendarskih godina.
Ako se ima vise accounta tj. veci broj 1042-S dokumenata za istu kalendarsku godinu izdanih od vise “withholding agenata” svi moraju biti prilozeni u jednom postupku.
P. sto uciniti ako se od “withholding agenta” nije dobilo obrazac 1042-S.
O. Ako se nije dobilo ( ili se dobilo pa bacilo u smece a naknadno se pokazalo da bi moglo nesto i vrijediti ) obratiti se supportu i zatraziti mailom “ Copy “C” za određenu godinu(e). Ameri nisu robovi plavih žigova i potpisa, originala “ne starijih od sest mjeseci” i drugih birokratskih izljeva kao sto je to na ovim prostorima. Svaka kopija vrijedi i isprintana iz maila .Kopija “A” istog dokumenta ionako se nalazi / i digitalno i papirnato / u IRS-u pa nema sanse za muljanja sa photoshopom niti dodavanja “nula”.
Eto, @tonip po gore opisanoj osnovi bi se trebalo zatraziti ( a zatraziti ne znaci ujedno i dobiti ) povrat poreza iako ne postoji Ugovor o sprjecavanju dvostrukog oporezivanja.
U postupku se naime ne trazi da se dokazuje da se je “stranac” - vec da se dokaze da se nije “Amerikanac”. Jer da se je “stranac” dokazivalo bi se vlastitim ID dokumentima izdanim u vlastitoj (stranoj) drzavi. Ovako, kad se trazi dokaz da se nije “amerikanac” tj. da se nema boraviste na teritoriju USA, “green card”, nekretnine,dionice…itd postupak dokazivanja se provodi pred Americkim vlastima i po njihovim pravilima igre. I to,pravno gledajuci, nije samo igra rijeci.
Prvi uvijet za taj postupak je ispravno popuniti W-8 BEN formu , drugi malo tezi je dobiti ITIN broj, dok je zadnji podnijeti zahtjev za Tax Return.
Sam ITIN broj vrijedi pet godina. Ukoliko se ne koristi u razdoblju od dana izdavanja +5 godina isti se ponistava. Odnosno, svaka godina trazenje povrata produzuje ITIN za narednih pet godina.
Dakle, potupno je netocna tvrdnja iz clanka da freelanceri moraju dva puta platiti porez tijekom godine jer USA “withholding tax” nije placanje poreza vec zadrzavanje poreza do trenutka dok se ne ispune formalni i sadrzajni uvjeti za njegovo vracanje .Metodologija za vracanje je propisana od strane IRS, potpuno je pod njihovom kontrolom i poprilicno je komplicirana te se izbjeci se nemoze. Druga je pak strana medalje sto u ovoj drzavi ne postoji nimalo sluha za kategoriju ljudi koji svoju egzistenciju rjesavaju radeci za USA tvrtke . Al zato na temelju Zakona o dohotku ta ista drzava trazi od istih tih ljudi prijavljivanje svakog primitka kao “drugi dohodak” dok nijedan “savjetnik-guzonja” po raznim ministarstvima nije educiran niti ciljano zaposlen s opisom radnog mjesta : “ pruzanje savjetodavne pomoci u postupku pred US vlastima u svrhu povrata zadrzanog poreza.” Pa bi od toga novca drzava imala i neposredne koristi a vjerujem da niti jedan freelancer ne bi imao protiv dati radije svojoj drzavi 25% nego,u suprotnom ako sam nista ne pokrene - amerima “oprostiti” 30%.
Prije 1,5 godinu kad sam poceo proucavati svu tu silnu proceduru zapoceo sam od USA ambasade.Odgovorili su mi na mail u roku 11 sati i uputili me, kao hrv. drzavljana na Min. vanjskih poslova RH u LA. Na taj mail mi nitko od tada nije odgovorio. Al zato kad “progooglate” FB za neka imena pun im je profil fotki “ispod palmi.” Pa sam i sam shvatio, radi svojih vlastitih interesa, da nema drugog nacina osim “ samopomoci” u smislu “uzdaj se use i svoje kljuse.”.