Kako formatirati particiju pokretanjem računala

dakle, željela bih instalirati xp,ali ne mogu jer je na kompjutoru sedmica koja ne prepoznaje xp (i sedmica nije do kraja instalirana vjerojatno zbog slabe konfiguracije i zbog toga ne podiže os nego samo javlja grešku)…probala sam instalirati xp s cd-a,ali ga ne pokreće…pokreće jedino sedmicu s cd-a…i sad bi trebala formatirati c particiju da se riješim sedmice,ali nemam programa za particije,a s xp-om ne mogu…help!!!

Stavi boot order tako da je CD prije Hard Disk-a. Ukoliko se ne varam, Win XP ti prije instalacije omogućuje particioniranje (i formatiranje) hard diska, pa onda jednostavno napravi novi partitioning table.

Alternativa ti je skinuti kakav Linux distro (po mogućnosti neki sa LiveCDom) i onda formatirati sa njega.

to imam,ali ne prepoznaje xp-ov cd…samo sedmicu pokreće s cd-a…bum probala s alternativom.hvala

Probaj preko Hiren’s boot CD-a s nekim od programa za formatiranje particije, obrišeš particiju di se nalazi Win7, pa onda instaliraš XP na čisto.

Ako zelis instalirati xp preko sedmice ili obratno to ces malo teze uraditi. Ili pronadi CD pa uradi format particiju pa onda taj novi ili idi preko nekog programa.

http://support.microsoft.com/kb/313348/hr

evo pronasao sam neku stranicu nadam se da ce ti bitii od koristi

potrazi besplatni program
s0kill sigurno brise, formatira (7 puta sta je pravi 0 format)