Kako je Google SGE "usro" stvar

U zadnjih 20-30 dana primijetio sam rapidan pad posjeta na svom affiliate sajtu pa sam malo išao istraživati do čega je to.

Nakon gledanja statistike ustvrdio sam da je to isključivo radi SGE featurea u US Googleu.
Evo kako to izgleda za pojam “how to ground a turntable”:

Jasno je vidljivo da je pozicija ostala ista međutim CTR je pao za 46% što nije ni čudno jer kad googlamo dobijemo ovo:

Znači ako vas nema u ovom dijelu kojeg sam uokvirio crveno džabe vam prva stranica pa čak, usudio bih se reći, džabe vam i drugo i treće mjesto. Prvo mjesto će vam eventualno donijeti neke posjete.

Danas sam malo istraživao i saznao da je SGE u široku upotrebu u USA ušao 12.12.2023 a baš tada je na mojoj web stranici počeo lagani pad a krajnji rezultat je 50 % manje posjete:

3 Likeova
1 Like

Drago mi je da sam na vrijeme skužio da je to mrtav biznis :slight_smile:

Novi hit je/će biti amazon influencer program

Vjerujem da ste, kao i ja, primijetili dominaciju reddita u search rezultatima. Kad god napišete “xy proizvod review” u prvih 10 rezultata pojave se najmanje dva reddit rezultata. Authority Hacker donosi dobar uvid u to u ovom videu:

Glen Allsop iz Detailed.com išao je istraživati rezultate za 10000 keyworda. Reddit, Quora i slični sajtovi nalaze se u 77% svih rezultata. Kako kaže Gaël Breton u videu - zaboravite na EEAT jer to je glupost. Kako neki lik sa reddita sa nickom u/FacialGravy44 koji na redditu posta o svemu i svačemu uopće može biti autoritet za bilo šta? Sajtovi sa kvalitetnim reviewsima poput electricscooterinsider. com su potonuli a imaju zbilja kvalitetan sadržaj.
Mislim da se Google jako pogubio i očekujem da se ovo popravi u slijedećem updateu.

1 Like

nisu loši ovi sa autoriti hakera no ovaj francuz me nervira sa njegovim izgovorom, prebrzo priča, a akcenat mu onaj američki no mi napreže glavu da ga povatam šta priča i vazda izazove nervozu u meni kad god ga slušam. i nisam jedini masu ljudi ranije u komentarima mu govorili za akcenat i brzinu, ali jok on melje, ali baš melje. presto sam ih slušat zbog ovoga. izvinjavam se na oftopiku, moradoh ga prokomentarisat jer me opet iznervirao akcentom i brzinom

mislim da na neki način gugl sarađuje sa reditom i to odavno. sjećam se prije nekih 3-4-5 godina su imali neku saradnju ili sam izlapio. sad guglam i ništa naći ne mogu

ovo je freško. ali kao da sam nekad čuo da su oni ustupali guglu neke ogromne količine nekih podataka i imali neku saradnju. hm pojma nemam. naravno meni odma u glavi čim gugl gura reddit ruka ruku mije, no vjerovatno lupam. prilično sam ok sa tim da reddit bude više zastupljen, s tim da bih ja i ostale forume pogurao, quora mi je baš zaspamovana svim i svačim i manje ljudski kontrolisana od reddita. mada i tamo se nađe dobrih stvari. ovi što zaista prave reviewse pogotovo one man show su mi više za jutjub. mada realno vazda je bilo padanja sajtova i padaće i dobri i loši ko lišće u ciklusima

Pa evo na primjer jedan screenshot iz ahrefsa. Slika se zove SERP Features:

3 Likeova

lol ovo je ludnica :smiley:

Ja sam primjetio ovaj uspon jos u septembru 2023, ali nisam imao predstavu da je ovako nastavilo i poslije toga…

Inace, Reddit je okej kao dio izvora informacija za ljude koji prave research. Ali ako ta osoba informacije iz 10 Reddit postova profiltrira, kombinuje sa svojim iskustvom + lijepo sve slozi u blog post, krajnjem korisniku serviranje Reddit postova zaista nema smisla…

@Vladan da, ovo graniči sa ludošću. Kako jedan ili nekoliko reddit korisnika koji nemaju potrebnu stručnost niti auhority mogu o nekom proizvodu znati bolje nego netko kome je to životni poziv i tko se time bavi cijeli život? Nema nikakvog smisla ovo reddit forsiranje u Googleu. Evo još jedna zgodna sličica:

Naime, Reddit se dogovorio sa Googleom da se u SGE dijelu isporučuje sadržaj sa reddita i logično, ako je reddit sadržaj u SGE dijelu da će ga Google gurati na prva mjesta. Ne možeš staviti reddit sadržaj u SGE dio a da je taj sadržaj na 32 mjestu u Googleu. Nema smisla. Evo nešto više o tome:

Potpišite peticiju ovdje:

Kada proguglaš naziv ove peticije prvih 5 rezultata je sa Reddita :smiley:

Sad sam saznao da Reddit ide na burzu.

Kakva bagra licemjera ovaj Google.

1 Like

A sto mislite koliko ce Google stvarno imati koristi od reddita? Osim sto ce učiti svoje ai modele na njemu (cisto ke strah kako ce to ispasti), ali nema druge nikakve zarade kao s publisherima koji prikazuju oglase itd…

A amazon review sajtovi su strucni? Vecinom ih pisu ljudi koji te predmete nisu nikad vidjeli. Nekome je zivotni poziv biti neuro kirurg, nekome vatrogasac, a nekome pisac fejk amazon reviewova. :joy:

1 Like

@NeedHelp ne govorim o fake review sajtovima nego o pravim authority sajtovima koji su sa ovom glupošću izgubili velik dio posjete.

1 Like