Kako legalno zaobići obavezni ulazak u sustav PDV-a

@bozoou

Pdv je 1/5 od brutto.

Zadnji kupac u lancu placa puni pdv.
Da se pdv ne odbija, onda bi bio placen svaki put, sto nema smisla.

Ti kupis materijal bez pdv-a, nesto proizvedes, na to dodas marzu i na to pdv.

Krajnji kupac placa pdv na sve, pa i dio pdv-a ode na tvoj materijal. Iako bude placen u drzavi odakle je kupac.

otpisace se pdv na materijal koji koristi i to sto ide u puzle i na kraju ce efektivno platiti PDV samo na razliku (znaci bukvalno na dodanu vrijednost kao stot o porez kaze)… samo sto je kod boze razlika ogromna jer ima veliku marzu (ako se nesto nije promjenilo) i onda ce mu pdv opet biti velik (nece biti efektivno 25%, al ce biti 15-20% i opet to pojede dobro marzu ako on ostavi istu cijenu).

Prvo realno rjesenje je da sve ide po zakonu (otvaranje firmi sa istom tackom djelatnosti radi izbjegvanja poreza je msm kazneno djelo, al nemoj me drzat za rijec) ali da imas razlicite cijene za EU i razlicite za ostatak svijeta.

Znaci Amerikanci koji su svakako 90% (cini mi se da je negdje ova brojka spomenuta) bi placali 30$ a ti ne bi skupljao/placao pdv… a ovima u EU bi naplacivao 25$ (ako ti ostane dovoljno profita) i dodavao VAT da pise na svakom racunu kao sto to rade druge firme.

Samo se raspitaj kod nekog dobrog knjigovodje da li se u ovih 300k kuna gdje te forsiraju na ulazak u PDV sistem racuna sav promet firme bez obzira na djelatnost/oporezivost prometa, ili se samo racuna 300k prometa koje bi inace bilo oporezivo (da si vec u sistemu PDV-a) posto je ogromna razlika… ako je ovo drugo u pitanju mozda nikad neces ni uc u PDV a zaradjivaces velike pare

gle, nitko nece mjenjati nikakav zakon zbog tebe i tvojih 300k kuna. ni 3 milijuna ni 30 milijuna ni 300 milijuna.

■■■■ se onome u poreznoj, ■■■■ se ministru ■■■■ se premijeru. Oni zive u drugom svjetu, svijetu gdje novac “pada s neba” i za njih ce uvijek biti.

mislim odi u poreznu i raspituj se, nema tu nista lose, ali ocekivati da ce oni tebi napraviti neki izuzetak jer ti ces otici u estoniju je ono… ne znam sta da kazem

rekao si da ces prije ili kasnije prodavati drugim firmama puzzle.

otvori pausalni obrt, ne smijes proci preko 300k prometa godisnje. s tim prodaji privatnim osobama. kada dodjes blizu 300k stani i nastavbi prodavati privatnim osobama preko firme koja ce uci u pdv. tu ces imati manju zaradu. ali kada s firmom udjes u sustav pdv-a onda ces zatraziti onaj eori broj (zaboravio sm vec) tj uci ces u taj neki medjudrzavni pdv registra i s tom firmom ces prodavati drugim firmama prvenstveno tako da tio to ionako treba, a onda i privatnim osobama.

znaci od pausalnog ce ti ostati cisto (bubam napamet) 250k godisnje i onda jos sta zaradis preko firme.

Mislim ti tu imas neke marze od koliko 50 60 70 posto i jos si nezadovoljan a masa firmim bi ubilo kad bi im dobit bila 10 posto prometa. Daj malo realnosti.

ako imas proizvod od recimo 1000 kuna, i prodas ih 290 komada to je promet 290 tisuca kuna, tak se gleda. i tu npr stanes i to je to ne ulazis u pdv. sljedece godine ispocetka.

Gle, mislim da ne razumiješ kako svemir funkcionira.
To je kao da kažeš tko će se podrediti sili jednog malog atoma…a opet čitav svemir je izgrađen iz puno malih tih atoma.

Ti nisi tako nikada jedini koji dolaziš u poreznu i prigovaraš za nešto. Nego ako ti prigovaraš, to čine i tisuće drugih ljudi i na poreznu se onda stvara pritisak. Kolektivni.
Kao što jedan atom ne može ništa, ali puno atoma može napraviti sunce ili galaksiju.

Razmisli o pjesmi Dobriše Cesarića o slapu:

Teče i teče, teče jedan slap;
Što u njem znači moja mala kap?

Gle, jedna duga u vodi se stvara,
I sja i dršće u hiljadu šara.

Taj san u slapu da bi mogo sjati,
I moja kaplja pomaže ga tkati.

Glavni problem pojedinca društva je što ne prepoznaje svoju ulogu i vrijednost u tom društvu.
Ali kada bi se usudio samo pomisliti po kakvim principima je tvoren ovaj svemir, da on sluša sve i svakoga …znao bi da je dovoljna praktički jedna jedinka da prokljuvi nešto novo, i ako je pattern dobar, ako je ideja te jedinke dobra…svemir se zatim trudi progurati tu ideju na što više jedinki i apsorbirati tu ideju u svoje tijelo i tako evoluirati dalje prateći dobre ideje.

Zato si dovoljan sam sebi da mijenjaš sebe i da tako mijenjaš čitav svemir. :wink:

Dok većina ljudi misli da netko drugi mora djelovati i popravljati stvari, a da su oni nebitni. NE …država ne postoji bez svojih ljudi koji ju sačinjavaju. Kada bi svi tako mislili (a na žalost previše ih tako misli) …onda se nikada ništa nebi moglo mijenjati na bolje. Jer bi svi samo upirali prstom u druge i čekali da se problemi riješe sami od sebe. I krivili ove i one za postojeće probleme…a ne ide to tako. :wink: Treba se aktivirati kako god je moguće, jer zadatak je na svakom pojedincu. I svemir to nagrađuje.

žž.

tema nije svemir nego pdv. zakon je tu vrlo jasan i nikakav cesaric ga nece promijeniti.

vec su ti ljudi par puta napomenuli da prvo trazis neku pomoc ili misljenje a onda beskrajno filozofiras apsolutno o svemu i mora biti po tvome. to nema smisla.

a ako krenes sa svojim beskrajnim filozofijama tamo u poreznoj, mogu ti se zainatit i pocet slat inspekcije a onda si nahebao.

to je to, dao sam ti neke savjete za koje mislim da su korisni i sve po ps-u i s moje strane eod

Ako smijem primjetiti ti si počeo sa filozofijom kako pojedinac ne može ništa promjeniti. Pa ti samo odgovaram na to.

A što se toga tiče, već sam imao uspješnih pregovaranja u poreznoj, tako da ne vidim razlog zašto ne pregovarati. Znam i ja da se ništa neće odmah promjeniti, ali makar da im se osvjesti problematika. Da čuju još jedan glas koji će im kenjkati. Ona jedna kap iz slapa. :wink:
Tete su tamo ionako frendly, često i zgodne…barem se proćakula malo u ugodnom društvu. :smiley:

Mada, ja više problematiku trenutno nemam. Tema je sve objasnila i ja sam u super poziciji.

Ali da npr. prodajem samo software, bogme bi mi ovaj zakon bio udarac u guzicu. A bit ću u toj situaciji prije ili kasnije.

Štoviše imam i sada dio poslovanja gdje prodajem samo software i taj dio će mi patiti zbog ulaska u sustav PDV-a. Jer tamo nemam ništa povrata PDV-a, a gubim 1/4 u prodaji softwarea.

Čak mi je i knjigovođa rekao da ću taj dio najbolje optimizirati ako otvorim drugu firmu koja će nastaviti prodavati samo taj software, a da puzzle razdvojim u zasebnu firmu.
I ok, to mi je sada rješenje dok taj dio sa softwareom ne prelazi 300k kn, ali da npr. prodajem software u iznosu 1M godišnje, onda bi bogme morao dati državi 250 000kn godišnje a dobio bi zauzvrat NULA.

To bogme vidim problemom i jasno je da ću se boriti protiv takve problematike. Ako nikako drugačije, onda ukazivanjem na problem. Što je već i ova tema sama po sebi.
I naravno, poduzimanjem svega što je u mojim mogućnostima, a porazgovarati otvoreno o problematici u poreznoj je zapravo najmanje što se može učiniti za sebe ali i za druge. A ne ko noj gurati glavu u pijesak i ignorirati probleme.

rekao sam da necu vise, ali …

problem je sto ti ne razumijes osnove, a onda iz tog nerazmijevanja razvijas beskrajne filozofije i svasta nesto.

nitko tebi nista ne uzima.

pdv je porez koji placa potrosac. ti imas cijenu proizvoda od npr 1000 kuna. na to ide pdv u ovom slucaju 250 kuna. sve zajedno 1250 kuna. ja kupujem proizvod od tebe i placam ga 1250 kuna. tvojih nije 1250 kuna vec 1000 kuna. porez sam platio ja a ti ga samo proslijedis drzavi. nitko tebi tu nije nista oteo.

tj prosljedis i manje od 250 kuna ako imas ulaznih racuna s pdv-om.

to sto tebi te stvari nisu bile jasne pa si uvjeren da tebi netko nesto uztima, to jednostavno nije istina nego plod tvog neznanja.

ako puzle prodajes za 30 dolara (ili koliko), na to dodas pdv koji ce platiti kupac i to je to. nista ti ne gubis.

ako mislis da nisi konkurentan s cijna + pdv, smanjis cijenu. nigdje ne pise da ti moras imati marzu 90 posto ili koliko vec, to su nenormalno rijetke marze a ne pravilo.

izuzetak placanja od pdv-a nije smisljen zato da bi se ljudi obogatili na taj nacin, vec da ni mali poduzetnici mogli zivjeti od svojih (prvenstveno) usluga i to je to. Ako hoces malo ozbiljniji posao, ides u pdv.

Koji ne otima nitko tebi vec ga placa potrosac, kako tebi tako i tvojoj konkurenciji.

To je promet firme. Ekvivalent ovdje je 25,000 evra, nakon kojih se moras prijavit u upravu za indikretno oporezivanje (oni se bave PDV-om) ali to uopste ne znaci da ces skupljat pdv (ja sam prijavljen i ne skupljam nista jer nikakvi proizvodi/usluge mi nisu oporezivi PDVom po zakonu, kao sto je to slucaj u Hrvatskoj ako prodajes u USA kao Bozo).

Ne znam kako je u HR, ali dosta ovih zakona je slicna izmedju drzava i kod nas pise “ukoliko oporezivi promet od predmetnih usluga nije prešao iznos od 50.000 KM”, a kod boze ako on ima taj isti primjer ko ti 1000 kuna predmet i 300 prodaja, njemu je promet 300k, al je oporezivi promet samo 30k jer to je ono sto se proda na domacem trzistu (racunam eu) i to je ono gdje bi ono morao placati pdv, znaci oporezivi dio

Moguce da u Hrv zakonu ne kaze “Ako oporezivi dio predje xxx”, ali sumnjam

Ovo ljudi uvijek pogresno shvataju. PDV je porez potrosaca, znaci onog ko kupi. Prodavac je tu samo da uzme pdv od kupca jer je jednostavnije tako nego da svako mora individualno prijavljivat PDV- sto bi bilo prekomplikovano, ne bi se radilo i tesko bi bilo sprovoditi u djelu.

U US 50 drzava, 6 nemaju sales tax, ostale imaju sve razlicit… i cesto se desi zbog online prodaje da se sales tax ne naplati, ali je po zakonu kupac obavezan sam prijaviti sales tax i platiti ga ako mu nije naplacen prilikom trgovine

Nisi u pravu.
Jer pretpostavimo da prije nego si ušao u PDV, da si imao optimiziranu cijenu na idealni sweet spot, to znači da nakon ulaska u PDV:

  • ili na već postojeću cijenu gubiš 25% koje daješ državi
  • ili dižeš cijenu za tih 25%, ali onda si napustio “sweet spot” optimizirane cijene pa gubiš dio profita zbog toga. (Postaješ jel, manje konkurentan)

Znači gubiš u svakom slučaju.
Naravno, ne gubiš samo ako ti se to vraća na PDVu na ulaznim računima firme, ali ja govorim o situaciji kada takvih troškova baš i nema. A to u modernom dobu zahvaća npr. one koji posluju prodajom softwarea po SAS principu. (Software as service)

Jednostavno u tom slučaju ti se odlomi ogroman komad prihoda (25%), a ne dobiješ zauzvrat praktički ništa. I onda je logično da takva ekipa traži alternative otvaranjem više firmi itd. Kao što je već pokazala tema da neki tako rade. Logično je i zašto tako rade, ako time štede.

To je to od mene na tu temu, objasnio sam već više puta u temi i ne mislim još jednom.

žž.

gle, ako mislis imati neki legalan biznis, onda o takvim stvarima razmisljas prije cak i samog otvaranja firme - hocu li u pdv ili ne, hocu li pslovati samo s pravnim ili privatnim osobama, hocu li prodavati privatniom osobama a protiv konkurencije cu se boriti to sto sam bez pdv-a, kako to funkcionira (u kojem se slucaju to isplati u kojem ne), sta ako dodjem na prag ulaska u pdv itd itd i onda temeljem toga odlucujes sta ces i kako ces i trazis neki sweet spot.

a ne sve to zanemaris i ne razmisljas uopce o tim stvarima i onda kad dodje do tog problema - meni otimaju, ja cu njima prijetiti da cu u estoniju i slicne nebuloze

pdv ti je osnova koju moras poznavati ako imas neki legalan biznis, prva stepenica. ima tu jos masa stvari koje tebi nisu jasne meni se cini i moglo bi tu biti jos dosta iznenadjenja (citaj problema)

no najvaznija stvar je da ti biznis ide, da lova dolazi pa ce se i lakse rjesavati eventualni problemi na putu, lakse nego da love nema

u svakom slucaju, ili malo vise pocni razmisljati o tim drugim stvarima biznisa ili placaj sposobnog knjigovodju kojem ces obkjasniti sto planiras, a on ce ti govoriti sta i kako napraviti da ne bude poslje iznenadjenja

1 Like

iskreno, nisam istrazivao detalje jer mo nije trebalo. kad sam otvarao firmu limit za pdv je bio (mislim) 80k kuna tako da sam odmah po otvaranju izjavio da zelim u pdv

kad sam otvarao pausalni obrt, limit do kojeg si pausalac je bio 300k (isto kao i ulaz u pdv) i u pausalnom se gledaju tvji prihodi. Ako oni predju 300k kuna, (bez pozajmica i sl) automatski prestajes biti pausalac a onda vjerojatno i ulazis u pdv.

nisam prosao 300k pa se nisam detaljno informirao, nije mi trebalo

Ako je firma u inozemstvu, ako isplacujes dobit, moras jos platiti 12% poreza na dobit.

@bozoou

Nije 25%, nego 20% i nitko ti to ne uzima, nego na cijenu troskova proizvoda dodas svoju marzu i na to sve skupa pdv.

Posto si rekao da imas male troskove proizvodnje, pretpostavljam da ljudi placaju dostavu, onda ne vidim kako ne bi mogao na 100 k kn platiti 20 k kn.

Sory, tesko ti je platiti pdv, a gledas auto za 120 k kn. Tu nesto ne stima. Kuzim da treba gledati svaku lipu, ali vjeruj mi hr je jedna od jeftinijih zemalja za poslovanje, pustimo birokraciju.
Ako ides muljati, prije ili poslije cete uloviti, onda ce ti uzeti sve, kazna + zatvor.

Dobro namjeran savjet, posluj po zakonu, ostat ce ti dovoljno za zivot i mirno ces spavati.
Ako ces muljati i ako te ulove, nece ti prolaziti lijepe price.

Kad dodjes do 10 mil. kn dobiti, onda ces kukati kako ti je puno placati namete 10 k kn god. za sume, spomenicku rentu i sl.

Poceli te udarati demoni, samo pazi da te ne uniste sa pohlepom.:cowboy_hat_face::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

A ja sam igdje spominjao da nešto želim izvan zakona??

Čitaj bolje uvod teme i nećeš pisati ovako bezvezne postove. Fala.

Ako udjes u pdv, uzet ce ti 20 % od ukupno, a ne 25%.

Spominjao se paypal, otvaranje vise firme.
Vise firmi je znak za muljanje.

Ne kazem da ces muljati, samo sam konstatirao, sto se dogodi, ako se ide muljati.

Spominjao se payPal i ja sam naglasio da ne želim ništa skrivati na payPalu! Naglasio sam da me ilegalne metode ne zanimaju.

A što se tiče više firmi, to nije nikakav znak za muljanje nego je to 100% legalno.
Ja tako trenutno imam dva tipa poslovanja, za jedno mi paše da je u PDVu, za drugo mi ne paše.
Knjigovođa mi je odmah rekao da je najbolje da otvorim drugu firmu za to drugo poslovanje.

Logično jel…zašto bi jedan posao patio zbog drugoga? Ta dva posla nemaju nikakve veze…osim što ih ja oboje vodim. No to su dva različita posla i jedan ima pravo da bude u PDVu, drugi ne mora biti u PDV-u.
Ja po zakonu mogu imati koliko hoću firmi na sebi, i radi pojednostavljenja poslovanja mogu ako želim za svaki novi tip posla, otvarati zasebnu firmu.

E sad, ovaj dio da se otvara više firmi da se isti posao razbije na više djelova… to možda je mućenje vode, možda je i ilegalno. Ne znam još. Ali ako zakonom nije propisano da je ilegalno … onda neka sređuju zakone, što da im ja radim.

Kao što sam već rekao ranije… zakoni su tu da se sređuju. Ako netko krši zakon, očito ima motiv. Zakoni trebaju konstatno evoluirati i popravljati i ono zašto netko ima motiv da ih krši (Znači da izlaze u susret ljudima, da nude više…da nude bolje…da razumiju potrebe svog naroda)
Isto tako trebaju evoluirati da blokiraju svoje glupe propuste gdje ih se lako i legalno zaobilazi.

No dok imaju propust…to je isto ko cijev kroz koju ide voda, a cijev ima rupu i voda curi. Ne možeš moliti vodu da ne ide kroz rupu, nego moraš krpati cijev. Voda prolaskom kroz rupu ukazuje gdje je greška na cijevi i cijev je ta koja se mora popraviti. Tako da dok je zakon nedorečen i ostavlja propust da ga se lagano zaobilazi…onda ga zaobilaziš i time motiviraš sistem da evoluira i da bude bolji.

To je na kraju krajeva pokretač čitave evolucije u svim njenim aspektima, ne samo evolucija zakona. Jer i biljke i životinje…i cijeli svemir konstatno evoluira da ispravi neke svoje nedostatke i da dostigne svoje savršenstvo. I taj proces je vječan…i u tome nema ništa loše.

Tako da nije loše tražiti rupe u zakonu i djelovati legalno s obzirom na propuste koje zakon dopušta. To je dio evolucije…a sabe možeš tu smatrati kao “tester developera”

žž.

ovo je istina. naime, politicari ih cak i namjerno tako kreiraju da ih kasnije mogu iskoristavati pa kad to svi skuze onda se junace kako ce oni to promijeniti itd. ako mali covjek skuzi rupu u zakonu, treba ju iskoristiti (mislim ako nije na stetu drugogo poduzetnika i sl)

Ne vidim u tome nikakvu urotu.

Naprosto znanje nije savrseno, znaci da uvijek postoji izostanak istoga koje se očituje kao ne znanje.
Iz ne znanja se rade greške (Čitaj grijeh, koje se očituje kao zlo)

Tako da nema svemir trenutno znanje da bude savršen, ali uči na svojim pogreškama i konstantno evoluira.

Nije mi bas bilo jasno zasto tupis da je 20%, kad je PDV 25% … ali si bogme u pravu za taj dio. :slight_smile:

Istina, iako je pdv 25% na osnovicu, ali ako se gleda njegov udio u totalnoj cijeni, onda je on 20% ukupnog iznosa. :wink: true true …

ovo si mogao legalno izbjegavati sve do 1.1.2019. godine.
zakon je vrijedio -

tko npr. u 2018. ostvari 300.000 HRK, od sljedeće godine ulazi u sustav PDV. pa bi ljudi onda krajem godine zatvorili obrt-firmu i otvorili novu na ženu, dijete, majku, oca…i sl…

Ali od 2019. je zakon:

tko ostvari 300.000 HRK npr. u sedmom mjesecu te godine, automatski ulazi u sustav od 01.08. te iste godine pa manevarskog prostora više nema kao prije. To ti ukratko kao ekonomist (računovođa) govorim da ne teoretiziram ovdje šta ti je bolje radit (svatko je svoj šef).