Kako namjestiti subdomenu umjesto url-a?

Želim namjestiti subdomenu umjesto url-a na primjer:

Imam
http://www.mojadomena.com/kategorija1
želim da izgleda ovako
http://www.kategorija1.mojadomena.com

pa
http://www.mojadomena.com/kategorija2
želim da izgleda ovako
http://www.kategorija2.mojadomena.com

U cpanelu me traži da postavim odredišni folder za subdomenu. Ako postavim neki tek toliko i stavim redirekciju, može se doći na željenu stranicu, samo gore u adresnoj traci ne stoji subdomena nego puni URL.

Dakle, ne želim samo redirekciju na url, nego da subdomena stoji gore u adresnoj traci. Dali je to moguće?

Zašto “postaviti neki tek toliko i staviti redirekciju”?
Zašto ne postaviš mojadomena.com/kategorija1 kao odredišni folder za subdomenu kategorija1.mojadomena.com ?

Pa ako si stavio redirekciju, što bi moglo pisati nego ono na što si redirektao? :zbunj:

Pokušao sam ali ne radi, to zapravo nije folder nego neki uljepšivač url-a “SEO URLs” koji umjesto imena datoteke prikazuje url kao folder.

I don’t want more live on this planet :confused:
Ja ne vjerujem kakve vi sitnice cjepidlacite kako bi poboljsali “SEO”… Jos cete stavljat ikonice android robota po sajtu kako bi se sajt vise svidio googlu -.- OMFG!!!

Sory za spam, morao sam… gambo ti je objasnio :stuck_out_tongue:

U CPanelu moraš imati opciju kreiranja baš poddomene. Odeš tamo, kreiraš novu poddomenu i u procesu kreiranja iste ćeš definirati i direktorij na koji se ta poddomena veže. Drugim riječima, moći ćeš pristupiti kroz obje adrese:

Pri tome će u address baru preglednika pisati upravo ono što je posjetitelj upisao da pristupi, jedno ili drugo.

Mislim da sa htaccesom možeš to riješiti.

[quote=“tsereg”]U CPanelu moraš imati opciju kreiranja baš poddomene. Odeš tamo, kreiraš novu poddomenu i u procesu kreiranja iste ćeš definirati i direktorij na koji se ta poddomena veže. Drugim riječima, moći ćeš pristupiti kroz obje adrese:

Pri tome će u address baru preglednika pisati upravo ono što je posjetitelj upisao da pristupi, jedno ili drugo.[/quote]
Pokušat ću bolje objasniti,

Kada kreiram subdomenu u Cpanelu i odredim folder isti kao naziv URL-a. Taj url prestane raditi jer otvara prazan novostvoreni folder.

Trenutni URL, ime kategorije nije stvarni folder. CMS koji koristim ima opciju pretvaranja url-ova iz ovako nečega: <index.php=action?nesto=category=22> u <domena.com/kategorija> Kada napravim folder istog imena kao kao već dodijeljen url, taj isti url prestane raditi jer linkovi počnu upućivati u prazan folder.

Nadam se da me razumijete.

Čini mi se da bi morao napraviti htaccess pravilo prijepisa koje će <poddomena.domena.com> pretvarati u <domena.com/index.php?category=poddomena>, kako bi CMS uopće dobio priliku odraditi svoje.

Ima li koristi od nečega ovakvoga?

Samo pravilo će kod tebe biti malo drugačije. Uoči da on poddomenu kreira izravnim upisom u DNS zapise na svom hostu.

Pogubio sam se skroz u ovom, uspio sam napraviti redirekciju sa .htaccess (što sam mogao i kroz Cpanel.), ali da ostane subdomena nikako.

Da ponovimo što smo sve zaključili…

a) Da bi napravio poddomenu kategorija1.example.com mora postojati folder example.com/kategorija1/ na koji će poddomena biti usmjerena.
OK, možeš poddomenu usmjeriti i na example.com/zbrlj/ pa onda zbrlj redirektati na example.com/kategorija1/ no to je samo nepotrebno kompliciranje.

b) Pri svakoj redirekciji, posjetitelj će u address baru vidjeti, i Google će indeksirati, ono na što je redirekcija izvršena. Uostalom, to je i smisao redirekcije.
Ako kategorija1.example.com/post redirektaš na example.com/kategorija1/post, URL će biti example.com/kategorija1/post

AFAIK (ako netko zna bolje neka me ispravi) navedeno ne možeš zaobići.

Možeš probati:

Može li ti CMS ili plugin tako “uljepšati” URL da umjesto example.com/kategorija1/ bude kategorija1.example.com

Možeš li .htaccessom u glavnoj domeni rewriteati URLove tako da umjesto example.com/kategorija1/ bude kategorija1.example.com

Razmisliti treba li ti uopće poddomena i nebi li ti poddomena, u SEO smislu, donijela više štete nego koristi.

[quote=“gambo”]Da ponovimo što smo sve zaključili…

a) Da bi napravio poddomenu kategorija1.example.com mora postojati folder example.com/kategorija1/ na koji će poddomena biti usmjerena.
OK, možeš poddomenu usmjeriti i na example.com/zbrlj/ pa onda zbrlj redirektati na example.com/kategorija1/ no to je samo nepotrebno kompliciranje.

b) Pri svakoj redirekciji, posjetitelj će u address baru vidjeti, i Google će indeksirati, ono na što je redirekcija izvršena. Uostalom, to je i smisao redirekcije.
Ako kategorija1.example.com/post redirektaš na example.com/kategorija1/post, URL će biti example.com/kategorija1/post

AFAIK (ako netko zna bolje neka me ispravi) navedeno ne možeš zaobići.

Možeš probati:

Može li ti CMS ili plugin tako “uljepšati” URL da umjesto example.com/kategorija1/ bude kategorija1.example.com

Možeš li .htaccessom u glavnoj domeni rewriteati URLove tako da umjesto example.com/kategorija1/ bude kategorija1.example.com

Razmisliti treba li ti uopće poddomena i nebi li ti poddomena, u SEO smislu, donijela više štete nego koristi.[/quote]

Hvala na opširnom odgovoru, Imaš pravo, gambo ipak odustajem od ovoga. Očito da se može u .htaccessu samo teba dobro poznavati pravila.