Kako napisati newbie mobilnu aplikaciju

Pozdrav,

koji su koraci/opcije da se napravi prva mobilna android aplikacija, koja će raditi samo da ispiše “hello world” na ekranu.

Zanima me proces:

  • koji jezik se koristi
  • kako se deploya da bude prisutna na Google App Storeu
  • postoji li način da se instalira na mobitel da se zaobiđe app store
  • koje tehnologije su prisutne da se s jednim code-om riješi app i za android i za iOS.

Hvalaa. Bit će sretan i s nekim linkom koji daje kvalitetan i sažet uvod. :slight_smile:

Za Android native aplikacije najlakše ti je počet s instalacijom Android Studia.

Kod pišeš ili u Kotlinu ili u Javi, tvoj izbor. Mislim da je danas generalna preporuka Kotlin. Tutorial za napraviti i testirati prvu aplikaciju:

Doslovno spojiš mob s računalom i testiraš aplikaciju na mobitelu.

Za App store ima procedura, evo ti upute.

Android Studio ili koji god alat koristiš za build će ti generirati apk koji koristiš za Play store.

Da, isto kao u prethodnom koraku, imat ćeš apk koji koristiš za instaliranje, a evo i tutorial posebno za to ovdje:

Dosta toga se nudi, mislim da su najpopularnije opcije Flutter (Dart jezik) i React Native (JavaScript)

3 Likeova

Tnx, idem da probamm. :slight_smile:

Prvu (i jedinu app) sam radio u Android Studiu.
Instalacijski apk sam stavio na mob preko AirDroida i onda pokrenuo na mobitelu.

Sve sam riješio, hvala još jednom. :slight_smile: :slight_smile:

Inače, ovom codeu se ne mogu načuditi: Request app permissions  |  Android Developers
Konkretno mislim na ovaj dio:

override fun onRequestPermissionsResult(requestCode: Int,
        permissions: Array<String>, grantResults: IntArray) {
    when (requestCode) {
        PERMISSION_REQUEST_CODE -> {
            // If request is cancelled, the result arrays are empty.
            if ((grantResults.isNotEmpty() &&
                    grantResults[0] == PackageManager.PERMISSION_GRANTED)) {
                // Permission is granted. Continue the action or workflow
                // in your app.
            } else {
                // Explain to the user that the feature is unavailable because
                // the features requires a permission that the user has denied.
                // At the same time, respect the user's decision. Don't link to
                // system settings in an effort to convince the user to change
                // their decision.
            }
            return
        }

        // Add other 'when' lines to check for other
        // permissions this app might request.
        else -> {
            // Ignore all other requests.
        }
    }
}

U čem je fora da jednostavno nisu mogli staviti callback na metodu sa kojom se trigira traženje dozvola od korisnika. Ovdje kakti imaju nekakav requestCode:Int po kojem bi se kakti trebala vezati logika iz ovog globalnog permission callbacka sa upitima gdje smo tražili neki permission koristeći taj requestCode. Rekao bih vrlo smušeno/nespretno…

Simple code should look like: (kod mene bome tako i izgleda)

withPermission(arrayOf(Manifest.permission.CALL_PHONE, Manifest.permission.CAMERA) , {granted:Boolean ->

    if(granted) {/*dozvola postoji*/} 
    else {/*dozvola ne postoji*/} 

},config) 

E sad, dodatna logika dali će privola biti obavezna za korisnika, dali ćemo mu prikazati nekakv info prozor prije nego ga tražimo privolu …to se sve mora desiti negdje drugdje… a ne miješati taj code sa sintaksom traženja privole koja mora biti one-liner jednostavna.

I sve se to može desiti putem manifesta ili jednog dodatnog config parametra koji definira ponašanje aplikacije na obavezan permission ili ako želimo da nekakav GUI info prethodi traženju privole…

Nezz…ovo mi je baš zapelo za oko, a koliko sam primjetio ima na više mjesta gdje koriste nekakvu po meni nespretnu paradigmu kontroliranja evenata, umjesto da jednostavno koriste callback parametre…

Bez obzira na to … link koji si dao stvarno daje simple ulazak u taj svijet. Top. :wink:

Za izvorne Android aplikacije, najlakši način za početak je instaliranje Android Studija.